Kako okupati ljubimca??
Higijena dlake je jedan od preduslova za zdravlje psa.Koliko često ga treba kupati??
Zavisi od 1.pasmine,2.gdje boravi (stan,dvorište). Sa kupanjem psa ne treba pretjerivati
Jer se prečestim kupanjem može poremetiti njegovo prirodno lučenje masnoće a posljedica je seboreja(prekomjerno masna koža koja se peruta i ima posebno
Jak neugodan miris).Dakle,ako imate rasnog psa raspitajte se kod uzgajivača ili na internetu pročitajte standard za vašu pasminu.
Za kupanje morate pripremiti:
1.šampon za pse (nikako ne koristiti svoj šampon za kosu bez obzira kako on lijepo miriši),spužvica
2.Peškir (2-3 kom zavisi od veličine psa, u dlaci se zadrži puno vode)
3. Češalj četka i fen (ako je pas dugodlaki)
4.Sklonite u kupatilu stvari jer će vam se pas sigurno par puta stresti pokušavajući da se
oslobodi vode.
Ako ste sve pripremili kupanje može da počne.
Moj savjet:Ako ste nervozni ili ljuti odgodite kupanje za drugi dan.Pas osjeća vašu nervozu pa će biti neposlušan.Kupanje mora biti užitak za vašeg psa i za vas.
Od veličine psa zavisi gdje ćete ga kupati.Većeg psa kupajte u kadi
a štene i manjeg psa u plastičnoj kadici.
Pošto se temperatura tijela kod psa kreće 37,5-39 C voda treba da je topla u tom rasponu,dakle,za nas mlaka.Kod korištenja tuša posebno budite pažljivi kada puštate vodu da nebude pretopla (uvjek puštajte prvo hladnu pa onda poštimavajte toplu).
Mlaz iz tuša ne smije biti jak jer će to uplašiti psa.
Natočite u kadu mlake vode toliko, da kada pas stane u nju,da mu dopire do koljenog zgloba.
Šampon razrijedite u vodi u pl posudici i pripremite spužvicu.
Lagano psa stavite u vodu i pažljivo pokvasite dlaku.
Moj savjet: Budite smireni,bodrite psa riječima (bravo,dobar pas). Kod prvih par kupanja dok pas ne nauči na tretman isključite djecu (ako ih imate)iz tog posla jer ona u principu uznemiravaju psa.Vaš ljubimac treba da kupanje shvati kao „posao“ povezan sa njegovim užitkom a ne kao igru.
Spužvicom nanesite razrijeđeni šampon na dlaku,obratite pažnju da šampon ne ide u oči,njušku i uši.Voda ne smije ulaziti u uši pa tu budite pažljivi,uši ćete na kraju očistiti vlažnom krpicom.Čišćenje unutršnjeg uha prepustite veterinaru
Lagano spužvicom i prstima istrljajte cijelu dlaku od glave preko tijela do šapa i repaObraćajući pažnju na posebno prljava mjesta.
Saperite šampon laganim tuširanjem,a onda ponovite postupak.
Lagano ocijedite dlaku (posebno šape)i premjestite psa na peškir.
Brzo prebacite drugi peškir preko njega jer će se odmah stresti (morate mu dozvoliti jer je to njegov prirodni način da se riješi vode).Obrišite dlaku i kratkodlakog psa nagradite i pustite da se suši,a dugodlakog odnesite na feniranje.
U principu ne postoji pas koji ne voli vodu.Ako od početka ga kupate strpljivo sa puno pohvala i bodrenja ponašajući se kao prema malom djetetu on će već poslije par kupanja biti miran i sa uživanjem će vam se prepustiti.
Pa kad već on uživa neka to bude i za vas uživanje.
