Обратите пажњу на прву слику. Поред раскршћа аутопутева, Лакташи постају и раскршће кракова гасовода ...
Српска у "Јужном току"

БАЊАЛУКА - Све препреке за изградњу гасовода „Сава“ кроз север Републике Српске отклоњене су и он ће, највероватније,
почети да се гради на пролеће идуће године, рекао је за „Новости“ Радомир Њежић, сувласник фирме „Славија интернационал“ из Лакташа, која има концесију за изградњу гасовода „Сава“.
За главног извођача радова изабрана је аустријска фирма „Хабау“, а договорено је да рок за изградњу буде година и по,
што значи да би гасовод требало да буде завршен до почетка 2012. године. Према Њежићевим речима, „Хабау“ је реномирана фирма, позната на овим просторима по изградњи гасовода од Пуле до Карловца, који је грађен по изузетно неприступачном терену преко Истре и Горског Котара.
- У првој фази изградње, без мерно-регулационих станица, пројекат је вредан 124 милиона евра. Кад се томе додају оптика и мерно-регулационе станице цели посао ће вредети између 150 и 170 милиона евра - истиче Њежић.
Траса магистралног гасовода „Сава“, укупне дужине од око 460 километара, иде кроз Српску од границе са Србијом на истоку, преко Бијељине, потом отприлике паралелно са трасом којом пролази коридор од Бијељине до Бањалуке, улази у Бањалуку и потом се одваја према Новом Граду/Босанском Новом.
Да је изградња гасовода све извеснија говори и податак, који износи Њежић, о заинтересованости за његово финансирање појединих руских компанија, окупљених око „Гаспрома“, али и новосадског „Србијагаса“.
- Ми водимо преговоре са Русима и „Србијагасом“ о уласку у власништво „Славије интернационала“ и они су у току, а очекујемо да ћемо их позитивно завршити до краја ове године. Најбитније је да су коначно створене све техничке претпоставке за изградњу гасовода „Сава“, јер је недавним међудржавним уговором између Србије и Русије договорена испорука гаса, спајањем са гасоводом „Јужни ток“. Тим договором прецизирано је да се обезбеди и милијарда кубика гаса годишње за гасовод „Сава“ - истиче Њежић.
Подсетимо, изградња гасовода и јесте била спорна досад, јер није било гаранција да се обезбеди гас, односно није било транспортних капацитета. Спајањем на „Јужни ток“ и овај проблем је решен.
- Сада имамо гаранцију да ћемо имати гас и коначно можемо да кренемо у изградњу гасовода. Овај пројекат нам је одувек био економски исплатив, а сада је и технички изводљив, при том сматрам да постоји и политичка воља за изградњу гасовода и потреба становништва Српске за гасом - истиче Њежић.
Иначе, за потрошаче и индустрију РС, и пре изградње гасовода „Сава“, биће обезбеђене потребне количине гаса из складишта у Банатском Двору.
Како ће гасовод пролазити близу међуентитетске границе са Федерацијом БиХ, у „Славији интернационал“ очекују да ће интерес за прикључење на гасовод „Сава“ имати и места у Федерацији БиХ, где постоје техничке могућности за прикључење, а посебно она која се фактички налазе на самој траси гасовода, као што су Оџак и Орашје.
Гас у индустријиОСИМ за топлификацију градова, гас би могао бити коришћен и у индустрији, јер се на траси будућег гасовода „Сава“ налази и неколико потенцијално великих индустријских потрошача, као што су рафинерије у Броду и Модричи, планирани трећи блок термоелектране у Угљевику и будућа енергана-топлана у Бањалуци.
ЗначајПомоћник министра индустрије, енергетике и рударства РС Драгана Калабић рекла нам је да у министарству сматрају да је пројекат изградње гасовода „Сава“ добар и очекују да се реализује.
- Употреба природног гаса позитивно утиче на неколико аспеката, у социјалном, економском и еколошком смислу, али и због потребе за постепеном заменом коришћења нафте и снабдевањем алтернативним горивима - каже Калабићева.