Damaskin je napisao:
historija-istorija-povjest bosanske zajednice , drzave bosne , bosne i hercegovine napisane prvi put bosanskohercegovackom rukom !
Povjest-historija-istorija Bosne , BiH !
Na balkanski Poluotok polovinom III stoljeca-vijeka stigla su neka gotska plemena germanskog naroda po imenu "Bosni" i tu na prostoru koji se prostirao izmedju predivnih rijecnih tokova , Une , Save i Drine te mora i planinskih visova Velebita zajedno sa starosjediocima tog podrucja , plemenima ilirskog naroda koju su tu teritoriju naseljavali sa svojim rijetkim nastambama , formirali odnosno konstituiorali Zajednicu koju su nazvali Bosna a pripadnike te Zajednice Bosnier-e odnosno Bosniake .
U VI stoljecu-vijeku na Balkan dolaze plemena etnickog naroda juznih slovena i na granicama bosanske Zajednice formiraju-konstituiraju vise svojih Zajednica , Srbiju,Crnu Goru , Hrvatsku . Neka plemena tog etnickog juznoslavenskog naroda prelaze Unu , Savu i Drinu te se prikljucuju bosanskoj ilirsko-germanskoj Zajednici a krajem VI stoljeca-vijeka bosanskoj Zajednici se prikljucuju i neka plemena drugih etnickih naroda ( jevrejskog,romanskog,latinskog,romskog) pa ona postaje u pravom smislu rijeci uistinu Multietnicka .
--------------------------------------------
da nastavim ,
------------------------------------------------
bosanska Zajednica konstituise se u Drzavu kad je to poslo za rukom i drugim europskim drzavama i u to vrijeme njen multietnicki narod ( iliri , germani,juzni slaveni,jevreji,romi ... ) prakticirao je razlicite religije ali je najbrojnija bila Crkva bosanska koja se odupirala katolickom zapadu i ortodoksnom istoku da je uzmu pod svoju "zastitu" . Samostalnost Crkve bosanske je bila garant i samostalnosti bosanske Zajednice odnosno Bosanske drzave a pripadnici Crkve bosanske su se obracali i molili dragom bogu na nacin koji nscim nije bio sputan pa se i danas smatra da je Crkva bosanska prakticirala religiju na jos neprevazicen tolerantan nacin.
1463.godine kraljevinu Bosnu okupiraju osmanlije i u nju dovode clanove plemena Akyunlu te im daju velike posjede i tutule a sa titulama i vlast a u kratkom vremenskom periodu njima se pridruzuju i srbi kao i hrvati iz pogranicnih podrucja sa Bosnom koji pored islama prihvataju i turski identitet ( poturice ) .
Da bi u carigradu dobili sto bolji tretman poturceni srbi i hrvati pocinju da po Bosni grade velike i prelijepe Dzamije koje "pune" sto milom sto silom pripadnicima Crkve bosanske te ih tako islamiziraju . Bosance koji su se protivili takvom nacinu islamizacije etiketiraju sa pogrdnim nazivom "Balije" sto je svakom, tom etiketiranom "Baliji" donosilo dodatne neugodnosti i probleme sa vlascu .
U to vrijeme , vrijeme kad je i osmanlijskim vazalima u Bosni kao i drzavama Srbiji i Hrvatskoj odgovaralo svako zatiranje autohtonosti i autenticnosto bosanske drzave i njenog bosanskog multietnickog i multivjerskog naroda "protura" se naziv "Bosnjak" kojeg prihvataju Poturice ( srbi i hrvati) i etnicki kurdi clanoci plemena Akoyglu koje su osmanlije dovele u Bosnu i tako ih se rijesile na jedan kulturan nacin jer su oni bjezeci ispred Dzingis Kanaa dosli u Tursku iz Kurdistana odnosno iz Turkmenistana .
U jednom relativno kratkom vremenskom periodu kad je Bosna bila pod osmanlijskom okupacijom sa lica zemlje nestaje Crkve bosanske i njenih vjerskih objekata a pripadnicima bosanskog naroda pravoslavne i katolicke religije "udara" se "pecat" pripadnosti pravoslavnoj srbije i katolickoj hrvatskoj a islamiziranim Bosancima odnosno Bosnierima odnosno Bosniacima "udara" se "bosnjacki" identitet koji kako tada tako ni danas nema osnove za postojanjem .
Pripadnicima bosanskog naroda drugih religija takodje se oduzima pripadnost bosanskom narodu i svi se oni u daljoj buducnosti etiketiraju svojom etnickom pripadnoscu ( romi , jevreji ) .
Vjerovalo se da je tako drzava Bosna za sva vremena otrguta od svog naroda ali ...
odlaskom osmanlija pokazuje se da je srce i dusa drzave Bosne i njenog bosanskog naroda sacuvana pa su to morali da prihvate i bosansko novi okupator koji se zvao austro-ugarska...
