grindelwald je napisao:
Na koji nacin se ispituju raznorazne komponente racunara???
Na raznorazne načine

Prije početka potrebni su ti tastatura (miš za kasnije) i monitor. Za početak ti je potrebno sigurno i dobro napajanje (novo po mogućnosti). Da li će biti u kućištu ili ne, zavisi od toga da li si dovoljno vičan da s pločom barataš na stolu.
Da bi upalio ploču potreban ti je odgovarajući procesor (to ćeš teško naći neispravno

) i jedan odgovarajući modul RAM-a za koji znaš da je testiran i ispravan (jbg. moraš nešto imati za testiranje). Ukoliko ploča nema integrisanu grafiku, biće ti potrebna i grafička karta. Odokativnom metodom uvijek možeš utvrditi da li ima naduvanih kondenzatora (koji su na jeftinijim i starijim pločama najveći problem). Ako ih ima, ploča može i upaliti, ali to već nije to. Nakon paljenja ostaje ti da u BIOS-u provjeriš napone na kanalima (da li odgovaraju predviđenim vrijednostima i da li variraju, naravno pod uslovom da je napajanje onakvo kakvo smo rekli na početku) te kako se kreću temperaturne vrijednosti. Postoje i PCI testeri za ploču, ali to je već smaranje. Za detaljnije stvari, ukoliko insistiraš, moraćeš podignuti neki OS.
Ispravnost napajanja se testira za to predviđenim testerom. Ko se želi zanimati tim, mogu se zbaviti jeftiniji digitalni testeri, koji će poslužiti svrsi (očitavanja vrijednosti napona po granama). Što se tiče kvaliteta, tu se može pričati danima. U suštini kad ga uzmeš u ruke i vidiš da nema ni "dva'est deka", odmah ti sve bude jasno. Jeste primitivno, ali je i dalje efikasan test. Kad ti u šake dopane nešto što ima kilo gvožđurije i 120mm in + 80mm out ventilatore na sebi, znaćeš o čemu pričamo. Natpisi na deklaraciji su naročito na jeftinim Kinezima jako upitni, ali u suštini odmah možeš pogledati vrijednost na +12V grani. Sve ispod 16A je baš zlo, (ispod 18A ako misliš koristiti i neku grafičku kartu). Većina će reći kako ima PSU sa 14A na toj grani i da sve radi OK, ali kao što rekoh, to sad zahtijeva širu raspravu.
Za testiranje RAM-a ti treba ispravna ploča (kontra situacija od testiranja ploče

). Moraćeš spojiti optički uređaj da bi ubacio CD koji ima na sebi neki od alata za testiranje memorije (Windows Memory Diagnostic, Memtest86, Memtest64 itd.). Ili da napraviš sebi boot-abilan USB stik ukoliko ploča podržava boot sa USB drive-a pa da na njega nabaciš te alate. Ostalo je u suštini čekanje rezultata testova koji se pokreću sami.
Mrežnu kartu ubaciš u neki komp koji je OK i spojiš je na mrežu. Ako radi - radi, ako ne radi - ne radi

. Šalim se! Ali, tao jeste najjednostavnije. Kao alternativu možeš podići sistem sa nekim Live CD-om pa pustiti bar kontinuirani ping prema nekom uređaju na mreži da vidiš šta će reći o brzini odziva, eventualnim osciliacijama u tom odzivu te da li ima izgubljenih paketa. Nije baš neki test (totalno noob-ovski iskreno), ali je jednostavan i poslužiće.
Za grafičku kartu nema improvizovanja. Ubaciti je u spreman računar sa OS-om na sebi i pustiti neki benchmark da se vrti (tipa FurMark, 3DMark i sl.). Potrebno je naravno poznavati barem osnovne specifikacije grafičke karte da bi se moglo znati šta ona u testovima može podnijeti, a šta ne.
I to je to recimo za početak. Ono najosnovnije

.