banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:52

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Da li je nasa drzava "policijska drzava"?
Jeste 50%  50%  [ 5 ]
Nije 50%  50%  [ 5 ]
Ukupno glasova : 10
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Apr 2006, 05:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Evo jedno krasno, filozofsko pitanje: sta sve podrazumijevamo pod terminom "policijska drzava"? Sta je [sve] "policijska drzava" i zasto? ;):D


Poslednji put menjao Zeleni Obad dana 12 Apr 2006, 21:10, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 17:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Apr 2006, 12:16
Postovi: 179
Lokacija: Germany
Nemogu da glasam ... jer nisam tamo i poima nemam ..priznajem :roll:

_________________
Olovka pise srcem!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
AngelinaJolly(nije jolie) je napisao:
Ne mogu da glasam ... jer nisam tamo i pojma nemam ..priznajem :roll:


Dobro, nemoj glasati :D Ali, daj nam onda teorije iz vlastite prakse [neodvojivi su :D]: sta sve podrazumijevamo pod tim terminom? Eto, tu gdje si [gde god da si; nije nuzno da se izjasnjavas ako ne zelis :)], jesi li u "policijskoj drzavi" ili nisi? Kako to ocjenjujes, po cemu vidis, zasto ti se cini da [ni]si u takvoj drzavi? :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Sta ti uopste definises kao "policijsku drzavu"?! Sta znaci "policijska drzava"?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:18 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Leona je napisao:
Sta ti uopste definises kao "policijsku drzavu"?! Sta znaci "policijska drzava"?!


Pa to ja tebe pitam! :D Sta bi bila jedna "policijska drzava", za tebe?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Na primjer, da li je odlika "policijske drzave" da insistira na prijavljivanju mjesta boravista?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Dobar dio centra Londona "pokriven" je kamerama. Planiraju kamere postaviti i na sve saobracajnice, pod izgovorom da je to najbolji nacin da se sprijecava kriminal. Da li je i to "policijska drzava"? Zasto? Sta se jos desava ako nadziremo sve saobracajnice?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Zeleni Obad je napisao:
Leona je napisao:
Sta ti uopste definises kao "policijsku drzavu"?! Sta znaci "policijska drzava"?!


Pa to ja tebe pitam! :D Sta bi bila jedna "policijska drzava", za tebe?

Pa sta ja znam sta je policijska drzava. Prvo sto mi pada na pamet bi bilo 'drzava sa zakonom'. Ali, po tome kakvi su nasi policajci i sta rade i kako rade... rekla bi prije da je 'policijska drzavà' drzava lopova i ljencuga.

Inace, mogla bi reci da je jedna sredjena, prosjecna 'policijska drzava' - drzava koja ima zakon, koja taj zakon i sprovodi, i koja ima ljude koji cuvaju, paze da se taj zakon ne prekrsi. A to nasa drzava, federacija BiH zasigurno nije.

Ili si ti mislio nesto drugo?! :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Pa, zapravo, mislio sam na nesto sto je tijesno povezano s tim sto si napisala :D

Na primjer, u nekim [ispravka: u mnogim! :)] zakonima stoje besmilice, ali se ljudi u "policijskim drzavama" i "policijskim" drustvima primoravaju da postuju te besmislice! Primjera radi, rasisticki zakoni (u SAD se do kraja 50-tih nisu izbrisali svi zakoni po kojima crnci moraju sjedati u drugi, "zadnji" dio busa), shovinisticki zakoni&odredbe (zena koja zatrudni gubi posao - ili ga nikada i ne dobija - uslijed klauzula u ugovorima koje ne predvidjaju mogucnost dovoljno dugog odsustvovanja s posla), nacionalisticko-religiozni ("pogresna" vjera onemogucava sahranjivanje preminule na, zamislite, javnom groblju), kulturolosko-monstruozni (u Kini se kontrolise radjanje preko svake prihvatljive mjere)... itd. No, polako, ne moramo odmah doci do "definicija".

Definicije stvari su, zapravo, vjerovatno jedna od najvecih budalastina, pogotovu ako smatramo da definisanjem rjesavamo problem. Naprotiv, dobra definicija je samo korisna za - pocetak rjesavanja :D Samo ti, dakle, pisi, sta mislis sta je sve "policijska drzava", a sta nije. Ako nisi sigurna i sama, pitaj nas! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Zeleni Obad je napisao:
Ako nisi sigurna i sama, pitaj nas! :D

Kojih 'nas'?! Mislis tebe? :D

Nego, i nisam bas neki obozavalac policije (ili obozavaoc, kako se vec pise :-? ). Svi se foliraju ko da su zemlju izmislili. Sve su to cicije. :D


nadam se da nema ovde koji policajac na forumu, inace...ode dozvola za pricanje. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Natuknica: Ako ste nekoga "priveli* na informativni razgovor", onda ste:

a) uz upotrebu sile i prijetnju jos vecom silom, doveli nekoga u policijsku stanicu, ali niste iznijeli niti jedan dokaz, jer to se, naravno, radi - pred sudijama! Doveli ste nekoga da ga malo "propitate", bez obzira na to sto u tom momentu uopste ne dokazujete njegovu krivicu - to se radi post factum, na sudu!
b) vidi pod a!
c) vidi pod a&b!


Da li bi ovo bila jedna od odlika "policijske drzave"? ;)





* "priveli" - mjesto ovog termina, postoji i malo licemjerniji eufemizam: "pozvali na informativni razgovor", pa ako vam se ne prica, onda vas privedu :D


Poslednji put menjao Zeleni Obad dana 13 Apr 2006, 00:39, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:48 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Leona je napisao:
...ode dozvola za pricanje... :D


Odlicno! Da li je ovo prihvatljivo? Da li je moguce da postoji i "dozvola za pricanje", bilo gdje, bilo kad, o bilo cemu? :D Da li je odlika i "policijske drzave" da uvodi u zakone "dozvole za razgovor"? Vec smo blize tim nesretnim "definicijama", cini mi se... :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Zeleni Obad je napisao:
Odlicno! Da li je ovo prihvatljivo? Da li je moguce da postoji i "dozvola za pricanje", bilo gdje, bilo kad, o bilo cemu? :D

Ne vjerujem da postoji takva dozvola za pricanje.

Ja nebi mogla prihvatiti da mi neko oduzme dozvolu na pricanje. Napustila bi cak i drzavu sa takvim zakonom. 'Bez price se nista ne mice'. :D


A sto si se ti toliko dig'o protiv policije?! Da nisi mozda imao neki sukob sa njima?! :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:53 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Mozda je naslov teme malo zastrasujuci nekome? :D Recite mi da li bi pomoglo da ga promijenim u "Policijsko drustvo?" ili drugacije? Mada licno ne vidim problem, posto ne vjerujem da treba sprjecavati ljude da razgovaraju o bilo cemu, ali, da pitam, evo?

Ljudi ponekada shvate sviet oko sebe, a potom su ljuti zato sto su - shvatili! :D Znate vec sta kaze onaj u "Matrix"-u kad izdaje sve u pregovorima s "agentima": "...kada me vratite nazad, hocu da mislim da sam slavan i bogat, i necu nikada da se sjetim da to nije stvarnost..." :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 20:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Leona je napisao:
...A sto si se ti toliko dig'o protiv policije?! Da nisi mozda imao neki sukob sa njima?! :oops:


Ko kaze i zasto mislis da sam se digao protiv policije? Gdje sam to napisao i sta ti to znaci "dici se protiv policije"? Ovo je filozofija, mene interesuje razgovor... ne onaj "informativni" vec, ovako, slobodan ;):D:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 21:00 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Leona je napisao:
...Napustila bi cak i drzavu sa takvim zakonom. 'Bez price se nista ne mice'. :D


Prelistaj malo zakone BiH i RS... svasta ces naci tamo ;):D:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 21:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Strashno... dva odgovora na pedesetak pregleda teme... ccccccc

Ili ljudi inace nemaju misljenja, ili se neceg boje? Cega se boje? :-?

Ok, probacemo sad termin "policijska drzava" preimenovati u "kontrolisano drustvo", valjda ce se povecati "demokratski odaziv biraca". Mada mislim da nema smisla ni razgovarati o stvarima o kojima ljudi prosto ne zele da razgovaraju, al' 'ajde, da vidimo jos malo... :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 21:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Leona je napisao:
... drzava koja ima zakon, koja taj zakon i sprovodi, i koja ima ljude koji cuvaju, paze da se taj zakon ne prekrsi...


Cini mi se da je ovo je blize terminu "pravna drzava". Nije li? :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 22:12 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Dec 2005, 17:43
Postovi: 416
Lokacija: Banja Luka
Čitav život je u biti jedan kompromis, a težimo da dosegnemo optimum kako ga je definisao Pareto. Međutim, ljudi su kvarljivi. I najbolje napisan zakon, ako se loše tumači još lošije će se sprovesti. Međutim, sve ima cijenu ili gotovo sve ima cijenu koja se ne mora uvijek izraziti u novčanim jedinicama. Na primjer, ako hoćemo da znamo, odričemo se vremena razbibrige da bismo izučavali. Da li sloboda ima cijenu? Ako da, kako se plaća? Čime? Kada je čovjek slobodan? Da li postoji sloboda? Gdje je granica? Odgovori katkad dijametralno suprotni, a opet ne isključuju nužno jedni druge.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2006, 23:02 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Lear je napisao:
...Da li sloboda ima cijenu? Ako da, kako se plaća? Čime?...


Mislis na kontrolu drustva kao "cijenu" slobode ovdje? ;)


Poslednji put menjao Zeleni Obad dana 13 Apr 2006, 00:43, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs