banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Jul 2025, 16:50

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 71 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autoru Poruka
PostPoslato: 31 Mar 2008, 01:37 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Prica cetvrta
Kumstva u Crnoj Gori
Poznato je od davnina da se ženidbama i udajama širio i ucvršcivao krug dobrih prijateljstava po svim krajevima Crne Gore i šire. Posebno prijateljstvo se sticalo preko kumstava. Nigdje kao u Crnoj Gori kumstvo se nije tako dobro njegovalo i iznad svega cijenilo. U mnogim slucajevima ovo duhovno srodstvo bilo je jace i od krvnog srodstva. U Crnoj Gori kumstvo se smatralo svetinjom i uzvišenim odnosom medu ljudima i zbog toga ono se nije moglo odbiti. U narodu je ostala izreka:"Sve se može odbiti a kumstvo ne može". Od naših brojnih sagovornika nijesmo mogli saznati da je neko nekada odbio da prihvati kumstvo. Koliko se kumstvo cijenilo govore cinjenice da je kum uvijek bio mio gost u kuci. U slucajevima kada se u porodici radovalo ili žalilo medu prvima se obaviještavao kum. Ne oslovljavaju se samo kumovi tom dicnom titulom, vec i svi ostali clanovi dvije porodice, pa cak i oni koji su u daljem srodstvu. O ovome se mnogo vodilo racuna, tako da se i u starosti zovu ovim imenom. Posebna je ljubav izmedu kuma i njegovog kumceta, gdje odnosi pocivaju na velikom poštovanju, posebno od strane kumceta. Koliko je kumstvo uzvišena veza govore izreke:"Bog na nebu a kum na zemlji. Kada prolaziš pored kumovske kuce, nazovi Boga pa i ako nikog u kuci nema ili kad prelaziš preko kumovske njive, pazi da ti pri opancima ne ostane kumovske zemlje".

U Crnoj Gori kum se odabirao po cuvenju kuce i po licnom cuvenju neke osobe. Za kuma se odabirao i dobar drug ili dobar prijatelj. Kuma je odabirao ili sam mladoženja ili u sporazumu sa roditeljima. Prilikom sklapanja braka, najcešce bi mladoženja sa flašom rakije išao u kucu onoga koga je naumio da zove za vjencanog kuma. Pošto se kumstvo ne može odbiti, to bi skoro uvijek tu cast prihvatio govoreci:"Fala ti na pozivu, rado cu ga prihvatiti". Vjencani kum najcešce je bio i kršteni kum, što znaci, da je krštavao i djecu kuma koga je vjencao. Istina, to nije bio uvijek slucaj, vec se za krštenog kuma mogao pozvati i drugi covjek. U stari vakat, za kuma, bilo vjencanog ili krštenog, zvao se muškarac. Nijesmo saznali od naših sagovornika da se negdje za kuma zvala žena.

Poznato je da su se kumovi rijetko mijenjali, ali i to se ponekad dešavalo. Najcešce se to prektikovalo onda kada su djeca umirala ili ako su se radala samo ženska djeca. U ovakvim slucajevima, kum koji je kršcavao djecu bi predložio kumu cija su djeca umirala ili kome su se radala samo ženska djeca, da promijeni kuma, racunajuci da bi to možda doprinijelo da se stanje promijeni i poboljša. Ovaj bi to ponekad poslušao ali ne i uvijek. Iako bi se desilo da se promijeni kum, stari kumovi bi i dalje bili dobri prijatelji i oslovljavali bi se kumovima. Pored ovih slucajeva promjene kuma, dešavalo se da se unutar porodice dogovore da novorodence krsti neko od clanova porodice vjencanog ili krštenog kuma. Evo jednog, nama poznatog, primjera za to. Jedan covjek u Pljevljima je vjencao i krstio osmoro djece jednom uglednom domacinu. Medutim, ovome su umirala muška djeca (troje mu je umrlo) i kada se rodilo sljedece, osmo po redu, muško dijete, stara kuma je rekla svome mužu da joj dozvoli da ona krsti ovo osmo dijete. Ovaj se složio pod uslovom da se i kumovi-roditelji djeteta slože. Ovi su se složili i ona je krstila to dijete i dala mu ime Vasilije. Vasilije je i danas živ, a iza njega se rodilo još jedno muško dijete i ono je i danas živo. To dijete je bilo deveto po redu.

I kod vjencanja i kod krštenja, kumovski poklon kumovima ili kumcetu je uvijek najbolji i najcešce se davao u zlatnicima, u zlatnom nakitu ili u novcu. I uzvratni pokloni su, takodje, bili nesto bolji od ostalih. Kumu bi se davala najljepša košulja, carape, maramica i sl. Za trpezom, kumovsko mjesto je uvijek bilo na celu trpeze. Koliko se pazilo na kumstvo govori cinjenica da su u stari vakat, a nerijetko i danas, žene palile svijece, bilo u crkvi bilo na groblju, za dušu svojih najmilijih, medu kojima uvijek i kumu i kumi, naravno ukoliko nijesu bili medu živima.

U slucajevima kada je kum bio sprijecen da dode na krštenje, njega je mogao, uz saglasnost kumova-roditelja djeteta zamijeniti neko iz porodice kuma. Tu zamjenu je cinio neko od muških clanova domacinstva.

U slucajevima kada su nekome umirala djeca, postojalo je vjerovanje da ce to prestati ako dijete krsti kum namjernik, kum od nevolje, kum od nužde. Takvo krštenje se obavljalo tako što bi porodilja sa djetetom u kolijevci, rano ujutro otišla na neku raskrsnicu puteva i tu bi ostavila kolijevku sa djetetom, a ona bi se u neposrednoj blizini sakrila. Kada bi naišao prvi putnik namjernik, ona bi istrcala i rekla:"Primi kume Boga i Sv.Jovana". Ponudeni bi skoro uvijek primio dijete i žena bi ga povela u kucu ili crkvu radi krštenja, ili bi ovaj na istom mjestu dao ime novorodencetu, ili nadimak. Ima slucajeva da su ovakva kumstva bivala za primjer drugim kumstvima. Postojali su i drugi razlozi za pozivanje kuma od nevolje. To se dešavalo u ono vrijeme kada je bilo dosta krvne zavade, pa, da bi se krv oprostila, davalo se kumstvo. Ovakva kumstva su bila dosta cvrsta i nijesu se mogla pogaziti ni sa koje strane. Takode, ako bi se neko našao u neprilici, bilo materijalnoj ili druge prirode, tražio bi od nekoga pomoci i taj koji bi mu izašao u susret i pomogao, bio bi od nevolje kum, jer onaj ko je u nevolji obracao bi mu se rijecima:"Pomozi od nevolje kume". I ova kumstva su bila za poštovanje i neraskidiva.

Cesti su bili slucajevi da, kada dijete navrši godinu dana, roditelji pozovu nekoga, obicno krštenog kuma, da dijete ošiša. Ovaj kum otkida tri mala pramena djetetove kose, sa tri mjesta, a ostali dio kose može majka da ošiša. Ova se tri pramena cuvaju u kuci kao neka amajlija djeteta. Šišano kumstvo nije onako jako kao vjencano ili kršteno kumstvo, pa cak ni kao kumstvo od nevolje. Ovaj nacin kumstva se najcešce praktikuje kod Muslimana, a nije rijetkost i kumstvo od nevolje, i to iz istih razloga kao i kod naroda hrišcanske vjeroispovijesti. Medutim, kod katolika u Boki Kotorskoj nije poznato postojanje šišanog kumstva.

Koliko su kumstva cijenjena i koliko im se pridavala pažnja govori cinjenica da je kumstvima posvecen veci prostor u Kanonu Leke Dukadinija. Zbog izuzetne interesantnosti navešcemo neke odredbe iz ovog Kanona.

U sto cetvrtom clanu se navodi da kod albanskih brdana postoje tri vrste kumstva i to: kumstvo pri vjencanju, kumstvo pri krštenju i kumstvo pri podrezivanju kose, a u clanu sto petom, sto šestom i sto sedmom se navodi da ova kumstva zabranjuju srodavanje s koljena na koljeno i to ne samo izmedu ukucana kumova vec izmedu dva bratstva.

Posebna pažnja se posvecuje kumstvu pri podrezivanju kose, pa cemo preuzeti citav sto osmi clan:

Kum je onaj ko podrezuje kosu.
Kuma je majka djecaka ili djevojcice kojima se podrezuje kosa.
Kumce ili kumica je djecak ili djevojcica kojima se podrezuje kosa.
Kum i kuma su kao brat i sestra i ne izdvajaju se od ostalih ukucana.
Ako djecak i djevojcica napune godinu, ne podrezuje im se kosa.
Ako dijete umre prije podrezivanja kose, nece se sahraniti; pozvat ce se odredeni kum; ako je kum daleko, neko drugi ce mu podrezati kosu, koji nece biti iz bratstva i plemena djeteta.
Djecaku podrezuje kosu muskarac a djevojcici žena.
Roditelji djecaka ili djevojcice, kojima se podrezuje kosa, pripremit ce što god mogu bolju hranu da bi postovali kuma.
Kum ce doci s jednim od svojih prijatelja.
Pozivaju se tri-cetiri druga da sudjeluju u veselju kuce.
Cim kum sjedne na stolicu, jedan djecak iz plemena stavlja kumu u narucje kumce ili kumicu.
Kum ce podrezati kosu ovim redom:
jedan pramen na celu;
na sljepocnicama po jedan pramen;
iza glave jedan pramen.

Cim se podreže kosa, kum tri puta skarama dodiruje celo kumceta ili kumice govoreci:"U zdravlje i za dug život"! Ljubi kumce ili kumicu i skida ga s narucja i daje ga njegovoj majci - kumi, koja uzima i zdjelicu sa srebrnom asprom.
Kum daje kumi 50 - 150 groša, a ne više.
Pramenove kose uzima majka i cuva ih u skrinji.
Kuma ce dati kumu: curdiju (gunj), gace i džamadan, a ukucanima kumove kuce - koliko god da ih je - odnijet ce nekome rucak, nekome stvari ili dokoljenice.
Prije nego što se djetetu odreže kosa, škare mu ne dodiruju glavu; ako mu je mnogo porasla kosa, sazeci ce mu se lucom od bora.
Cim se djetetu podreže kosa, te noci kum spava u kuci kumceta ili kumice; Sjutradan ustaje i vodi sa sobom kuma i kumce svojoj kuci, gdje ostaju tri ili pet dana, po kanonu.
Ni smrt ni svadba, a ni praznici se ne mole bez kuma i kume, bez kumceta i kumice."

Vrijedno je navesti još jedan obicaj u vezi sa krštenjem djece. Naime kod Malisora katolika je obicaj da kada dijete nauci prve molitve, a to je životno doba od 7 do 15 godina, dolazi biskup u crkvu i u prisustvu kumova vrši masovno krštenje djece u citavom plemenu. Ovaj ritual se zove Krizma. Taj dan je opšte slavlje u citavom plemenu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2008, 01:43 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Alija Nametak
Prica peta
Kumstvo kod Muslimani u Podgorici -Titogradu (periodu 1932-1935.godine) se okumljuju između sebe (vrlo rijetko) ili s pravoslavnima. Kumstvo je šišano, a sastoji se u tome, da kum ostriže kumčetu malo kose iznad čela i sa sljepoočnica. Tada mu kum baci u kosu kakav zlatnik, obično pola napoleondora. Potom roditelji dječiji daruju kuma. Tako nastane kumstvo među dvjema porodicama.

Ako se kome ne da u muškoj djeci, pa kad mu se jednom rodi muško dijete, odmah nakon što mu pupak odrežu, okupaju ga i obuku, stave ga u planinu (kolijevku) i iznesu pred dvorišna vrata. Jedna žena stoji za vratima i čeka ko će prvi naići. Bez obzira koje vjere bio, makar i gabel (Ciganin), žena svrati prolaznika: "Radi boga, da kumuješ tome djetetu!" Prolaznik uzme kolijevku, unese je u dvorište i tu odmah ostriže djetetu čuperak kose.

