banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Jul 2025, 11:24

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 50 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2006, 18:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
Citiraj:
Znas sta Laoce. Poslije Prvog svjetskog rata znalo se ko su pobjednici i koliki je ciji doprinos u toj pobjedi, pa se prema tome pobjednicima i dijelio dar. Onoliko koliko su Srbi zasluzili, toliko su i dobili. E sad sto su izgubili dar-poklon koji su dobili, to je druga prica.

Kao zaslugu u unistavanju komunizma i stvaranju novog svjetskog poretka bosancerosi su dobili koliko su zasluzili, a sta ste u stvari dobili i sta cete sve da izguve, to je jarane druga prica.
Imal omladine da na vrbasu sevdah zapjeva???? Nit vas nema, niti ce vas biti (nazalost), trazili ste gledajte.
triput hura za oca moderne bosanske drzave (svi znamo ko je)
hura
hura
hura
:D :D :D

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Feb 2006, 00:51 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Uvijek se dijelilo prema zaslugama. Da su Srbi vise zasluzili, sigirno je da bi i vise dobili.
Na zalost omladine na Vrbasu da sevdah zapjeva vise nece biti. To je vas davnjasnji san, koji ste eto ostvarili, samo ne na nacin kako ti to obicno naopako objasnjavas "novi svjedski poredak". Ali sve jos nije gotovo. Nema vas vise u Hrvatskoj, nema vas vise na Kosovu, odavno vas nema medju Juznim Srbima u Makedoniji, a sta ce biti sa Bosnom i RS ostaje da vidimo, jer se stvara" novi svjetski poredak".

Znat cemo to bolje kada Sud u Hagu okonca sudjenje ratnim zlocincima. Priznajem, to dugo traje, ali i zlocinaca je preko svake mjere, narocito iz reda jednog naroda, koji eto "ucestvuje u stvaranju "novbog svjetskog poredka", kako ti kazes. Da je tako, oni ne bi bili u Hagu, nego bi obnasali najvise funkcije u drzavi.

Tu je jos tuzba protiv SCG. Od njenmog ishoda mnogo toga zavisi. Kukanje je veliko s vase strane. Da li ce medjunarodna zajednica uslisiti vasu kuknjavu, ostaje da vidimo, mozda se i sazali na vas, sta znamo, jer kukanje prelazi svaku mjeru.

Pored toga Tihic je u ratu bio na ispiranju mozga u Beogradu. Sve bi bilo dobro da je on jedini. Udba i Kos su dobro radili taj posao. Pono je bivsih i sadansjih politicara koji jos uvijek rade za njih, iako je firma promijenila ime. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Feb 2006, 02:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Akademik Stevan Dedijer,

Velika Srbija i mali glupi akademici

Otvoreno pismo predsedniku Vlade Srbije g. Z. Djindjicu

Danas je vid nevoljnom stit
Danas je svaki Srbin vidovit.
J. J. Zmaj

I danas kad dodje do poslednjeg boja
Neozaren starim oreola sjajem,
Ja cu dati zivot, otadzbino moja
Znajuci sta dajem i zasto ga dajem.
Milan Rakic*

Postovani g. Djindjicu

Pisem Vam kao Srbinu koji je imao junacke hrabrosti, mudrosti i politicke vestine da zlotvora Srbije Slobodana Milosevica posalje na sud za ratne zlocince u Hag. Da ostvarite sto Vam u ovom pismu predlazem treba Vam mnogo vise hrabrosti, politicke pameti i vestine nego u slucaju Milosevic. Akcija koju Vam predlazem je deo neophodne politike za razvitak Srbije uopste i njene nauke i tehnologije posebno.

Od 1950-ih ukazivao sam u svojim radovima u svetskim casopisima i pismima Titu, sefovima republika bivse Jugoslavije i Srpskoj akademiji nauka sledece: snaga motora razvitka jedne drzave je izrazena procentom bruto nacionalnog dohotka koji ona trosi na razvitak nauke, tehnologije, na stvaranje sopstvenih izuma i inovacije. Stanje tog motora razvitka danas se vidi iz sledecih brojki: Svedska 3,8% BND, USA 2,8%, najrazvijenije zemlje Evropske unije oko 2,5% BND, a Srbija i Hrvatska manje od 1%.

Moj predlog Vam je da u reorganizaciju politike, nauke i tehnologije Srbije ukljucite i raspustanje i potpunu reorganizaciju danasnje takozvane Srpske akademije nauka, koja sa naukom nema nikakve veze jer je generacijama, cak i posle Milosevica, vode maloumni zagovornici antidemokratske ideologije, nacionalizma i sovinizma.

Od 1973. do danas bavim se izucavanjem kolektivne pameti organizacija, preduzeca i drzava. Godine 1973. razvio sam uvid, objavljen bez moga imena, u javnom drzavnom dokumentu Svedske za reformu vojne obavestajne sluzbe "SOU 19, 1975": da obavjestajnost, njena kolektivna pamet, treba da postane ne samo zastita bezbednosti i nezavisnosti jedne drzave vec glavni faktor njene sposobnosti za razvitak. Ovih dana u Hrvatskoj drzim predavanja o umnoj moci Dubrovacke republike od 1301. do 1806, a Svedske od 1700. do 2002. U Le Mondu od 20. oktobra vidim da univerzitet Ottawa osniva odeljenje za kolektivnu pamet organizacija, poduzeca i drzava. Prema IBM, ulaganje u Business Intelligence preduzeca danas iznosi preko 70 milijardi dolara.

Najnoviji simpozijum SAN

Direktni povod da Vam pisem je najnoviji i najlazniji simpozijum SAN-a o Velikoj Srbiji. Tu se izmislilo da nikada niko nije nastojao "da stvori Veliku Srbiju nego su se samo njeni protivnici - (odakle i ko su oni nije receno, S. D.) - sluzili optuzbom o navedenoj velikosrpskoj hegemoniji, da bi ostvarili svoje ciljeve na stetu Srba". Sustina takvih simpozijuma je ravna po gluposti onom da je danas Humboltova akademija u Berlinu odrzala simpozijum dokazujuci da u Nemackoj tokom 1930. i 1940. nije bilo ni nacizma ni Hitlera. Simpozijum SAN-a su opet, medju ostalim, vodili "naucnici" kao Dobrica Cosic, Mihajlo Markovic i D. Medakovic.

Uticaj Velike Srbije u mom zivotu

Ovde cu ukratko opisati samo uticaj ideje Velike Srbije u svom licnom zivotu. Rodjen sam u Sarajevu od srpskog oca i majke juna 1911. U istom mesecu je u Beogradu sef vojne obavestajne sluzbe pukovnik Dimitrijevic "Apis" osnovao teroristicku organizaciju Ujedinjenje ili smrt bolje poznatu kao Crna ruka, sa ciljem da terorom rusi Autro-Hungarsku imperiju i "da pod dinastijom Karadjordjevica ujedini" - citiram ustav Crne ruke - "sve srpske pokrajine: 1. Bosnu i Hercegovinu, 2. Crnu Goru, 3. Staru Srbiju i Makedoniju, 4. Hrvatsku, Sloveniju i Srem, 5. Vojvodinu, 6. Morsku Obalu (Dalmaciju)". Oktobra 1911. bio sam izbeglica u narucju majke bezeci za Beograd jer je Austrija htela da hapsi moga oca, doktora Jevtu Dedijera, kao clana Crne ruke, za sta imam bezbroj dokaza. To se iz svih njegovih obilnih radova - umro je u 37. godini, 1918, i vidi. Godine 1913, posle Prvog balkanskog rata, on je napisao o Makedoniji knjigu Nova Srbija i u njoj rekao: "Imajuci Vardarsko-Moravsku dolinu, Srbija sada moze dominirati celim Balkanskim poluostrvom". U izdanju knjige Jevta Dedijera o Hercegovini, koju je priredio Vladimir Dedijer, objavljeno je njegovo pismo ministru unutarnjih poslova Srbije u izgnanstvu 1916, u kojem J. Dedijer kaze: "Kod Bitolja nasao sam nekoliko sela Vlaha koje treba pretvoriti u Srbe kulturnim postupkom". Godine 1915. Hrvat Stupilo je dosao u Nis, gde je bila vlada Nikole Pasica, izbegla iz okupiranog Beograda, da upozori Pasica da Italija namerava da okupira Dalmaciju. Na Pasicevo pitanje "Sta je Dalmacija?", Jevto Dedijer je napisao, 15. maja 1915, brosuru Dalmacija (videti sliku). Na zadnjoj strani brosure stoji: "Velika Srbija bice oko 250 000 km kvadratnih", to jest veca od Kraljevine Srba, Hrvata, Slovenaca uspostavljene na Versajskoj konferenciji.


Aleksandar Karadjordjevic i Nikola Pasic su uspostavili srpsku diktaturu nad svim narodima jugoslovenskih zemalja. Novembra 1918. kao dete od sedam godina u Bosanskom Samcu slusao sam majku Milicu Dedijer da zgranuta prica da je gledala kako "nasa, srpska policija" na trgu prisiljuje Muslimane da jedu svinjetinu i slaninu. Decembra 1918, posle Podgoricke skupstine, pocela su ubistva Crnogoraca koji su se borili za monarhiju Petrovica i slobodu Crne Gore. Januara 1919. general Milan Nedic, docnije sef vlade u okupiranoj Srbiji, pucao je na demonstrante na Jelacicevom trgu u Zagrebu koji su trazili autonomiju Hrvatske. Godine 1922. Zika Lazic, ministar unutrasnjih poslova, pozvao me je: "Hajde, Stevice, da ispratimo nasu srpsku vojsku koja ide na Kosovo da tuce Arnaute". Juna 1928. majka Milica rekla je meni i braci, Vladimiru i Borivoju: "Djeco, ovo je kraj Jugoslavije. Prokleti Aleksandar je dao ubiti demokratske vodje Hrvata". To je bilo kada je Punisa Racic, licni prijatelj Aleksandra, sa kojim je noc prije igrao pokera, ubio u skupstini bracu Radic.


Godine 1931. sekretarica Alberta Einsteina, koji je radio u zgradi matematike Princeton univerziteta, gde sam bio student teoretske fizike, dala mi je Einsteinov protest da je vlada Aleksandra dala ubiti hrvatskog naucnika Suflaja. Godine 1936, kada sam postao clan KPJ u New Yorku, citao sam Proleter kojeg je uredjivao Josip Broz Tito, da je Jugoslavija "tamnica naroda" sto je od nje Aleksandrova vlada nacinila, te je 1941. propala pod prvim udarom fasisticke vojske. Godine 1941. citao sam u New York Timesu da je Aleksandar Belic, predsednik SAN-a, potpisao proglas u kojem napada narodnooslobodilacku borbu Srba protiv nacizma.

"Velika Srbija" je od poslanika skupstine Ante Pavelica, kako pise Svetozar Pribicevic u svojoj knjizi Diktatura Kralja Aleksandra (1936), koji je u parlamentu zagovarao samo autonomiju Hrvatske u okviru Jugoslavije, kad je vidio da Punisa Racic ubija hrvatske vodje, pretvorio u kvislinga Hitlera i Musolinija i dusmana srpskog zivlja u Hrvatskoj.

Od 1988. godine sam uvidio velikosrpsku politiku Milosevica na prvom mestu protiv srpskog naroda. U nizu napisa potpisivao sam se, pocev od Borbe godine 1989, kao "Srbin sa dna kace", gde je kiseli kupus najbolji, napadajuci Milosevice, Cosice i zagovornike Velike Srbije. Milosevicev napad, najavljen na Kosovu 28. juna 1989, na Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Kosovo dozivio sam kao najgoru tragediju u svom burnom zivotu. Godine 1989, oktobra meseca, u otvorenom pismu mom pokojnom ocu, uz urednicku pomoc generala Peka Dapcevica, napisao sam intervju - sa Lukom Brajlom u Slobodnoj Dalmaciji da je njegova ideja Velike Srbije donela ratove i katastrofu za srpski narod 1914, pa onda 1941, i da ce pod Milosevicem doneti i trecu katastrofu, za koju danas, 2002. godine, i placa. U tom intervjuu izneo sam mnoge ideje - kao na primer pogubna steta nacionalizma koji je nerazdvojan od sovinizma - u kojima mi je pomagao moj prijatelj iz detinjstva sa Bob kluba kod "Sest topola" u Beogradu i najslavniji Titov general Koca Popovic. On mi je stalno ponavljao: "Stevo, dok se ne rese nacionalizma i na prvom mestu srpske elite, nema im spasa: propasce sa Milosevicem!" Njega su interesovale moje ideje o razvitku inteligencije drzava, koje smo diskutovali na bezbroj rucaka u njegovoj maloj kuci u Dubrovniku. Mala mi je uteha u tome bila 5. oktobra 2000. kada me je iz Londona zvao bivsi sekretar Laburisticke partije Velike Britanije Michael Foot da mi se zahvali i cestita na svrgavanju Milosevica.

Pet kardinalnih gluposti SAN-a

Ovde cu samo navesti ukratko pet kardinalnih gluposti SAN-a.
I Uprkos bezbroj dokumenata, pocev od Garasaninovog Nacertanija, preko pisanja Jovana Cvijica, ustava Crne ruke, ideologa Draze Mihajlovica S. Moljevica i vladavine svih velikosrpskih vlada od 1918. do 1941. SAN sad negira postojanje ideje Velike Srbije.
II Srpski politicar Svetozar Pribicevic na strani 163 svoje knjige Diktatura Kralja Aleksandra veli sledece: "Nema na svijetu snage sto moze slomiti hrvatsku misao. Prije ce se Velebit srusiti u more i Drava i Sava presusiti nego ce se Hrvati odreci svojih teznji sto sadrzavaju cuvanje i nesmetani razvoj njihova individualiteta". Korenita glupost rukovodstva SAN-a kao i Milosevica bila je da ne razumiju da ovo sto je Pribicevic rekao za Hrvate, vredi i za Slovence, Bosnjake, Makedonce, Albance i Crnogorce.



III U istoriji Srbija je pocela cetiri rata, koja je najavio Milosevic u svom govoru na Kosovu 28. juna 1989, protiv Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Kosova i sva cetiri izgubila. Nema primera u istoriji da jedna drzava izgubi u pet godina cetiri rata, sto SAN negira.

IV Glavni zadatak svakog naucnog centra danas je da shvati tokove u svijetu ukljuciv i desetu revoluciju inteligencije u istoriji covecanstva u kojoj danas svi zivimo. Rukovodstvu SAN nije ni na kraj pameti stalo kad su propagirali Milosevica i njegovu Veliku Srbiju, da je medjunarodna zajednica danas spremna da otpocne rat protiv jedne suverene drzave i njenog sefa stavi na sud za ratne zlocine, sto se prvi put u istoriji dogodilo, i to sa Srbijom.

V Glavna i najgora glupost rukovodilaca SAN-a je da su se bavili svime osim onim cime se svaka akademija nauka treba baviti: razvitkom kreativne moci svog naroda u nauci, tehnologiji, u izumima i inovacijama. Iz prilozenog pisma Dobrice Cosica meni mozete viditi da sam ih ja urgirao u tom smislu i to ne prvi put. U prvom clanku prvog broja Nove misli, koju je osnovao Crnogorac i clan Politbiroa Komunisticke partije Jugoslavije Milovan Djilas godine 1952, naci cete moj clanak u kojem osudjujem SAN da sledi katastrofalnu politiku Sovjetskog Saveza na tom podrucju.

Sta veli to pismo Dobrice Cosica meni od 25. juna 1984. godine? Napominjem da od njegove zamisli da SAN odrzi konferenciju "Drustvo, nauka, buducnost" nista nije bilo. Jer su se poceli baviti svojim Memorandumom da ozive ideju Velike Srbije.

Drugo: "nas narod, on ostaje u planinama Balkana", jer njegovi akademici i blesavi politicari kao Kostunica igraju se jos uvek nazadnim idejama nacionalizma, sovinizma, mrznje i gluposti. To njihov trodnevni simpozijum o nepostojanju ideje Velike Srbije i dokazuje.

Postovani g. Djindjicu, nadam se da cete u ovom pismu naci dovoljno argumenata da Vam pomognu u teskom zadatku koji Vas ocekuje da stavite Srbiju na put dinamickog razvitka.

S postovanjem
Stevan Dedijer, kao i uvek, Srbin sa dna kace


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Feb 2006, 00:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Nema komentara na tekst Akademika Stevana Dedijera, koji se potpisa kao " Srbin sa dna kace". Sad vam je svima sve jasno.Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Feb 2006, 01:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
Citiraj:
Sad vam je svima sve jasno.Pozdrav Zah

mani je jasno da ti izbjegavas i umanjujes vaznost islamske deklaracije, pobunu muslimana u cazinu, hrvatsko proljece i uticaj svjetskih sila na desavanja u SFRJ


Citiraj:
Uvijek se dijelilo prema zaslugama

znaci vase zasluge su sljedece:
Citiraj:
Na zalost omladine na Vrbasu da sevdah zapjeva vise nece biti

tvoje rijeci


Citiraj:
To je vas davnjasnji san, koji ste eto ostvarili, samo ne na nacin kako ti to obicno naopako objasnjavas "novi svjedski poredak

koliko su muslimanskih glasova na prvim izborima dobili reformisti i ostale demokratske snage???? prvo pocisti u svome dvoristu, ne spominjes koliko je srba protjerano iz federacije, koliko santica je ostalo u mostaru?

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Mar 2006, 01:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Kazes "..reformisti i ostale demokratske snage" Ko su ti reformisti: Dr.Kecmanovic, Dr. Ganic. Dr. Kalinic i da ne nabrajam dalje. Gdje su se prersaltali i pokazali svoje pravo lice? Samo Kapo, ne skreci sa teme, tema je Velika Srbija. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Mar 2006, 17:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2004, 20:09
Postovi: 375
cudi me da sveznani zah ne zna ko su reformisti, koji su imali veoma jaku kampanju za ocuvanje i demokratizaciju SFRJ, oni za koje su javno svi glasali, a kad su izasli izbori glasanja, nisu dobili ni pisljivog boba.
ja ne skrecem s teme samo odgovaram na tvoje komentare

_________________
Banjalucanin-to je zanimanje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Mar 2006, 23:52 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2006, 21:17
Postovi: 44
Lokacija: Banja Luka
"Velika Srbija".. velika ideja koju su upropastili nesposobni i glupi ljudi disgust

:popcorn:

_________________
Dolje u luci, barka me čeka.. neka pričeka, jer Amerika, je zemlja daleka ™


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Mar 2006, 02:31 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Koliko mogu primijetiti moderator je izbrisao moj kratki odgovor vezano za reformiste i demokratizaciju bivse YU. Ko su reformisti: Dr. Kecmanovic, Dr. Kalinic, Dr. Ganic. Njihove stavove spoznali smo tek kada je nestalo reformista, a oni su cinili njihov sami vrh. Dr. Kecmanovic, prica kao i svaki drugi clan SDS-a, Dr. Kalinic, postaje cak i rukovodilac u SDS-u, Dr. Ganic u SDA. Mislim da je svaki daljnji komentar izlisan. Mahsuz pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Mar 2006, 03:00 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ali da se jos malo vratimo naslovljenoj temi.I ova diskusija Prof.Dr. D. Pavlicevic mogla bi biti pomalo polemicna, jer se mnogi nerce sloziti sa njegiovim misljenjem izrecenim na Dubrovackom skupu istoricara i drugih uglednika. Pozdrav Zah

Dr. Dragutin Pavlicevic:
Zelio sam reci kako je nama, koji smo organizirali ovaj simpozij, zao sto nismo uspjeli dobiti zbog kratkoce vremena referente iz Bugarske, Makedonije i Slovenije. Iz njihovih izlaganja mogli bismo doznati kako je Srbija i s tim zemljama i narodima imala sukobe pa cak i ratove. Izmedu Bugarske i Srbije postoji stoljetni antagonizam, pa su vrlo rijetka razdoblja i dogadaji u kojima su te dvije zemlje bile na istoj strani. Vec u srednjem vijeku izbili su sukobi izmedu Bugara i Srba (u 10. st.) za cara Simeuna koji je osvojio Srbiju, a srpskog zupana primio je u zastitu hrvatski kralj Tomislav. I tijekom 14. st. sukobljavaju se Srbi i Bugari (bitka kod Velbuzda 1330.), ali pred turskom stoljetnom opasnoscu ta dva naroda povremeno suraduju. Od 1878. kad su Rusi nakon pobjede u ratu s Turcima potpisali povoljan mir u Sv. Stefanu i omogucili stvaranje nove bugarske drzave u kojoj je trebala biti citava Makedonija i dio Kosova, izbijaju sukobi izmedu Bugarske i Srbije oko prevlasti na Balkanu i osobito oko podjele Makedonije. Iako je mirovnim ugovorom u Berlinu 1878. smanjena Velika Bugarska, rivalitet izmedu Srbije i Bugarske se nastavlja. Godine 1885. Srbija napada na Bugarsku i dolazi s vojskom do pred Sofiju, ali je tu kod mjesta Slivnice tesko potucena. Otada Srbija trazi nacina da se revansira Bugarskoj, sto je i ostvarila 1913. u Drugom balkanskom ratu u bitci na rijeci Bregalnici u Makedoniji. I u Prvom svjetskom ratu su Srbija i Bugarska bile na raznim stranama. Srbija je ratovala na strani pobjednika-Antante, a Bugarska na strani porazenih-Centralnih sila. Isto se ponovilo i u Drugom svjetskom ratu kad je Bugarska bila na strani Njemacke i Italije, a Jugoslavija je bila razbijena i okupirana. Srbija je u tim ratovima bila bolje srece i uzela je neke pogranicne krajeve naseljene Bugarima koje i danas drzi, odnosno drzi ih tzv. Jugoslavija.

Slicne bismo podatke mogli navesti i za odnose izmedu Srba i Makedonaca. Naime, u Prvom balkanskom ratu 1912. u kome su Srbi, Bugari, Grci i Crnogorci bili saveznici, prve tri zemlje su podijelile Makedoniju na tri dijela. Vardarska Makedonija pripadala je Srbiji, proglasena je juznom Srbijom i nasilno srbizirana. U Makedoniji su djelovali srpski teroristicki odredi zvani cetnici. I danas izmedu Srbije i Makedonije postoje neki nerijeseni problemi i Savezna Republika Jugoslavija, kako sebe nazivaju Srbija i Crna Gora, ne zele priznati Makedoniju kao samostalnu drzavu.

Iako su za postojanje prve Jugoslavije (1918.-1945.) odnosi Srba i Slovenaca bili uglavnom dobri (jer zbog jezika i granicnog polozaja Slovenije nije postojala opasnost od srbizacije), u drugoj Jugoslaviji (1945.-1990.) ti se odnosi kvare zbog velike eksploatacije koju provodi vlada iz Beograda, ali i zbog masovnog likvidiranja slovenskih jedinica, tzv. bijele garde 1945. kad su izvrsene masovna ubojstva Slovenaca u Kocevskom rogu i drugdje. Pravi sukob izbio je onda kad su Slovenci zajedno s Hrvatima 1990. zahtijevali konfederalno uredenje SFR Jugoslavije, pa ih je u ljeto 1991. napala srbizirana Jugoslavenska armija. Otada su i Slovenci odlucili zivjeti u slobodnoj i samostalnoj drzavi Republici Sloveniji koja postoji vec pet godina, ali je Srbija i Crna Gore nisu dosada priznale.

Ako, dakle, uzmemo u obzir sve ono sto je izneseno u referatima na ovom simpoziju, i tome dodamo i spomenute podatke, onda mozemo zakljuciti da je Srbija ili njena alternacija Jugoslavija (u sva tri svoja izdanja) poput hobotnice napadala sve ostale narode i zemlje s kojima je zivjela u blizem ili daljem susjedstvu. Iznimka su, samo donekle, pravoslavni Rumunji, jer Srbija nije imala s njima izravnih sukoba, ali postoji ipak problem Vlaha, zapravo Rumunja, u Homoljskim planinama u sjeveroistocnoj Srbiji koji su u dobroj mjeri vec srbizirani. Mozda je dobrim odnosima izmedu Srba i Rumunja razlog prirodna granica koju izmedu Srba i Bugara cini velika rijeka kakav je Dunav, razlika u jeziku i kulturi, ali i ista - pravoslavna vjera.

Tvrdnja da su se Srbi sukobljavali i ratovali s okolnim narodima, da su nad vecinom njih izvrsili etnicka ciscenja, iseljavanja ili nametanja pravoslavlja ne odnosi se samo na 19. i 20. st. otkad postoji nova srpska drzava, nego i na zbivanja u dalekoj proslosti, vec od 12. st. kad je Srbijom vladala dinastija Nemanjica. O tome je govorio i pisao i ovdje nazocni crnogorski knjizevnik Jevrem Brkovic a i mnogi drugi. Naime, Stevan Nemanja, utemeljitelj srpske dinastije bio je katolik, ali je presao na pravoslavlje, a zatim je silom prevodio na tu vjeru istocnog obreda i citave predjele u danasnjoj Crnoj Gori, dok je njegov sin - Sava Nemanjic, bio tvorac tzv. svetosavlja koje teoretski obrazlaze i odobrava takve postupke.

Isto tako treba reci da i danas, a ne samo u doba Vuka S. Karadzica i Jovana Cvijica, brojni srpski ucenjaci pa i njihova Akademija kao cjelina, rade na ostvarenju ideje Velike Srbije. Neki od njih postali su zagovaratelji i ideolozi agresije koju su opisivali, obrazlagali, pa i poticali u svojim radovima. U Bosni i Hercegovini to je radio akademik Milorad Ekmecic, a u Srbiji takoder akademik Vasilije Krestic, obojica istaknuti srpski povjesnicari koji su se djelimice skolovali i u Zagrebu, a radili na fakultetima u Sarajevu i Beogradu.

Tijekom izlaganja na ovom simpoziju bilo je nekoliko puta receno kako su se zbivanja u Jugoistocnoj Europi i poglavito na Blakanu odvijala pod diktatima mirovnih ugovora iz 1919./20. i 1945./46. Tj. pod dojmom odluka koje su donesene na pariskim (versajskim) mirovnim pregovorima koje su odredile sile-pobjednice Antante, odnosno u Jalti gdje su Saveznici s SSSR-om podijelili utjecaje u Europi. Treba reci da su sile pobjednice i u Prvom i u Drugom svjetskom ratu bile uglavnom iste: Engleska, Francuska, Rusija i SAD. One i danas strahuju od jedne jake, sada ujedinjene, Njemacke koja bi oko sebe okupila ostale srednjeeuropske zemlje (Ceska, Slovacka, Poljska, balticke zemlje, Austrija, Madarska, Hrvatska, Slovenija), tj. citavu srednju ili Mitteleuropu od Sjevernog i Blatickog do Jadranskog mora i trajno potisnule Englesku, Francusku i Rusiju s tog podrucja. U tom slucaju, poremetila bi se ravnoteza snaga do koje je doslo i raspadom Jugoslavije koja je i u Maloj Antanti izmedu dva rata, a donekle i u drugoj Jugoslaviji poslije Drugog svjetskog rata, bila osloncem tim silama, odnosno tampon-zona izmedu Atlantskog i Varsavskog pakta. To je bio temeljni razlog sto te drzave-clanice Vijeca sigurnosti nisu 1991. podrzale Hrvatsku, nego Jugoslaviju, odnosno Srbiju iako je ona bila agresor. Dakle, radilo se o globalnoj politici koja nije isla na ruku Hrvatskoj, koju su umjesto zapadnih velesila podrzale 1991. uglavnom srednjeeuropske drzave s Njemackom na celu.

Isto tako treba reci, a to je ovaj simpozij i potvrdio, da javno misljenje u SAD-u, Engleskoj i Francuskoj nije uvijek slijedilo sluzbenu politiku svojih vlada u odnosu na Hrvatsku, Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu. Brojni listovi, oporbeni politicari, pa i znanstvenici od kojih se neki danas nalaze ovdje, nisu odobravale preventivnu akciju Jugoslavenske armije u tim zemljama, nisu osudivale te zemlje zbog navodnog nacionalizma i separatizma, nisu srpsku agresiju prikazivali kao gradanski ili plemenski rat. Prema tome, ne mozemo osudivati narode, nego njihove vlade jer npr. Englezi ili Francuzi nisu odgovorni za politiku koju su zastupali gospodin Mayor ili predsjednik Mitterand kao i neki drugi politicari.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 50 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs