shoole je napisao:
_zoka je napisao:
E jesi našao primjer.....Ameriku......Pa Brozova diktatura je milion puta naprednija od američke demokratije....Da si naveo neki primjer iz neke Skandinavske zemlje,jer to je primjer prema kojem treba da težimo,pa bi ti priznao da si u pravu.....ali anglosaksonski oblik demokratije,demokratije koja se temelji na ugnjetavanju i iskorištavanju slabijeg....Grohotom se smijem.
Смијао се ти грохотом, кисело или као Мона Лиза, Америка је предводник демократије, најнапреднија земља по питању. Уз све фалинке (империјализам, увођење демократије бомбама и тако даље)...
И они уче демократију и након више од 200 година. Рецимо, људи не гласају па добију Буша за предсједника, па онда гласају јер схвате да су погријешили. Ми смо учили на неколико избора да би научили да рзаликујемо шупљу причу од суштинске. Демократија се развија.
Malo je Off Topic, ali nisam mogao da se uzdržim:
Po samoj definiciji, demokratija je vladavina većine (tu se, nadam se, slažemo).
Da li ti zaista misliš da američki sistem ispunjava ovaj jednostavni uslov?
Amerika (SAD, USA) je tipičan primjer oligarhije (vlast manjine, izabrana od nešto veće manjine, ali ipak MANJINE jednog društva). Na izbore nikad ne izlazi više od 25-30% stanovništva, glasačko pravo nije apsolutno, već se može izgubiti (dovoljno je da budeš osuđen za nešto, odležiš svoje, ali nikad ne budeš potpuno rehabilitovan, već si glačko pravo izgubio za sva vremena). To naročito pogađa najsiromašniji i najugroženiji dio stanovništva.
Na izborima za predsjednika, svi glasovi ne vrijede isto, jer narod ne bira predsjednika direktno, već bira elektore (posrednike) koji nakon toga daju svoj glas predsjedničkim kandidatima, što u praksi može da znači da ti glasaš za jednog kandidata a tvoj elektor može svoj (indirektno tvoj) glas dati protivniku. Elektorski glas ne vrijedi svuda isto, negdje je to 100 000 glasova, negdje 95 000 ili 115 000 (u grubo).
Mogućnost manipulacije je ogromna (sjeti se izbora na kojima je pobijedio GW, prvi put). Da se to desilo u nekoj drugoj zemlji, pričalo bi se o izbornoj prevari i tražilo bi se da izbori budu ponovljeni.
Zamisli ovu situaciju: sastanu se Isus, Muhamed, Mojsije i Buda i osnuju stranku koja obećava dobrobit cijelom čovječanstvu, pod uslovom da njihov kandidat pobijedi. Misliš li da bi ta stranka mogla da pobijedi jednog demokratu ili republikanca koji ima podršku i sponzorstvo CNN-a, FOX-a, GM-a, FORD-a, EXXON-a, COCA COLE i i još par velikih firmi?
Čisto sumnjam. Toliko o demokratiji, po aršinu zapadnome. Slobodan si da glasaš ko će da te prca, u rat šalje, na svemu tome zaradi velike pare koje će finansirati izbor njihovih sinova na iste funkcije, koji će ekonomski iskorištavati i u buduće ratove slati tvoje sinove, i tako dok je svijeta i vijeka.
Kad uporediš sa diktaturom proletarijata koja ti omogućava solidan život, mogućnost da se školuješ, liječiš i budeš zbrinut na human način kada ostariš, pod jednim malim uslovom a to je da ne pljuješ sistem i njegove predstavnike, mislim da vrijedi žrtve. I dilema za većinu prosječnog svijeta i ne postoji. Zar to nije demokratski (po definiciji iz prve rečenice)?