Opet malo o ruskom iPhone

Citiraj:
Генерални директор компаније „Yota Devices“ Влад Мартинов представио је јавности у Центру савремене културе „Гаража“ у Москви „Јотафон“ спреман за продају. Руски смартфон је већ успео да својим необичним карактеристикама и функцијама широм света заинтересује многе љубитеље напредних уређаја. „Јотафон“, рецимо, поред уобичајеног LCD екрана поседује и други дисплеј, израђен по технологији електронског мастила (Е-ink), који се практично не гаси.
Према замисли његових твораца, тај монохроматски екран смештен на полеђини уређаја треба да приказује оне податке који су одређеном кориснику најбитнији: то може бити календар, временска прогноза, SMS поруке – или све то заједно. На радној површини се по жељи може распоредити неколико мини-апликација на којима ће подаци бити ажурирани у реалном времену, и који ће притом бити доступни и након пражњења батерије (али наравно без даљег ажурирања). У компанији „Yota Devices“ се надају да ће та технологија, између осталог, многе кориснике ослободити навике да стално проверавају свој телефон.
Citiraj:
И поред великог интересовања у САД, продаја прве генерације „Јотафона“ на америчком тржишту ипак није предвиђена. Главно тржиште за извоз је за сада Европа, где ће продаја бити организована ни мање ни више него преко америчке компаније „Ingram Micro“. Руски смартфон ће поред тога бити представљен и на азијском тржишту, као и на тржишту Блиског Истока које је показало неочекивано интересовање за руски новитет.
Citiraj:
Најављена цена „Јотафона“ је уз то нешто нижа него што се раније очекивало: у Русији се продаје за 19.990 рубаља, а у Европи ће коштати 499 евра. Ипак, поједини стручњаци сматрају да ће због релативно мале разлике у цени у односу на остале понуде у том тржишном сегменту тешко постићи велики продајни успех – без обзира на предност у виду додатног екрана. Посебно зато што све његове остале карактеристике представљају просек за телефоне у тој ценовној категорији.
Citiraj:
Нисам сигуран да ће потражња за ‘Јотафоном’ бити огромна. За тај новац се може наћи много напреднији уређај“, сматра Јевгениј Алминов, руководилац сектора за мобилну телефонију и дигиталне уређаје у компанији „J'son & Partners Consulting“
Не треба заборавити на још једну ствар: пошто је монохроматски дисплеј стално упаљен, значи да су сваком са стране доступни лични подаци власника телефона.
„Све је то замишљено да изгледа лепо и да буде згодно – али не знам ко би пожелео да му SMS преписка и распоред састанака буду свима доступни. Наравно, други екран се може подесити тако да на њему нема поверљивих података – али тако постаје најобичнији часовник, па се поставља питање какав је смисао свега тога“, изнео је своје утиске о новом телефону један од присутних на презентацији.
http://ruskarec.ru/science/2013/12/09/j ... paign=RBTH
_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.