Ekološka bomba na zgradi u centru grada
„Pentagon“ pod kancerogenim krovomJ. D. - Ž. K. | 25. 08. 2010. - 00:02h | Komentara: 0
Stanari "Pentagona" - jedne od, kako kažu, najlepših zgrada u Banjaluci već treću godinu bezuspešno traže pomoć gradskih vlasti za zamenu azbestnog "eternit" krova. Naime, nakon što su 2008. godine saznali da su ploče na krovu njihove zgrade kancerogene, neprestano strahuju od obolevanja. Tvrde i da je već nekoliko ljudi umrlo od raka pluća, dok se njih deset leči od ove opake bolesti.

Zabrinuti stanari Marinko Gajić i Dušan Lekić, koji žive u delu zgrade u Ulici Nikole Pašića, kažu da su se prve sumnje o štetnosti azbestnog krova među komšijama pojavile 2007. godine. Tada su primetili da stanari učestalo obolevaju od teških bolesti, a to su odmah povezali sa azbestom. Zajedničkim dogovorom 16 zajednica etažnih vlasnika zatražili su mišljenje i analizu Instituta za zaštitu radne i životne sredine "Master", koje je pokazalo da je uticaj azbestnih eternit ploča veoma štetan, te da bi što pre trebalo zameniti krovne pokrivače.
"Nakon dobijene analize iz 'Mastera' odmah smo se obratili za pomoć upravi grada. Pre dve godine su, pred lokalne izbore, obećali da će pomoći da rešimo ovaj problem, a da bi 2009. trebalo da bude izdvojen i novac iz budžeta za ove radove. Na drugom sastanku prošle godine rečeno nam je da od zamene krova nema ništa jer je Institut za građevinarstvo IG uradio analizu koja je pokazala da nema zagađenja vazduha i životne sredine", kažu meštani.
Tadašnjem sastanku stanara "Pentagona" sa predstavnicima gradskih vlasti prisustvovao je i direktor Instituta za zaštitu radne i životne sredine "Master" Slobodan Župljanin. Kaže da azbestne eternit ploče ne predstavljaju samo opasnost za zdravlje stanara, već i desetine hiljada ostalih Banjalučana koji prolaze ovim delom grada. "Nalaz našeg instituta nije se slagao sa zvaničnim nalazom Instituta IG. I dalje ostajemo pri svom stavu i nadamo se da će se ovim ljudima, ipak, pomoći. Naša analiza rezultat je prikupljenih podataka, dok metod po kojem je radio drugi institut smatramo promašenim. Kante za kontrolu koje su postavili na nekoliko lokacija u blizini zgrade ne mogu dati validne rezultate", ističe Župljanin, te dodaje kako je zgrada Pentagon "ekološka bomba usred grada".
U zaključku analize Instituta "Master", pojašnjava on, navedeno je da zbog svih Banjalučana vredi zameniti dotrajale ploče. "Na zgradi ima nekoliko hiljada kvadratnih metara azbestnih pločica, a čestice se usled vetra brzo šire. Da mi neko tu sada pokloni stan, ne bih živeo u njemu", kaže Župljanin.
Posledice po zdravlje od izloženosti azbestnim česticama su izvesne, a čovek nakon 15 do 20 godina udisanja počinje da oseća posledice. Udahnute čestice azbesta nije moguće izbaciti iz organizma i one se trajno zadržavaju u telu, te grade novu strukturu koja kasnije uzrokuje karcinom, navedeno je u analizi. O situaciji stanara "Pentagona" iz uprave grada juče se nisu oglasili. Zbog toga ostaje nepoznato da li će pokazati spremnost da pomognu ovim ljudima.
Azbest suviše opasan materijal
Prema procenama, za zamenu krova na zgradi „Pentagon“ koja ima 350 stanova potrebno je više od 2.000 kvadratnih metara novog krova. Međutim, u Institutu „Master“ kažu da je mnogo komplikovanija demontaža azbestnog krova, koji mora da se radi po posebnim uslovima i skladišti na poseban način. To može koštati više nego postavljanje novog krova. „Azbest je u svetu prepoznat kao opasan materijal još sedamdesetih godina prošlog veka, a kod nas se ugrađivao jer nisu imali dovoljno saznanja koliko je opasan. Pretpostavljam da ga sada nema na tržištu i da se ne ugrađuje u nove zgrade. Nažalost, ovo nije usamljen slučaj, azbestni krovovi su i u Lazarevu na barakama“, pojašnjava Župljanin.