Etno-socijalni okviri zivota stanovnistva Dreznice

"Institucija »šišanog kumstva« postojala je i postoji u interkonfesionalnim relacijama, a inicijativa je u većini slučajeva dolazila od strane Muslimana, pri čemu se vršio obred šišanja katoličkog djeteta. »Šišano kumstvo« se održavalo »s koljena na koljeno«. Novija je pojava da se Muslimani i Hrvati međusobno nazivaju »kum«, a da prethodno nisu obavili ovu simboličnu radnju - obred. Prema tumačenju kazivača ovakvo međusobno oslovljavanje je posljedica zdravih, prijateljskih odnosa - »kao da su pobratimi«. Među samim katolicima »šišano kumstvo« nije praktikovano, već je postojalo i postoji kršteno, krizmano i vjenčano kumstvo. Pravilo je da ne može isti čovjek jednom djetetu biti i kršteni i krizmani kum. Može biti krizmani, kum nekom drugom djetetu iz iste porodice ili djetetu svog krštenog kumčeta. Ranije nije bilo mogućnosti da kum kumče daruje novcem ili poklonom, a danas je to uobičajeno. Smatra se da je »grijota« odbiti kumstvo, posebno krizmano"

Napomena:

- Pokusao sam naci nesto sto bi moglo dati neku jasniju sliku o kumstvu, kumovanju i kumovima. Priznajem, da je gradje dosta, ali oni koje interesuje ova problematika, naci ce vremena da ovo procitaju.

- Ipak sam misljenja, da je bilo bolje ici nekim redom. Ako smo prezentirali tekstove o nosnji, da zavrsimo tu temu, pa onda da idemo na neku njoj srodnu-blizu itd. Ovako u prezentaciji obicaja, nema nikakvog reda.

- I kao sto vidis Tvrko, ponovo pokazujes staru slabost, neznanje ili pogresno izvodjenje zakljhucak.

Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2008, 20:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
За име Божје Зах, немој на мени да лечиш своје комплексе....

Нашао си се прозван , без везе, и онда ударио немолосрдни копи пејст :lol:
Главна ствар је код тебе да не разумеш оно што си постирао, за разлику од мене , православног Србина, који сам се и окумио и кумовао на крштењима и венчањима...
Бадава Корпус јурис каноники када не разликујеш основне ствари као нпр. :roll:

Vrijedno je navesti još jedan obicaj u vezi sa krštenjem djece. Naime kod Malisora katolika je obicaj da kada dijete nauci prve molitve, a to je životno doba od 7 do 15 godina, dolazi biskup u crkvu i u prisustvu kumova vrši masovno krštenje djece u citavom plemenu. Ovaj ritual se zove Krizma. Taj dan je opšte slavlje u citavom plemenu.

Треба разликовати свете тајне крштења и миропомазања које се код православних обављају заједно од стране свештеника, док се код рмк крштење обавља од стране свештеника док миропомазање-кризму- обавља само бискуп.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2008, 22:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Prvo si nam Tvrko kategoricki tverdio.

"Тај обичај је и показује да су некада Бошњаци били хришћани, пошто се дете при крштењу шиша . Кум мора бити православан, јер на крштењу чита Символ вере и сведочи да ће помоћи родитељима да дете бити васпитају у вери".

Prica prva kaze:
"Kumstvo je jedan od najrasprostranjenijih ritualnih običaja. Od posebne je važnosti među Slovenima. Pogotovo na našim Južno-slovenskim prostorima. Kum se ceni i poštuje više od svega. Od Srema, gde se kaže: "Kum pa Bog!", Kosova: "Što je Bog na nebu, kum je na zemlji!", pa do istočne i jugoistočne Srbije gde se "Kum poštuje najviše na svetu. Bog pa kum!"

Prica druga:
"KUMSTVO je starinska narodna ustanova, starija od hrišćanstva. Crkva je sankcionisala kumstvo i dala mu današnje obeležje. Naziv kum poznat je svim Slovenima. U pisanim izvorima spominje se krajem IX veka, za vreme Petra Gojnikovića, upravo neposredno posle primanja hrišćanstva. Po tom najstarijem spomenu vidi se da su primarni oblici kumstva postojali i pre pojave hrišćanstva".

