banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Jul 2025, 08:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 06 Nov 2007, 13:16 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 06 Jun 2007, 10:13
Postovi: 64
Bitka pod Banjalukom je zavrsetak rata koji je trajao dvije godine i gdje su Bosnjaci po prvi put pobijedili krupniju vojsku, krupniju kampanju. To nije bila uobicajena granicna carka, upad uskoka, pokoja tvrdjavica na granici,.. vec udar Austrije koji isao u dva pravca. Pravac preko Srbije je otjerao Turke i Bosna je bila odsjecena. Porta je po obicaju uputila samo podrsku. Jedini Turcin u bosnjackoj vojsci je bio sam zapovjednik - namjesnik Hecim oglu Ali pasa. Naredio je da svo musko svih starosnih dobi po Bosni ima opasati sablju i doci na zborno mjesto u Travnickom polju. To se naravno odnosilo samo na muslimane i Lasvanin biljezi da se skupila "cudna vojska, strahovita".
Austrijska vojska pod vodjstvom princa Hildbrughausena je zapocela opsadu banjalucke tvrdjave a istovremeno je stampan letak na "losem slavjanskom". Sadrzaj je Bosnjacima dozvoljavao nesmetan trajan odlazak u Tursku - ili prekrstavanje ako ostanu - i javno je procitan svima u travnickom polju. Bosnjacka vojska je u podne 4.8 1737 god. u pet frontalnih jurisa razbila austrijsku vojsku gdje se skoro glavnica austrijske vojske udavila u Vrbasu i konacno 13.8 1373 god. se ostatak vojske povukao preko Save sa teritorije koju su ranije dobili Pozarevackim mirom. Samo 4 dana poslije banjalucke bitke je bosnjacka vojska stigla pred Novi Pazar, preuzela tvrdjavu i usput rasturila oko 3000 Brdjana i Albanaca koji su dosli na ispomoc Austrijancima sa patrijarhom Arsenijem Sakabentom.
Poslije banjalucke bitke se konacno sjeverna granica stabilizovala na Savi i sa te strane nije bilo ratova u narednih 150 god. Na drugim stranama Bosne nije bilo ratova u narednih 50 god. Iste godine 1737-me se uspostavlja "ajansko vijece" koje se od tada odrzava svake godine poslije Ramazanskog Bajrama gdje su bosanski prvaci raspravljali o bitnim politickim pitanjima. Ajansko vijece se ukida 1835 god.
Vec u Novembru 1737 god je ajansko vijece uputilo "mahzar" sultanu gdje su ga "podsjetili" na vojne gubitke Bosnjaka u skorasnjim ratovima u Persiji i Oziji, kako su sami razbili Austriju pod Banjalukom i da nisu u mogucnosti isplatiti danak u novcu i ljudstvu. Sultan se po obicaju oglusio i od tada pocinju u Bosni nemiri. Kako su narednih decenija bili koliko-toliko mirni od strane susjeda - Bosnjaci pocinju niz staleskih i seljackih nemira. Mozda najvise iz tog razoga sto su poslije bitke pod Banjalukom po prvi put skontali da mogu nesto i sami i da ne zavise od pomoci carstva.

1745 god je izbilo vise manjih seljackih buna gdje su seljaci odbili platiti porez i dati mladice u vojnu sluzbu. Ajani su se drzali po strani i nisu reagovali. Porta ponovo salje Ali pasu koji je udario na ajane porezima pa su se Prozorski i par heregovackih kadiluka otvoreno pobunili. Porta premjesta Ali pasu u Siriju a postavlja Bostandzi Sulejman pasu koji je utrostrucio poreze jer se stanovnistvo Bosne u medjuvremenu gotovo prepolovilo a porez ostao isti. Poslije ubistava niza ucenih ljudi i prvaka u Sarajevu - u Bosni pocinje anarhija. Porta vraca po treci put Ali pasu ali mu nijedan od bosnjackih prvaka ne odgovara niti ga kontaktira. Ali pasa ubija par barjaktara, jednog kapetana i kadiju, te u Mostaru izbi pobuna. Porta povlaci opet Ali pasu ali ne postavlja istovremeno novog namjesnika. U Sarajevu su se u medjuvremenu organizovale seljacko-gradske milicije koje su patrorirale sirim podrucjem. 1747-me izbija pobuna u Tuzli i oko Tesnja koja se ubrzo pretvara u anarhiju i pljacku. Konacno Mehmed pasa Kukavica kao namjesnik uspostavlja kakav-takav red, ali uz pomoc regularnih janjicarskih odreda. Glavnica ajana i bosnjackih prvaka je prezivjela, i u narednim decenijama ce prestavljati glavnicu otpora prema Porti. Sve to poslije kulminira pobunom pod Husein kapetanom - decenijama poslije. Istaknuta imena pobune iz ovog perioda su Abdurahman Muharemija, Sari Murat beseskija, Paso Ibrahim aga, sarajevski kadija Abdulah efen., kapetan Dzafer beg Ceric, travnicki kadija Abdulah Koso,.. i braca Morici. U narodnoj pjesmi o braci Moricima se proklinje sultan a opjevava i zali Bosna. Inace je cijeli period opjevan u nizu sevdalinki i inspiracija je za niz epskih i lirskih radova.
Poslije bitke pod Banjalukom bosnjacke bune dobijaju politicki karakter.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Nov 2007, 13:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Описаније народа


1. ПРЕГЛЕД СТАРЕ ИСТОРИЈЕ

Из старе историје народа српскога засад ћемо напоменути само узгред да би се нова боље могла разумјети:
1) Да су Срби или Србљи под овим именом зацијело познати у Европи од VI вијека.
2) Да су од тога времена по свему старом Илирику (данашњој Србији, Босни, Ерцеговини, Црној Гори, Боки Которској, Далмацији, Рватској и Славонији) имали различне своје државе, којије су се поглавари називали жупани. Они су из почетка час Грцима (по уговору) помагали против Авара и други народа, и плаћали им понешто на годину; час ударали на саме Грке и били се с њима.
3) Да се око половине ХII вијека између свију ондашњи жупана подигнуло у данашњој Србији краљевско племе Немањића, које се сасвим отме од Грка, и из којега је до конца XIV вијека било осам самодржавни краљева и два цара, који су се са свима ондашњим европским краљевима и царевима удадбама и женидбама пријатељили. Стефан Душан I. цар српски, осим млоги други земаља, узме од Грка сву Маћедонију, осим Солуна, Тесалију до Негропонта, Етолију, Акарнанију, Епир и Арнаутску и назове се царем српским, грчким, бугарским и арнаутским. Он раширено а неутврђено царство српско (којега су границе биле Адријатичко и Црно море,
Дунав и Архипелаг) раздијели на војводе и на кнезове, које његов осамнаестољетни син и насљедник Урош не буде кадар под уздом држати, него остану сваки по себи, и још Вукашин, најсилнији између њи, убије и њега, и сам постане краљем.
Утом Турци, које су Грци против Срба били дозвали у Европу, навале на српско, домашњим неслогама раздрто, царство. Кад Вукашин, бранећи од Турака своје краљевство, изгуби и живот, онда ступи на пријестол српски кнез Лазар, који 1389. године 15. јунија на пољу Косову заврши српско самодржавно царство и краљевство и кнештво. По смрти Лазаревој постане српско деспотство под турским кесимом; но и њега Турци наскоро прећерају из Србије у Сријем, а онђе се потом и затамани. И тако Турци мало-помало, које с помоћу сами српски неслога, које с помоћу ондашњега времена немарности и око закона свађа околни ришћански држава, са свим обладају свом Србијом и Ерцеговином; и из саме Србије одведу више од 200,000 душа у ропство; а камо из Босне и из Ерцеговине! С царством и с господством народ српски у оним земљама погуби и све старе (племените) фамилије своје: неки изгину у бојевима, неке Турци онако побију и жене им и ђецу поробе; неки се у невољи истурче, особито по Босни; неки побјегну у друге државе, особито у Маџарску; а који остану онамо, они посакривају своја имена и помијешају се међу простаке и сиромае.

Откако су Турци дошли у Србију, једнако су ђекоји знатнији људи пребјегавали с браћом својом преко Саве и преко Дунава; а 1690. године Арсеније III Чарнојевић, патријар српски, на позивање ћесара Леополда I, побуни народ српски против Турака и уједанпут преведе у Маџарску 37,000 фамилија, и насели Србе чак до више Будима.
Године 1737. патријар Арсеније IV Јовановић, на позивање чесара Карла VI, подигне опет народ српски да бјежи у Маџарску, но Турци, опазивши зарана, више народа побију и поробе него што с њим пребјегне на ову страну (сам је патријар казивао да је у Карловцима снио уочи Божића како је Бог од њега искао одговор за 80,000 душа, које су њега ради изгинуле!).

Премда су Срби, и ови одовуд и они одонуд, као зид између царства аустријскога и турскога, у свакоме аустријском рату с Турцима највише гинули и робљени и свакојако пропадали, опет ји и данас има око пет милиона душа.
Од ови пет милиона може се отприлике узети да су три милиона закона грчкога, то јест: један милион у свој Србији, један милион у Маџарској и у Аустријској војничкој граници, један милион у Босни, Ерцеговини, Црној Гори, Боки Которској и Далмацији; а од она друга два милиона двије трећине закона турскога у Босни, а једна трећина закона римскога у Славонији, Рватској, Далмацији и Босни. Само прва три милиона зову се Срби или Србљи, а ови други не; него они турскога закона зову се Турци (премда турски говорити не зна ни од иљаде један), а римског закона зову се или по предјелима, нпр. Славонци, Далматинци, Илирци, Дубровчани, или, као што ји обично ови други зову, Шокци или (у Бачкој) Буњевци.


2. ТУРСКО ГОСПОДАРСТВО НАД СРБИМА

У царству турскоме ко гођ вјерује свеца Муамеда, он се зове, и јест, Турчин; а ко није Турчин, он је раја (тј. турски подајник). Истина да је сваки Турчин у свом царству племић (немеш), али се опет може рећи да су земаљски прави племићи спаије, под којима је сва Србија, осим нешто царски села, која се зову мукада или јеминлук.

У Србији су спаије, које су понајвише бегови из Босне и из Ерцеговине — стари Србљи, од који су млоги и у турској вјери сачували своја стара презимена до данас, нпр. Љубовићи, Соколовићи, Видајићи, Рашчићи, Бранковићи, Филиповићи, Ђурђевићи; а и од турски имена презимена понајвише им се свршују на ић, нпр. Бегзадић, Шајинпашић, Ченгић итд. — од свију остали Турака најбољи људи за народ.

Нити они имају по селима своји кућа ни намјесника; нити је обичај да им се што ради. Кад буде у јесен, спаија дође сам, или пошаље кога, ако живи далеко, те покупи главницу и десетак, који су му људи дужни однијети кући, ако га онђе не прода или му га они не откупе. Спаија узима главницу само од ожењени људи, па и то није свуда једнака, нити је одређена, јер се у њу ђешто рачуни и десетак које ода шта, нпр. од вина, од кошница итд. Млоге спаије, особито које су надалеко, погоде са сељацима те им плаћају на годину од ожењене главе у име свега; тако ја знам да су ђекоја села до 1804. године плаћала спаији по 10 гроша (као што су онда били грошеви 6 фор. и 40 кр., као што су сад једва 2 фор. у сребру) од ожењене главе, па више ништа. Како спаија нема у селу своје куће, он, кад дође у село, одјаше, ђе зна да је најбоља кућа, па га све село рани док је онђе. Спаија је дужан своје сељаке бранити од сваке биједе и неправде, и то они свагда радо чине, особито који су знатнији. Рашковићи су, као Срби, у Староме Влау имали спаилук до године 1805, па га онда некаком Турчину дали у залогу; може бити, да би се онамо к Ерцеговини још који ђе нашао који је коју кућу задржао од старине; али у биоградском пашалуку Србина спаије нема ни једнога, нити ришћанин данас у Турској може постати спаија.

Спаије су дакле у Србији смиље и босиље; али ђекоја села имају другу биједу, тј. читлук-саибије, који узимају девето. Које село има само спаију, онђе сељаци кажу да је земља њиова, а спаијино је само десето од онога што они ураде; али ђе је читлук-саибија, онђе он каже да је земља његова, па не само што узима девето од свакога усјева него му још људи морају радити (отприје обично у неђељу, али позније и у друге дане, кад му што затреба), а ђекоји начини и кућу у селу, или онако на досаду људма не избива из села. По свој прилици ђекоја су се села још од старине, бог зна у каким несрећним догађајима, морала почитлучити; али су од посљедњега турскога и аустријског рата баше (јањичари) биле готово сву Србију почитлучиле на силу: ђекоји су се наметнули селима без икаке плате и погодбе, и казали: ја сам вам читлук- -саибија; а ђекоји, који су то као правим путем ћели утврдити и за унапредак, везали су људе и тукли нагонећи ји да им своју земљу продаду (пошто они, Турци, — оће). Ласно је знати да спаија мрзи на читлук-саибију, који се и код правога царског суда држи за неправедног господара. У биоградском пашалуку сад се (особито од године 1815) ниједан читлук-саибија не смије ни показати.

Како испод самога спаије тако и испод читлук-саибије, сваки се човек може преселити из једнога села (или наије) у друго, кад гођ намисли, не јављајући се ни ономе спаији откуда полази, ни оном ђе долази. Своју дојакошњу земљу може продати, кућу такођер, или покварити, а вотњаке и винограде може долазити те брати, па спаији давати десетак; а онамо ђе долази, може кућу на пустом мјесту начинити и крчити себи њиве и ливаде, и садити винограде и вотњаке, ђе оће.

Осим спаинскога десетка и главнице раја даје Турцима још царев арач (царску главницу) и порезу. Арач је у Србији и у Босни по 112 пара и с којекаким трошковима изиђе на 3 гроша, од сваке мушке главе од 7 година пак до саме старости. Пореза се обично даје двапут у години, тј. о Ђурђеву дне и о Митрову дне; у њој се дају новци за пашу и за остале све наијске трошкове, нпр. што се понешто даје кнезовима, што се плаћају пандури, ако је какав паша, или други ко, кроз наију прошао и дочекиван био итд. Зато пореза није свагда једнака као арач, него је кад мања, кад већа. Још се плаћа на козе и на овце чибук, по пару или по двије од главе. Ко сије дуван, мора платити на њега понешто ђумрука, Све ове дације кад се скупе у једно, 41 мање долази на човека него и у какој европејској држави. Али су онамо друга зла, којима у европејским државама нема ни спомена, тј. глобе. Кад ко убије човека, онамо се слабо тражи крвник, него се иште крвнина (најмање 1000 гроша); па се крвнина не плаћа само кад ко убије кога него и кад човек падне с дрвета или с коња, те се убије, или се утопи у воду, или умре од зиме, или му макар шта било, само кад се нађе мртав. Такови се човек не смије саранити док не дођу Турци да га чине ћеш (да га виде), за који особито ваља платити. Крвнину по старом обичају плаћа само оно село ђе се крв учини, или на којега се земљи мртво тело нађе; али је у новија времена (да би више изнијела) ударана и на сва околна села, које се зове џивар. Крвник, учинивши крв, побјегне у другу наију, или се ђе ближе сакрије, а пошто се крвнина плати и мало се позаборави, само гледа да се помири с родом убијенога, па се онда врати кући слободно. Од крвнине нимало није мања глоба, кад се догоди да ђевојка роди дијете, које се срећом ријетко догађа (ова је глоба по свој прилици зато постала што се така ђеца понајвише мртва налазе; али се послије није питало је ли дијете живо или мртво). Ово су обичне опште глобе; а случајнима за биједе на јединствене људе (нпр. да је који што рекао против Турака итд.), особито за које се зна да имају новаца, нема ни броја.

