@borisdj, u pravu si što se tiče prvog komentara, ali uticaj ''odgurivanja o vazduh'' je toliko mali da se može zanemariti, jer je vazduh kao i ostali gasovi stišljiv fluid - ima veoma mali otpor deformisanju.
Citiraj:
U analogiji sa zemljom i avionom satl je vazduh. Jedino sto na zemlji se kreces kroz taj vazduh pa postoji i otpor vazduh sto te usporava al to sad i nije bitno.
Pravi šatl od koga bi se odgurivao u vakumu je od metala koji je čvrsto nestišljivo tijelo, i pri djelovanju pritiska (kamenom kako si rekao u primjeru) metalni šatl se odmah protivi deformaciji reakcionom silom, koja bi te odgurala nazad.
Vazduh kao stišljivi fluid drugačije reaguje na pritisak, što se najbolje da opisati djelovanjem klipa u cilindru ispunjenog vazduhom. Klip pritišće vazduh, ali reakcija vazduha na klip je zanemarljivo mala sve dotle dok se vazduh ne sabije na vrlo malu ''graničnu'' zapreminu pri kojoj je dalje sabijanje vazduha nemoguće. Tek pri toj maloj zapremini vazduha pri kojoj je vazduh sabijen pod visokim pritiskom moguće je se odgurnuti od njega, jer se tada vazduh protivi daljem sabijanju (deformisanju).
Nadam se da sam ti ovim primjerom malo bolje pojasnio moju tvrdnju. Vazduh pruža vrlo mali otpor sagorjelim česticama goriva, pogotovo na većim nadmorskim visinama gdje mu je manji pritisak i gustina, te je efekat ''odgurivanja'' o vazduh zanemarljivo mali.
Mislim da nisam baš razumio postavku problema zbog ove rečenice
Citiraj:
Jer koliko se avion gura od vazduh naprijed toliko se taj vazduh krece unazad pa bi avion trebao stojati u mjestu.
pa sam toliko i zapeo na nju da se obrazloži. Poslije tvog narednog posta mnogo mi je jasnije o čemu se radi.
Strujanje vazduha kroz tunel bi obezbijedilo g-force veći od 9,81m/s^2 i avion bi se podigao, a bio bi dovoljan mali potisak mlaznog motora da bi se avion održao u mjestu (da lebdi). Djelovanjem tog ogromnog ventilatora bi obezbijedio da avion poleti i leti malom brzinom u odnosu na tunel.
E sada tvoje pitanje: šta bi bilo kada bi avion izašao iz tunela? Bilo bi isto kao kada bi avion ostao u tunelu a da ugasiš ventilator - srušio bi se jer bi g-force postao manji od ubrzanja zemljine gravitacije.
Mislim da bi taj ventilator mogao poslužiti za probijanje zvučnog zida pri minimalnom utrošku kerozina, ali bi trebala velika energija za pogon tog ventilatora što mu ga dođe isto ili čak skuplje.
Hajmo se organizovati pa da uđemo u Ginisovu knjigu rekorda pri probijanju zvučnog zida sa samo 3 litre kerozina na 100km
Zanimljiv problem, mene više interesuje (To bi mehaničari fluida znali da objasne. Fluide sam imao na faksu, ali smo se više bavili tečnostima a ne kretanjima tijela kroz gasove) šta bi se desilo kada bi avion prošao sa potisne strane ventilatora na usisnu, to jeste iz polja nadpritiska u polje podpritiska?
Mislim da bi tada avion nastavio letjeti jer bi se vazduh i dalje kretao nasuprot njemu ybog dejstva ventilatora i obezbjeđivao dovoljan G-Force da avion ostane uznad podloge. A sam pritisak nema toliko uticaja na let aviona. Na velikim visinama je svejedno manji od atmosferskog (<1bar - podpritisak) a avioni nesmetano lete.