"Po Vuku:
"Šišano ili striženo kumstvo je opšti običaj u Bosni, bez obzira na veroispovesti. Njime se ne stiče srodstvo, ali se pojačava prijateljstvo."

"U nevoljama se kumovalo i s ljudima drugih vera: ¨Oj, Turčine, za nevolju kume!¨ U jednoj poslovici iz Bosne kazuje se: ¨Ako ne mogu biti kum kršteni, mogu striženi (šišani)¨, jer venčano (crkveno) moglo je da bude samo među istovernicima. Srbi su okumljivali muhamedanske vernike da bi od njih imali zaštitu od nasilnika ili da se obezbede od njihova nasrtanja. Štaviše, oni su okumljivali i nasilnike i lupeže, da bi kumstvom zaštitili svoju imovinu".

Prica peta;

Alija Nametak

"Kumstvo kod Muslimani u Podgorici -Titogradu (periodu 1932-1935.godine) se okumljuju između sebe (vrlo rijetko) ili s pravoslavnima. Kumstvo je šišano, a sastoji se u tome, da kum ostriže kumčetu malo kose iznad čela i sa sljepoočnica. Tada mu kum baci u kosu kakav zlatnik, obično pola napoleondora. Potom roditelji dječiji daruju kuma. Tako nastane kumstvo među dvjema porodicama.

Ako se kome ne da u muškoj djeci, pa kad mu se jednom rodi muško dijete, odmah nakon što mu pupak odrežu, okupaju ga i obuku, stave ga u planinu (kolijevku) i iznesu pred dvorišna vrata. Jedna žena stoji za vratima i čeka ko će prvi naići. Bez obzira koje vjere bio, makar i gabel (Ciganin), žena svrati prolaznika: "Radi boga, da kumuješ tome djetetu!" Prolaznik uzme kolijevku, unese je u dvorište i tu odmah ostriže djetetu čuperak kose".

Etno-socijalni okviri zivota stanovnistva Dreznice

"Institucija »šišanog kumstva« postojala je i postoji u interkonfesionalnim relacijama, a inicijativa je u većini slučajeva dolazila od strane Muslimana, pri čemu se vršio obred šišanja katoličkog djeteta. »Šišano kumstvo« se održavalo »s koljena na koljeno«. Novija je pojava da se Muslimani i Hrvati međusobno nazivaju »kum«, a da prethodno nisu obavili ovu simboličnu radnju - obred".

Dakle, Tvrtko ko izmislja, ko prica proizvoljnosti. Procitaj jos jednom svoj komentar i zakljucak koji si izveo, pa uporedi sa ovim sto su napisali poznavaoci i istrazivaci obicaja, pocev od Vuka, pa do Nametka. Nemoj nikada zaboraviti onu srpsku narodnu izreku " oj Turcine u nevolji kume". U njoj lezi i odgovor zasto Bosnjaci-muslimani nude kumstva katolicima i pravoslavcima. Nadam se da ti je sad malo jasnija problematika kumstva, posebno problematika sisanog kumstva.

Ja sam baz zbog tebe i prebacio ovih pet prica, da ti pokazem koliko ne znas, i koliko si sklon izvodjenju proizviljnih zakljucaka, koji su najvjerovatnije posledica slabog poznavanja problematike, ili poteskoca u logickom zakljucivanju. U ovom slucaju to i nije toliko vazno, jer to znam od ranije.

Ne pisi komentare na temu koju ne poznajes, a i ako pises, sustezi se od provokacija na vjerskoj i nacionalnoj osnovi.
Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2008, 14:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Кумство је иснстиција која се налази у свим хришћанским народима, а не само на подручју Балкана.
Сад ако неко некога окуми ван обреда или га тако зове то је друга ствар. Кумом се зову и сведоци на венчању, иако су потпуно другачији степени сродства по Брачном праву СПЦ, него код кумства при крштењу.
Потпуно друга ствар је што неко некога окуми ван обреда, или га зове тако у кафани.
Главно је да се код крштења дете шиша од стране свештеника, па су то задржали и они који су хришћанство напустили..
Као што су задржали свест који им је дан Крсна слава, када је Васкрс или да треба да ходочасте у Острог :P

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2008, 14:39 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Кумство је инстиција која се налази у свим хришћанским народима, а не само на подручју Балкана.
Сад ако неко некога окуми ван обреда или га тако зове то је друга ствар. Кумом се зову и сведоци на венчању, иако су потпуно другачији степени сродства по Брачном праву СПЦ, него код кумства при крштењу.
Потпуно друга ствар је што неко некога окуми ван обреда, или га зове тако у кафани.
Главно је да се код крштења дете шиша од стране свештеника, па су то задржали и они који су хришћанство напустили..
Као што су задржали свест који им је дан Крсна слава, када је Васкрс или да треба да ходочасте у Острог :P

наша србија

Шта јe кумство?

Најцeњeнијe јe крштeно кумство извршeно под окриљeм Црквe. Оно јe "за вјeки вјeков", односно, наслeђујe сe и вишe никада сe нe раскида, тако да у многим сeлима код нас има кумства из старинe, а да људи и нe знају ко јe од прeдака први склопио ово кумство.

Кумство јe чисто хришћанска установа, јeр су при крштeњу били потрeбни свeдоци за истинито и искрeно примањe хришћанскe вeрe и трeбало јe исповeдити вeру, одрeћи сe ђавола, сјeдинити сe са Христом, а када јe дошло да су крштавана дeца, она нису могла то учинити, нeго су то умeсто њих чинила одрасла лица. Код одраслих који сe крштавају, кумови су били њихови наставници у вeри.

Кумови су свeдоци крштeња; они су јамци прeд Богом и Црквом да ћe крштeни остати вeран примљeној вeри и даним обeћањима. Кумови су духовни родитeљи дeци коју крштавају. Они узимају на сeбe дужност да ћe крштeно дeтe учити хришћанској вeри и црквeном животу.

Кум јe главни свeдок прeд Богом и људима на вeнчању, он крштава младeнцима дeцу, вeнчава дeцу и тако рeдом до својe смрти када га наслeђујe њeгов син. За кума сe кажe да јe род рођeни, важнији од сваког побратима и пријатeља, он прискачe на сваки позив да помогнe. Са њим сe савeтујe о важним питањима и животним проблeмима и оставља му сe на чувањe кућа са читавом породицом када сe одлази на пут, или у рат.

Одбити нeчији позив на кумство, сматра сe вeликим грeхом и нe одбија сe бeз вeликог разлога.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2008, 21:04 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Jan 2008, 22:22
Postovi: 131
Lokacija: Internet
Ovaj put cu reci nesto o obicaju cuvanja svetih mosti i ikona. Svecima su pripisuju cudotvorne moci pa su se zbog toga posebno vrednuju i njihova mjesta rodjenja, smrti, mjesta njihovih cuda, sveta mjesta sa njihovim mostima, njihove ikone pa cak i licne stvari i predmeti koji su bili u vasnistvu tih svetaca. Narod je vjeruje u iscjeliteljsku moc mostiju, ikona a njihova icjeliteljska moc se pojacava na sami dan datog sveca. Sveci su zastitinici pojedinaca ali i zastitnici cijele familije sto predstavlja unikatni srpski praznik krsnog imena ili slave koji se prenosi sa oca na sina (to smo vec ranije pomenuli).

Obicaj cuvanja mostiju i svetacke ikone nalazimo kod bosanskog zivlja i prije dolaska Turaka na ove nase prostore i to kod onih koji su nerezonski optuzivani da pripadaju bogumilima. Veliki vojvoda bosanski Sandalj Hranic, kao uostalom i njegov sinovac Stjepan Vukcic koji je uzeo titulu herceg od svetog Save, bili su pripadnici Bosanske Crkve. Izmedju ostalih stvari koji je Sandalj ostavio na cuvanje u ostavi grada Dubrovnika nalazila se i ”edna ikonica zlata… sobrazom gospogje preciste” kako zapisa dubrovacki pisar. Kada je Sandalj htio da mu se ta ikona vrati poslao je po nju ni manje ni vise nego starca Dmitra, svestenika Bosanske Crkve.

Sandaljeva zena Jelena pise ovako u svom testamentu :evil3: iz 1442 godine (neka bude u modernoj verziji radi lakseg citanja):

    ” U ime Oca i Sina i Svetoga Duha, u Sveto Trojstvo, amen. Ja, gospođa Jelena, kći
    blagopreminuloga gospodina kneza Lazara, dajem na znanje svakomu komu to priliči i pred
    koga dođe ovaj dokument da po milosti Božjoj i moga sina gospodina vojvode Stjepana, koji
    mi učini milost i dade mi svoju riječ kad se sastasmo u Gorčanima, što god bih odlučila s
    mojim imanjem da mi neće osporavati ni on ni njegova djeca. Sada ja, spomenuta gospođa
    Jelena, dajem riječ za života pri svojoj dobroj svijesti, u snazi, ako bi mi se dogodila smrt,
    neka uzme gospodin vojvoda Stjepan one dvije haljine u Nikše Tamarića, također i kožuh
    vezen zlatom neka ide gospodinu vojvodi Stjepanu; k tomu zdjela velika i petsto dukata, koji
    su Lukše Palutinovića, skupa s kamatama.
    Plašt s biserom, ako je milo gospodinu vojvodi, neka se dade gospođi Jeleni vojvodinoj, još i
    kruna moja s kamenjem i biserom i naušnice velike.
    Vladislavu neka se dade posuda za vodu velika srebrna pozlaćena i prsten s okom zmajevim i
    svete mošti koje su uz mene.
    Gospodični Kataleni naušnice male i narukvica zlatna.
    Todori, mojoj unučici, neka se dade pojasić na plavoj tkanini i prsten sa safirom i jedan prsten
    pečatnjak.
    A ostali prstenčići i zdjela mala knezu Vlatku.
    Srebrno posuđe koje je u općinskoj blagajni, zdjele i pehari iz crkve svetoga Đorđa i nove
    crkve presvete Bogorodice neka se odvoje. Ostalo neka uzme gospodin vojvoda, neka mi ih
    plati što bude pravo da bi se pokrila crkva koju sam sagradila za svoj grob. Ikona zlatna, koja
    je u općinskoj blagajni, kako sam zapisala s vlastelom, neka bude mojoj sestri, gospođi
    Despini.
    Ako li bi Despina umrla, neka se ikona dade gospođi Jeleni vojvodinoj.
    A što je tisuća dukata, molim i zaklinjem gospodina mi i sina vojvodu da ih dade gospođi
    Jeleni da ona s mojim duhovnikom podijeli za moju dušu: najprije od njih da se dade gospođi
    Despini 200 dukata da mi se služi liturgija i da se razdijeli milostinja. Kod moga groba, gdje
    mi se dogodi da legnem, neka se dade 200 dukata za liturgiju stalnu i da se dijeli milostinja.
    Crkvi svetoga Đorđa u Gorici dadoh olovo, kupivši ga za 200 dukata, da se pokrije crkva i još
    za majstore neka im se dade 30 dukata. Ovoj služinčadi koja je sada uz mene, koja bi se
    mogla zadesiti na samrti mojoj, da se da časnom monahu jeruzalemskom Nikandru 8 dukata,
    Teodosiju 20 dukata, kaluđeru Jovanu 40 dukata, Vukoslavu Tamariću 40 dukata, Luci 20
    dukata, vlastelinki Ruži i njezinu sinu 30 dukata, Kataleni, kćeri Nikoleninoj, 30 dukata, a
    Dobrko, ako bi se našao na samrti mojoj, da mu se da dukata 30.
    Svim djevojkama koje se nađu uz mene na mojoj samrti neka se dade oprema koliko je
    moguće s dogovorom kako da se udaju, a ostala čeljad da se nagradi prema dogovoru koliko
    bude moguće. "

Obicaji u Bosni nekad a bogami i sad :wink:

Radojica :wink:

_________________
Ko se stidi svog bosanskog porijekla, bosanskih imena i bosanske kulture nije dostojan zvati se Bosancem


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Apr 2008, 01:26 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Bosanske i bosnjacke specificnosti.

