Zanimljiv tekst vezan za vesanje na RB-ovom bolidu, stvarno su genijalci
Citiraj:
F1: Brawn zahteva razjašnjenje pravila u vezi oslanjanja
Šef tima Mercedes GP, Ross Brawn, zatražio je od FIA da razjasni pravila u vezi sa sistemom za oslanjanje. On se na ovaj potez odlučio nakon što su se po padoku pojavile glasine da neki timovi koriste odredjenu vrstu aktivnog sistema za promenu visine bolida.
Martin Whitmarsh, šef tima McLaren Mercedes, je izrazio otvorenu sumnju da tim Red Bull Racinga koristi pametno osmišljen mehanički sistem, najverovatnije baziran na sistemu kandže i specijalno oblikovanog zupčanika koji omogućavaju obrtanje samo u jednom pravcu (engleski termin – ratchet mechanism), koji ovom timu omogućava da u kvalifikacijama koristi bolid sa malim rastojanjem od tla, ali i da zahvaljujući ovom sistemu podesi visinu bolida od tla tako da se nakon dolivanja goriva bolid dodatno ne spusti ka tlu.
Ukoliko bi neki tim imao ovu vrstu mehanizma, on bi im omogućio da se rastojanje bolida od tla drži praktično konstantnim bez obzira na opterećenje od strane mase goriva. To bi predstavljalo značajnu prednost prilikom kvalifikacija, jer bi drugi timovi morali da prave kompromis kada je visina bolida u pitanju.
Kako aerodinamičko ponašanje poda bolida direktno zavisi od njegovog rastojanja od tla, inženjeri i vozači su išli do krajnjih granica spuštajući bolide jako nisko ne bi li tako iscedili dodatne performanse, često na uštrb bezbednosti. Postoji odredjena visina bolida od tla koja se ne sme dostići, jer tada bolid počinje da dodiruje stazu podom.Taj kontakt izrazito je nepovoljan sa strane stabilnosti bolida, jer se njime bukvalno zaguši protok vazduha ispod poda bolida čime se naglo gubi aerodinamičko prianjanje na zadnjem delu, pri čemu i sama sila koja se ostvari tim kontaktom poda sa tlom dodatno destabilizuje bolid.
Iz tog razloga FIA je uvela drvenu dasku koja se mora pričvrstiti na pod specijalnim zavrtnjima. Nakon trke, stjuardi kontrolišu istrošenje ove daske. Ono ne sme preći propisanu vrednost. Na taj način FIA je eliminisala ovaj veliki bezbedonosni problem.
Puni rezervoari goriva, u kombinaciji sa pravilom po kojem nije dozvoljeno podešavanje oslanjanja u periodu izmedju kvalifikacija i trke, ponovo su aktuelizovali ovaj problem. Kako se bolid ne bi previše spustio tokom trke usled mase goriva u rezervoaru, timovi kvalifikacije moraju voziti sa bolidima koji su višlji u odnosu na visinu koja je neophodna kako bi se ostvarile maksimalne raspoložive performanse bolida. Pri tom, podešavanje visine bolida od strane vozača ili kompjuterski kontrolisanog sistema nije dozvoljeno tokom njegovog kretanja, osim ako je ta promena izazvana isključivo spoljnim silama koje nastaju usled pomeranja točkova. Mehanički sistem koji bi regovao na takve sile bi bio u potpunosti legalan i omogućio bi timu koji ga koristi ogromnu prednost u kvalifikacijama.
Martin Whitmarsh je izjavio:
Ne znam ništa odredjeno po ovom pitanju. Postoji debata po padoku, kao što je to normalno kod ovakvih stvari, i postoji prilika da se ta oblast tehničkog pravilnika razjasni.
Da mi je pre par meseci neko od inženjera prišao sa idejom o konstruisanju takvog sistema, ja bih mu rekao da mislim da takvo nešto nije dozvoljeno.
Ali ukoliko se pojave dokazi da se takvi sistemi smatraju legalnim, onda i mi moramo što pre imati takav sistem.
Red Bull je odlučno demantovao da poseduje takav sistem, dok Brawn smatra da je najbolje da FIA i njen tehnički delegat Charlie Whiting razreše ovakve dileme dopunom tehničkog pravilnika, kako bi se izbegle bilo kakve sumnje izmedju timova.
Mislim da je potrebno da detaljnije uredimo pravilnik, jer smatram da je nefer da se Red Bull optužuje po ovom osnovu. Oni imaju veoma dobar bolid i ne postoje dokazi da čine bilo šta sporno.
Postoje podešavanja u vezi sa pritiskom u pneumaticima kojima se ovaj problem može rešiti u odredjenoj meri, što je jednostavan način umanjenja posledica sa razlikom u visini bolida u kvalifikacijama i trci. Ali je neophodno da FIA razjasni gde stojimo po ovom pitanju.
Naše shvatanje je – pri čemu se ne mogu tačno setiti odredbe pravilnika, da se ne smeju vršiti nikakve promene na oslanjanju vozila izmedju kvalifikacija i trke. Bilo šta što utiče na oslanjanje, pritisak gasa u amortizerima, ili namerna promena temperature, bi imalo takav rezultat. Mislim da je neophodno da Charlie to razjasni kako bi se izbegla dodatna sporenja.
Kada je upitan da li misli da je Red Bull učinio nešto sumnjivo, Brawn je odgovorio:
Ne, ništa odredjeno. Zavisi od staze – na nekim stazama morate koristiti veći hod oslanjanja sa puno goriva nego što je to slučaj kod drugih, zbog toga što je ta karakteristika oslanjanja zavisna od uslova staze (neravnine, kontra nagibi, brze krivine i sl.).
Ne mislim da tu obavezno nešto dešava, ali biće staza na kojima će se bolid morati podešavati isključivo za trku, pri čemu će se kompromitovati performanse na kvalifikacijama.