„Kolega“ @groznium-e
DIY snimak koji si okačio se zove TEHNIČKI NEISPRAVAN SNIMAK; tako da je bilo kakva rasprava o produkciji apsolutno suvišna! Pošto ne želim da se nadovezujem na neargumentovanu priču tipa „meni se ovo sviđa“ ili „meni se ovo ne sviđa“ napraviću ti jednu poprilično argumentovanu analizu istog...
Pošto si rekao da si snimao u Sound Forge softveru, za analizu ću upotrebiti isti! (
vidim da nigdje ne navodiš podatke o zvučnoj karti koja je vršila AD konverziju, pa pretpostavljam da to ne smatraš bitnim)
Elem, stvari stoje ovako:
Snimak koji si okačio je u .mp3 formatu, kompresovanom na 192kbps, što bi u odnosu na standardnu kompresiju od 128kbps trebalo da zvuči mnogo bolje!
Ali...
U tvom snimku je prisutna pojava koja se zove digital clipping iliti (najprostije rečeno) prekoračenje dinamičkog opsega AD konvertora. Da ne ulazim u preveliku teoriju, za razliku od analognog klipa koji je nekada poželjna pojava (jer daje izvjesnu toplinu snimku) digitalni klip je POTPUNO NEŽELJENA POJAVA koja se ne smije desiti. Rezlutat digitalnog klipa je odvratno krivljenje iliti distorziranje zvuka koje se ne može slušati! Ako si ti uspio više od 2 puta poslušati svoj snimak – skidam kapu!
Da ne bude „šuplja“ evo ti dokaz za to (maksimalni peak na 0dB - što znači da se išlo i preko toga)
U principu, za takve stvari ti ne treba nikakva velika pamet, niti analiza; i ako već ne čuješ da ti snimak klipuje mogao si to da vidiš po talasnom obliku signala u prozoru Sound Forge softvera:
Pošto već vidim da se „vadiš“ na priču o gubicima prilikom .mp3 kompresovanja signala, ovde ti je frekvencijska analiza tvog snimka
na kojoj se sasvim jasno vidi da na tvom snimku postoje frekvencije daleko iznad graničnog opsega za standardnu .mp3 kompresiju (128kbps), ali se takođe sasvim jasno vidi da je po visokom opsegu nešto naknadno čačkano (DIY varijanta postprodukcije iliti masteringa)!
Vremenski gledano (na tzv. sonogramu) se vidi da je tvoj snimak poprilično nestabilan i u dinamičkom domenu. Prisutno je jako puno (očigledno neplaniranih) oscilacija. Uostalom, pogledaj...
Da ne bi bila samo kritika, ilustrovaću ti pojavu zvanu TEHNIČKI ISPRAVAN SNIMAK na primjeru snimka Obojenog Programa koji su takođe poznati po raznoraznim DIY varijantama i po minimalnom ulaganju u produkciju... Konkretno, radi se o njihovoj stvari Let's Go, a možeš je čuti ovde
http://www.box.net/shared/0u972v7zk4
Kratka uporedna analiza pokazuje da je glasnoća snimka (mjereno prosječnom RMS vrijednošću) otprilike ista, ali da pritom nema klipinga (maksimalna vrijednost signala ja na -0,25dB).
Isto se može primjetiti i na samom talasnom obliku signala...
Pošto se radi o .mp3 zapisu standardno loše 128kbps kompresije možeš vidjeti da je sve iznad 13kHz odsječeno, ali pritom nije došlo do značajnog narušavanja kvaliteta zvuka, što i jeste odlika dobro urađenog snimka (jer se isti mora čuti i razumjeti i na najšugavijem „radionu“!)
S druge strane, sonogram ti pokazuje da je snimak u dinamičkom domenu uglavnom stabilan (sem nekoliko puckanja prouzrokovanih greškom u .mp3 kodiranju/dekodiranju).
Šta zapravo želim reći...
Nikako mi nije cilj popljuvati @groznium-ov rad, već ukazati na početničke greške koje se javljaju u radu. Pritom ipak morate shvatiti da je za snimanje muzike potrebno „malo“ više od krekovanog softvera i kućnog računara! A dok ne shvatite šta ne znate, ne možete ni početi učiti...
A učiti morate, ako želite bilo šta uraditi...
(za početak, ako ne znate slušati – počnite gledati)
Pozdrav!