Kako su drevni vedski naučnici znali za tačan oblik i kretanje Zemlje, Sunčev sistem, Veliki prasak i bezbroj svemira, za povezanost vremena i prostora, i mnoge druge kosmičke činjenice?
Vede su neprocjenljivo vrijedno naslijeđe Indije i cijelog čovječanstva. Riječ veda znači "znanje", a uključuje i poznavanje astronomije. U mnogim vedskim izvorima vidi se značaj koji je pridavan poznavanju neba i izračunavanju položaja Sunca, Mjeseca, planeta i zvijezda.
Moderna astronomija nije obraćala pažnju na te izvore, smatrajući ih nenaučnim i pukim mitom. Zapadna nauka je čak tvrdila da nisu originalni, već prepisani iz grčko-vavilonskih tekstova. U stvari, tek poslije velikog napretka astronomije u 20. vijeku vidi se koliko su nevjerovatna znanja koja su Vede sakupile pre pet hiljada godina.
Prema sadašnjim astronomskim saznanjima, svemir je skup milijardi galaksija koje drži na okupu sila gravitacije. Toliko je veliki da zraku svjetla treba oko trinaest milijardi godina
da prođe s kraja na kraj. Neke teorije koje se oslanjaju na supernitima (novi model u pokušaju shvatanja svemira) kažu da naš svemir nije jedini, već samo zrno u "grozdu svemira". Zemlja je beskrajno mala i krhka lopta koja se kreće tim beskrajnim prostranstvom. Upravo to kažu i vedski tekstovi.
Zvuči Krišnine flaute
U vedskom djelu Bagavata purana čitamo: "Svi svemiri grupisani su zajedno i izgledaju kao ogromna hrpa čestica". Ili: "Postoji bezbroj svemira osim našeg i premda su krajnje prostrani, kreću se kao atomi u čaju."
Vede na više mjesta spominju i da je Zemlja samo jedna od mnoštva planeta - tako su mislili i Demokrit, Epikur i Đordano Bruno. Tako misli i savremena astronomija, ali su do pre samo nekoliko decenija bila vrlo glasna i mišljenja da su planete u svemiru rijetkost.
Moderna istraživanja o mikrotalasima kojima svemir obiluje pokazala su da formaciju kosmičkih struktura prate serije "tonova" koji su u međusobnoj harmoniji (tzv. muzika sfera). Da li je to muzika flaute vrhovnog boga Krišne iz vedske tradicije? Još je zanimljiviji opis prvih trenutaka života Brame, prvog bića koje je stvoreno prema vedskoj kosmogoniji i tvorca sveopšte raznovrsnosti. Tek što je došao na svijet na lotosovom cvijetu koji je nikao iz pupka boga Višnua, osvrće se oko sebe i vidi ogromno prostranstvo "primordijalne tečnosti" slično okeanu. I taj opis je vrlo sličan onome što se može očekivati pri rađanju svemira prema novoj teoriji o hladnoj, tamnoj materiji kao nosiocu kosmološke konstante. Da li je i to slučajnost?
Relativnost vremena
Čovjek se hiljadama godina pita šta je vrijeme i kakav ono ima uticaj na život. Moderna nauka je tom problemu posvetila značajnu pažnju, ali nije došla do odgovora šta je vrijeme. Za jedne ono je niz trenutaka, ili drugim rečima, iluzija, za druge je sama suština svemira. Ajnštajn je uveo koncept nerazdvojivosti i relativnosti prostora i vremena, ali je govorio da vrijeme ne pripada fizičkom svijetu i da ne može da bude predmet naučnog proučavanja. Veliki ruski fizičar i nobelovac Ilja Prigogin objašnjava prirodu vremena tako što u fiziku uvodi koncept "strele vremena", odnosno njegove jednosmjernosti i kaže da je vrijeme "ireverzibilno". U fizici se za fenomen kaže da je ireverzibilan kada neki sistem ne može da se vrati u početno stanje bez uticaja spoljašnje energije. Prigogin kaže: "Za mene čovjek je dio tog toka ireverzibilnosti koji je jedan od esencijalnih, konstitutivnih elemenata svemira." On smatra ireverzibilnost, jednosmjernost fizičkih procesa, dakle i vremena, primarnim stvaralačkim i organizacionim konceptom struktura i makrokosmosa i mikrokosmosa. Tvrdi, u stvari, da "vrijeme treba da smatramo tvorcem čovjeka, a ne čoveka tvorcem vremena."
Isto to kažu i vedski tekstovi.
Jedna od posledica Ajnštajnove teorije relativiteta jeste da vrijeme protiče sporije onima koji putuju velikim brzinama, bliskim brzini svjetlosti. Vrijeme, dakle, nije utvrđena mjerna jedinica, već varijabilna i relativna. Primjer takvog "rastezanja vremena" može da se nađe u Bagavata purani, u priči o čovjeku koji želi da dođe do nebeskih planeta da bi nešto pitao Tvorca. Zadržao se u posjeti samo 20 minuta, ali kada se vratio na Zemlju otkriva da su na njoj prošle hiljade godina i da više nema ni njegove porodice ni prijatelja. Purana dalje objašnjava da u različitim dijelovima kosmičkog prostora postoje razne vremenske skale i da se "elementarno vrijeme mjeri prema atomskom prostoru koji pokriva..."
U Bhagavad Giti, najpoznatijem od vedskih tekstova, Krišna objašnjava: "Ja sam Vrijeme, veliki uništitelj svijetova." I dalje, o značaju faktora vremena i njegovoj ulozi u stvaranju svijeta: Vrijeme troši stvari ovoga svijeta, uključujući i naša tijela, koja su neizbježno osuđena da umru. Vrijeme je izvor svih pokreta i vrhovni kontrolor "triguna" - tri energije koje tvore svemir. Vrijeme, dakle, ima sopstveni život odvojen od svemira, iako je u njegovom temelju, matrica koja ga podržava i daje značaj životu.
|