Kad smo vec kod komsija, evo jedan tekst iz Glasa:
Citiraj:
Најнепожељније комшије наркомани и хомосексуалци
БAЊAЛУКA - Становници Републике Српске за најнепожељније комшије сматрају зависнике од дрога и хомосексуалце, док четвртина људи не би вољела да живи поред особе ромске националности, показало је истраживање "Gallup Balkan Monitora.".
- Око 80 одсто становника Српске не би живјело поред зависника или хомосексуалца, а сваки пети становник не би живио поред црнца, Кинеза или атеисте - подаци су истраживања.
Према овом истраживању, око 14 одсто становника не жели комшију јеврејске националности, а више од 22 одсто не би становало поред особе исламске вјероисповијести.
- Сваки десети становник не прихвата идеју да живи поред имигранта или страног радника, а за комшије су најприхватљивији Срби и хришћани, поред којих би радо живјело више од 95 одсто становника - наведено је у истраживању.
Подаци истраживања UNDP-а потврђују да становници РС немају повјерења једни у друге.
- Иако се повјерење у посљедњих неколико година знатно повећало, још увијек је на ниском нивоу, па тако око десет одсто грађана РС нема повјерење у људе друге националности, те у особе које живе другачијим начином живота - стоји у извјештају UNDP-а.
Највеће повјерење људи имају у породицу и блиске пријатеље.
- Трећина становника има потпуно повјерење у комшије, док сваки пети становник вјерује особама исте националности - подаци су истраживања.
Психолог Aлександар Милић каже да је позитивно то што становници препознају поремећаје личности и понашања, те да је логично да не желе да живе поред особа који те поремећаје испољавају.
- Зависници или друге врсте социопата су лош узор за дјецу и младе и позитивно је што то људи не толеришу. Слобода се може толерисати све док не нарушава слободе других људи, а нижи културолошки слој је скуп људи који намећу свој начин живота који на извјестан начин ремети живот других људи - истакао је Милић.
Према његовим ријечима, постоји и логика у неодобравању суживота са људима других националности.
- Вјероватно су ти људи некада имали негативна искуства са особама других националности или их помињање Рома, Кинеза и вехабија асоцира на културолошко одударање од средине у којој живе и логично је да они то онда не подржавају. Није оправдано ако те људе групишу и осуђују само на основу националне припадности - рекао је Милић.
Социолог Биљана Милошевић каже да се у већини случајева ради о стереотипима који нису пожељни ако желимо да се приближимо новим цивилизацијским токовима.
- Страх од зависника од дрога је оправдан зато што су наркомани потенцијални делинквенти или криминалци, јер легалним путем не могу доћи до дроге. Када је у питању хомосексуализам, ти људи нису опасни и све док не постану агресивни и не почну да угрожавају слободе других људи, требало би их сматрати подношљивим комшијама - истакла је Милошевићева.
Религија
Подаци "Балкан монитора" показују да три четвртине становника Српске сматра да се људима не може вјеровати.
- Много више се вјерује религији, па тако око 70 одсто становника сматра да им је религија веома битна у животу, док скоро половина вјерује да је Бог директно укључен у њихов живот.Око 40 одсто људи редовно посјећује религијске објекте - наводи се у извјештају .
[url]
http://www.glassrpske.com/vijest/3/drus ... ualci.html[/url]
Znao sam da smo zaostali, ali je ovo pretjerano.
Nije mi jasno kako ljudi mogu izjednacavati narkomane sa homoseksualcima , a jos je bolji komentar ove Miloseviceve - kao da su homici neka vrsta zivotinja, pa dok su mirni su ok, ali kad postanu agresivni, onda ih treba uspavati.
Ovi sto su rekli da ne bi imali za komsije crnce,Kineze ili Jevreje sigurno nisu u zivotu upoznali ni jednog pripadnika ovih rasa/naroda, eventualno su nekog vidjeli na televiziji, rijetki na ulici, ili su im usli u prodavnicu, ali su zato sigurno da bi im Srbin bio mnogo bolji komsija od nekog navedenog.I to Srbin vjernik, jer nevjernik sigurno ne moze biti dobar komsija.
Sta to znaci redovno posjecivati vjerske objekte - za Bozic i Uskrs?
Ostale stvari imaju manje-vise nekog osnova, iako ih ne podrzavam, ali ih razumijem.