Na današnji dan - 30. maj
rts
1431. - Na lomači je spaljena francuska nacionalna junakinja Jovanka Orleanka, posle procesa pred engleskim crkvenim sudom u Ruanu, na kojem se držala izuzetno hrabro. Na smrt je osuđena pod optužbom da je jeretik i veštica. Tokom Stogodišnjeg rata pridobila je francuskog kralja Šarla VII za oslobađanje Orleana - ubedivši ga da su joj „glasovi s neba” naredili da spase Francusku - i 1429. je na čelu odreda od oko 800 ljudi naterala Engleze da obustave opsadu grada.
1574. - Umro je francuski kralj Šarl IX, posle čijeg su dolaska na presto 1560. počeli verski ratovi rimokatolika i hugenota. Na nagovor majke Katarine Mediči, koja je delovala u dogovoru s papom Grgurom XIII, odobrio je 1572. pokolj hugenota u Vartolomejskoj noći.
1640. - Umro je flamanski slikar Peter Paul Rubens, jedan od najvećih majstora baroka, koji je sjedinio najbolje tradicije severnjačkog i italijanskog slikarstva. Radio je istorijske, verske i mitološke kompozicije, seoske i galantne scene, portrete i pejzaže. Živeo je pretežno u Antverpenu, ali je radio i u Francuskoj i Španiji, gde je uticao na španskog slikara Dijega Velaskesa
1778. - Umro je francuski filozof, pisac i istoričar Fransoa Volter, prosvetitelj i jedan od najslobodoumnijih duhova Evrope 18. veka, veliki protivnik klerikalizma. Bio je saradnik čuvene „Enciklopedije”. Dela: filozofski romani „Kandid”, „Zadig”, „Mikromegas”, epopeje „Anrijada”, „Devica Orleanska”, istorijska dela „Vek Luja XIV”, „Ogled o običajima i duhu nacija”, „Istorija Karla XII”, tragedije „Edip”, „Brut”, „Zaira”, „Cezar”, „Meropa”, „Tankred”, komedije „Senjorsko pravo”, „Nanina”, filozofski spisi „Traktat o metafizici”, „Rasprava o čoveku”, „Filozofski rečnik”, „Filozofska pisma”.
1814. - Rođen je ruski revolucionar Mihail Aleksandrovič Bakunjin, najznačajniji mislilac anarhizma. Posle vojne akademije služio je dve godine u gardi, a zatim je od 1841. do 1847. putovao po Nemačkoj, Francuskoj i Švajcarskoj, istupajući protiv carskog samodržavlja i kmetstva u Rusiji. Carska vlada mu je naložila da se vrati u zemlju, a kad je to odbio, lišila ga je plemićke titule i oduzela mu svu imovinu.
1912. - Umro je američki pilot i konstruktor aviona Vilbur Rajt, pionir avijacije, koji je 1903. s bratom Orvilom, u avionu njihove izrade, izveo prvi let u istoriji vazduhoplovstva. Let je trajao 59 sekundi i avion je preleteo 285 metara. Braća Rajt su već 1905. konstruisala avion koji je preleteo 39 kilometara.
1913. - U Lodonu je potpisan mirovni ugovor poraženog Otomanskog carstva sa Srbijom, Crnom Gorom, Grčkom i Bugarskom, čime je okončan Prvi balkanski rat. Srbija je dobila Vardarsku, Bugarska Pirinsku, a Grčka Egejsku Makedoniju.
1944. - Britanska vlada je u Drugom svetskom ratu zvanično obustavila pomoć četnicima Draže Mihailovića, ocenivši da se u Jugoslaviji protiv nacista efikasno bore samo partizani.
1956. - Jugoslovenska državno-partijska delegacija s Josipom Brozom na čelu doputovala je u SSSR i tokom posete su u razgovorima sa sovjetskim rukovodstvom potvrđena načela Beogradske deklaracije iz 1955, kojom je premošćen raskol dveju zemalja započet 1948. napadima na Jugoslaviju i njeno rukovodstvo.
1960. - Umro je ruski pisac Boris Leonidovič Pasternak, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1958, oštar kritičar boljševičke diktature. Najveći uspeh kod publike i književne kritike doneo mu je roman „Doktor Živago”, objavljen u inostranstvu, posle čega su ga izbacili iz ruskog Saveza pisaca.
1970.- Rodio se ja
1992. - Savet bezbednosti UN usvojio je rezoluciju kojom su nametnute sankcije Saveznoj Republici Jugoslaviji, pod optužbom da snosi najveću odgovornost za rat u Bosni i Hercegovini.
1994. - Umro je srpski fizičar i hemičar Pavle Savić, jedan od pronalazača procesa nuklearne fisije [cepanje atomskog jezgra], profesor Beogradskog univerziteta, predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti od 1971. do 1981. Svetski poznat naučnik postao je kad je s Irenom Žolio Kir 1937. i 1938. otkrio izotope poznatih elemenata bombardovanjem atoma urana sporim neutronima.