BANJALUKA - Ukoliko Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu počne s proizvodnjom u avgustu, ona bi već ove godine mogla značajno da utiče na smanjenje uvoza naftnih derivata, a time ublaži spoljnotrgovinski deficit BiH, ocjenjuju u Spoljnotrgovinskoj komori BiH (STK).
Dušan Bogdanović, direktor Sektora za makroekonomski sistem STK, smatra da će poslije dobijanja pozitivne odluke Konkurencijskog savjeta BiH aktivnosti kupca Rafinerije nafte biti usmjerene na remont postrojenja preduzeća i analizu tržišta.
"To bi trebalo da dovede do pokretanja proizvodnje krajem avgusta ili početkom septembra, pa bi Rafinerija do kraja godine, po mojoj procjeni, mogla da proda 350.000 tona derivata na domaćem tržištu", kaže on.
Te količine, ukazuju analitičari, činile bi 30 odsto prošlogodišnjeg uvoza naftnih derivata u BiH (1.188.000 tona) gdje dominantno učešće ima Hrvatska sa prodatih 683.000 tona derivata ili 57,5 odsto.
Ugovor o privatizaciji Rafinerije nafte, Rafinerije ulja Modriča i banjalučkog distributera "Petrol", težak ukupno oko 979 miliona evra, Vlada RS i ruska kompanija "NefteGazInKor" potpisali su 2. februara ove godine.
Jovan Dobrić, predsjednik Nadzornog odbora Rafinerije nafte, kazao je da je do odluke Konkurencijskog savjeta trebalo doći i ranije kako postrojenja preduzeća ne bi stajala. On kaže da će se uporedo sa remontom starih postrojenja Rafinerije, kapaciteta 1,2 miliona tona, raditi na osposobljavanju nove linije koja bi za 42 mjeseca bila sposobna da godišnje preradi četiri miliona tona nafte.
Bogdanović vjeruje da Rafinerija niskim cijenama derivata može relativno brzo osvojiti domaće tržište, a sa uvođenjem evro standarda krenuti sa plasmanom na tržišta Hrvatske i Srbije. Pored toga, sa pokretanjem pogona hidrokrekinga u Bosanskom Brodu, navodi on, bila bi obezbijeđena sirovina za rad najznačajnije linije baznih ulja Rafinerije ulja Modriča godišnjeg kapaciteta 60.000 tona.
Vojin Mitrović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja vlasnika privatnih benzinskih pumpi u RS, kazao je da distributeri za sklapanje ugovora sa brodskom Rafinerijom od tog preduzeća traže povoljne cijene, kvalitet derivata i kontinuirano snabdijevanje.
U Sindikatu udruženih radnika energetike RS očekuju od ruskog kupca da, po ugovoru, što prije otvori akreditiv sa garancijom sredstava za ispunjenje obaveza prema radnicima i ostalim povjeriocima.
"Već smo uputili inicijative resornom ministarstvu da sačinimo protokol dinamike ispunjenja svih obaveza prema radnicima, kao i uvođenja radnika u proces remonta postrojenja Rafinerije nafte", kazao je Duško Vrhovac, predsjednik Sindikata.
Predsjednik Sindikalne organizacije Rafinerije nafte Danilo Broćilo kazao je da očekuje od novog vlasnika da zadrži svih 1.500 radnika, na šta se obavezao privatizacionim ugovorom.
Ubiparip: Rusi odahnuli
Ministar privrede, energetike i razvoja RS Rajko Ubiparip izjavio je da su predstavnici "NefteGazInKora" primili s olakšanjem odluku Konkurencijskog savjeta BiH, kojom je omogućen nastavak procesa privatizacije naftne industrije RS.
"Pošto je cijela priča u vezi s ovim projektom poprimila političke i različite vrste lobističkih konotacija, ruski kupac nije bio načisto da li će se nešto iskomplikovati i u vezi s odlukom Konkurencijskog savjeta", rekao je Ubiparip navodeći da je Konkurencijski savjet mogao kompletnu proceduru sprovesti mnogo ranije i oglasiti se ovakvom odlukom još prije dva mjeseca.
Skok cijena akcija
Akcije preduzeća naftne industrije RS juče su, na prvom trgovanju poslije odluke Konkurencijskog savjeta, zabilježile značajan rast cijene.
Akcije rafinerija u Brodu i Modriči su, poslije pet dana uzastopnog pada, juče ostvarile rast od 9,23 odsto, odnosno 9,19 odsto (obje na cijeni od 1,90 KM). Cijena akcija "Petrola", povećana je za 8,91 odsto, na 3,81 KM.
|