Uredu. Idemo malo u posjetu bogumilima. Ovoga puta u malo različitoj verziji od one što gore naoisah. Pa ne slučajno!
Evo na kratko: Bogumili su se pojavili prvo na istoku, da bi kasnije dobili svoje pristalice u Bugarskoj, Srbiji, Bosni, Crnoj Gori, Dalmaciji, djelovima Hrvatske, i nekim djelovima Francuske.
Njihova glavna vjerovanja su: - da ne nose oružje i ne idu u vojsku - da ne ubijaju ništa što diše zrak i zato su bili vegeterijanci - nisu pružali nikakav odpor i nisu se branili od napadača, vjerujući da će ih bog čuvati - Bili su apsolutni mirovnjaci i nisu poštovali i voljeli nikakvu vlast - veličali su i poštovali siromahe i pomagali im - nisu prihvatali niti pravoslavlje niti katolicizam i zato su bili od svih proganjani - bježali su iz urbanih naselja u planine i tamo živjeli u svojem miru i vjeri - razvili su i svoje posebno pismo bosančicu kao varijantu ćiriličnog pisma - vjerski poglavar bogumila se zvao DJED - nisu imali crkava, već su svoje molitve obavljali po kućama ili kako su ih zvali HIŠAMA - najviše su voljeli i poštovali mir i slogu pa se zato kaže " Od Kulina Bana i srećnijeh dana. - bogumilska tipična imena su bila hrišćanska kao na primer: Miroljub, Milisav, Radoje, Dragoslav, Ljubomir, Miroslav, Dragutin, Božidar, Milan, Godin, Tišemir, Didodrag, Bratič, Budislav, Dragoš, Dragić, Ljubin, Tvrtko, Kulin, Dražeta, Rastudije, Radovan, Dragost, Povržen, Radoslav, Boleslav, Ratko, Radomir, Miloje, Miroljub, Vidoje, Miladin, Spasoje,Trpun, Božen, Ilinko,Spasoje, Vid, Radislav,.....................
................... itd......................................
Za vrijeme Nemanjića, bogumile su u Srbiji proganjali kao jeretike i na njima pravili razna zvjerstva od spaljivanja na lomači do odsjecanja djelova tijela. Isto su bili proganjani i od katoličke crkve na slične načine. To je razlog, da su se ti ljudi, koji su prihvatili to vjerovanje sve više udruživali i razvijali neka svoja posebna obilježja u vidu malo drugačijeg pisma, jezika, običaja.
Dakle, istina je, da to nisu poseban narod, već mješavina mnogih naroda koji su se udružili u nekom vjerovanju.
|