@Schoole,
Vidim malo si istraživao o islamskim običajima. Neke se stvari dobro konstatirao ali,,,,
Kad bi se u potpunosti gledalo na šerijat kao islamsko pravo onda turbeta nebi ni postojala.
Iz prostog razloga što Islam ne priznaje svetce niti je sam Muhammed a.s. dozvoljavao da se od nadgrobnih spomenika (nišana) prave mauzoleji isl.Poslanik je tokom života svojim najvjernijim sjedbenicima stavljao skromne nišane na mezare.
Običaj građenja turbeta su unijeli Turci i on se do danas prakticira.
Recimo, ako pitaš ljude koji su obavili hadždž u Meki i Medini reći će ti da su kod arapa mezarja jako skromna. Nadgrobni spomenik ili nišan je najviši do koljena i na njemu stoji ime, ime oca, datum rođenja i datum smrti. Slike ni pod razno - strogo zabranjeno!!!
Nema ništa grandiozno! Po Islamu je samo Bog Velik!
S druge strane, kad je u pitanju bosanska praksa građenja turbeta treba imati na umu slijedeće.U Bosni postoje turbeta "dobri ljudi" i praksu paljenja svijeća na njihovim turbetima nisu unijeli muslimani već kršćani koji su ih također priznavali za "dobre". Imaš slučaj u Tuzli!!
Zatim, ne mora značiti da je u samom turbetu i tijelo merhuma (pokojnika).
Tijelo može biti pokopano na drugom mjestu a turbe u nekom haremu džamije.
Imamo puno takvih slučajeva.
I na koncu jedna zanimljiva priča o ključkim šehidima i njihovim turbetima:
Prema usmenom predanju, koja se i danas prenosi sa koljena na koljeno, prilikom osvajanja Starog grada Ključa poginula su tri šehida. U islamskoj tradiciji za šehide važi jedno pravilo, a njega su se najčvršće držali Osmanski osvajači Bosne, i to pravilo glasi – tamo gdje šehidova krv padne na zemlju tu se i sahranjuje.
U osvajanju bedema tvrdog srednjovjekovnog grada Ključa, posljednjeg utočišta kralja Tomaševića, prema legendi, poginula su tri šehida. Sve trojica su bili braća. Jedan je poginuo po prelasku rijeke Sane, drugi je poginuo na brdu Hajribašča uspinjući se ka Starom gradu, a treći brat je poginuo pored zidina i bedema gdje stajaše straža i odbrana grada. Šehidi su sahranjeni na licu mjesta, kako je običaj nalagao. Nedugo poslije napravljeno je turbe prvom šehidu na obali Sane. Zatim je podignuto i turbe drugom šehidu na brdu Hajribašča. No treći je interesantan. Kada se prvi put pokušalo sagraditi turbe trećem šehidu kod Starog grada desio se neobjašnjen slučaj. Sve što je bilo zazidano, sledećeg jutra je bilo razbacano na sve strane. Pokušalo se i ponovo, ali je rezultat bio isti.
- Nama je poznata ta neobičnost da se na trećoj lokaciji ne da sagraditi turbe, mada nemamo objašnjenje zašto je to tako – kazao nam je Muharem Medanović sekretar Islamske zajednice Ključ.
Nekoliko uzaludnih pokušaja da se sazida turbe veže se za ovo mjesto.
U kasnijem vremenu Socijalistička partija i radni komitet Šipada dislocirali su prvo turbe kod drugog kojeg su restaurirali kako bi se iskupili narušavanjem mira mrtvih. Prije nekoliko godina nova vlast je prvog šehida premjestila u novosagradjeno turbe bliže staroj originalnoj lokaciji. Kosti su premještane, radovi su izvodjeni, ali u trećeg šehida nitko ne smije ni taknuti. Neka sila čuva ga od uznemiravanja i raznih pomodarstava u vidu turbeta.
Na mjestu trećeg brata šehida i danas stoji samo kamen koji izvire iz zemlje, koji podsjeća na klanjača koji čini sedždu.
Više o bosanskim turbetima na:
www.plbih.info/forum/viewtopic.php%3Ff% ... .google.ba