Босна након пада краљевства
Почетак
Oсманска империја је била у својој суштини војна организација, коју су интересовала само нова освајања у циљу убирања пореза и стварања исламске државе на шеријатским принципима, те је њен административни систем био дизајниран за обезбјеђивање превасходно двије ствари: људства за војску и новац за њено плачање. Овај административни систем је био врло ревносно провођен, првенствено кроз порезне регистре становништва из којих се могу врло прецизно видјети, што се Босне тиће, двије ствари: процес насилног исламизирања домицилног православног становништва у Босни, али и малобројног добровољног преласка православаца у ислам усљед тешког начина живота под турцима, такође и жеља бивше босанске властеле да задржи своју баштину. Исто тако, можемо видјети да није било никаквог масовног досељавања Турака у Босну или било кога другог, које би значајно промјенила етничку слику босанског народа. Углавном су ту живјели Срби, исламизирани Срби из бившег српског и босанског краљевства и нешто римокатолика, са чиновничком администрацијом састављеном од Турака.
Први порезни регистар турска империја успоставља у Босни већ 1468 године и из њега се може видјети да у првих пет година турске окупације Босне, не баш велики број православаца прелази на ислам, да би већ, по порезном регистру из 1520 године број исламизираних Срба прешао 45 % од укупног становништва. Порезни регистар из 1624 године даје нам поптунију слику становништва у Босни, у којој тада живи 150.000 Срба православаца, око 75.000 Срба католика и чак 450.000 Срба муслимана. Дакле, главни процес прелажења Срба на католицизам, који је у то вријеме био у нешто повољнијем положају од Православља, и прелажење Срба на ислам трајао је око 150 година и није се десио преко ноћи, као што то неки муслимански интелектуалци желе да представе.
Такви интелектуалци чак иду до те мјере да без икаквог срама знају рећи: ''Освајање Балкана од стране Турака Османлија у 14 вијеку донијело је правду и цивилизацију у регион и спасило је његове становнике од власти која их је тлачила''(IRCICA, Bulletin d` information, бр.21/1989, Истанбул, стр.21). Буквално тако. Зар су Османлије 1389 дошле да Србе ослободе од праведног кнеза Лазара или можда Краља Стефана Твртка и завеле правду и толеранцију, а потом порушили немањичке задужбине и остале цркве из тог периода, а онда одвели у робље велики број Срба, неке потурчили, а оне што нису стигли набили су на колац. Цивилизовано, нема шта. Или је то привилегија освајача?
Ако се подсјетимо да је према свим историјским изворима, које и данашњи ''бошњачки'' интелектуалци знају, окупација Босне изведена у име ислама и да је систем експлоатације становништва вршен у име вјере, онда се не може закључити ништа друго осим да ти интелектуалци настоје да фалсификују историјске чињенице не би ли омогучили законску промоцију муслимана који су Босну рушили. А све то, тобоже, у име исте те Босне. Они тако доприносе да се код Срба шири осјећај угрожености. Јер ако су Срби у вријеме османске империје живјели горе него робови у најмрачнијим временима, и били потпуно препуштени милости муслиманских власника земље као да су робови, онда је јасно да такви људи који такав положај оцјењују као добар, не могу бити здраворазумни и представљати се као пријатељи..
Пад Босне
У великој кризи, у којој се српски народ у 14 вијеку налазио, државници српски изгубили су били сваки осјећај за опште интересе; они су у то доба стално и без размишљања били готови да њих жртвују личним, локалним и тренутним интересима. Док је у западној Европи владало свуда растројство, у Италији се крвиле државе и вароши међу собом, у католичкој цркви борба између папе и либералних елемената све више узимала маха, дотле су се и код Срба поједине државе и династе крвиле тако да су српске земље у то доба биле стално поприште међусобне борбе. Свако мјерило било је изгубљено; Ђурђева држава и Босна ратовале су због Сребренице, претендент на босански престо Радивој упао је са Турцима у Босну, да протјера Твртка, а врхунац политичке незрелости показали су деспот Ђурађ и Сандаљ Хранић, кад су купили од султана Босну, па ударили на Твртка II и протјерали га из земље (1433 год.).
Све је то наравно ишло на руку Турцима, који су тако стање у српским земљама подржавали. Послије смрти Сандаљеве и Нелипићеве (1435 год.), Турци опет продру у Босну и утврде се поново у Врхбосни.
Од тога времена Турци су стално продирали и освајали у Босни. Када је, послије смрти Твртка II (новембра 1443 год.), изабран за краља Стеван Томаш, незаконити син Стевана Остоје, плануо је у Босни опет грађански рат. Под утиском угарских побједа над Турцима, у зиму 1443-4 год., а и стога што је властела, која је држала с Турцима, била против њега, Томаш је одмах пристао уз Угарску. Али је његов положај био врло тежак. Одмах кад је изабран за краља устао је на њега један дио босанске властеле и Стеван Вукчић, наследник Сандаља Храњића, а радио је против њега и Херман Цељски, који је по уговору требало после смрти краља Твртка II да насљеди босански пријесто. Стога је Томаш тражио јачег ослонца својој власти и својој држави: он се обратио папској курији. Али је после битке код Варне (10 новембра 1444 год.) Томаш морао мјењати своје држање. Стога се он, после угарског пораза, приближио Стевану; отјерао је своју прву жену и узео кћер Стеванову. Удајући се за краља Томаша, она је, истина, примила католичку веру, али је Томаш, знајући колико су православни снажни и колико имају присталица у земљи, морао да их трпи и да им попушта. Тако његово држање према православцима изазвало је против њега ревносне католичке мисионаре, који га оптуже папској курији. Али су на папској курији у тај мах били толико увиђавни, да су прихватили разлоге, које је краљ Томаш навео у своју одбрану, па је папа одобрио његово држање према православцима, због тешких прилика у којима се Босна у тај мах налазила. То је папска курија учинила тим прије, што је у то доба, кад се Угарска, енергичним заузимањем неуморнога борца против Турака, Сибињанина Јанка, спремала поново на рат, свима било стало до тога, да не отјерају босанског краља Турцима у наручје. Али је Сибињанин Јанко био потучен на Косову (1448 год.), а прилике су за озбиљну акцију против Турака бивале све горе.
На Балкану се, због укрштених интереса, водила у то доба међусобна борба баш оних фактора, који су у првом реду били позвани да поведу снажну акцију против заједничког непријатеља. Босна, која је и иначе била растројена верским раздором, ратује у то доба готово непрестано са деспотом Ђурђем због Сребренице; Ђурађ се бије у Зети са Млецима; херцег Стеван Вукчић, који се већином наслања на Турке, у сталној је готово завади и са краљем Томашем и са Млецима, а у један мах покушава да изведе економну еманципацију своје државе, долази због тога у сукоб са Дубровником (1451–1454 год.) и води рат, у који су се заплели и деспот Ђурађ и Угарска и Млеци. ( Станоје Станојевић, Историја БиХ, 1909)
Млеци, који и у ово доба гледају наравно у првом реду своје интересе, воде борбу за Зету и Албанију и са деспотом Ђурђем и са херцегом Стеваном и са Ђорђем Кастриотом, Западне државе и народи воде отворен рат или потмулу борбу. Због укрштених интереса, антагонизам је узео маха баш међу оним факторима, који су били највише позвани да помогну акцију за ослобођење Балканског Полуострва.
Побједа Сибињанина Јанка под Београдом (1456 год.) дигла је за тренутак поуздање хришћана. Краљ Томаш је после те побједе отказао Турцима данак и спремао се да зарати на њих. Он се обраћао за помоћ западу, надајући се, да ће му се оданде моћи бар нешто учинити. Папа се истина хтео заузети за Босну и објавио је крсташки рат против Турака, али су државе и народи на западу у то доба били заузети својим пословима и својим бригама. Тако је Босна остала усамљена да се бори с Турцима. Увиђајући јасно, да у тој борби не може успјети, и Томаш је, послије кратког отпора, учинио мир с Турцима, под врло тешким условима (1458 год.).
У том је ускоро умро насљедник Ђурђев, деспот Лазар (20 јануара 1458) и у деспотовини је настала огорчена борба између туркофилске странке и странке, која је хтела да се помоћу Угарске енергично води и даље борба с Турцима. За време борбе око тог питања у последњим данима државног живота у деспотовини, Босанци су опет напали на Сребрницу и заузели је.Тако су унутрашња борба у деспотовини и рат између две српске државе, краљевине и деспотовине, у очи пропасти још јаче ослабили снагу и отпор српскога народа у борби с Турцима.
У Смедереву је напосљетку побједила страна, која је била за борбу с Турцима. Они који су сада узели државне послове у деспотовини у своје руке, ријешили су се на корак, који је необичан, јер се јавио у доба потпуног политичког растројства, када је била изгубљена свијест о заједничким интересима, када је изгубљено било мјерило за морал у политици, када су лични и локални интереси били пречи и од најбитнијих и најважнијих интереса народних и државних. Српски дворови споразумели су се и решили, да обе српске државе, деспотовину и краљевину, споје у једну државу. Тај план је требало да буде остварен на тај начин, што ће престолонасљедник босански Стеван Томашевић, узети за жену Мару, јединицу покојног деспота Лазара и деспотице Јелене; у мираз је Стеван имао добити деспотовину. Тако је послије смрти краља Томаша требало да српска краљевина и српска деспотовина буду спојене у једну државу. Али је цио овај план и рад наишао на јаку опозицију у деспотовини; а када у прољеће 1459 год. турска војска пође на деспотовину, надвлада опет у Смедереву туркофилска странка и преда Турцима град (20 јуна),(Ст.Станојевић, Историја БиХ, 1909.).
Турцима су, после пада деспотовине, биле слободне руке; они су сада у првом реду обратили пажњу на Босну. Видећи опасност, која му прети, краљ Томаш је морао попуштати и испунити све што су Турци тражили. Тако је Томаш одмах идуће (1460) године начинио с Турцима уговор, по коме је турској војсци био допуштен пролаз кроз Босну. У исто доба су Турци били напали на херцега Стевана; он је сада опет имао прилике да се увјери, да туркофилска политика, коју је цјелога свог вјека водио, често против и личних и државних и народних интереса, није доњела, ни њему ни држави његовој, никакве трајне ни сигурне користи. Турци су поступали према њему исто као и према онима, који су радили против њих и војевали с њима. Свеједно је било у оно доба какву ће политику водити српски династи. Ма каква била њихова политика, она је доводила до истих резултата: Турци су освајали и оне државе, чији су државници држали с њима, као и оне, које су војевале против њих. Њима је само било важно да створе државу на исламским принципима и да што више народа потурчи и одведе у јањичаре.
_________________ Nikad Srbin kukavica nije, smrt ga gleda , on se na nju smije.
|