Четворочлана породица која у просјеку потроши 500 киловата струје мјесечно до сада је за то издвајала 65 марака, док ће послије поскупљења струје за 7,4 одсто, морати да издвоји нешто више од 70 марака. Четворочлана породица просјечно је за воду издвајала 20 марака мјесечно, док ће од идуће године за то морати да плаћа 26 марака, пише "Глас Српске."
Осим ових, становнике Српске у новој години дочекаће и поскупљење фиксне телефоније, цигарета и појединих прехрамбених производа.
Секретар Покрета потрошача РС Драгован Петровић рекао је да наведена поскупљења немају никаквог оправдања и да су од 2005. године четири пута повећаване цијене струје.
- Поред директног утицаја на буџет становника, поскупљење струје ће бити повод и осталима да подигну цијене. То је потпуно неоправдано, поготово у тренутку када је пала платежна моћ становника - истакао је Петровић. Додао је да је вода у посљедње двије године поскупјела више од 90 одсто и да нема разлога за ново повећање цијене.
Професор Економског факултета у Бањој Луци Вујо Вукмирица сматра да ће поскупљење струје утицати на цијене осталих производа и да би одлуку о њеном поскупљењу требало одложити, с обзиром на то да Српска располаже довољном количином енергије.
- То би требало да се уради, посебно сада када се најављује смањење плата, јер ће то значити двоструки удар на потрошњу и тешко је предвидјети колики ће крајњи утицај имати - истакао је Вукмирица.
Извршни директор Удружења економиста SWOT Саша Грабовац истакао је да поскупљење струје има оправдање ако се гледају тржишне цијене струје у земљама у окружењу.
Међутим, истиче он, анализе показују да цијена струје у структури цијене коштања не учествује у великој мјери и да не би требало да утиче на повећање осталих производа.
- Одређени привредни субјекти користе поскупљење цијена енергената за своја поскупљења. Свако позивање на поскупљење струје, као разлог за повећање других цијена, осим неких изузетака, било би неутемељено - истакао је Грабовац.
Од 1. јануара акциза на цигарете биће повећана са 0,15 на 30 фенинга по кутији, док ће минимална акциза износити 80 фенинга. Тако ће, у зависности од врсте цигарета, цијене бити више за 30 до 70 фенинга. Саша Грабовац истиче да цигарете треба да поскупе, али да се треба водити рачуна да акциза буде усклађена са акцизама земаља из окружења како не би дошло до повећања нелегалног увоза.
http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=12998