ИНТЕРВЈУ: АЛЕКСАНДАР ТОРШИН, ЗАМЕНИК ПРЕДСЕДНИКА САВЕТА РУСКЕ ФЕДЕРАЦИЈЕ Русија преузима чување манастира на Косову
Планирамо да ангажујемо приватне међународне агенције за заштиту српских светиња, а да у њима служе и свештеници Руске православне цркве
Александар Торшин, заменик председника горњег дома руског парламента Савета Федерације, присуствовао је у недељу устоличењу патријарха Иринеја у Пећкој патријаршији. Истакнути члан Јединствене Русије и сенатор руске републике Мариј Ел Торшин је пети пут у посети Србији, а до сада је углавном долазио као посматрач на изборима.
„Видео сам како у срцу српског православља на трон ступа нови патријарх. Чињеница да су се окупили представници 15 православних цркава јасно указује на светско признање српског православља. Присуство председника Бориса Тадића јасно је показало да он тамо није допутовао у госте већ да је дошао у своју кућу. Србија ће се препородити и тај дан није далеко”, каже за „Политику” Торшин, који је члан два важна државна комитета Русије, антитерористичког и за борбу против нелегалног промета наркотика.
Званичан став Русије и даље је да је Косово део Србије?
Наш став се никада није мењао. Ми не признајемо независност Косова. Сматрамо да нису до краја исцрпљене могућности решавања овог питања на друге начине.
Признали сте, међутим, независност Абхазије и Јужне Осетије, а ту су и примери Нагорно Карабаха или Придњестровља, које изгледа посматрате другачије него Космет. Како објашњавате ту разлику?
Био сам на свим врућим местима која помињете, па могу да тврдим да то нису исти случајеви. У Осетији би био уништен цео један народ да није било интервенције наших оружаних снага. И, за разлику од косовске ситуације, искористили смо претходно све могуће начине за решавање проблема. На Косову није искоришћен сав потенцијал за мирно решавање проблема. Форсирано је прихваћен модел у корист само једне стране. Србији је дат ултиматум и одмах је против ње примењена сила.
Многи сматрају да је, баш у тој ситуацији о којој говорите, Русија могла знатно више да помогне Србији? Рецимо, Београд је тражио од Москве испоруке одбрамбених ракета, а 2003. Русија је повукла и свој мировни контингент са Косова?
Русија сада и Русија тада, то су две различите земље. То се десило непосредно после нашег банкротства средином 1998. године и та два догађаја су повезана. Наш крах био је другим земљама сигнал за акцију. Искористили су тренутак наше слабости и завршили своје послове, али ако они доспеју у такву ситуацију, ни ми нећемо пропустити шансу.
Осим подршке у Савету безбедности, шта Русија још може да понуди Србији поводом Косова и Метохије?
Русија је већ издвојила два милиона долара за обнову српских светиња на Косову у оквиру Унеска. Сматрам да је то недовољно. Процењујемо да ће Кфор отићи са Косова у року од две године и да ће тада православне светиње остати практично незаштићене, као што је случај са Грачаницом. Зато сам и покренуо иницијативу за стварање међународног фонда за помоћ православним светињама на Косову. Циљеви нашег фонда биће њихова заштита, рестаурација и одржавање.
Шта подразумевате под заштитом?
У датој ситуацији планирамо да плаћамо приватне безбедносне агенције и структуре, али не косовске. Таквих примера има доста, видео сам их недавно у Авганистану.
Да ли ће то бити руске структуре?
Биће у сваком случају интернационалне. Могу бити и руске, зашто да не. Такав међународни центар неће бити тешко створити, вероватно уз помоћ Белорусије и Украјине. А новац ћемо ми обезбедити. Али желимо да свој део одговорности понесу и они који су то све направили, па бисмо радо видели и Немце и Италијане. По повратку у Москву почећемо да припремамо оснивачка акта. Озбиљно ћемо разговарати и о томе да Руска православна црква шаље своје свештенике да служе на Косову. Имамо озбиљне, дубоко верујуће и предане православљу људе, који ће доћи на Косово.
Са киме сте у Русији разговарали у овој идеји? Да ли сте се усагласили са највишим државним руководством?
Од патријарха Кирила већ смо добили одобрење, док са вашим патријархом нисам стигао о томе да разговарам, јер смо причали о другим темама. Претпостављам да ће са захвалношћу прихватити. А верујем и да ће премијер Владимир Путин лично стати иза ове идеје. Овог месеца имаћемо сусрет са председником Дмитријем Медведевим и тада ћемо имати прилике да о томе разговарамо, док са премијером имамо могућности и чешће да се сусрећемо. Сигуран сам да ћемо добити њихову подршку.
Недавно сте се вратили из САД. Да ли сте о томе разговарали са Американцима?
И са њима такође. Реакција је позитивна. Наша идеја је реална и биће остварена убрзо.
_________________ И само дотле, до тог камена, До тог бедема... Ногом ћеш ступит, можда, поганом? Дрзнеш ли даље?...
Ал' један израз, једну мисао Чућеш у борбе страшној ломљави "Отаџбина је ово Србина!..."
|