(НЕ)ЗАВИСНЕ НОВИНЕ
Datuma: 16.08.2006
Piše: Dragan Risojević
Dobra vijest
Rafinerija je, izgleda, konačno na putu da nađe kupca poslije duge potrage u kojoj su oko nje oblijetali i Rusi i Francuzi i neki drugi tipovi.
Vladina delegacija, na čelu sa Miloradom Dodikom, otputovala je u utorak u Moskvu, kako bi sa ruskom kompanijom "Zarubežnjevnjefta" ušla u završne pregovore o prodaji državnog paketa brodske Rafinerije nafte, s kojom, u paketu, idu i "sestre" - Rafinerija ulja Modriča i "Petrol". Prema uvjeravanju Vlade, ovo je jedna od najozbiljnijih priča sa ino-interesentima, koja je, tvrde, vrlo blizu "hepi enda".
Trenutna priča sa Rafinerijom je, međutim, prilika da sve prošle igre postanu dio loše prošlosti. Ako sve bude, kako se najavljuje, i tri ključne firme naftne industrije budu prodate za 979 miliona evra (u što su, naravno uračunate investicije), bio bi i veći i uspješniji posao od prodaje "Telekoma".
Ukoliko ugovor bude onakav kakvim su ga predstavili Vladini zvaničnici, nema mjesta sumnji za dobre namjere kupca. On ne bi dolazio da ne vidi mjesta svom profitu, a da bi do njega došlo mora u potpunosti revitalizovati kompleksan sistem naftne industrije. To podrazumijeva ogromna ulaganja, koja se moraju uliti u ekonomski sistem zemlje. Dakle, uz direktnu i značajna indirektna dobit.
Nadalje, i budžet bi mogao lijepo da prođe, ako sve prođe u skladu sa očekivanjima. Više od stotinu miliona evra u budžetu od prodaje Rafinerije, sjajna je suma, ako se ima u vidu gomila problema i dugova koje je okružuju.
Rad Rafinerije, pak, važnije je pitanje od njene privatizacije.
Boljitak bi prvi osjetili radnici Rafinerije, koji bi počeli da primaju plate, i još važnije, počeli da rade punim kapacitetom, kakvim nisu radili od početka devedesetih. Pokretanje uspavanog kapaciteta koji može da podmiruje potrebe cijele države naftnim derivatima najbolje je stvar koja bi nam se mogla dogoditi. Za očekivati je da bi se to moglo odraziti i na samu cijenu derivata, koji bi mogli da budu nešto jeftiniji od onih iz uvoza, a da se ne spominje dobit od poreza i indirektni uticaj na domaću privredu.
Nije sve, međutim, tako jednostavno, jer kupac bi, bar na domaćom tržištu, mogao da se suoči sa snažnom konkurencijom iz uvoza, koja ovdje, zahvaljujući raznim lobijima, dominira posljednju deceniju. Za očekivati je zato probleme sa INA, koja bi, radom Rafinerije, mogla da izgubi glavno inostrano tržište, što im je Bosna već godinama. Zbog toga, moguće opstrukcije prodaje su i glavni razlog zašto se Vlada RS odlučila da objelodani sve pojedinosti oko ugovora kad sve bude "crno na bijelom". Nadamo se uskoro.
|