У пашалуку је највећи заповједник и управитељ паша од три туга (учтуглија), који се зове и везир. Под оваким пашом има ђешто по неколико паша по од два туга, као нпр. што је под босанским зворнички, сребрнички, гораждски, скопаљски и новопазарски. Учтуглија паша, као намјесник царев, има власт у пашалуку своме погубити свакога човека, и Турчина и рајетина, не бојећи се да ће му се кад одговор искати зашто је то учинио. Послије њега највећи је његов ћаја, који понајвише има два туга, и зато се зове ћаја-паша (ако ли нема тугова, онда се зове ћаја-бег); а од овога је још 48 млого мањи азнадар. Пашини су момци (Leibgarde) делије, све коњици с дугачким калпацима, којије се поглавица зове делибаша; слуге су му кавази и чауши; а сви његови људи зову се пашајлије или пашалије. Кад паша своје људе пошаље у другу варош или куд у земљу, да кога доведу на суд, они се зову бумбашири; а пашина написана заповијест или уредба зове се бурунтија. Паша једнако сједи у ономе граду ђе му је столица (нпр. босански у Травнику, а биоградски у Биограду), а нема обичаја да иде по пашалуку да види како је и шта се ради. Паше се постављају у Цариграду, куда они, осим онога што је одређено у царску азну, морају небројене новце да шаљу министрима и другој којекакој господи; зато је њиов највећи посао да скупе доста новаца. Биоградски паша осим арача, пореза и чибука, добија млого и од ђумрука на Сави и на Дунаву; а и од глоба добија сваки паша млого, јер који је зао и среброљубив, као што су понајвише, он глоби и Турке и рају једнако, и још Турке по на једнога више, јер су богатl

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2007, 12:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 06 Jun 2007, 10:13
Postovi: 64
Ehm,,,. ako si mislio postirati cjelu istoriju Srba u tomovima, mogao si uzeti projekat Rastko napr., Corovica, Cirkovica,... nesto opet relevantnije od poimanja istorije jednog gramaticara iz 19 vjeka.

Sto opet nije tema, al koliko god da je stvar znanja, toliko i kulture diskutovanja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2007, 14:24 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Ствар је у томе да је Вук очевидац историје коју пише :wink:

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2007, 15:59 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 06 Jun 2007, 10:13
Postovi: 64
TBPTKO je napisao:
Ствар је у томе да је Вук очевидац историје коју пише :wink:

Ali Vuk nema pojma o porjeklu Bosnjaka, Hrvata,.. dobu Nemanjica, naseljavanju Srba, osvajanju Srbije,..... vec pise u duhu romantizma tog vremena i sture literature koja je tada bila dostupna.

A pogotovo sve sto si naveo blage veze nema sa bitkom pod Banjalukom, znacaja betoniranja sjeverne granice na Savi, i pocetkom krize osmanskog carstva,...

Jedino ako sa namjerom miniras temu, nadajuci se da ce je moderator obrisati cjelu. Alal vera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2007, 16:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Почео и ти екавицом :lol:

Крв нија расол.


Да не буде да само тролујем тему :

У периоду 1731-5.године у Босни је владала куга, а Аустрија је отворила карантине који су успоравали трговину и саобраћај. Пред рат на скупу првака у Травнику је одлучено "да ако цесар почне рат, свак има устат на оружје , и имами, кадије и спахије, , ткогод море сабљу пасат. Аколи би тко остао да се обиси на врати своје куће и то зашто од цара не имаху помоћи...Међуто дојдоше пашини људи по свој Босни и дигоше све мало и големо, тко год море оружје носити; и прид њима главари и стришине од миста"


После београдског мира 1739. турски прваци се обраћају у Цариград с молбом за помоћ :
"Наша је земља кршевита и планинска па је неплодна, а ово нас што је остало, гола је сиротиња....

Види Н.Лашванин , Љетопис, Сарајево 1981.
Х. Крешевљаковић, "Битка под Бањом Луком 4.8.1737. , Народна узданица, календар за 1937.г.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2007, 20:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Да не буде да само тролујем тему :

У периоду 1731-5.године у Босни је владала куга, а Аустрија је отворила карантине који су успоравали трговину и саобраћај. Пред рат на скупу првака у Травнику је одлучено "да ако цесар почне рат, свак има устат на оружје , и имами, кадије и спахије, , ткогод море сабљу пасат. Аколи би тко остао да се обиси на врати своје куће и то зашто од цара не имаху помоћи...Међуто дојдоше пашини људи по свој Босни и дигоше све мало и големо, тко год море оружје носити; и прид њима главари и стришине од миста"

После београдског мира 1739. турски прваци се обраћају у Цариград с молбом за помоћ :
"Наша је земља кршевита и планинска па је неплодна, а ово нас што је остало, гола је сиротиња....

Види Н.Лашванин , Љетопис, Сарајево 1981.
Х. Крешевљаковић, "Битка под Бањом Луком 4.8.1737. , Народна узданица, календар за 1937.г.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2007, 23:53 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Komentare koji nisu u skladu sa naslovljenom temom treba brisati, dok je jos vrijeme.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2007, 02:39 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Evo jos nesto o naslovljenoj temi. Obratite paznju na govor u cilju motivacije vojnika za borbu.
Pozdrav Zah

BOJ POD BANJALUKOM (1737.)
Pise, ZLATKO LUKIC
Napomena: samo kraci izvod

Rat je bolest. On donosi i druge bolesti. Vojnici regrutirani po bijelom svijetu nosili su u sebi klicu, teske, velike bolesti, jake poput rata - kuge. Od prestanka postojanja srednjovjekovne bosanske Kraljevine, crna smrt je pohodila cesto, vrlo, vrlo cesto Bosnu: 1507, 1533, 1536, 1546/49, 1555/59, 1574, 1588, 1613/18, 1653/58, 1674/76, 1730/32. a i godinu dana poslije dogadaja koji je predmet ove price, a tada je epidemija trajala punih pet godina.

Malobrojni bosnjacki narod postajao je sve malobrojniji. Lijeka nije bilo, a ni lijecnika. Sva Bosna toga doba imala je samo dvanaest ljekara u cetiri grada: Sarajevu, Banjaluci, Mostaru i Travniku, a i oni su bili samo vojni ljekari.

Kad u ratovima izginu oni koji su prezivjeli kugu (a ratovi su bili ucestaliji nego epidemije crne smrti) - kada dakle izginu oni jaci koji su mogli gurati plug, ostaje nejac koja niti moze, niti zna da obraduje zemlju i sljedecih godina po pravilu nastupa glad, glad koja opet izaziva nove bolesti, a i bune u kojima se iznova gine. Pravo je cudo kako je puk Bosne uopce uspio da prezivi pored tolikih i takvih posasti.

Banjaluka je 1639. godine prestala biti glavni grad Bosanskog pasaluka. Centar je premjesten u Sarajevo, a kada je i Sarajevo zbog cestih nemira postao nesiguran za pase i pasice, vezirski grad postade Travnik 1697. U Banjaluci se stosta toga izmjenilo. Umro je zadnji muski izdanak Ferhatpase Sokolovica, Mustafabeg Ferhatpasic Sokolovic, musthafiz Kastela... Ljudi su dolazili i odlazili, a u Banjaluci su isti ostajali samo Vrbas, Kastel i ljepotica Ferhadija. Oni su postali i lice i dusa carsije.

Kada je cijeli bosanski serhat opustosen od kuge i rata, vlasti su naredile da se iz sandzaka nekadasnje Carevine Srbije nasele Srbijanci na podrucje Krajista, koje ce se kasnije nazvati Bosanska Krajina. I dolazili su ljudi, a kako i ne bi kada im je Bosna bila nesto novo, nesto izazovnije od njihovog zavicaja. Naseljavali su Krajinu Bosansku, a narocito po planinama Manjaci i Grmecu. Sa njih su silazili do Knina i Drnisa, u zemlju Hrvatsku kao martolozi, trgovci i avanturisti. Kao martolozi, nisu pitali za novac, kao da ih nije interesiralo koliko ce zaraditi ratujuci. Do tada je plata malobrojnih martoloza iznosila deset akci dnevno, a kada su vlasti vidjele efikasnost srpskih martoloza u ratovanju, povisena im je plata na dvadeset akci. Osim toga, u svakom upadu u one dijelove Hrvatske koji se tada poceo zvati Vojna Krajina, martolozi su vrsili pljacku, paljevinu, odvodili u roblje zateceni puk - ne bi li sto prije, za sto krace vrijeme i sa manje rizika - zaradili sto vise. Oni bogatiji martolozi u Banjaluci kupise zemlju, ili ducan od nekog carsijlije-bekrije koji je vec svoje imanje naceo, ili se vidjelo da ce ga brzo procerdati, ili propiti... Malo po malo, srbijanski Srbi postadose novi stanovnici, novi Banjalucani uz ranije malobrojne trgovce Bosnjake -pravoslavce. Tako Banjaluka poslije casne trgovacke pravoslavne porodice Delic, dobi svoje nove pravoslavne trgovce i dzambase: Majkice, Milice, Babice, Pisteljice, Surutke, Bilbije i Maslese.

Ipak, posto je ovo prvenstveno pripovijest o banjaluckim Karadjozima, a ne pljacki (trgovina je ipak, uvijek i svugdje lopovluk i pljacka) da vidimo sta je bilo sa Husinim potomstvom.


Husin sin Nerkez igrao je manje uloge u Karadjozu. Kao i mnogi glumci, a i begovi, vise je volio rakiju, nego svoj (kako je po carsiji sam govorio) begovski posao - glumu. Posvadao bi se sa starim Husom svaki put kada bi trebalo igrati "Safikadu". Pred jubilarnu, stotu predstavu, rece babi:


- Jebi ga babo. Ti hoces uvijek da budes mlad. Ne mozes sa pedeset i pet godina igrati Safikadinog dilbera! Budi jednom i ti imam, ili uzmi ulogu kadije.

Kad je snaha Hasiba rodila sina, stari Huso je poceo iznositi unuka na scenu dok je jos bilo u besici. Mali Suljo je sa sedam godina imao sedam godina glumackog staza i glumio je kao Karadjoz i po. Znao je napamet nauciti tekst dugacak pet stranica. Slusao bi Husu kako govori i za njim bi naglas ponavljao tako glasno da se orila cijela kuca.


Govorio je to i sam Suljo godinama, po smrti Huse i Nerkeza, pa i onog aksama 5. rebiul ahira 1150. godine, ili po banjaluckom racunanju sejha Husamudina Celebije, 3. augusta 1737. kada mu u dom iznenada gruhnu dizdar Kastela, Mehmedbeg Catic.


- Aksam hajrula Karadjoze...


- Alah razola... Bujrum! Ali, otkud ti u mome domu? - iznenadi se Suljo.


- Na um mi palo nesto... Vojska mi je nesto nemirna, nezadovoljna... Bi l' ti mog'o na brzinu dati nekog Karadjoza za moje jerlukulije u Kastelu? Al' da ne bude "Safikada", nije joj vakat... Handre nas one Svabe da vise ne znam sta cu?


- Mogu brate, kako da ne mogu. A je li to za carsiju, za raju?


- Jasta je! Krenuo onaj Hildunghauzen, hoce da nam zatre sjeme... Razgali dusu azapima... Nema nikog. Kapetani pobjegli prema Travniku, a hodze se sakrile. Nitko da digne moral vojsci. Ni dizlije. Vele, nece sa sutrasnjim mejitima da tarlahaju...


- Ja hocu. Ali odmah da ti kazem da cu lajati. Je l' to pije vode?


- Radi sta znas. Ja cu ti dati bunar zlata!


- To mi ne treba... Bogata mi je dusa...


U prelijepom Kastelu iza aksamske molitve poce predstava Karadjoza na onom mjestu izmedu dvije unutrasnje kule, gdje se vrsi smotra gradske straze (dvjesto pedeset godina kasnije tu ce zaista biti pozornica). Veliki bijeli carsaf blistao je obasjan od velike vatre. Vojnici su sjedjeli na travi.


- Sta ste vi ocekivali askeri?! Nema pomoci iz Travnika. Alipasa Hecimoglu spava. Grije svoju bubuljicavu guzicu uz mlade Grkinje. Zna samo za svoju prdekhanu... A odozgo silazi, sa Save, Fridrih Saksen Hildburghauz. Hoce nasu Banjaluku... Hild-burg-hauz - pa mjesto mu je u hauzu. Da mu sprzimo guzicu u Gornjem Seheru, ha? Jeste li vi Bosnjaci, ili curice iz mejtefa?! Boga mi Jedinoga bas mi nekako izgledate kaharli...


Skakao je Suljo Karadjoz iza platna kao sam sejtan. Govorio je vikao, derao se iznad svojih glasovnih mogucnosti. Bio je gola voda vec poslije petnaest dekika, a uspio je izmamiti tek dva-tri usiljena smijeha vojnika. Zato, okrenu curak, pa poce:


- ...Svi vi znate tko sam ja. Ja sam samo obicni Karadjoz. Ja ne postojim. Vi me i ne poznajete. Pa ipak ste me trazili. Kada nema Ciganki da vam plesu, dobar sam vam i ja. Sa nekim se treba sprdati... A znate li vi, s kim se vi sutra trebate sprdati? Braco Bosnjaci i muslimani, vi sutra imate pred sobom najvece carstvo u Evropi. Carstvo Habsburga. Znate li vi uopce s kim se suocavate? Naravno da ne znate! Moj jaran Besim Djulic izucavao je te svapske rospije i bestije, koje vi sutra treba da umlatite. Pa bolan ne bili, znate li vi tko su oni? S kim vi imate posla, znate li? Normalo da ne znate, kada ste beteri. A mislite da ste neke gazije, da ste buduci sehidi? Taj rod koji tamane kao stakore nasi dedovi vec dvi stotine i kusur godina, to vam je izrod Iblisov. Praunuk od osnivaca te loze oplodio je svoju sestricnu k'o bavarsku kravetinu. Onda je njen potomak povalio sestru svoga amidze. A amidzin sin je sahvatao kao pile, malu od svoje tetke i zbubao joj dijete. Ljudi moji, tu, da prostite, jebe tko koga stigne! Vise zinaluka nema ni u jednoj drugoj dinastiji. Oni su propala carevina. Sad zamislite da oni sutra zavladaju Bosnom?! Prenijeli bi taj svoj porok - da jebe lud zbunjenog - i na nas. Ali, od kojeg smo mi zakona; njihovog, ili naseg?? Jos nesto da vam velim. Isti su i Francuzi i Englezi, samo sto oni to malo uvijenije rade. Ali sve vam je to ista bagra... Imate li braco, muda, da pokazete tko ste i sta ste?! Ja vjerujem da imate muda! Ako ne vjerujete meni, uhvatite se ispod pasa.... Veceras sam pricao sa Salihbegom, cehajom naseg rahmetli Mustafebega Ferhatpasica. On mi dade ovu dulu iz sedrvaneske basce - kaze, zove se: Safikada. Pa zar onaj kabur, na kome se zaklinjemo i molimo Boga da nam pomogne, zar tu divotu da prepustimo dindusmanu? Zar one dule da oni odnesu u svoju zemlju?!


Iz hiljadu grla zaori se tekbir. Suljo se najezi. Strese se i uvuce glavu u ramena. U dnu scene, kraj ruba velikog carsafa vidje svog sina kako pije rakiju. Sin vidjevsi ocev pogled shvati da bi babi pomogla koja kapljica sljivovice, pa mu je ponudi. A babo, ne budi lijen, cucnu da mu se ne vidi sjena na platnu, pa potegnu dobar gutljaj. Kao da mu je Azrail skocio na grudi. Suljo poskoci poput horoza. Vojska usuti.


- Sta ja vama balegam?! Niti su oni Jedzudz i Mezudz, niti je sutra Kijametski dan... Ako i jeste Kijametski dan - za njih je, za nas nije! Jeste li gazije? Jeste! Jeste li sehidi?! Jeste!! Je l' ne damo Banjaluku, Ferhadiju ni Safikadine dule??? Ne damo!!!


I tada, vrativsi se cetiri-pet koraka unazad, zatrca se u zategnuto platno i skocivsi, probi ga, protrca kroz njega i stade pred vojnike koji su ga odusevljeni, docekali na nogama.


Boj pod Banjalukom bio je tezak, vrlo tezak, ali za Bosnjake ipak uspjesan. Austrijanci su ostavili svojih vojnika oko dvije hiljade mrtvih, vise u Vrbasu, nego na bojnom polju. Evropljani sa Dunava nisu znali plivati na Vrbasu. Od kompletne studiozno planirane akcije austrijskog Generalstaba za osvajanje Bosne odustalo se. Odlucili su da cekaju neko povoljnije doba.


Sulju Karadjoza pokosila je kuga sljedece godine. I njegovog sina. Ali unuk Fadil je nastavio porodicnu tradiciju.


Kako je Osmansko carstvo bivalo manje, tako je i u Banjaluci i cijeloj Bosni bivalo sve teze. A pogotovo Banjalucanima kojima je granica Carstva bila svega tri sahata jahanja udaljena od carsije.


Fadil se ozenio Srpkinjom Stanislavom. Bijase izbjegla sa porodicom iz Loznice kada joj je Milos Obrenovic ubio oca koji je u prvom srpskom ustanku stajao uz Karadorda. Kada je to carsija saznala, Karadjoz je stao - dvije godine nisu se igrale predstave. Nitko nije osjetio taj nedostatak osim nekoliko begovske, zatim bogatije katolicke, pravoslavne i zidovske djece - koja su zalila za glumistem, kazalistem, pozoristem.


U medjuvremenu, stoljetna prijateljska porodica Karadjoza, Djulici - osiromasili su usljed kuga i buna. Hasanbeg je izgubio begovat, a njegov sin Murat i aganluk. Kasnije je Muratov sin Besim prokockao ono malo sirotinje i otisao u Sarajevo. Tek ce Besimov sin ponovo doci u Banjaluku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Dec 2007, 15:24 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Опет неки непостојећи Бошњаци глуме мангупе. Како да вам прође то да се Срби досељавају на подручје Босне као турски плаћеници и онда, као талентовани пљачкаши згрћу огромно богатство и насељавају Босну, јер се множе геометријском прогресијом.
Ако видимо турски попис насеља када су 1536. коначно освојили Босну, запажамо да су називи места у којима сада живе Срби исти као онда тако и данас, што сведочи да су Срби ту одвајкада живели, јер никада досељени народ не узима за име насеља оно које је важило код претходног народа.
Такође , ако није било православних, против кога су римпапе слале толике крсташке војске, чије су онолике цркве, надгробни споменици, књиге ?
Мораћете више да се потрудите.
:roll:

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Dec 2007, 19:08 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 04 Maj 2007, 15:18
Postovi: 7
trude se oni koliko mogu ... al ne ide. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Dec 2007, 21:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Pale samo na guranje. :(

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jan 2008, 00:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Jan 2008, 22:22
Postovi: 131
Lokacija: Internet
Citiraj:
Bitka pod Banjalukom je zavrsetak rata koji je trajao dvije godine i gdje su Bosnjaci po prvi put pobijedili krupniju vojsku, krupniju kampanju. To nije bila uobicajena granicna carka, upad uskoka, pokoja tvrdjavica na granici...


.... na granici izmedju Austrije i Otomasnkog Carstva

Citiraj:
vec udar Austrije koji isao u dva pravca. Pravac preko Srbije je otjerao Turke i Bosna je bila odsjecena.


.... od maticnog carstva

Citiraj:
Porta je po obicaju uputila samo podrsku. Jedini Turcin u bosnjackoj vojsci je bio sam zapovjednik - namjesnik Hecim oglu Ali pasa.


.... da se zna ko komnaduje

Citiraj:
Austrijska vojska pod vodjstvom princa Hildbrughausena je zapocela opsadu banjalucke tvrdjave a istovremeno je stampan letak na "losem slavjanskom".


.... cudo nisu pisali na "bosanskom" pa makar i losem

Citiraj:
Sadrzaj je Bosnjacima dozvoljavao nesmetan trajan odlazak u Tursku


... u svoju maticu zemlju

Citiraj:
Poslije banjalucke bitke se konacno sjeverna granica stabilizovala na Savi i sa te strane nije bilo ratova u narednih 150 god


... sjeverna granica Otomanskog Carstva

Citiraj:
Konacno Mehmed pasa Kukavica kao namjesnik uspostavlja kakav-takav red, ali uz pomoc regularnih janjicarskih odreda. Glavnica ajana i bosnjackih prvaka je prezivjela, i u narednim decenijama ce prestavljati glavnicu otpora prema Porti. Sve to poslije kulminira pobunom pod Husein kapetanom - decenijama poslije.


Sultan pritisnut Rusijom sa jedne strane te Auastougarskom s druge je bio primoran na ustupke tako sto je koliko toliko ublazio polozaj potlacene raje u odnosu na povlasceni polozaj muslimana. Budjenjem nacionalno oslobodilackih poktera u Srbiji, Bugarskoj i Grckoj Otomaskom Crastvu, starom bolesniku Balkana kao su ga na zapadu zvali, su bili odbrojani zadnji dani.

Evo jednog interesantnog odlomka kojeg je napisao Mustafa Imamovic

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=11290

"Od kraja XVIII i početka XIX st. bune se uglavnom ajani i kapetani, kao feudalni veleposjednici i glavni nosioci funkcije lokalne vlasti. Uz njih pristaju i janjičari po gradovima, posebno u Sarajevu, koji su bili značajan supstrat i u nemirima sredinom XVIII stoljeća.

I jedni i drugi ustaju protiv centralne vlasti, koja im ugrožava socijalni i politički položaj. Janjičari su egzistencijalno ugroženi jer država nastoji da ukine ovaj vojnički red, koji se odavno izmakao svakoj kontroli, a u međuvremenu je izgubio svoju vojnu svrsishodnost.

Ajani se bune jer država nastoji tradicionalnu lokalnu upravu, čiji su oni nosioci, zamijeniti savremenom činovničkom administracijom. Time bi ajani izgubili svoju političku moć."


Zatim jos jedan interesantan odlomak

http://www.bosnjaci.net/dobri_bosnjani.php?id=50

Bošnjaci su trpjeli ogromne ljudske i materijalne žrtve u neuspješnim ratovima koje je Carstvo vodilo, bilo u gušenju unutrašnjih ustanaka ili u medjunarodnim ratovima. Bosansko plemstvo je u reformama centralne vlasti vidjelo samo prijetnju. Naime, saznanje da ce Bosna zbog sticanja autonomije Srbije, Grcke i Albanije ostati potpuno izolirana i bez komunikacija sa centralnim dijelom Carstva bili su razlozi za borbu protiv reformi.

Iz svega ovoga se vidi da su se bosanski muslimani uvijek borili za Otomansko Crastvo a nikad za Bosnu. Pobuna proriv sultana nastaje tek onda kada je bio ugrozen ekonomski status bosansko muslimanskog plemstva kao i opasnost da prilikom teritorijalnih ustupaka Srbiji i Grckoj bosanski muslimani ostanu odvojeni od Matice tj centralnog dijela carstva. Da je kojim slucajem Otomansko Crastvo bilo dovoljno jako da se odupre Rusiji, zapadnim silama i nacionalno oslobodilackim pokretima na Balkanu nikad na pamet ne bi balo bosanskim muslimanima da se bune niti da traze autonomoju jer im je carstvo obezbjedjivalo lagodan zivot u svili i kadifi.

Radojica ;-)

_________________
Ko se stidi svog bosanskog porijekla, bosanskih imena i bosanske kulture nije dostojan zvati se Bosancem


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs