SARAJEVO - BiH se po rastu konkurentnosti ove godine nalazi na 95. mjestu od 117 zemalja svijeta i u društvu je s Moldavijom i Nigerijom, a najveći pad u odnosu na prošlu godinu bio je tehnološki.
Ovo, između ostalog, stoji u Izvještaju o konkurentnosti BiH 2005/2006. godine, koji je juče predstavio Zlatko Lagumdžija, jedan od vođa projekta istraživanja konkurentske sposobnosti naše zemlje. BiH je u ovoj godini zadržala zadnja mjesta kada je riječ o vladinoj efikasnosti u smanjenju siromaštva, pouzdanosti policijskih usluga, rastrošnosti vlade, kvaliteti zračnog transporta, te zaštiti intelektualnih prava. U poređenju s prethodnom godinom, kada su 104 zemlje bile obuhvaćene izvještajem o globalnoj konkurentnosti, ove su godine BiH pretekle Srbija i Crna Gora i Makedonija, dok je od zemalja u regionu iza BiH samo Albanija.
"S ovakvim konkurentskim brojkama BiH ne može biti zemlja EU. Sada je u društvu sa Moldavijom i Nigerijom. Birokratija podriva konkurentnost BiH. Ako se želite takmičiti, morate se pojaviti na igralištu i igrati da biste pobijedili. Sada ne izgleda da BiH želi pobijediti", istakao je Lari Batler, prvi zamjenik visokog predstavnika za BiH.
Božidar Matić, jedan od vođa projekta, stanje u istraživačkoj produkciji ocijenio je katastrofalnim.
"BiH je za 3,2 puta slabija od rezultata 1990. godine, 18,5 puta je slabija od Srbije danas, 42 puta od Hrvatske, a 125 puta od Slovenije. Visoko obrazovanje i istraživačka razvojna djelatnost moraju postati prioritet. Samo 15 odsto relevantne generacije, od 18 do 24 godine života, upisano je na fakultet, a budžeti po studentu iznose 500 eura", rekao je Matić.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Adnan Terzić rekao da je u jednom broju segmenata postignut uspjeh.
"Usvojili smo savremeni Zakon o stečaju, nastavljena je reforma sudova, počela je poreska reforma, u toku je reforma odbrane i policije. Stopa rasta izvoza je veća od stope rasta uvoza", kazao je Terzić, dodavši da možemo biti zadovoljni postojećim stanjem.
Izvještaj o konkurentnosti BiH uradio je Centar za menadžment i informacione tehnologije Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, u saradnji s Akademijom nauka i umjetnosti BiH, te sa Svjetskim ekonomskim forumom kao partnerom.
Sve to govori od situacije u bih
_________________ Msn Status:

|