1809. годинаУ наставку операција тежоште се пренело на моравски правац.
Војвода Миленко је успео да заузме Остров на Дунаву и прекине турску комуникацију са Видином. Затим је ослободио и Брзу Паланку и потом са састао са руским генералом Исајевим и заједничким снагама су блокирали Кладово.
Међутим највећи проблем за Србе је представљао Ниш.
Град који никако нису успели да заузму а који је по портином мишљењу био кључна карика за сламање устанка (Порта је наиме знала да ако падне Ниш српска независност постаје извеснија него икад).
У Нишу се налазило 5.000 турских војника под командом изузетно способног Хуршид-паше.
Српска војска као што сам већ написао бројала је 18.000 бораца под командом војводе Милоја Петровића. Само именовање Милоја за комаданта била је велика грешка. Милоје је на ово место постављен на иницијативу минисра војног војводе Младена Милованивића, који је иначе био Милојев кум и њих двојица су од почетка устанка били у спрези па је тако Милоје брзо напредовао у српској војсци. Милоје јесте показао храброст приликом неких претходних бојева као и у опсади Београда где је након што је Конда бимбаша са момцима отворио капију први ушао у Београд са својом четом. Након ослобођења Београда по народу се причало да
од Младена и Милоја нема богатијих људи у Србији. Ово би могла да буде и смерница зашто се Младен залагао за постављање Милоја за комаданта јер је знао да у Нишу има доста блага и добара.
За заменика комаданта а Милоју потчињеног поставњен је Добрњац иако су њих двојица још од раније имали озбиљну аверзију један према другом а треба узети у обзир да је војвода Добрњац био у том делу Србије сигурно више признат у народу него Милоје.
И тако овај српски поход од почетка није слутио на добро.
Српске трупе су
седам дана прелазиле 40 километара!? што је необјашњиво ако се зна да је Карађорђе са својим трупама прелазио за седам дана пркео 100 километара планинском терена испресецаног кланцима и то са топовима и запрегом.
С обзиром да је турска војска била слабија у односу на Србе међу Турцима је завладао страх па су турксе породице почеле да напуштају Ниш. Није јасно зашто ово није искориштено за напад и заузимање града.
Дошло је до расцепа међу старешинама јер су се једни залагали за напад а други за чекање. Свађа је била толико да си ни око градње шанца нису могли договорити па се само у дискусију око градње шанца на Чегру изгубило три дана.
Хуршид-паша видевши да Срби оклевају са нападом а знајући да му стиже појачање (од најмање 20.000 бораца) показао се као вешт заповедник. Ноћу би избодио коњицу напоље и сакривао је у шуму близу Ниша а зором би се иста вратила у тврђаву па се стекао да су Турци добили појачање (ово је понављано неколико пута).
У међувремену је надошао и Дунав па ни руске трупе нису могле прећи у Србију а ни кнез Прозоровски није показао вољу да исте пређу и по плану удруже се са трупама војводе Миленка Стојковића те да заједно иду према Нишу и тако окруже и ослободе Ниш.
Турци су ово искористили и убрзо нападају на источни фронт са преко 30.000 војника. Српске трупе се повлаче притом остављајући за собом све топове и артиљерију.
Милоје је распоредио српске трупе код Ниша на следећи начин:
- На десном крилу (изнад Горњих Матејеваца) налазио се Илија Барјактаревић са 2.000 пешака
-У центру, у Каменици Милоје са бећарима и батаљоном реуларне војске, око 2.000 пешака и пет топова, комором и џебаном
- На левом крилу, у Г. Матејевцима били су војвода Добрњац и Хајдук Вељко са око 3.500 бораца и два топа
- У дну полоћаја (најистуренији), испред центра, на Чегру налазо се војвода Стеван Синђелић са 3.000 бораца и четири топа
- резерва је бројала око 2.000 пешака под командом Пауља Матејевића
Бој на Чегру
Синђелић се био добро укопао на Чегру који је био стратешка тачка. Међутим незадовољан саставом војске у њему (које су чинили његова војска и војници војводе Добрњца) он тражи од Добрњца или да изведе своје војнике напоље или да преузме шанац. Добрњац изводи своје вани а Синђелић шанац попуњује својом војском те алексиначком и ражањском војском.
Очигледно да је Синђелићу био циљ да први уђе у Ниш а зато је имао сигурно повода јер би му на то неки начин повратило пољуљани углед у народу.
Синђелић је претходно био комадант у Делиграду где је био један од одговорних за смрт двојице српских официра из Аустрије. Наиме њиховим доласком у делиградско утврђење Синђелић је добијао шансу да све више одсуствује из Делиграда а своје одсуство користио је за одлазак кући где је почео да тера људе на кулук горе него за време Турака. Такође поред бахатог понашање почео је да бешчасти и жене тако да су борци у Делиграду кад су чули за ово дигли побуну. Пошто нису знали да пишу замолили су ова два српска официра која су била задужена за њихову обуку да саставе писмо Карађорђу у коме се ови жале на Синђелића. Овај одреди Младена (синђелићев побратим) да ствар испита. Синђелић кад је то чуо онда и он напише писмо Младену Миловановићу како су ова два српска официра радила за Турке, намерно дигли буну да Турцима предају Делиград. Онда Младен нареди да се ова двојица ухвате и спроведи за Београд али су негде код Ражња убијени. Народу и војсци се тада разгласило да су они били ти који су убили турску преговарачку делегацију из Ниша а стварни кривац за ово био је Добрњац по родофиникиновом наговору.
Све ово је очигледо много пољула углед војводе Синђелића па и њега самог тиштило те је решио да се храброшћу у очима земљака и Срба искупи.
Турци су у међувремену послали Синђелићу наводно лубеницу пуну дуката ако повуче војску и оде са Чегра ( а они ће му још товар блага дати) а ако им се преда да ће га за пашу поставити међутим Синђелић им враћа лубеницу пуну олова и још им каже ако оду и напусте Ниш још сто товара олова има да им пошаље (ово је народно предање мада се касније причало да је лубеницу дуката добио Милоје па зато није наредио напад).
После неколико дана од поседања положаја на наговор Добрњца, Хајдук Вељко напушта положаје и одлази под изговором да од Турака мора да брани Гургусовац (Књажевац). Три дана после Вељка одлази и Добрњац те је тако цело лево крило остало незаштићено.
Турци када су приметили да је српска сила ослабила а водећи се претпоставком да би можда ускоро могао стићи и Карађорђе са војском и Руси одлуче се на општи напад.
Чегар је први био на удару.
Турци су подзеним путем на Видник довели свежих 4.000 војника и тако на 15 километара од Чегра формирали своје лево крило које је требало да одсече Илију Барјактаревића од Синђелића. Ноћ уочи главног боја поп Макарије је дошао у галвни српски штаб Милоју и обавестио га о турском нападу. Овај му није поверовао већ га је истукао и отерао. Овај се некако онда довукао до Синђелића и рекао њему шта се спрема. Онда је Синђелић распоредио преко 1.000 бораца дуж десне обале Нишаве да се чека труски напад. Ови су дуго одолевали турској коњици али су онда морали да се повуку према Чегру. Један турски комадант је кренуо са југоисточне стране према Чегру и тада спазио празне шанчеве који су остали иза Добрњца и Хајдук Вељка. Одлучио је да се одмори и сачека појачање међутим бивају спажени од српске извиднице па Синђелић шаље 500 коњанике са Чегра и једну јединицу са Нишаве која потом разбије Турке и унесе додатни морал у српске чете.
Након тога Хуршид-паша мења тактику. Одлучује се за напад у широком фронту са постепеном приближавањем Чегру и заузимању територије метар по метар.
Такође све је ово праћено јаким артиљеријским нападом. Турски легионари су поново први наступали а Синђелић понво изводи коњицу која у почетку разбија прве непријатељске редове али легионарима тад ау помоћ стиже и коњица (2.000).
Оно што Срби нису знали био је турски подземни тунел преко којег су Турци успели да уђу у југоисточни део чегарског утврђења.
Настала је борба прса у прса и права кланица. Синђелић појачава крило са 300 бораца и избацује из борбе преко 500 Турака што је донело привремено олакшање али убрзо се Турци престројавају и са нападају са новим трипама од око 20.000 војника и Синђелић ускоро увиђа да му прети опкољавање. Још тада је постојала могућност да се Синђелић са борцима извуче са Чегра повлачењем али он то није учинио (нејасно зашто).
Нарешује евакуацију болнице и рањеника према Репишту а младе добровољце је једноставно разјурио из утврђења кућама.
Затим ослобађа и своје борце заклетве и пушта их кућама али ови одбијају одлазак. Када је видео да им ништа друго не преостаје него смрт сети се барутане и наређује свој коњоводцу да припреми исту за експлозију. Пре тога пет војника (међу њима и свог брата) шаље ван утврђења да пренсу Карађорђу и Совјету шта се десило.
На крају је једва успео да се са својим капетаном Славујевићем пробије до барутане и одлети са чегарским јунацима у вечност. (по подацима из књиге "Чегарски бол", Селимири Марковић).
Све ово је посматрала цела српска војска под командом Милојевом али овај није прихватио молбе српских старешина да се удари на Турке и помогне Синђелићу (у међувремену и Добрњац се био вратио са војском!).
Подаци о погинулим су различити и крећу се од 3.000 Срба и двоструко више Турака што је вероватно и нека најреалнија цифра, мада има и података (Баталака) да је страдало 6.000 Срба и бар дупло више Турака ( а хроничари кажу да је преживело свега 3-6 Срба).
Након победе на Чегру, Турци крећу на остале српске положаје а Милоје наређује да се напусте положаји, топови оставе и бежи у Делиград. Тада и Добрњац наређује својим људима:
"Избављајте што можете, па бежите куд који зна, зар да се за Милоја бијемо."У повлачењу од турске потере страдало је још бар 1.000 српских бораца.
Касније је Милоје на народној скупштини у Планци узбачен из службе (јер је сумњало да је од Турака примио паре мада зато није било доказа. Карађорђе пише Његошу: "
како су нас продали за седам милиона дуката и те новце јесу на четири ортака поделили."Милоје није хтео да се помири са овим па је наставио да ради против Карађора а када је откривен бежи у Земун те се нуди аустријским властима да ради за њих међутим ови га испоруче Луки Лазаревићу у Шабац где је погубљен (1810. године).
Добрњац октобра 1928. у Јашу на самртничкој постељи говорио је војводама Луки Лазаревићу, Цинцар Јанку, Илији Чарапићу, Петру Чардаклији и Јеврему Ненадовићу:
"Браћо, ја се не могу моји мука опростити, док вам год не откријем једну моју досад притајну кривицу. Ја сам издао на Каменици. Свадио сам се са Милојем, па сам наговорио Вељка да иде у Гургусовац, па сам за њим и ја отишао а Турцима поручио да ударе. Но опростите ми." (Константин Ненадовић)
Наставак борбиВест о српском поразу код Ниша унела је панику међу српске редове.
Карађорђе се ипак брзо присабрао (по Вуковом запису) па је издао нова наређењу Анти Чолаку да остане код Црногораца а комаданти да прикупе јединице, напусте новоослобођена места, врате се на старе границе а он је одмах кренуо према Морави.
Водећи се новим наредбама Милан и Милош Обреновић су образовали нове јединице које су Турцима постављале заседе, рушиле ћуприје, зарушавали путеве и тако Турцима успоравали напредовање.
При томе су најтеже борбе вођене на Голији, Златару, Чемерном и Златибору где су Турци били поражени и натерани у бекство.
Успели су Обреновићи да мобилишу и нове борце те су се утврдили код села Реснице на Златибору и ту сачекали војску (30.000) Сулејман-паше Скопљака која је требала да прође долином Западне Мораве и са леђа нападне српску главнину.
Овде је турска војска потучена и натерана у бекство. После тога Милан Обреновић је послао Карађорђу 3.000 бораца и комаданта Лазара Мутапа.
Средином јуна (бој на Чегру био 31. маја) турска војска стиже до Делиграда. Турска претходница већ је неколико пута нападала Делиград и чак успела да овлада првим рововима.
Хуршид-паша знајући да је у апсолутној надмоћи а вероватно знајући да кнез Прозоровски неће креути са Русима у Србију, груписао је своје снаге на следећи начин:
- Главнина на Делиград
- Бочни одред од 6.000 људи да иде на Сокобању где је већ био Гушанац са 4.000 људи. Тако ојачани Турци опколе онда Хајдук Вељка и 5.000 српских бораца.
План је био да се заузме Сокобања, кључно место за затварање правца Делиград- доњи ток Тимока, чиме би се олакшао пролаш турској војсци али и сломио отпор у Поморављу те би била спречена веза између Срба и Руса.
Миленко Стојковић је нападо овај турски одред али је убрзо одустао јер је увидео да је бројчано много слабији.
У међувремену Карађорђе стиже у Ћуприју те наређује Младену, Радичу Петровићу и Петру Јокићу (комадант карађорђеве гарде тј. карађорђевих телохранитеља) да почну са утврђивањем.
Затим је упутио проглас за одбрану и
позвао на оружје целокупно становништво између 12 и 70 година.У Ћуприју је упутио 10 до 15 хиљада војника а за главну концетрацију снага одредио је Сталаћ. Овакав распоред снага је био јако практичан јер је онемоућавао Турцима потпуно опкољавање Делиграда а војсци у Делиграду је давао поверење јер су знали да би у случају повлачења имали где да се повуку.
Затим је заједно са Миленком Карађорђе ослобио Хајдук Вељка из окружења а Миленку наредио да тера Турке а он се врати назад и увтрди положаје код Алексинца те део војске пошаље у Делиград.
Карађорђе шаље писмо српском посланику у Влашкој Павлу Поповићу да инсистира на хитној помоћи руске војске, која иб кад би прешла Дунац Турцима дошла иза леђа, што би резултирало прекидом турске офанзиве.
Турци су спремајући се за продор до Београда имали војну силу од 69.000 пешака и око 20.000 коњаника.
Турском артиљеријом су управљали енгелски официри.Совјет је тешком муком успео да мобилише 60.000 бораца (на моравском працу око 30.000) те је одбрана појачана пребацивањем неколико топова из Београда.
Крајем јуна Карађорђе је боравио у Делиграду а Хуршид-паша наредио општи напад на утврђење код Алексинца. Карађорђе је процењујући његове намере прихватио борбу и ускоро прешао у противнапад али је том приликом био и рањен па се морао повући из борбе а команду преузима војвода Стојковић.
Понесена почетним успехеом српска војска је наставила са гоњењем Турака што ће се показати као велика грешка јер је Миленко очигледно заборавио да је турска коњица најпаснија на отвореном пољу те да српска коњица нема шансе у сукобу са турском (српска коњица је више била покретна пешадија него права коњица а ефикасно је могла да делује само изненадним нападом и у садејству са пешадијом).
Убрзо Турци крећу у противнапад а Срби у повлачење. Више није било времена за организовано повлачење па војвода Миленко убацује ојачани батаљон (2.000 људи) да штити повлачење Срба према Делиграду.
"Одред је часно извршио задатак, задржавши Турке, али је био сав сасечен.", записао је хроничар.
Ту је изгунуло 6.000 српских бораца, изгубљен неколико топова и кола са барутом..
Устаници су онда наставили да се повлаче даље од Делиграда (у Делиграду остало 8 до 9 хиљада бораца) прешавши на леву обалу Мораве.
Ту су два дана задржавали Турке а затим поново прешли на други обалу Мораве и повукли се ка Ћуприји где је Карађорђе предвиђао да пружи одлучујући отпот против Турака.
Међутим, на путу за Тополу где је кренуо да залечи рану од рањавања (тамо се већ налазио један руски лекар) Карађорђе је свратио у Ћуприју да још једном погледа последњу линију одбарен. Затекао је како Јокић руши шанчеве а Радич је већ био побацао топове у Мораву а неке пребацивао преко реке
јер су чули да су Срби поражени, побегли другим путем у Србију
. Видевши шта се дешава Карађорђе је упитао ко је порушио шанчеве а Јокић рече:
"Ја, заповедио ми је господар Младен!"Карађорђе онда у бесу тргне пиштољ и рани Јокића а Младен спасе главу бекством.
Карађорђе онда нареди да се напусте порушени положаји те да се војска повуче преко Мораве и запоседне нове положаје код Јагодине. Турцима није био проблем да заузму Ћуприју што се убрзо и десило. Након што се мало опоравио у Тополи Карађорђе одлази за Београд где са члановима Совјета организује и договара одбрану.
Ситуација је била више него тешка. Оплољени Шабац, Делиград и Бања (опет). Такође нови проблем је представљало 10.000 Албанаца који су пошли у напд ибарским правцем и приморали на повлачење ка Пожеги и Ужицу српске снаге.
На источном фронту Гушанац је заузео Пожаревац. Хиљаде Срба између Мораве и Тимока похрлило је Београду и прелазило преко Дунава. Совјет је схавтајући ситуацију неспособне за борбу слао преко Дунава у Срем а способне враћао и упутио апел за одбрау отечства. Тако се опет скупи 56.000 пешака и 4.000 коњаника за одбрану од Турака али је и ова изморена и деморалисана војска била груписана на више праваца.
Карађорђе пише Родофиникину (28. јул):
"Сила је турска толика да кад би се у со претворили не би им могли свима ручак досолити."Убрзо је Карађорђе опет морао Хајдук Вељка да ослобађа из обруча који су Турци били поставили у Бањи. То је успешно одрађено.
Карађорђе знајући да ако ослободи Делиград од опсаде и потисне Турке према Нишу турска офанзива сигурно бити успорена.
Карађорђе је почео са концетрацијом војске код Ћуприје а Турци су ово изгледа очекивали па је већи део снага са Делиграда пребацио у Ћуприју.
После битке Карађорђе наређује повлачење преко Мораве и постављање положаја за одбрану. У претходним борбама 6.000 Срба је било избачено из строја и изгубљено 40 топова.
Хуршид-паша није прешао у гоњење већ одлучује да прво покори Делиград који је држало 9.000 Срба.
Судбина слободне Србије је висила о концу а најтежи дани су тек следили.