Geteov pogled na Islam
U biografijama historijskih ličnosti postoje trenutci koji su osobito zanimljivi i poučni. Johan Volfgang Gete, poznati njemački pjesnik i književnik, nije izuzet iz ovog pravila.
Kratak pogled na život ovog poznatog pjesnika pokazuje da je on, iako je živio u jednoj kršćanskoj zemlji, cijenio i imao posebnu simpatiju prema islamu.
Gete je rođen u Njemačkoj 1749. godine, gdje je i umro 1832. godine. Još u ranoj mladosti naučio je latinski, grčki, italijanski, engleski i hebrejski jezik, a u cilju razumijevanja islama, poslije je naučio i arapski. Imao je posebni dar u muzici i slikarstvu, a u pravu je stigao do najvišeg stupnja – doktorata.
I pored svega, njegovi osjećaji i snaga izražavanja, privukli su ga prema književnosti i poeziji.
Ruske pjesme, Istočno-Zapadni divan i Faust, njegova su najistaknutija djela.
Gete je našao sklonost prema islamu u trenutku kada je u Evropi i na zapadu, kao i u današnje vrijeme, postojala negativna atmosfera protiv ove nebeske vjere. Vijekovima su orijentalisti, pisci i svećenici, narodu predočavali iskrivljenu i nerealnu sliku islama, tako da je Gete bio primoran da pri upoznavanju sa nekim činjenicama koristi zapise zapadnih turista koji su putovali na Istok, te spise ruskih vojnika – muslimana.
Uz sve navedeno, sklonost ovog istaknutog njemačkog pjesnika prema islamu počinje u ranoj mladosti.
Čini se da je ova unutrašnja želja ispočetka bila zbog njegove pjesničke opijenosti duha. Nakon prvog dodira sa islamom i bogatim učenjima ove nebeske vjere, on ozbiljno prijanja na njegovo izučavanj
Geteovi spisi najbolje govore o njegovom istraživačkom pristupu islamu i Kur'anu. Johan Volfgang Gete nije poput drugih orijentalista Istoku prilazio kao egzotičnom pojmu, već je isti priznavao kao stranu u dijalogu.
Gete je gajio posebnu simpatiju prema Poslaniku islama - Muhamedu s.a.v.s., kojem je posvetio mnoge pjesme. Ovaj pjesnik istančanog ukusa je 1772. godine, u vremenu kada nije imao više od 23 godine, napisao pozorišni komad – »Muhamed a.s.», kojeg je podijelio u pet poglavlja( djelo nikad nije izvedeno).
Prvo poglavlje počinje osvrtom na vjerovanje u periodu džahilijeta, a okončava pozivom na vjerovanje u Allahovu jednoću - tevhid; drugo započinje Poslanstvom i bavi se Hidžrom; treće otpočinje pobjedom islama i završava čišćenjem Kabe od kumira; četvrto poglavlje počinje islamskim osvajanjima i završava pokušajem trovanja Poslanika, a peto poglavlje osvjetljava ličnost Muhameda s.a.v.s., koji je uzor savršenog čovjeka.
U proljeće, sljedeće godine, napisao je «Pjesmu o Muhamedu», u kojoj Poslanika islama naziva duhovnim vođom čovječanstva. U ovoj lijepoj pjesmi koja personificira razgovor hazreti Alije i hazreti Fatime, Muhamed a.s. se predstavlja ličnošću čiji duhovni potencijali i bit, druge vode njegovim putem; ličnošću koja je pokrenula veliku bujicu u cilju stizanja do mora istine – Boga.
U sklonosti ka islamu, ovog velikog njemačkog pjesnika, Kur'an je imao presudnu ulogu. Geteovi spisi, poezija, knjige, - naročito knjiga »Istočno-Zapadni divan», jasno pokazuju u kolikoj mjeri je proučavao Kur'an i koliko je bio sklon pojmovima iz ove Nebeske knjige.
On Kur'an imenuje ''knjigom nad knjigama.'' Gete za Kur'an još dodaje - da je to sveta knjiga, objavljenja Muhamedu a.s., koja po svom stilu, jeziku i retorici, predstavlja nedostižan uzor. Jasno je da sklonost i simpatija Getea prema Kur'anu, osim dubokih sadržaja ove Božije knjige, imaju korijene i neprevaziđenom stilu izražavanja, što je pronicljivog pjesnika opčinilo.
''Mi smo prvo bili okrenuti od Kur'ana ali nije dugo prošlo, a ova Knjiga nam je privukla pažnju i izazvala toliko divljenje i ushićenje, da smo pred njenim principima i naučnim zakonima pognuli glavu'', piše Gete i dalje dodaje: ''Vjerujem da će ova Knjiga širom svijeta ostaviti svoj spasonosan i dubok uticaj, te da će biti oslonac svijeta.''
Poseban značaj Kur'ana, prema Geteu, je u njegovom nastojanju da ujedini sljedbenike nebeskih religija.
Kur'an poziva da se svi ujedine u pokornosti Allahu - Onom koji se ne može vidjeti, koji je sve stvorio svojom svemoći, koji može stvoriti što ne postoji, koji je Uzvišen i Mudar.
Gete potvrđuje da je islam mudrost života, a da je Kur'an dostigao savršenstvo u svim pitanjima koja obrađuje.
Neke od Geteovih pjesama, naročito iz zbirke «Istočno-Zapadni divan», jasno su pod uticajem kur'anskih ajeta.
U jednoj od pjesama on kazuje:
«Kada god sam zauzet
Ili kada pišem pjesmu
Ti mi pravi put pokaži »
- ovo jasno ukazuje na peti ajet sure Fatiha:
«Uputi nas na pravi put .»
Istaknuti njemački pjesnik na drugom mjestu kazuje :
« Istok pripada Bogu, zapad pripada Bogu, sjeverna i južna područja spavaju u njegovim rukama .»
U 115 ajetu sure El-Bekare stoji :
«A Allahov je i istok i zapad, kuda god se okrenete, pa tamo je Allahova strana, zaista, neizmjerno je dobar i On sve zna .»
Gete je u mnogo navrata izuzetno afirmativno govorio o ovom ajetu.
U jednoj od pjesama « Istočno-Zapadnog divana», Gete kazuje :
Allah vam je učinio zvijezde
Da vas vode po kopnu i moru
I kao ukras u kojem uživate
Kad gledate nebo iznad sebe
Ovi stihovi su napisani pod uticajem kur'anskog ajeta u kojem stoji :
«Allah je onaj koji je učinio da vas zvijezde vode u tmini kopna i mora. Mi naše ajete objašnjavamo narodima koji znaju .»
Volfgang Gete je među vrijednim učenjima islama posebno isticao princip «tewhida» - Božijeg jedinstva.
Katrin Mommsen, historičar i književni kritičar sa Univerziteta Stanford - Kalifornija, koja je nedavno objavila knjigu« Gete i islam » ovim povodom piše :
«Gete, ideju jedinstva, ocjenjuje najbitnijim učinkom vjere islama .»
Ana Mari Šimel, poznati njemački orijentalist i islamolog kaže:
«Gete podsjeća i spominje poslanike kao što su Ibrahim, Isa i Musa, neka je mir na njih, a poziv na obožavanje i vjerovanje u jedinstvo smatra njihovom zajedničkom tačkom. Geteov pogled na vjeru znači pokornost pred apsolutnom Božijom voljom, a ovo je najvažniji princip u koji vjeruje jedan vjernik. Ovaj princio je privukao Getea islamu.»
Upravo ovakvo stajalište je bilo razlogom da je Gete sebe smatrao obaveznim da hvali i veliča Božiju volju.
U nekoliko pisama svojim prijateljima on upravo i preporučuje taj - osnovni princip.
Obzirom na biografiju, poeziju i spise Getea, neki vjeruju da je on – s aspekta duhovnosti, bio musliman.
Gete je četiri mjeseca prije smrti napisao sljedeće :
«Ovdje i na bilo kom mjestu čovjek je zaokupljen mišlju da se nemoguće suprotstaviti nedaćama. Međutim, ukoliko više obratimo pažnju uvidjet ćemo da se ljudi mogu spasiti od straha.
Naravno, pod uvjetom da budu prepušteni oslobađajućoj misli islama i ukoliko se oslone na Allaha .»
Ana Mari Šimel je za Getea konstatovala sljedeće:
«Ne griješimo ako Getea smatramo osobom zaljubljenikom i pod uticajem islama .»
Za kraj vam poklanjamo riječi ovog velikog njemačkog pjesnika, koje pokazuju njegov stvarni pogled na islam.
On u « Istočno-zpadnom divanu »u lijepom obraćanju Kur'anu kazuje :
O Sveti Kur'anu
O Vječni spokoju
Ako Islam znači predanost pred Allahovom voljom
Onda svi mi živimo u Islamu i umiremo kao muslimani.
_________________ Argentina - Srbija 6:0
|