banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:55

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 225 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Apr 2007, 07:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2004, 14:08
Postovi: 1645
Evo ja cu vas sve preduhitriti i postaviti temu o Gavrilu , a vi nastavite ... :) :) :)

_________________
"Muzika je vise od zene, od zene se mozes razvesti, a kada se zaljubis u muziku, nema ti pomoci" - A. Piazzolla (slobodni prevod)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: hehe
PostPoslato: 24 Apr 2007, 00:55 
Cuj terorista ubio okupatora???
Svasta u ovoj novijoj istoriji bosanskoj...

Ko kontrolise proslost kontrolise buducnost,
Ko kontrolise sadasnjost kontrolise proslost...

Evo kako se o njemu pjevalo u Sarajevu a sada terorista...

http://youtube.com/watch?v=ot-napZi3FE


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: hehe
PostPoslato: 24 Apr 2007, 07:44 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Dec 2006, 21:52
Postovi: 1007
Lokacija: Kinšasa
malkovich je napisao:
Cuj terorista ubio okupatora???
Svasta u ovoj novijoj istoriji bosanskoj...


Nije on ubio okupatora, već poglavara jedne tada međunarodno priznate zemlje, bez obzira koliko ona nekome draga ili mrska bila.

Možemo ići i dalje: taj isti okupator gradio je škole, bolnice, puteve, uveo efikasnu administraciju, urbanizovao selendre i kasabe, a jadnom i čemernom Bosnom su tada zaduvali prvi vjetrovi Evrope... Međutim, malo koji "politički korektan" udžbenik B-H istorije će to da pomene.

_________________
Gdje se krije naš Radovan:
http://tinyurl.com/29rf9j


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: hehe
PostPoslato: 24 Apr 2007, 10:56 
Blizzard je napisao:
malkovich je napisao:
Cuj terorista ubio okupatora???
Svasta u ovoj novijoj istoriji bosanskoj...


Nije on ubio okupatora, već poglavara jedne tada međunarodno priznate zemlje, bez obzira koliko ona nekome draga ili mrska bila.

Možemo ići i dalje: taj isti okupator gradio je škole, bolnice, puteve, uveo efikasnu administraciju, urbanizovao selendre i kasabe, a jadnom i čemernom Bosnom su tada zaduvali prvi vjetrovi Evrope... Međutim, malo koji "politički korektan" udžbenik B-H istorije će to da pomene.


To ti je isto kao da je Hitler ubijen 1943 u Sarajevu bio bi to teroristicki cin???


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: hehe
PostPoslato: 24 Apr 2007, 11:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Dec 2006, 21:52
Postovi: 1007
Lokacija: Kinšasa
malkovich je napisao:
To ti je isto kao da je Hitler ubijen 1943 u Sarajevu bio bi to teroristicki cin???


1943. je već bilo ratno stanje, a u vrijeme posjete cara Sarajevu nije.

_________________
Gdje se krije naš Radovan:
http://tinyurl.com/29rf9j


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 13:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Ferdinand poglavar??? E sad sam se dobro nasmejao. On je bio formalno prestolonaslednik, ali nikoga u AU nije pogodila njegova pogibija, toliko koliko su bili ushićeni zbog mogućnosti otpočinjanja rata sa Srbijom. Ferdinand je u Sarajevu bio običan strani državljanini i ništa više od toga.

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 13:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Dec 2006, 21:52
Postovi: 1007
Lokacija: Kinšasa
BlackHand je napisao:
Ferdinand je u Sarajevu bio običan strani državljanini i ništa više od toga.


Strani državljanin? Ne bih rekao, jer BiH je tada bila dio Austro-Ugarske. Da je bio tek prestolonasljednik, to je tačno, ali i u njegovom slučaju riječ je o suverenu jedne države.

_________________
Gdje se krije naš Radovan:
http://tinyurl.com/29rf9j


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 14:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
BiH je bila anektirana, tako da se ne može smatrati delom AU kao Šlezig ili Holštajn, pa čak ni Hrvatska. BiH je silom bila pripojena AU, a njeno stanovništvo se nije smatralo austrougarima nego što Srbima, što Bošnjacima i po koji Hrvat.

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 14:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2006, 15:16
Postovi: 4065
Lokacija: Banja Luka - Starcevica
Prema rječniku stranih riječi (Klaić, 1985) teror označava izazivanje straha i trepeta, užasa,strave,jeze,primjena fizilčkog nasilja do uništenja protivnika, dok terorizam označava provođenje terora, vladanje zastrašivanjem, tiranija; uništavanje protivnika najokrutnijim sredstvima (progoni, ugnjetavanja, ubijanja)

neko ga smatra teroristom pošto je ubio njihovog ljubljenog Ferdinanda, dko ga drugi smatraju herojem jer je napokon pokazao narodu da treba da se oslobode od kojekakvih robovlasnika, tirana i koje čega.

Blizzard je napisao:
Možemo ići i dalje: taj isti okupator gradio je škole, bolnice, puteve, uveo efikasnu administraciju, urbanizovao selendre i kasabe, a jadnom i čemernom Bosnom su tada zaduvali prvi vjetrovi Evrope... Međutim, malo koji "politički korektan" udžbenik B-H istorije će to da pomene.


Taj isti okupator je cijedio tadašnju Bosnu i izvlačio iole ono malo što je vrijedilo u Bosni tih dana: izvlačio je i sjekao šume, kopao rudu i odvozio za AustroUgarsku.
Napravio je prugu da bi brže izvukao rudno i šumsko bogastvo Bosne.

_________________
Srednjevekovni naucnik je tvrdio da je zemlja okrugla i da se okrece oko sunca. Za to je cula Sveta Inkvizicija i on beše izveden pred Sud i osuden. Kazna je bila strašna. Odveli su ga do kraja Sveta i gurnuli u ambis.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 15:16 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Apr 2007, 17:16
Postovi: 30
za BLACK HAND-a


Reko' ti ja da nisam jedini.
Nisi treba zakljucati onu temu.
'el to demokratija.
Gavre ubi jednoga, a sta sa ostalima?
Mislis da smo rijesili problem? Poslije jednog Franca dodje drugi "Franc".
Raspitaj se ko je sad u Sarajevu.

Bijeda ispasta.



Izadji na prozor i naculi usi . Cuces kako Krajina place.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 16:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Možemo mi opet otvoriti onu temu ako imaš nešto novo reći o toj temi (čitaj naslov teme). Ona tema je skrenula s puta, a poslednjih nekoliko postova se odnosilo na Principa.

Ja sam o Principu svoje mišljenje već izneo. Svi smo mi odrastali u ratu, i svi smo gajili snažne patriotske osećaje. Ja govorim o sebi koji sam bio dvanaestogodišnji klinac, a mladići od 18-19 godina verujem da bi svi bili spremni uraditi isto što je uradio Princip pri susretu sa nekim vođom protivnika svoga naroda.

Kad se već gađamo terminima, sociologija kaže da ljudi nakon 7 godina počinju formirati svoje mišljenje, stvarati sopstvene aluzije, tako da je to još jedan dokaz da Principa nije mogao niko iskontrolisati. Što se tiče samog čina atentata, već sam napisao, ali nije mi teško da ponovim. Atentat je bio mnogo više od samog Principa, on čak nije trebao ni biti atentator. Nakon što je Čabrinovićeva bomba bila neuspešna, Princip je po unapred stvorenom planu stupio u akciju i obavio svoj deo zadatka. To sve ukazuje da se radilo o složenoj organizaciji, a ne o grupi nahajcanih klinaca, koje je neko na nešto nagovorio.

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 16:55 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Dec 2006, 21:52
Postovi: 1007
Lokacija: Kinšasa
BlackHand je napisao:
Svi smo mi odrastali u ratu, i svi smo gajili snažne patriotske osećaje.

Ne baš svi. Mnogi od nas su vidjeli i neka bolja vremena, te prepoznali da se iza te silne kvazipatriotske grmljavine krije - obična pljačka.
BlackHand je napisao:
Ja govorim o sebi koji sam bio dvanaestogodišnji klinac, a mladići od 18-19 godina verujem da bi svi bili spremni uraditi isto što je uradio Princip pri susretu sa nekim vođom protivnika svoga naroda.

Pa baš i nisu svi. Mnogi su "nagulili" u nepoznato, tražeći sreću u nekoj drugoj vremenskoj zoni.
BlackHand je napisao:
Atentat je bio mnogo više od samog Principa, on čak nije trebao ni biti atentator.

U pravu si. Uvijek ima zaluđenih koji se zanose mitovima i legendama...
BlackHand je napisao:
Princip je po unapred stvorenom planu stupio u akciju i obavio svoj deo zadatka.

Ubivši pri tom i trudnu ženu? Ili je život koji je ona u sebi nosila manje vrijedan jer je pripadao "mrskom okupatoru"?
BlackHand je napisao:
To sve ukazuje da se radilo o složenoj organizaciji, a ne o grupi nahajcanih klinaca, koje je neko na nešto nagovorio.

Njih je na taj čin nagovorila - kratka pamet.

_________________
Gdje se krije naš Radovan:
http://tinyurl.com/29rf9j


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 17:20 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Apr 2007, 17:16
Postovi: 30
Uopste mi nije namjera svadjati se sa tobom. Ni ti, ni ja, nemozemo imati blage veze sta se nalazilo u glavi jednog mladica ( pravoslavne konfesije ) na Sarajevskim ulicama prije skoro jednog vijeka.
Rat sam osjetio na svojoj kozi ( predpostavljam i ti ), a Gavrila nemozemo stavljati u isti kos sa nama. Gavrilo nije dobio patriotski polet gledajuci komsiju izbusenog gelerima ustaske granate, mrtvog rodjaka,spaljenu rodnu kucu i nije gledao nestajanje sopstvenog naroda.
Zbog toga nas sud moze biti samo i samo misljenje. Dva cojeka , dva misljenja. Prepirati se oko tog' je besmisleno. Zar ne.

Moram reci da ja cijenim tvoje misljenje, ali se ne slazem sa njim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 22:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
@Skobalj, pročitaj pravilnik i pročitaj prethodne postove.

@Blizzard: Dokazano je na suđenju da je Sofijina smrt bila nesretan slučaj. Iskreno mislim da nije bilo namere da ona bude ubijena, a kao što već napisah, tako je i u sudskom procesu dokazano, naravno da svako ima pravo da veruje i misli ono što želi i oseća.

@dalmatinooooo: Čuj, poštujem i ja tvoje mišljenje, ali su mi malo dojadile sve te teorije zavere. Ispade sada da kompletna istorija koju smo učili predstavlja jednu veliku farsu i da se ništa nije desilo tako kao što je napisano da se desilo, nego se desilo na jedan drugi, samo pojedincima poznat način. Mislim, eto..seti se šta sam ja napisao nakon tvoje izjave kako je Princip tek tako streljan. Dečko umro od TBC, kao što su umirale hiljade ljudi u to doba, i ti mi na to odgovaraš.. "možda, možda nije, možda je zataškano..." Nemojmo preuveličavati njegovu ulogu u svemu tome. On jeste bio bitan kao izvršilac samog tog cilja, ali bitan za sitnu raju koja ga je slavila i veličala, a za političke igre je on bio zaista preistna riba da bi se neko baktao njime. Sam Apis se javno u "Bombaškoj aferi" hvalio kako je organizovao atentat na Ferdinanda, tako da nije bilo nikakve potrebe da Princip bude tek tako smaknut kao neki važan svedok ili šta već.

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2007, 22:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2005, 12:36
Postovi: 1625
Lokacija: chiapas
zar nije gavrilo bio pijan kad je gađao ferdinanda? i ne bješe li ono da je prvi put promašio, a prije njega i onaj njegov pajtos čabrinović bombu bacio pa promašio? čak nisu uspjeli ni da se otruju poslije. kakvi nesposobnjakovići ... i to istorija.

elem, ja se nađoh u inostranstvu u pabu sa jednim polu englezom polu ircem. i pričasmo tako o balkanu, o sjevernoj irskoj i o još ponečemu uz pivo. i dođe on do principa i ubistva u sarajevu. i sit se čovjek ismijao kad je pričao o atentatu, u smislu, kakva budaletina je bio taj princip. prvo se napio ŠLJIVOVICA pa onda išo da ubije nadvojvodu. e tako stranci doživljavaju atentat u sarajevu ...

_________________
'We must learn to live together as brothers or perish together as fools' - Martin Luther King, Jr

"Born to Lose, Out to Lunch" - Ian Fraiser Kilmister

Viva la Muerte!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Apr 2007, 07:55 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Dec 2006, 21:52
Postovi: 1007
Lokacija: Kinšasa
subcomandante marcos je napisao:
z i dođe on do principa i ubistva u sarajevu. i sit se čovjek ismijao kad je pričao o atentatu, u smislu, kakva budaletina je bio taj princip. prvo se napio ŠLJIVOVICA pa onda išo da ubije nadvojvodu. e tako stranci doživljavaju atentat u sarajevu ...


A kod nas se po pijanom Gavri nazove cijeli most i nekoliko desetina ulica... 8)

_________________
Gdje se krije naš Radovan:
http://tinyurl.com/29rf9j


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Apr 2007, 10:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2002, 17:28
Postovi: 3607
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
z i dođe on do principa i ubistva u sarajevu. i sit se čovjek ismijao kad je pričao o atentatu, u smislu, kakva budaletina je bio taj princip. prvo se napio ŠLJIVOVICA pa onda išo da ubije nadvojvodu. e tako stranci doživljavaju atentat u sarajevu ...


Inače su ti stranci, a pogotov polu Englezi, polu Irci, kompetentni da govore o prilikama na Balkanu u P.M. Njihov vječiti sindrom petljanja u tuđe stvari je već komičan, a pogotov njihovo viđenje istorije. Sama činjenica da je on stavio akcenat na to kako se "Princip napio šljivovica", govori o ozbiljnosti njegovog shvatanja istorije. I to se našao da priča pripadnik naroda kojima je ozbiljna dnevno politička tema, "koliko puta je danas prdnuo princ Vilijam i koliko puta je podrignuo princ Hari"... A sad ta naklapanja nekoga ko je Balkan vidio samo na televiziji treba uzeti kao ozbiljan argument u diskusiji balkanskoj istoriji. Inače što se tiče Principa, stvar je jasna. U očima naroda je nekakva perskonifikacija borbe protiv okupatora, tiranina i slično, Kolika je njegova uloga u globalnom istorijskom pogledu, malo je teško za procijeniti. On se, koliko znam, apostrofira kao "čovjek koji je pokrenuo 1. svjetski rat", ali njegov atentat je bio samo inicijalna kapsula, a tadašnje politčke prilike i međudržavni odnosi su bile malo složenije, da bi se tek tako moglo uprijeti prstom u jednog čovjeka i reći "on je izazvao rat"...

_________________
"Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Apr 2007, 12:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2004, 14:08
Postovi: 1645
BlackHand je napisao:
Možemo mi opet otvoriti onu temu ako imaš nešto novo reći o toj temi (čitaj naslov teme). Ona tema je skrenula s puta, a poslednjih nekoliko postova se odnosilo na Principa.

Ja sam o Principu svoje mišljenje već izneo. Svi smo mi odrastali u ratu, i svi smo gajili snažne patriotske osećaje. Ja govorim o sebi koji sam bio dvanaestogodišnji klinac, a mladići od 18-19 godina verujem da bi svi bili spremni uraditi isto što je uradio Princip pri susretu sa nekim vođom protivnika svoga naroda.

Kad se već gađamo terminima, sociologija kaže da ljudi nakon 7 godina počinju formirati svoje mišljenje, stvarati sopstvene aluzije, tako da je to još jedan dokaz da Principa nije mogao niko iskontrolisati. Što se tiče samog čina atentata, već sam napisao, ali nije mi teško da ponovim. Atentat je bio mnogo više od samog Principa, on čak nije trebao ni biti atentator. Nakon što je Čabrinovićeva bomba bila neuspešna, Princip je po unapred stvorenom planu stupio u akciju i obavio svoj deo zadatka. To sve ukazuje da se radilo o složenoj organizaciji, a ne o grupi nahajcanih klinaca, koje je neko na nešto nagovorio.



Cek' cek' malo Black ! Svi smo mi prozivjeli rat upravu si , bili mali imali 10 ili 12 godina , crtali 4C i pjevali pjesme ... ali sto tako je svako mogao da sa nama manipulise. Kazes Principa niko nije mogao kontrolisati ... svakog covjeka mozes kontrolistati i manipulisati sa njim samo ako znas pravi pristup ...
Iako sam ja i otvorio ovu temu, mozda je ipak malo besmislena ... jer tesko cemo da dodjemo na to sta se stvarno desilo , ko je iza cega stajao ... na krajuy krajeva imamo rat iza sebe o kojem ne znamo nista ili veoma malo , tako da o prvom svjeskom je stvarno tesko govoriti ...

_________________
"Muzika je vise od zene, od zene se mozes razvesti, a kada se zaljubis u muziku, nema ti pomoci" - A. Piazzolla (slobodni prevod)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Apr 2007, 19:07 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Apr 2007, 17:16
Postovi: 30
To i ja velim. Al' dzaba neki zive kod Alise u zemlji cudesa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Apr 2007, 21:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2005, 12:36
Postovi: 1625
Lokacija: chiapas
Nitro je napisao:
Inače su ti stranci, a pogotov polu Englezi, polu Irci, kompetentni da govore o prilikama na Balkanu u P.M. Njihov vječiti sindrom petljanja u tuđe stvari je već komičan, a pogotov njihovo viđenje istorije. Sama činjenica da je on stavio akcenat na to kako se "Princip napio šljivovica", govori o ozbiljnosti njegovog shvatanja istorije. I to se našao da priča pripadnik naroda kojima je ozbiljna dnevno politička tema, "koliko puta je danas prdnuo princ Vilijam i koliko puta je podrignuo princ Hari"... A sad ta naklapanja nekoga ko je Balkan vidio samo na televiziji treba uzeti kao ozbiljan argument u diskusiji balkanskoj istoriji.


ček malo, nemoj zaključivati naprečac. čovjek je bio na balkanu, u srbiji, ima prijatelja srbina u londonu, koji mu je dao onaj pravoslavni krst koji se valjda pazari u crkvi i doveo ga u svoje selo u šumadiji. i nije to ozbiljan argument, to je samo viđenje jednog stranca o istorijskom događaju u sarajevu ... a zar nije to interesantno, kako se princip napio šljive prije nego što je pucao? mislim, svi imamo percepciju heroja kao neustrašivog i blablabla, a ustvari se svi oni saseru u gaće pa moraju da se napiju prije odlučujućeg čina ... i zar nije to ozbiljno shvatanje istorije, ako se princip zaista napio? to je činjenica?

_________________
'We must learn to live together as brothers or perish together as fools' - Martin Luther King, Jr

"Born to Lose, Out to Lunch" - Ian Fraiser Kilmister

Viva la Muerte!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 225 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs