Флојдов крај
Прослављени агент БОИ Мелвин Парвис 22. јула 1934. године убио је „државног непријатеља број један” Џона Дилинџера. Ова вест послужила је медијима да агента уздигну до небеса проглашавајући га супержацом, јединим способним да се избори с опасним гангстерима. Мора се признати да је овој медијској слици допринео и сам Парвис, сујетан дозлабога. Халабука око специјалног агента никако није пријала ништа мање сујетном Хуверу. Код њега се јавило подозрење према потчињеном јунаку. У том тренутку, међутим, није имао другог агента довољно способног да ликвидира и Прити Боја. Парвис је са задовољством прихватио нови задатак не сумњајући да се, у суштини, већ налази у шефовој немилости.
Флојд и Ричетај су 18. јуна 1933. напустили Канзас Сити. Септембра исте године у Толеду (Охајо) нашли су се с девојкама, сестрама Роуз и Хуанитом-Бјулом Берд и оба пара настанила су се 16. септембра у Бафалу (Њујорк). Кад су сазнали да су на Парвисовој „листи”, одлучили су да се склоне у Мексико. Купили су кола и, 18. октобра 1934, кренули ка Оклахоми. Флојд је, наиме, желео да посети породицу и понуди мајци и сину да пођу с њим у иностранство. Возили су на смену дуж обале језера Ири и око поноћи су прешли границу између Њујорка и Охаја. Пред зору, због замора и лошег времена, Флојд је у близини градића Велсвил (Охајо) слетео с пута и ударио у бандеру. Нико није повређен, али кола су онеспособљена за даљу вожњу. Поучен лошим искуством са механичарским радњама, Прити Бој је послао девојке да нађу шлеп-службу, одвуку кола до града и тамо их поправе. У шумарку поред државног пута број седам, он и Ричетај чекали су да се Роуз и Хуанита врате. Око 10.00, путем је наишао камион натоварен угљем. Возачу Џоу Фрајмену одмах су за око запали мушкарци у скупим, градским оделима који су седели на ивици шумарка. Чим је стигао у Велсвил, своја запажања изнео је шерифу Џону Фулзу. Шериф је повео двојицу помоћника и кренуо да испита ствар. Тачно у 10.33, Флојд је приметио тројицу мушкараца са значкама како им прилазе. Шерифови помоћници бацили су се на Ричетаја, а Прити Бој је ступио у револверашки обрачун с Фулзом. Флојд је искористио тренутак кад је полицајац, окрзнут метком, изгубио равнотежу и брзо се изгубио у шуми. За то време, помоћници су савладали Ричетаја и ставили му лисице.
Неиспаван, гладан и уплашен, Флојд је бесциљно лутао пољима. По свему судећи, желео је да се дочепа највећег града у области, Јангстауна, надајући се да ће ту наћи познанике, одморити се и наставити бег. Ускоро је налетео на фарму „Спрусивил” коју је водила удовица Конкл. Средовечна жена угостила је странца и предложила му да га њен брат, извесни Конкл, одвезе до Кларксона, најближег насеља на путу за Јангстаун.
За то време месна полиција известила је Парвиса о свом открићу и „улову”. Славни агент је, у пратњи тројице најбољих помоћника Хала, Хоптона и Мек Кија, одмах кренуо да преузме Ричетаја и нађе Флојда. У Ист Ливерпул је стигао 22. октобра. одмах је повео још четворицу месних полицајаца, од којих је Честер Смит био снајпериста - ветеран из Првог светског рата. Потера се сместила у два аутомобила и кренула у патролу путем Ист Ливерпул - Кларксон - Јангстаун. Око 4 часа по подне угледали су Конклов камионет који им је ишао у сусрет. Прити Бој и Парвис одмах су се препознали - обојица су били „медијске звезде” и фотографије су им покривале странице свих новина у земљи. Флојд је искочио из камионета и почео да бежи преко поља. Честер је хладнокрвно репетирао свој „спрингфилд”, нанишанио и првим хицем ранио Флојда. Кад га је потера сустигла, Прити Бој се окренуо према Парвису, одбацио два пиштоља „колт” и рекао му: „Доста је. Погодили сте ме два пута” - и срушио се на земљу. Полицајци су, наводно, позвали амбулантна кола, али Чарлс-Чок Артур Флојд издахнуо је после петнаест минута.
Епилог
Едам Ричетај је 17. јуна 1935. осуђен на смрт и 7. октобра 1938. погубљен у гасној комори затвора Џеферсон.
Мелвин Парвис је под Хуверовим притиском 1935. године напустио ФБИ, а 29. фебруара 1960. наводно је извршио само-убиство.
Нови председник САД Френклин Делано Рузвелт потписао је 18. маја 1934. године неколико законских одредби којим су проширена овлашћења Бироа. Месец дана касније, сви агенти добили су право да хапсе и носе службено оружје. Агенција је добила мандат, моћ и новац да води неограничену борбу против криминала. Коначно, 1. јула 1935. године БОИ је преименован у Федерални истражни биро (ФБИ), са јединим правим победником, Едгаром Хувером на челу.
Никада се није сазнало ко је заиста, уз Верна Милера, учествовао у пуцњави у Канзас Ситију.
Бранко Богдановић
|