covjek je napisao:
A to što Jevreji nisu prihvatili hrišćanstvo nije opravdanje za bilo kakav odnos prema njima koji bi ih stavljao u neki ponižavajući položaj. Oni imaju pravo da vjeruju u šta hoće i u koga hoće, i to je njihova stvar
Mogu oni da vjeruju u šta hoće - ali će kao i svi ostali odgovarati za ono u šta vjeruju i kako se ponašaju. Sve to oni vrlo lijepo imaju zapisano u svom Starom Zavjetu. I sve loše što im se tada i kasnije dešavalo im je tamo unaprijed najavljeno (prorečeno) ukoliko zabrljaju pred Bogom. Njima je dano više nego drugima, pa su zato strožije osuđivani od drugih jer kao što je i Isus Hrist rekao "kome je mnogo dano mnogo će se tražiti od njega". Njima je na mnogo mjesta u prorocima Starog Zavjeta najvaljeno da će biti rasuti po cijelom svijetu, što se ispunilo. Ako se ne varam najvaljeno im je i ono što im se dešavalo u 2. svjetskom ratu. To što im država nije blagoslovljena, što ratuju, što im pucaju auto bombe po ulicama i ostalo im je kazna za njihov odnos prema Isusu Hristu.
covjek je napisao:
Uostalom, šta drugo tom narodu uputiti osim riječi pohvale, zbog toga što su, uprkos vijekovima proganjanja, ubijanja, ponižavanja i prisiljavanja, opstali do današnjeg dana, stvorili svoju državu i danas su jedna od najprosperitetnijih nacija na ovoj planeti a možda i u cijelom Sunčevom sistemu.
Pa i Nijemci (koji su odgovorni za holokaust) su bili vrlo prosperitetni nakon 1. svjetskog rata, sačuvali su državu, podigli je iz pepela iako su ih svi mrzili zbog rata. A isto tako su bili vrlo prosperitetni nakon 2. svjetskog rata, obnovili i učvrstili državu i vode jednu od glavnih riječi u evropskoj uniji.
Nema govora o prosperitetnom Izraelu kad nikad ne znaš hoće li auto ili čovjek do tebe eksplodirati.
Nemoj se zavaravati pa misli da su Izraelci nepravedno stradavali kroz istoriju, lijepo pročitaj Stari Zavjet pa vidi, sve ti tamo stoji. Ono što im se dešavalo je od Boga, i najavljeno im je prije par hiljada godina. Njihova greška je sadržana i u ovom tvom oholom stavu sa visine "oni (mi) su opstali iako su bili proganjani, ubijani, stvorili su državu, najprosperitetnija su nacija čak možda i u sunčevom sistemu..."
A gdje je Bog u svemu tome? Gdje im (vam) je J.H.V.H.?
Ponosite oči čovječije poniziće se, i visina ljudska ugnuće se, a JHVH će sam biti uzvišen u onaj dan. Jer će doći dan JHVH nad vojskama na sve ohole i ponosite i na svakoga koji se podiže, te će biti poniženi. (prorok Izaija 2, 11-12)