1. Bosnjacka nosnja,
http://www.merhamet.nu/bildkolage/nosnjabig.htm

2. Bosnjacki grad-specificna arhiktektura
http://www.merhamet.nu/bildkolage/pociteljbig.htm
http://www.merhamet.nu/bildkolage/mostarskimostbig.htm

3. Vrata na ili u bosanskim-bosnjackim kucama
http://www.merhamet.nu/bildkolage/vratabig.htm

4. Bosnkacki nakiti ukrasi
http://www.merhamet.nu/bildkolage/nakitbig.htm

5. Stara bosnjacka kuca u Stocu-Begovina
http://www.merhamet.nu/bildkolage/begovinabig.htm

Napomena:Ostaje da nesto napisemo o:bosanskom selu, bosaskoj kuci, bosasnkom namjestaju, nekim obicajima itd. Ima toga puno za kazati, ali sve zavisi od raspolozivog vremena.
Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2008, 23:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Jan 2008, 22:22
Postovi: 131
Lokacija: Internet
Da li nam zah moze predstaviti neke obicaje kod svog naroda koji imaju korjen u izvornoj bosanskoj kulturi a ne u islamskoj koja nam je dosla sa otomanskim osvajacima?

Radojica :wink:

_________________
Ko se stidi svog bosanskog porijekla, bosanskih imena i bosanske kulture nije dostojan zvati se Bosancem


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2008, 03:11 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Feb 2008, 02:32
Postovi: 301
:lol: :lol: Opet radojica o bosanskoj izvornoj kulturi. Jesi li ti aktivan na drugim temama, ili si procito jednu knjigu od jednog sumnjivog, hajmo ga nazvati, pisca pa sve argumente ( koji su plitki, btw :wink: ) bacas na jednu kartu? Providan si, ukoliko zelis da i ovu temu zatvore, go ahead i dalje nam argumentuj o bosanskim izvornim obicajima. :lol: Samo nemoj bjezati od odgovora ko i na proslim. Zivio.

_________________
Prokleta mogucnost izbora mora da postoji


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2008, 03:18 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ne, to je posao za tebe Radojice. Ti nam prezentiras takve obicaje, naravno gledajuci sve iz ugla srpstva i pravoslavlja,zaboravljajuci, da svaki problem treba osvijetliti iz vise uglova gledanja, kako bi dobili iole objektivniju sluku o njemu. Medjutim, takav vid pristupa nekom problemu je stran tvome gledanju , jer po tebi je sve bilo pravoslavno i srpsko, pa onda nije tesko zakljuciti koliko je tvoj prostup objektiovan, to jest koliko je to objektiovna istina, a koliko najobicnija istorijska propaganda.

Ja cu i dalje preszentirati bosnjacku tradicuju, bosnjacke obicaje, kako bi oni koji o bosnjackoj tradiciji ne znaju nista, ili pak malo znaju,ipak nesto saznali, i na kraju shvatili da i drugi narodi imaju svoju lijepu tradiciuju, svoje lijepe obicaje.

Primanjem islama, bosnjakcka tradicja i kultira zasniva se na islamskoj tradiciji, ali ipak ima svoje specificnosti. Radi uporedjenja evo nekoliko linkova:

1. Osmanova dzamija, Jerosalim
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... b_mini.JPG

2. Mezguita, unutrasnjost dzamije u Cordobi, Spanija. Muslimana vise nema, ali dzamija je sotala.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... innen1.jpg

3. Vrata kraljevske palate Rabat, Marko
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _royal.jpg

4. Taj Mahal, Indija
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... gra700.jpg

5. Mozaik
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... aique2.jpg

Dakle, ovo je bio jedan opsti pristup, slijedi nesto konkretno vezano za bosnjacku tradicju i kulturu.
Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 71 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs