Подложност сектама
Када се разговара о врбовању за секте и уласку у њих обично се чују изјаве као што су: ”Ја се на то никада не бих упецао? или ”Мени се такво нешто не би никада могло догодити?. Такође је раширено и убеђење да само ”слабе? или ”лабилне? особе могу бити угрожене.
Ниједно убеђење не одговара стварном стању. Стварност, наиме, стално показује да је свако могућна жртва секти. Са нове ”спаситеље? занимају се пре свега идеалистички настројени и рефлексивни људи. Начелно гледано, могућне жртве врбовања најпре су људи који се налазе пред неком животно важном одлуком. Насупрот томе, особе које имају чврсте животне ставове мање су томе подложне. Млади су нарочито угрожени, пошто су у годинама пубертета и адолесценције, у којима настају многе празнине које је потребно испунити. За секте се могу занимати људи различитих старосних доба. Скоро свако се некада сусрео са понудама неке секте. Да ли ће, и у коликој мери, те поруке бити опажене и прихваћене, зависи од различитих личних и спољних околности. Између осталих, то могу бити следећи чиниоци:
Осећање усамљености и потреба за пријатељима или групом којој би човек могао припадати;
Незадовољство сопственим животом и осећање незадовољства;
Тескоба због неуспеха у школи или на радном месту;
Велики притисак за још већим постигнућима, који се не може издржати на дужи рок;
Осећање да лична постигнућа нису довољно вреднована;
Жеља за више пажње и уточиштем;
Разочарање због прекинуте везе у приватном животу;
Проблем младих да се одвоје од родитеља;
Жеља за новом фигуром родитеља или новим узором;
Страх од преузимања одговорности, што води до жеље да се та одговорност пренесе на групу;
Потреба за правим дубоким смислом сопственог живота;
Чежња за духовним искуствима која надилазе површност стварности;
Жеља за што савршенијим одговорима на личне и друштвене проблеме;
Потреба за духовним вођством и ауторитетом
Разочарање садашњим друштвом, његовим материјализмом и егоизмом;
Страх од будућности који спречава човека да узме живот у своје руке;
Занимање за психолошка питања и решења психолошких проблема;
Жеља да се следе алтернативни модели живота, с оне стране прихваћених представа о животу и срећи, које се сматрају превазиђенима;
Занимање за ангажованији приступ будућности.
Све ове жеље, сви ови страхови и циљеви присутни су у свакоме од нас. Нарочито су изражени у добима личних и друштвених криза. Ако се човек тада нађе пред неком таквом понудом није чудно ако за њу покаже занимање. Ово, наравно, важи само онда ако та особа није довољно или није уопште обавештена о правој природи одговарајуће групе. Колика ће бити спремност да се приђе дотичној групи - зависи од многобројних чинилаца. Најважнији чиниоци ипак су поглед на свет којег нека особа односно поглед на свет дотичне групе.
Посебан случај - млади
Проблем секти нарочито је значајан када је реч о младима. Могућности утицаја и измене које имају такве организације далеко су веће код оних који одрастају него код одраслих, који располажу мање-више учвршћеним ставовима о животу. Последице које има чланство младих у сектама могу због свега тога бити прилично веће. По налазима омладинских психолога, млади се не осећају несигурнима само због свог тела, већ и због свој интелектуалног стања. Насупрот крајности да неко није способан ни за шта стоји крајност осећања прецењене личне вредности. У социјалним оквирима код младих постоји несигурност о спсобности моралног расуђивања, о способности да се плански и смислено размишља унапред и да се процењују последице поступака. Не може се, такође, очекивати да млади увек имају критичку дистанцу према новим идејама и идеологијама.
У трагању за сопственом личношћу млади су склони да изабирају узоре и слике-водиље, али и да се приклањају идеалима и идеологијама. Одрастању припадају и личне кризе које се могу испољавати кроз сукобе са ауторитетима (на пример - родитељима), са сопственим идентитетом или са партнером. Последице тога могу бити унутрашња напетост, осећање беспомоћности или неспособности и доживљај угрожености и опасности споља. У таквим животним ситуацијама код младих постоји рањивост коју могу искористити секте и сличне организације. Привидно се тада добија жељена самосталност, подстиче се одвајање од родитеља и појачава се осећање личне вредности; уместо сопствене породице жртва добија једну псеудо-породицу. Изолацијом од познатог окружења сугерише се постојање самосталности, а наводно проналажење идентитета помоћу новог погледа на свет изазива осећање ”Коначно сам успео?. Све ово може бити заокружено различитим приступима, као што је, на пример, поверавање ”одговорних? задатака и функција. Примамљиве понуде за младе могу бити и одређени обреди који се односе на интиму, као што су строги прописи о уздржавању од секса или могућност потпуне слободе у сексуалности. Тек током времена жртве постају свесне да су се организацији предале у мери коју нису саме желеле, али тада најчешће нису у стању да се сами ослободе из такве ситуације.
Према мишљењу омладинских психолога, сектама су нарочито подложни млади који:
имају сукобе са ауторитетима, проблеме на радном месту, у школи или са партнером;
пате од страхова, тескобе депресија и психосоматских обољења;
имају сметње у развоју личности, који се испољавају у запуштености због доброг или лошег имовног стања, у ексцентричности и спремности да се експериментише.
Како се понашати ако је неко у секти?
Уколико се у окружењу нађе особа која је под утицајем секте, потребно је деловати брзо и промишљено. Одлучујући је при томе став према жртви (детету, партнеру, рођаку, пријатељу). Потребно је имати у виду следећа упутства:
Никада не пребацујте себи. kда је реч о детету или партнеру пребацивање је скоро унапред упрограмирано. Ако стално лупате главу око тога шта се погрешно урадили, то никоме не користи. Напротив, то само може ослабити Ваш лични положај, пошто од жртве стално очекујете реч разрешења која ће Вас ослободити пребацивања себи. Таква ситуација стручно се назива козависношћу. Чињеница је: однос са жртвом крајње је угрожен. Морате имати у виду губитак, раздвајање и раскид. Можда ће звучати бездушно, али немојте дозволити да жртва постане једини садржај Вашег живота. Средите свој живот. То је полазна основа за личну снагу. Тек и само тада можете заиста помоћи жртви.
Ваша наклоност веома је важна. Иако одбацујете групу којој жртва припада покажите жртви да никада нећете престати да њој поклањате пажњу и љубав. Водите рачуна да не прекинете контакт са њом. У разговорима је неопходно да у први план ставите ваше личне односе, а не организацију. Уколико је жртва Ваше дете или малолетна особа, делајте брзо и доследно, искористите своја родитељска права.
Никада не напуштајте жртву. Љубав, наклоност и поверење које сте били поклонили свом детету или партнеру оставили су на њима траг. Ниједна, ма колико подмукла техника не може то избрисати.
Одредите своју позицију. У разговору са жртвом потребно је да увек изнесете своје виђење. Ко се плаши да ће јасним ставовима прекинути последњу везу са жртвом - вара се. Мекушачко повлађивање не користи никоме. Будите спремни да водите дијалог и реците јасно и гласно своје мишљење. Међутим, избегавајте да при томе било шта пребацујете (”Како само можеш...?). Пустите жртву да Вам исприча шта се догодило. То ће, можда, бити најбоља могућност да жртва изнесе лични став. У групама се жртвама не даје никаква могућност за нешто такво.
Никада не покушавајте да преобраћујете. Нипошто не примењујте мере као што је ”депрограмирање?, које би жртву требало да преобрати. То је, према ставовима савремене психијатрије и психологије, недопустиво и изузетно опасно, а у већини земаља и кажњиво. Жртва није била приметила како је потпала под утицај секте и како је њен идентитет постепено измењен. Тако до крајњих граница угрожени идентитет може ”депрограмирањем? бити потпуно и неповратно уништен. Обратите се искусном психијатру или психологу који ће помоћи у лечењу душевних рана. Уколико Ваши напори не уроде плодом, немојте примењивати никакав притисак. Што је Ваш притисак већи, то је веће окретање жртве од Вас.
Пажљиво са поклонима. Немојте жртви давати новац ни драгоцености. Такве ствари обично не доспевају у жртвине руке, већ их узима вођство групе, а Ви то, наравно, не желите.
Сакупљајте информације. Потрудите се да о групи сакупите што је могућно више информација (књиге, новинске написе и слично). Такве ствари су корисне ако је потребно да и Ви одете на неки састанак секте. При томе се не ослањајте на свој здрав разум, већ на стручне информације.
Сакупљајте доказе. Бележите све догађаје и податке у вези са жртвом и групом (контакте, прво обраћање, промене у понашању и слично). Записујте сва имена, све адресе и бројеве телефона који се односе на жртву и секту. Ово може бити велика помоћ приликом лечења.
Посаветујте се. Потражите савет од стручњака, најпре психијатра или психолога, а затим и од истраживача који се баве сектама. Четири ока виде боље него два.
Из угла психотерапије, најважније је приликом лечења жртава секти применити мере које уливају поверење да ће жртва бити ослобођена зависности од секте. За младе који су жртве секте најважније је осећање прихваћености. Пребацивања и критике потпуно су погрешни. Ако млада особа треба да постане свесна своје зависности и ситуације у којој се налази, онда је потребно пружити јој заштиту и подршку, а не окривљавати је због постојећег стања. Најважније је изградити ново искуство о Ја и ми, да би се изградила нова заједница изван секте. Младе је потребно охрабривати да започну нови живот, да се ослободе зависности и да уђу у нову заједницу. Све ово поставља велике изазове не само пред психологе, већ и пред родитеље. Није ствар у томе да се младима дају унпаред припремљене и одређене идејне одреднице, већ да се млади тако васпитају да сами могу проценити шта је добро, а шта не. То је најбоља заштита од манипулација.
|