PORAZNA ANALIZA UDRUŽENJA PROTIV BUKE
Najglasnije na Bulevaru!Novoosnovano udruženje „Banjalučani protiv buke“ popisalo je mesta u stambenim zonama gde stanari prosto ne mogu da žive od galame i glasne muzike iz kafana i ustanovili da je najgore na Bulevaru cara Dušana i u naseljima Nova Varoš, Obilićevo i Rosulje.
U tom udruženju tvrde da imaju najviše problema sa desetak kafića, barova i diskoteka, mada je buka izražena u skoro svim naseljima gde su kafane smeštene u prizemljima zgrada.
- Najbučnije je ujutro i uveče, pa je naš cilj da se pravno i medijski borimo sa nesavesnim gazdama i nateramo inspekciju da počne da radi svoj posao. Imamo uglavnom između 30 i 40 godina, a naše 24 porodice spojila je teška muka - kažu „Banjalučani protiv buke".
U dečjoj sobi 80 decibela
Oni ističu da su propisi koji tretiraju buku neefikasni, jer se ne samo nivo buke već i radno vreme, kućni red i drugi uslovi koje ugostitelji moraju da ispune nedovoljno kontrolišu.
Nesanica i depresija
- Komunalna policija je tu glavna, međutim, ona kontroliše posle 22 sata i van lokala, dok je unutra nadležna gradska ekološka inspekcija, koja radi od osam do 16 sati. Oni mogu zakazati „lov" u 22 sata da izmere decibele, ali ne mora da znači da će baš tada biti bučno. Na primer, kod mene je u dečjoj sobi oko 23 sata „bukometar" pokazao 80 decibela, a posle 22 sata je dozvoljeno 35 decibela. Ovde treba reći da merenje mora trajati ceo sat da bi se očitavanje priznalo kao buka. Takođe, treba pomenuti da se gazdama uglavnom izdaju opomene, iako se odmah mogu novčano kazniti - objašnjava jedan aktivista.
Međutim, kad prođe kontrola, vlasnici namerno pojačaju muziku. Naši sagovornici su zabrinuti i zbog načina na koji se izdaju upotrebne dozvole za otvaranje kafića u stambenim zgradama.
- Za to je dovoljna samo pismena izjava vlasnika da je uradio zvučnu i ventilacionu izolaciju. Caka je i to što se u projektima zgrada navode trgovine i cvećare, a one ne zahtevaju odgovarajuću izolaciju i pojeftinjuju gradnju, pa čim prođe tehnički prijem, u zgradama se otvaraju kafane a da to niko ne kontroliše. Takođe, nadležni tolerišu da se u baštama lokala postavljaju televizori i zvučnici, iako je to protivzakonito. Dakle, promene moraju krenuti od Narodne skupštine kao najvećeg zakonodavnog tela - navodi predsednik udruženja.
Ovo je verovatno jedino gradsko udruženje gde rukovodioci i članovi ne otkrivaju svoja imena zbog bezbednosti porodica, jer su već doživeli ozbiljne pretnje, a sekretaru su pre dvadesetak dana izbušene automobilske gume.
Stanovima pala cena
- Ima „gazda" koje su spremne na sve, a znamo i da je bilo pucanja na gradske inspektore. Primorani smo da prodajemo stanove po nižoj ceni od tržišne, što nam savetuju neki gradski funkcioneri. Pitamo, kome? Da nas budući vlasnici ganjaju po ulici. Zato upozoravamo buduće kupce novih-starih stanova da obrate pažnju na buku, jer ih prodavac na to najverovatnije neće upozoriti - objašnjavaju u ovom udruženju.
Oni navode da nisu samo kafići problematični i da im se jedna Banjalučanka žali da joj ventilacija iza knjižare tutnji 24 sata dnevno.
- Žale se i na auto-perionice, saobraćaj, građevinske mašine, pseći lavež, pojačani TV, turiranje auta ispod prozora... Zapad je dosta toga rešio zakonom, pa ne postoje kombinovane stambeno-poslovne zgrade, a kod nas je obrnuto u svim opštinama. U Hrvatskoj je jedna Riječanka zbog sličnih problema dobila proces protiv države na sudu u Strazburu. Ako se ovo ne dovede u red, uradićemo i mi isto, pa neka država plaća za kršenje osnovnog ljudskog prava na normalan život - najavljuju članovi udruženja.
Oni pozivaju sve građane koji imaju problem s bukom da se jave na broj telefona 066/400-310.
Sastanak sa gradonačelnikom
Članovi udruženja nedavno su se sastali s gradonačelnikom i predstavnicima gradskih odeljenja, Zanatsko-preduzetničke komore i ugostitelja.
- Ugostitelji su tražili da se u stambenim zonama dozvoli tri sata duže radno vreme od propisanog, uz fleksibilnih 30 minuta, i da se uvede posebno radno vreme za razne proslave, godišnjice, mature, rođendane... Gradonačelnik je predlog odbio, ali je ostalo posebno radno vreme za maturske večeri, godišnjice firmi, 8. mart i Novu godinu. Uvideli smo da i mnogi ugostitelji žele da se ovaj problem reši - kažu u udruženju.
Izvor:
Press