Sud Bosne i Hercegovine vratio je 16 pasoša mudžahedinima kojima je odlukom Komisije za reviziju državljanstava oduzet status državljana Bosne, piše Press RS pozivajući se na odlično obaviještene pravosudne izvore.
Prema navodima ovog lista, na odluku Komisije za reviziju državljanstava žaliće se i oko 700 islamskih ekstremista koji zahtijevaju da budu vraćeni među državljane Bosne budući da im je taj status, kako tvrde, nezakonito oduzet.
Dobro upućeni tvrde da stotine mudžahedina imaju velike šanse za rehabilitaciju, i to samo zbog aljkavosti pomenute komisije, na čijem je čelu bio pomoćnik ministra bezbijednosti Vjekoslav Vuković.
Član zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Parlamenta BiH Mirko Okolić tvrdi da će najveću odgovornost za eventualno masovno vraćanje državljanstava mudžahedinima imati Sud BiH, koji je prihvatio njihove žalbe.
"Sud BiH opet potvrđuje da su sve ranije kritike o lošem radu te institucije bile opravdane. Umjesto da se državljanstva i pasoši osobama koje su prijetnja nacionalnoj bezbjednosti oduzmu po hitnom postupku, a oni proteraju iz zemlje, Sud BiH vraća te predmete na ponovno razmatranje! To je moguće samo u BiH", ogorčen je Okolić.
Ekspert za antiterorizam Dževad Galijašević kaže da ga informacija o vraćanju pasoša osvedočenim zločincima uopšte ne čudi.
"To samo na prvi pogled zvuči nevjerovatno. Oni su proglašeni za prijetnju za nacionalnu bezbjednost i u takvim slučajevima organi koji su se bavili revizijom morali su da djeluju po skraćenom postupku, odnosno da te ljude što prije izbace iz zemlje. Međutim, kod nas je primijenjen drugi metod, pa je dozvoljeno da cijeli proces ide redovnim putem", objašnjava Galijašević.
On ističe da su veliku ulogu u opstrukciji imali i politički krugovi iz Sarajeva, koji su učinili sve da se to pitanje prebaci u Ministarstvo civilnih poslova, koje u cijelu proceduru mora da kreće iz početka.
"Sve je to dokaz koliko se neozbiljno pristupa ozbiljnom pitanju. Primjera radi, državljanstvo BiH je imao glavni organizator napada na Svjetski trgovinski centar u Njujorku, Kalid Šeik Muhamed. Njemu je pasoš BiH, bar posljednji za koji se zna, uručen krajem 2000. godine, što praktično znači da je on i dalje državljanin ove zemlje. Istina je da je njemu komisija oduzela državljanstvo, ali rješenje o tome mu nikada nije uručeno, pa samim tim ta odluka nikada nije ni stupila na snagu", kaže Galijašević
|