banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Jul 2025, 11:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 15 Apr 2006, 23:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
Svi vjernicima koji praznuju Uskrs po novom racunanju tj. danas zelim da cestitam i da se obradujem njihovoj radosti o Vaskrslom Hristu.Amin. :angel:

_________________
http://www.slobodnajugoslavija.com/forum


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Apr 2006, 15:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun 2005, 02:05
Postovi: 1303
Odlukom Prvog Nikejskog sabora (I Vaseljenski sabor) svi koji promijene pravilo o Pashaliji ( danu proslave Vaskrsa) ima da se istjeraju iz Crkve.
dakle o kakvom se to Vaskrsu danas radi? Crkva sa tim nema blage veze:

"318. Светих Отаца Васељенског Сабора у Никеји (год. 325.) прихватило је одлуку о Пасхи, која забрањује да се она празнује са Јудејима, на што указује и јасно позивање 1. правила Антиохијског Сабора:

"Сви који се усуђују да наруше уредбу светог и великог Сабора који је одржан у Никеји,... у вези са светим празником спасоносне Пасхе, да буду одлучени од општења (заједнице) и одбачени од Цркве... Ако се и неко од предстојатеља Цркве, епископа или презвитер вли ђакон послије те одлуке дрзне да развраћује људе и узмућује Цркву те се са Јудејима усуди да слави Пасху, таквога Свети Сабор одсад осуђује да буде туђ Цркви ' јер не само да је починио кривицу гријеха за самога себе,него и кривицу растројења и развраћања миогих људи,Сабор не само да такве разријешава од свештенослужења него и све оне који се усуђују да буду у заједници са њима, до њиховог свргавања из свештенства. Свргнути, пак, лишавају се и спољашње части, у којој су удјела имали по св. правилу и Божијем свештенству"(Дела Васељенских Сабора, руски превод, Казан 1887, т. I с. 76, док. 16.)"

Izvor:
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/I ... olkina.htm


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Apr 2006, 20:33 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2005, 17:26
Postovi: 119
Daj Vidusa, pusti te stvari. Umjesto da govorimo o onome sto uskrs znaci mi se svadjamo oko datuma. U krajnjoj liniji ni jedan datum nema biblijsko utemeljenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Apr 2006, 23:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
izvor:http://www.elitesecurity.org/tema/155335

Ako cemo o uskladjenosti sa Nikejskim Sabotrom,nije ni pravoslavni Uskrs uskladjen! evo malo ovoga:

U svakom trenutku postoji tačno jedna tačka na Zemlji u kojoj je Sunce tačno u zenitu. To je tačka u kojoj dužkoja povezuje centar Zemlje i centar Sunca probada površinu Zemljine kugle. Ravnodnevnica je trenutak kada se ta tačka nađe tačno na ekvatoru, koji se opet definiše preko Zemljine rotacije oko sopstvene ose. Zemljina osa je promeljiva, pa se samim tim i ekvator "ljulja". Ravnodnevnica je prolećna ako u tom trenutku tačka koju sam pominjao prelazu sa južne polulopte na severnu, a jesenja kada ta tačka prelazi sa severne polulopte na južnu.

Zemljina osa s je nagnuta u odnosu na ravan e u kojoj leži putanja Zemlje oko Sunca (ravan ekliptike). Neka je r ravan u kojoj leži Zemljina osa s i koja je normalna na ravan ekliptike e i neka je n prava koja leži u ravni ekliptike e i koja je normalna na presečnu pravu ravni r i e. Najzad, neka je p prava paralelna pravoj n koja prolazi kroz centar Sunca. Presečne tačke te prave sa putanjom Zemlje oko Sunca su tačke koje Zemlja dolazi tačno u trenutku prolećne, odnosno jesenje ravnodnevnice. Ona od te dve tačke koja odgovara prolećnoj ravnodnevnici naziva se gama tačka.

Zvezdana ili siderička godina je trajanje koje je potrebno Zemlji da napravi pun krug oko Sunca. Tropska ili sunčana godina je trajanje koje protekne između dva uzastopna prolaska Zemlje kroz gama tačku. Gama tačka se zbog pojave precesije (okretanja Zemljine ose oko druge zamišljene ose) kreće u susret Zemlji, tako da sunčana godina traje kraće od zvezdane. Zemlljina osa ne opisuje baš pravi konus oko te zamišljene ose, već pravi male "talasiće" oko njega. To je takozvana pojava nutacije. Međutim, ona nema nikakvog uticaja na kretanje gama tačke. Na kretanje gama tačke utiče isključivo precesija.

Dakle, kada kažete "godina", astronomi pomisle na sve i svašta. Stoga nema previše svrhe govoriti o tačnosti kalendara ako se ne kaže u odnosu na šta. Izbor trajanja prema kome će se ravnati kalendar zavisi od konkretnih potreba.

Sunčana godina je usklađena sa smenom godišnjih doba na Zemlji, a samim ti i sa prirodnim ciklusima i godišnjim bioritmom. Stoga je za najveći broj "ovozemaljskih" potreba najbolje da kalendar bude usklađen sa sunčanom godinom. Međutim, kada je reč o julijanskom, gregorijanskom i Milankoćevom kalendaru, obično se misli na potrebe Crkve. Pa, da onda zađemo malo u njenu istoriju.

Jevreji imaju praznik koji se zove Pasha. Naziv potiče od reči "pesah" koja znači prelazak. To je praznik kada oni proslavljaju svoje izbavljenje iz egipatskog ropstva. Naime, prema drugoj knjizi Mojsijevoj, Bog se javio Mojsiju i rekao mu da jevreji obeleže svoje domove krvlju, jer će pobiti one koji ne obeleže domove, a preći preko onih (tj. izostaviti ih) koji budu domove obeležili. To je Mojsije rekao jevrejima, i pošto su jevreji obeležili svoje domove, a egipćani nisu, Bog je pobio egipćane, a jevreje nije, to jest izostavio ih je oz pomora, ondnosno "prešao" preko njih. Potom su jevreji pobegli preko Crvenog Mora.

Hrišćanima jevrejski praznik Pasha nije ništa značio, a kao glavni praznik slavili su Uskrs. Prvi hrišćani su svoj praznik takođe zvali "Pasha", jer se tada slavi vaskrsenje, to jest prelazak iz smrti u život. Čak su neki hrišćani slavili svoju Pashu, istoga dana kad i jevreji svoju. Zbog takve zavisnosti od jevrejskog kalendara, jevreji su zadirlivali hrišćane. Međutim, datum praznovanja Uskrsa u hrišćanskom svetu nije bio standardizovan. 313. godine Car Konstantin priznaje hrišćanstvo, koje postaje zvanična religija Rimskog Carstva. 325. godine održan je prvi hrišćanski vaseljenski sabor u gradu Nikeja u današnjoj Turskoj na kome je raspravljano pored ostalih pitanja i pitanje slavljenja Uskrsa. Julijanski kalendar, koji je Julije Cezar uveo 45. ili 46. godine pre Hrista) je korišćen, kao tada najrasprostranjeniji kalndar. Tom prilikom su donesene sledeće odluke o praznovanju Uskrsa.

1. Svi hrišćani moraju da slave Uskrs istoga dane.
2. Hrišćani nemaju više ništa zajedničko sa jevrejima, pa hrišćanski kalendar mora biti nezavisan od jevrejskog. Stoga se ne sme dogoditi da Uskrs i Pasha padnu istoga dana. Pošto Pasha pada uvek pre prolećne ravnodnevnice, Uskrs ne sme pasti na dan prolećne ravnodnevnice, niti pre nje. Na taj način će Uskrs uvek padati posle prolećne ravnodnevnice.
3. Uskrs se mora slaviti u nedelju.
4. Uskrs će se slaviti u prvi nedelju koja padne posle prvog punog meseca posle prolećne ravnodnevnice, ili na dan punog meseca, ako pun mesec padne u nedelju.


Ovde su neophodna neka pojašnjenja. Iz praktičnih razloga, da se ne bi svake godine utvrđivalo kada je ravnodnevnica, ona je definisana kalendarski. Kada je uveden Julijanski kalendar, ona je padala oko 25. marta po tom kalendaru. Međutim, do nikejskog sabora je prošlo skoro 400 godina, pa je u vreme sabora ravnodnevnica padala oko 21 marta. Stoga je ravnodnevnica definisana kalendarski kao 21. mart, bez obzira na nebeske pojave. Ali, pošto se mladina dakše i tačnije određuje golim okom (lakše je proceniti ima li nečega ili nema ničega, nego da li je krug pun ili skoro pun), pun mesec je definisan kao 14. dan mladine.

Iz praktičnih razloga, za određivanje mesečevih mena korišćene su tablice načinjene u Aleksandriji 277. godine, koje su zasnovane na pretpostavci da se mesečeve mene periodično ponavljaju svakih 19 godina. To je približno tačno, ali postoji i neka greška koja se vremenom nagomilava. Pravilo određivanja Uskrsa zasnovano na tim tablicama je i danas u upotrebi u Pravoslavnoj Crkvi, mada nema mnogo mnogo veze sa stvarnim mesečevim menama. [/b]Zbog toga pravoslavni Uskrs nije u skladu sa odlukama Nikejskog sabora.

Međutim, 2. odluka nasuprot namerama čini hrišćanski Uskrs upravo zavisnim od jevrejske pashe, kao što će vreme i pokazati. Uslov da uskrs pada isključivo posle Pashe je pomalo čudna formulacija nezavisnosti to dvoje.

Papa Grigorije XIII je 1562. godine korigovao kalendar uskladivši ga sa prolećnom ravnodnevnicom tako da opet pada oko 21. marta. No, ta korekcija nema nikakve veze sa pomenutim odlukama nikejskog sabora jer je na njemu ravnodnevnica definisana kalendarski, kao 21. mart bez obzira na nebeske pojave. Međutim, pošto jevrejski kalendar kasni u odnosu na prolećnu ravnodnevnicu, katolički uskrs ponekad pada na dan jevrejske Pashe ili pre nje, što predstavlja kršenje odluke nikejskog sabora.

Sve odluke bi se ispoštovale upotrebom Julijanskog (ili nekog drugog) kalendara koji kasni za prolećnom ravnodevnicom barem koliko i jevrejski kalendar, uz ravnanje prema stvarnim mesečevim menama. Međutim, pravo rešenje leži u oslobađanju od zavisnosti od jevrejskog kalendara.

Međutim, odluke vaseljenskog sabora može promeniti samo neki drugi vaseljenski sabor. U istoriji ih je održano sedam, a postojeći raskol u hrišćanstvu stoji kao prepreka održavanju osmog vaseljenskog sabora, koji se priprema već više od sto godina, ali još uvek nije pripremljen. Na njemu bi trebala da se pretresu razna pitanja, uključujući ovo (ne kao najvažnije), ali zbog postojećeg raskola još uvek nisu dogovorene polazne osnove. U suštini, to bi trebao da bude sabor pomirenja, to jest ujedinjenja celokupnog hrišćanstva.

1923. godine održan je svepravoslavni kongres na kome je kao član srpske delegacije učestvovao i astronom Milutin Milanković koji je sastavio kalendar, koji je još tačniji od grigorijanskog u odnosu na sunčanu godinu. Kasni samo 2 sekunde naspram 26 koliko kasni grigorijanski. On je predložio taj kalendar Pravoslavnoj Crkvi navecši kao jednu od prednosti i to što se na taj način ne prihvata kalendar (omražene) Katoličke Crkve. Milankovićev i Grigorijanski kalendar su trebali da se razlikuju prvi put 2800. godine. Na taj način je hteo da ostavi hrišćanstvu što više vremena za prevazilaženje raskola. Za razliku od grigorijanskog kalendara koji na svakih 400 godina ispušta 3 prestupne u odnosu na julijanski, Milankovićev kalendar na svakih 900 godina ispušta 7 u odnosu na julijanski.

Pravoslavne crkve koje su reformisale kalendar su prihvatile Milankovićev, a ne grigorijanski kalendar, mada ne znam da li će toga biti svesne 2800. godine. Međutim, taj kalendar se primenjuje samo na nepokretne praznike, kao što je Božić. Uskrs svi hrišćani moraju slaviti istoga dana, tako da se u celom pravoslavnom svetu uskrs, kao i svi pokretni praznici (jer su vezani za Uskrs) slave po starom kalendaru.

Na kraju, pomenuću i to da astronomi još uvek koriste julijansku godinu u svom sistemu mernih jedinica jer je zgodnija za račun od grigorijanske godine. Broj 365,25 je "okrugliji" od 356,2425. Naravno, mora se znati kog datuma po zvaničnom kalendaru se dogodila, ili će se dogoditi neka nebeska pojava. Međutim, svakako je lakše izvršiti jednu transformaciju na početku i jednu na kraju računa, nego "vući" grigorijansku godinu kroz ceo račun.

_________________
http://www.slobodnajugoslavija.com/forum


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2006, 00:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun 2005, 02:05
Postovi: 1303
Samo vaseljenski sabor moze mijenjati kanone Crkve.Ni jedna pomjesna Crkva ne moze to ciniti samostalno. Posto ni jedan sabor jos nije promijenio Pravilo i kanone o Pashaliji, dakle mora se postovati do zajednicke (vaseljenske) promjene.
Zakon je zakon i ima da se postuje sve dok se ne promijeni.

Uostalom jos malo znanja nije na odmet svima nama:

"U izvornim racunima odredeno je da je Uskrs u nedelju koja prati prvi ''crkveni'' pun Mesec posle martovske ravnodnevice. Ovo ne treba mesati sa popularnim pojmom da Uskrs pada u prvu nedelju posle punog Meseca koji prati prolecnu ravnodnevicu. Crkveni pun Mesec nije isto sto i astronomski pun Mesec - on se zasniva na tabelama koje ne uzimaju u obzir kompleksnost kretanja Meseca. Kao rezultat, datum crkvenog punog Meseca moze znatno da se razlikuje od stvarnog punog Meseca. Prema crkvenim tablicama crkveni pun Mesec je definisan kao cetrnaesti dan tablica meseca, dok dan 1. odgovara crkvenom mladom Mesecu."

Izvor:
http://milan.milanovic.org/math/srpski/uskrs/uskrs.html


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2006, 02:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
ako je nauka utvrdila da su aleksandrijske tablice netacne,čemu sabori??
nekada je po kanonu zemlja bila ravna ploča.A sada?

Citiraj:
Ovde su neophodna neka pojašnjenja. Iz praktičnih razloga, da se ne bi svake godine utvrđivalo kada je ravnodnevnica, ona je definisana kalendarski. Kada je uveden Julijanski kalendar, ona je padala oko 25. marta po tom kalendaru. Međutim, do nikejskog sabora je prošlo skoro 400 godina, pa je u vreme sabora ravnodnevnica padala oko 21 marta. Stoga je ravnodnevnica definisana kalendarski kao 21. mart, bez obzira na nebeske pojave. Ali, pošto se mladina dakše i tačnije određuje golim okom (lakše je proceniti ima li nečega ili nema ničega, nego da li je krug pun ili skoro pun), pun mesec je definisan kao 14. dan mladine.

Iz praktičnih razloga, za određivanje mesečevih mena korišćene su tablice načinjene u Aleksandriji 277. godine, koje su zasnovane na pretpostavci da se mesečeve mene periodično ponavljaju svakih 19 godina. To je približno tačno, ali postoji i neka greška koja se vremenom nagomilava. Pravilo određivanja Uskrsa zasnovano na tim tablicama je i danas u upotrebi u Pravoslavnoj Crkvi, mada nema mnogo mnogo veze sa stvarnim mesečevim menama. Zbog toga pravoslavni Uskrs nije u skladu sa odlukama Nikejskog sabora.

_________________
http://www.slobodnajugoslavija.com/forum


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2006, 13:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun 2005, 02:05
Postovi: 1303
Crkva se ne temelji na nauci, nego na vjeri, dogmatima i kanonima, te je i izracunavanje datuma Vaskrsa crkveno, a nije naucno pitanje.

Pravoslavna Crkva racuna dan Vaskrsa po Pravilu Prvog Nikejskog sabora. To sto se ne poklapa sa naukom, ne znaci nista: vazno je da se poklapa sa Pravilima Crkve.

Crkva nikada nije tvrdila da je Zemlja ravna ploca, pogotovu to nije tvrdila kanonima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2006, 15:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Празновати Васкрс у време када није тај дан је смејурија. :wink:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 01:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
"ne zasniva se na nauci",a az racunanje vremena punog meseca uzeto po Aleksandrijskim tablicama,gde je tada bio najjaci stronomski centar...

:roll:

_________________
http://www.slobodnajugoslavija.com/forum


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 01:23 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
izgleda da trebaju novi Vaseljenski sabori da se malo stvari rasciste...

_________________
http://www.slobodnajugoslavija.com/forum


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 03:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun 2005, 02:05
Postovi: 1303
Ni novi sabor nece rijesiti nista. Svaka odluka suprotna odlukama Sedam sabora bice odluka bezboznika, jer nikada ni jedan sabor nije ponistavao odluke prethodnih nego ih je svojim odlukama potvrdjivao i utvrdjivao. Odluke bezboznika bice odbacene od Crkve. :angel:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 17:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
Ako je Bogu vazno,da li se njegovo prisustvo praznuje u bas odredjeni datum,ako jeste,zasto ga On nije nekako objavio,vec su ljudi morali da se dogovaraju koji ce to biti datum?

Vidusa je napisao:
"Svaka odluka suprotna odlukama Sedam sabora bice odluka bezboznika, jer nikada ni jedan sabor nije ponistavao odluke prethodnih nego ih je svojim odlukama potvrdjivao i utvrdjivao."


Znaci,ko ne prihvata odluke Sabora(citaj "ljudi") on je bezboznik?
Vrlo Hriscanski... :roll:

Sto se tice kalendara:

Kako je definisan "pun mesec"?
Kako je definisana "ravnodnevnica"?
Kako je definisan datum "jevrejske Pashe"?

Ako želimo kompletnu doslednost,potrebno je uskladiti nacin računanja sva tri uslova za datum Uskrsa.Na Nikejskom Saboru se pominju "stvarni" uslovi ili "zvanični uslovi"?Šta su zv<nični-njih je definisao čovjek.


http://www.astronomija.co.yu/kalendar/k ... auskrs.htm
http://www.astronomija.co.yu/kalendar/knjiga/kadauskrs.htm je napisao:
Zato je na vaseljenskom Saboru u Nikeji 325. godine i odlučeno da Uskrs pada baš u prvu nedelju posle prvog punog Meseca posle prolećne ravnodnevice (ekvinocijuma). Još preciznije: Uskrs pada uvek u prvu nedelju posle zvaničnog punog Meseca, a na ili posle zvanične prolećne ravnodnevice.

Zvanična ravnodnevica je uvek 21. marta.

Zvanični pun Mesec može da se razlikuje od stvarnog, astronomskog punog Meseca za jedan ili dva dana.


baš bih volio da pročitam ovu knjigu čim nađem vremena...

_________________
http://www.slobodnajugoslavija.com/forum


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 21:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
iks pe je napisao:
Ako je Bogu vazno,da li se njegovo prisustvo praznuje u bas odredjeni datum,ako jeste,zasto ga On nije nekako objavio,vec su ljudi morali da se dogovaraju koji ce to biti datum?

Ili ako ga nije objavio nije li time želio reći da to uopšte ne treba praznovati?! Već da je bitnije slijediti Hristovo učenje. Ali kao što su i onda fariseji radije poštovali izmišljene običaje a zanemarivali suštinu učenja svetih spisa (i bili za to kritikovani od strane Isusa Hrista) tako je i danas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2006, 21:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2005, 05:36
Postovi: 353
Lokacija: Candlekeep
Ja od tih religioznih praznika jedino mogu skontat kad je nova godina :toothy9:

_________________
Let teachers and priests and philosophers brood over questions of reality and illusion. I know this: if life is an illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the illusion is real to me. I live, I burn with life,I love,I slay, and am content.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs