Nije bas tako jednostavno proceniti situaciju, jer zavisi od mnogih faktora. Recesija pred WWII nije nimalo slicna krizi koja je pocela 2008. Nije ista jer njeni uzroci nisu isti, a samim tim i koren problema je drugaciji. Mislim da definitivno dolazi do neke kulminacije, jer, gledajuci istoriju, mogu se otprilike odrediti uvek isti ciklusi. Evo npr, industrijska revolucija je donela do tad neverovatan rast, nezabelezen u istoriji covecanstva.

Rast za vreme industrijske revolucije
Medjutim, ogroman razvoj dovodi i do napetosti izmedju naroda, jer dolazi do takmicenja, prezasicenosti trzista, i velikog rivalstva. Kad te napetosti dostignu maksimum, dolazi do pucanja. Posle ogromnog industrijskog razvoja, dolazi i WWI. Zbog neadekvatnog resenja posleratne situacije, i niza drugih faktora, dolazi do WWII, dok posle toga dolazi do jos jednog neverovatnog razvoja. Evropa se obnavljala neverovatnom brzinom. Bilo je mnogo uticaja SADa, kroz Marsalov plan, nakon cega od razrusene Nemacke nastaje danas najjaca privredna sila u Evropi.
I opet dolazi do tenzija i napetosti, upravo zbog tako brzog razvoja. Mislim da je pitanje kada ce to sve puci.
Drugo pitanje, sto spominje i Dragas, je potpuni haos od svetskog finansijskog sistema. Ravnoteze odavno nema, vecina stvari je na kredit, kako u zemljama u razvoju, tako i u zapadnim, razvijenim zemljama. Problem danas je sto ti krediti dolaze na naplato. Zato vidimo i kako se Grcka priblizava bankrotu. I nije samo Grcka, i SAD bi bankrotirale da nemaju tu jaku moc na svetskom nivou, koja im dozvoljava da 'beskonacno' podizu prag zaduzenosti.
Evo i poredjenje svetske proizvodnje za vreme Velike depresije 1929 i ove krize:
