banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 17:44

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2787 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 140  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Istina o cetnicima
PostPoslato: 08 Dec 2005, 02:39 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Okt 2005, 18:31
Postovi: 24
Деценијама је у Југославији четнички покрет од стране пропагандне машинерије комунистичког режима представљан у најгорим својствима.То представљање има широку лепезу,почев од режимских комунистичких историчара и њиховог "научног" приступа проучавању прошлости,преко књижевне литературе,па све до играних филмова и стрипова.У свим тим аспектима четници су представљани као покрет издаје,крви и мрака.Намјера комунистичког режима,била је да их представи у свијести млађих генерација,као покрет:убојица,паликућа,силеџија,кољача,пијаница,брадатих и дугокосих запуштених људи,који витлају ножевима и машу црним заставама са мртвачким главама.Као у каквим дјечијим бајкама,желио се представити контраст,вјечите борбе добра и зла,патриотизма и издаје.
Насупрот пијаним и запуштеним четницима,били су партизани,избријани,зачешљани,са црвеним заставама и другарицама партизанкама,који се боре за слободу и умиру са пјесмом на уснама.
Историја и истина биле су сасвим другачије.
Ова књига плод је дугогодишњег ауторовог истраживања,и одговор свој тој бјесомучној и бескрупулозној комунистичкој вишедеценијској пропаганди.Писана је у име правде и истине,које су деценијама комунисти скривали и убијали.
Писана је у име хиљада расутих костију,несахрањених и неопојанијаних у пасјим гробљима и јамама,попаљених домова,реквизиције имовине "народних издајника",прогона и политичких "неподобности",у име книнске Крајине без Срба,расрбљеног Косова и Метохије,оскрнављених цркава и манастира у које се утјеривала стока,српске дјеце која у Београду и Подгорици пишу латиницом,и ките јелкице за нову годину,у име свега онога што нас је задесило као посљедица полувјековне владавине комуниста,који су нас одвели у "свијетлу будућност".

Дио из "Умјесто предговора" Др Александра Стаматовића ,аутора књиге ИСТИНА О ЧЕТНИЦИМА.

ИЗВОР и мјесто гдје се књига може преузети - ОВДЈЕ


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2005, 01:09 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2005, 16:00
Postovi: 942
Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
Daj molim te... Navedi onda bar jednu bitku, ali bas BITKU koji su cetnici vodili protiv Nijemaca u drugom svj. ratu?

_________________
Brza likvidacija je jedino rjesenje...
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 11:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
Citiraj:
Daj molim te... Navedi onda bar jednu bitku, ali bas BITKU koji su cetnici vodili protiv Nijemaca u drugom svj. ratu?

Ote mi rijec iz usta

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 15:53 
DELETED


Vrh
  
 
PostPoslato: 09 Dec 2005, 16:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
Draco_Malfoy je napisao:
Daj molim te... Navedi onda bar jednu bitku, ali bas BITKU koji su cetnici vodili protiv Nijemaca u drugom svj. ratu?


Navedi ti jednu koju su partizani vodili...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 16:34 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2005, 12:19
Postovi: 23
Lokacija: Sarajevo
nemoj palit ljude, pored VII ofanziva treba li ti jos koja, a cinjenica stoji da je u SFRJ odnosno na tada okupiranim teritorijama postojao najjaci pokret otpora u Europi, to je fakat. Sve zemlje na svijetu se ponose svojom anti-fasistickom tradicijom, sem nas (jesi li znao da je pokret otpora u Ceskoj poceo kad je Hitler izvrsio samoubistvo...).....

_________________
gdje su sive celije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 16:43 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 16:44 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2005, 12:19
Postovi: 23
Lokacija: Sarajevo
Hvala druze...............smrt fasizmu ..... sloboda narodu....

_________________
gdje su sive celije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 16:48 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
Micelijuse vrijedjas me i to mi ide na ku..c. Molim te suzdrzi se !!!
Samo sam trazio da mi navedete te "slavne" bitke pa da razgovaramo o njima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 16:49 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
Cetnici su digli ustanak, odmah poslije aprilskog sloma, a vasi (i moji, jer mi je deda bio u njihovim redovima od 41) partizani tek po napadu Nijemaca na Sovjetski savez. Istorijske cinjenice, rodjaci...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 16:57 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 17:13 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
Prihvatam izvinjenje.

Zelim samo da ljudima skinem mrak sa ociju. Ne govorim da nije bilo borbi izmedju partizana i Nijemaca, ali zelim da skrenem paznju na opseg tih borbi, na broj vojnika koji su u njima ucestvovali, na preuvelicavanje znacaja od strane komunistickog rezima, i na hiljade drugih stvari i cinjenica.

Kada vec pricate o cetnicima kao "losim momcima" da li znate da je 1943 godine u Holivudu snimljen film "The Chetniks-fighting querilla"? Ko je pricao o tome? Niko !!!

Meni je baka pricala da je prisustvovala velikom pokolju cetnika u Lijevcu polju, sa jedne strane Save ustase su drzale polozaje a sa druge partizani su ih sistematski ubijali. Mozda ovo ne bi bilo cudno sa onog stanovista, u ratu je glavni zaadatak da se unisti protivnik. Ali ovi cetnici su bili Hercegovci i Crnogorci koji su sa sobom poveli i svoje porodice. Izbjeglice u klasicnom smislu, jer su znali da im je opstanak, na teritorijama koje sam naveo, doveden u pitanje.

Slavna potjernica koju smo gledali u knjigama istorije u osnovnoj skoli na kojoj se za Tita nudi 100 000 Rajhs maraka u zlatu je samo polovina potjernice. Na drugoj polovini se nalazio lik Draze Mihailovica, i zaz njega je nudjena ista nagrada.

Jos samo jedan podatak, u redovima cetnika je bilo i muslimana, Slovenaca... Posebno jaki su bili odredi u Sloveniji, sastavljeni iskljucivo od Slovenaca.

I za kraj, zvanican naziv Drazinog pokreta nije bio Cetnici, vec Jugoslovenska Vojska u Otadzbini...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 17:23 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 18:10 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2005, 23:54
Postovi: 694
Lokacija: Istok B.L.
Slazem se sa tobom da pobjednici pisu istoriju i ja ovdje pokusavam da pokazem i drugu stranu medalje. Treba znati da su komunisti sve desno orjentisane snage svrstavali u cetnike, sto nema veze sa istinom. Draza je streljao ljude koji su saradjivali sa okupatorom. Otvoreno se zna da su cetnici sa Dinare, pod vodjstvom Milosa Djujica saradjivali sa Italijanima u cilju sprjecavanja ustaskih zlocina. Nisu "zaapadnjaci" zeljeli da rasture Jugoslaviju vec im je cilj bio da sprijece izlazak komunista na Jadran. Znas i sam da su blagonaklono prihvatili Jugoslaviju 1918...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 18:46 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2005, 19:05 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2005, 21:29
Postovi: 400
Lokacija: Sicilia
Mislim da je suvisno o ovome i raspravljat partizani su ti koji su nas rijesili Njemaca,a catnici su govorim istinu priklonjavali se jacem isto ko i u Uzickoj republici ,bili uz partizane a kad svabe navalise svom silom oni im se pridruzise.

Da su branili sela od ustasa i ostalih zlikovaca DA jesu ali su i bili na strani njemaca samo njih ,protiv ustasa se borili ,a sa njemcima bili saveznici barem u Srbiji ,a i u Bih za druge zemlje ne znam to sto marcus kaze slovenija..

Ono za sto su se oni borili niko ne shvata ,za koga i sta za kralja koji je pobjego kad je pukla prva puska.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2005, 00:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
Citiraj:
da li znate da je 1943 godine u Holivudu snimljen film "The Chetniks-fighting querilla"?

Jel to onaj gdje se radnja odvija u CG,a Draza je predstavljen kao lijep mladi junak?

Citiraj:
I za kraj, zvanican naziv Drazinog pokreta nije bio Cetnici, vec Jugoslovenska Vojska u Otadzbini...

Ok, a ko su onda bili Ljoticevci i sta ja znam koji sve ne?Dal su i oni bili JVuO?
Ovo nije provokacija,samo me zanima,jel ,koliko sam upucen u to,nije postojala neka jedinstvena komanda,a svi se naivaju cetnici.Cak su se i prilikom obiljezavanja nekakvog jubileja ove godine na Ravnoj gori posvadjali i proslavu su odrzavali na razlicitim mjestima.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2005, 03:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Okt 2005, 18:31
Postovi: 24
Чекајте,ако су се четници борили заједно са нијемцима,зашто је Хитлер уцијенио главу Драже Михаиловића на 100.000 тадашљих марака?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2005, 03:21 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Okt 2005, 18:31
Postovi: 24
Miloslav Samardžic, pisac knjige "General Draža Mihailovic i opšta istorija cetnickog pokreta", tvrdi:

POSLE ŠEST BOJEVA ZA NEVESINJE
CETNICI POBEDILI U BICI NA NERETVI

РАЗГОВАРАО: Dobrica GAJIC
Drugi tom knjige "General Draža Mihailovic i opšta istorija cetnickog pokreta" (Pogledi, 2005), od planirana cetiri, autora Miloslava Samardžica (1963), donosi niz provokativnih sudova koji pobijaju dosadašnje predstave u razumevanju Drugog svetskog rata na prostoru Kraljevine Jugoslavije. Svakako najvažnije, jeste Samardžicevo tumacenje bitaka na Neretvi i Sutjesci, gde on staloženim tumacenjem brojnih dokumenata pokazuje stvarni raspored snaga na terenu i njihov realni (ne)uspeh u ratnim operacijama. Ukratko, strategijska analiza nametnula je Samardžicu zakljucak da su na Neretvi cetnici pobedili, a da su na Sutjesci, pre svega zbog Brozovih grešaka, nemacke jedinice prosto masakrirale partizansku glavninu.
Svedok: U drugom tomu Vaše knjige "General Draža Mihailovic i opšta istorija cetnickog pokreta" tvrdite da su cetnici pobedili u Bici na Neretvi. Zar prelaskom mosta kod Jablanice partizani nisu pobedili cetnike?
Miloslav Samardžic: Kada sam poceo da pišem, i ja sam mislio da su cetnici izgubili Bitku na Neretvi, jer to ne tvrde samo komunisti, nego i pojedini cetnici koji su tamo bili. U nameri da istražim kako su cetnici izgubili, procitao sam preko 1.000 dokumenata - cetnickih, komunistickih, nemackih i nešto malo italijanskih. Kad ono, naidem na Dražinu cestitku majoru Petru Bacovicu, komandantu Operativnih jedinica Istocne Bosne i Hercegovine, za sjajnu pobedu u dolini Neretve! I naravno ta silna dokumenta pružila su mi jasnu sliku dogadaja iz dana u dan. U poglavlju "Bitka na Neretvi" naveo sam cak 420 izvora. To su sve primarna (nastala u vreme bitke) originalna dokumenta, uz po neku izjavu ucesnika.
Komunisti su upotrebili jednostavan trik. Prvu fazu bitke, koju su izgubili, oni preskacu i usredsreduju se na drugu fazu, u kojoj su pobedili. A to je upravo prelazak preko mosta kod Jablanice. Film "Bitka na Neretvi" završava se prelaskom mosta. Medutim, most je cuvalo svega 280 cetnika, od 15.000 koliko ih je bilo na tom sektoru (bilo je, inace, i 15.000 partizana). Knjige starijih komunistickih istoricara pominju još prvi boj za Nevesinje - prvi srpski grad istocno od Neretve. Oni tu proglašavaju kraj Bitke na Neretvi, jer su taj boj dobili partizani.
Neokomunisticki istoricari - npr. u trotomnoj "Istoriji Ravnogorskog pokreta", objavljenoj pre nekoliko godina - uvode u pricu i drugi boj za Nevesinje, koji su dobili cetnici. Ali, tom boju posvecuju svega nekoliko redaka, prelazeci odmah na treci, koji su dobili partizani. Oni tu završavaju Bitku na Neretvi, proglašavajuci pobedu komunista i prihvatajuci zakljucke svojih prethodnika: kako su partizani bili disciplinovani, hrabri i borbeni, za razliku od cetnika, kojima se pripisuje sve suprotno, pa su zato, navodno, izgubili.
Dakle, neposredno iza treceg usledio je cetvrti boj za Nevesinje, koji su dobili cetnici, pa peti, u kome su pobedili partizani, i najzad šesti, poslednji, kada pobeduju cetnici. Posle tog šestog boja za Nevesinje komunisti gube i na drugim sektorima u Istocnoj Hercegovini i bivaju potisnuti u Crnu Goru, u kanjon Pive. Bitka je trajala dva meseca - bila je krvava i maratonska. Komunisti su imali cetvorostruku prednost u automatskom naoružanju, koje su im dali ustaše i domobrani, ali presudile su vojnicke vrline cetnika i svest da se brani otadžbina.
S: O radovima Koste Nikolica i Bojana Dimitrijevica i njihovom videnju Ravnogorskog pokreta pišete vrlo negativno. Nasuprot Vama, oni su izriciti u stavu da su na Neretvi Mihailoviceve trupe pretrpele kljucni poraz. Štaviše, diskredituju Vas time što govore da ste publicista, a ne istoricar?
M.S: Upravo na njih se odnosi ono što sam malocas rekao o neokomunistickim istoricarima. U "Istoriji Ravnogorskog pokreta", kao i u knjizi "Đeneral Mihailovic", oni navode svega 4-5 dokumenata o Bici na Neretvi, a ja sam, kao što rekoh, naveo 420. Ali, mnogo je lakše navesti 4-5 dokumenata, prihvatiti teze svojih ucitelja i osuti paljbu po cetnicima.
Siguran sam da su i stari i novi komunisticki istoricari znali za svih šest bojeva za Nevesinje i za sve ostale borbe u dolini Neretve tokom dva meseca, kao i za rezultat: na kraju nijedan partizan nije ostao u Istocnoj Hercegovini, što znaci da je rec o nesumnjivoj cetnickoj pobedi. Hocu da kažem, ne verujem da je rec o necijem neznanju.
Mogu oni tvrditi za sebe da su istoricari, a za mene da sam publicista, novinar, ili šta vec - ali ono što oni pišu nije tacno, a ovo što ja pišem jeste tacno, pa neka ljudi zovu naše profesije kako god hoce.
S: Kakva je bila disciplina medu cetnickim formacijama? Kako su se pokazale jedinice Pavla Đurišica i Baja Stanišica?
M.S: Na Neretvi su se najbolje pokazali Hercegovci - Trebinjski i Nevesinjski korpus. Oni su izvojevali pobedu, uz pomoc delova dva istocnobosanska korpusa - Drinskog i Romanijskog. Disciplina u njihovim redovima bila je cvrsta i uopšte oni su za svaku pohvalu, narocito komandanti Trebinjskog i Nevesinjskog korpusa, kapetani Milorad Popovic i Milorad Vidacic. Đurišiceve i Stanišiceve jedinice bile su dosta slabe. Zbog njih su komunisti dobili drugu fazu bitke, kada su prešli reku. Cetnici koji tvrde da su cetnicke jedinice izgubile u Bici na Neretvi pripadali su upravo Đurišicevim i Stanišicevim jedinicama. Oni jesu izgubili, u toj drugoj fazi, i napustili front. Ali su na frontu još mesec i po dana ostali hercegovacki i bosanski cetnici, do konacne pobede.
S: Bitka na Neretvi poznata je i kao "Bitka za ranjenike". Koliko su partizani stvarno vodili racuna o ranjenim saborcima? Bulajicev film upravo to velica?
M.S: Da, ali izveštaji šefa partizanske Centralne bolnice, dr Gojka Nikoliša, pisani tokom bitke, kazuju da je bilo upravo obrnuto. Prosto je neverovatno koliko su komunisti bili nemarni prema tzv. obicnom coveku, posebno prema ranjeniku. Partizani iz 7. hrvatske divizije - kasnije je prozvana 7. banijska - pod komandom Pavla Jakšica, jednostavno bi ostavili nosila na snegu, opljackali ranjenike i otišli!
S: Zbog "martovskih pregovora" 1943. oštro kritikujete partizansko vodstvo. Mnogi ce se zapitati zašto, jer je poznato da je i general Mihailovic pregovarao 1941. sa Nemcima?
M.S: U ratu svako pregovara sa svakim. Ovde je, samo, bio jedan izuzetak: cetnici nikada nisu pregovarali, niti naravno saradivali, sa ustašama, jer je to bilo u svakom smislu nemoguce: ustaše su postojale zato da poubijaju što više Srba, dakle familija boraca koji su bili u cetnicima, tako da je saradnja ustaša i cetnika bila logicki nemoguca. Oni su uvek bili u ratnom stanju.
Pitanje je, dakle, koji je cilj pregovora. Cetnici su se 1941. našli u sendvicu izmedu partizana i Nemaca: prvi su napadali Ravnu goru sa juga, drugi sa severa. U kriticnoj situaciji, Draža je poslao identicno pismo i Titu i komandantu nemacke divizije, u kome se otprilike kaže: mi ne želimo da se borimo sa vama (partizanima, odnosno Nemcima), vec samo sa njima (Nemcima, odnosno partizanima), zato bi trebalo da se sastanemo i pregovorima rešimo stvar... Nemci su zagrizli mamac i zaustavili napade sa severa. Cetnici su za tih nekoliko dana skoncentrisali snage na jug i potukli partizane. Kada su videli da ih Draža samo zamajava, Nemci su obnovili napade, ali, gledano sa cetnicke strane, cilj pregovora je ostvaren.
Komunisti pišu o "martovskim pregovorima" sa Nemcima radi razmene zarobljenika...
Prvo, to nisu bili martovski, vec martovsko-aprilsko-majski pregovori.
Drugo, to nisu bili pregovori, vec je potpisan sporazum sa Nemcima.
Trece, komunisti ostavljaju utisak da su imali silne uspehe u borbi sa Nemcima, cim su menjali zarobljenike. Zapravo, zarobljenika je bilo svega 27 i gotovo svi su bili civili - nemacki inženjeri u bosanskim rudnicima. U ruke partizana pao je samo jedan oficir, major Šterker, i to ne u borbi. On je imao problema sa stomakom, pa se cesto odvajao od jedinice tražeci neki žbun. Komunisti su ga uocili sa nekog brda i zaskocili.
Partizani su potpisali sporazum da ce se sa Nemcima zajedno boriti protiv cetnika i Engleza, cije iskrcavanje na Jadran su tada svi ocekivali. Dok se narod radovao dolasku saveznika, ocekujuci kraj rata i slobodu, komunisti su po svaku cenu hteli da produže rat sve dok ne dode Staljinova vojska i postavi ih na Dedinje.
S: Posle Neretve, došla je na red Sutjeska. Kako ocenjujete odluku partizanskog Vrhovnog štaba da se u operaciji "Švarc" probije dolinom Sutjeske?
M.S: Posle pobede na Neretvi, cetnici su sabili partizane u severnu Crnu Goru. Pocetna pozicija bila je ovakva: u centru 15-16.000 partizana (Broz je u meduvremenu pozvao svoje jedinice iz Istocne Bosne, a nešto je uspeo i da mobiliše), oko partizana 22.000 cetnika, a oko cetnika 65.000 Nemaca. Cilj partizana bio je da stvore novu "sovjetsku republiku" u Hercegovini, Crnoj Gori, Starom Rasu i Metohiji, gde bi mobilisali muslimane i Albance, pošto Srbi više nisu hteli u njihove redove. Razume, se prvi cilj partizana bio je da unište cetnicke jedinice.
Cilj cetnika bio je da unište partizane, kako ih oni ne bi ometali u borbi protiv Nemaca tokom saveznickog iskrcavanja. Draža je najpre smatrao da ce to moci da ucini sa snagama iz Hercegovine, Istocne Bosne i Crne Gore, ali pošto su se crnogorski cetnici slabo držali, poceo je da zove jedinice iz centralne Srbije. Prvo su stigli delovi Rasinskog (major Keserovic) i 2. ravnogorskog korpusa (kapetan Rakovic), sa oko 2.000 boraca.
Cilj Nemaca bio je da unište i cetnike i partizane - najpre prve pa onda druge. Zahvaljujuci jakoj obaveštajnoj službi, cetnici su uvek znali raspored nemackih snaga i njihove namere, pa su se na vreme sklonili. Tokom operacije "Švarc" poginulo je 17 cetnika. Najpre su stradali hercegovacki cetnici, jer su ih sa leda, dok su napadali partizane u dolini Pive, napale dve nemacke divizije: 118. lovacka i 369 "Vražja" (bila je nemacko-hrvatska). Ipak, pošto su to bile elitne trupe - Trebinjski i Nevesinjski korpus - sa glavninom snaga uspele su da se izvuku. Imale su nekoliko poginulih i nekoliko stotina zarobljenih boraca. Potom su stradali crnogorski cetnici. Njih nekoliko hiljada zarobljeno je u Kolašinu i odvedeno u logor. Razlog je bio taj što je major Pavle Đurišic otkazao poslušnost Vrhovnoj komandi i stupio u pregovore sa Nemcima, uz posredovanje ljudi generala Milana Nedica i Dimitrija Ljotica. Đurišic je poverovao Nemcima i nije sklonio jedinice. Svi su se našli na jednom mestu, tako da su ih Nemci jednostavno opkolili i razoružali bez borbe.
Prvih nedelju dana, od 11. do 17. maja 1943, operacija "Švarc" vodena je protiv cetnika, a potom, do polovine juna, protiv partizana. Vladimira Velebita, Titovog generala koji se do pocetka operacije nalazio kod Nemaca - Nemci su prevarili kao i Pavla Đurišica. Rekli su mu da se glavne nemacke snage nalaze na severu, izmedu Višegrada i Sarajeva. Velebit je poverovao Nemcima, a Broz Velebitu - da na tom sektoru ima cak 80.000 Nemaca. A u stvari tu ih je bilo najmanje. Zato je Broz cetiri puta naredivao proboj iz obruca na sektoru najbolje nemacke jedinice, 1. brdske divizije. Tek iz petog pokušaja partizani su krenuli na sever, dolinom Sutjeske. Ostatke njihove glavnine tu su propustile ustaše iz "Vražje divizije", koje Nemci ni "najdrasticnijim merama", kako piše u njihovom izveštaju, nisu uspeli da nateraju u borbu.
Tako je od 15-16.000 poginulo 12-13.000 partizana, ukljucujuci i ranjenike. Od ovog poraza oni se nikada nisu oporavili, tj. do kraja rata nisu uspeli da stvore onako dobre jedinice kao što su bile 1. proleterska, 2. proleterska i 3. udarna divizija, koje su namucile cetnike u dolini Neretve. Medu malobrojnim preživelim komunistima preovladivali su tzv. partijci, koji su se držali pozadine, dok su najbolji borci nestali.
Nemacki izveštaj o operaciji "Švarc" kaže: "Dok su cetnici uspeli da se na vreme izvuku iz obruca, komunistima to nije pošlo za rukom..."
S: Zbog cega 1943. dolazi do uskracivanja engleske podrške generalu Mihailovicu? Pretpostavlja se da je pukovnik Bejli imao zadatak da otruje Mihailovica?
M.S: Cetnici su u Bejlijevoj torbi pronašli bocicu otrova. Mada to ne postoji napismeno, može se pretpostaviti da je otrov bio namenjen Draži, imajuci u vidu englesku politiku. Englezi, a pre svega Amerikanci, imali su cilj da što duže traje rat izmedu Nemacke i Sovjetskog Saveza, kako bi Nemci i Rusi pretrpeli što vece ljudske i materijalne gubitke, zbog kojih ne bi mogli da im konkurišu u posleratnoj borbi za prevlast u svetu. Da bi produžili rat, Englezi i Amerikanci su Staljinu stavili u izgled izlaz na Sredozemno more - tj. na Jadran, kao i okupaciju cele srednje Evrope, ukljucujuci Poljsku i Cehoslovacku, koje su kao i Kraljevina Jugoslavija bile na strani zapadnih saveznika. Cercil i Ruzvelt su racunali da ce u borbama do Jadrana i srednje Evrope Nemci i Rusi imati strahovite gubitke. Signal da ce Kraljevina Jugoslavija biti Staljinova ogledao se u uskracivanju podrške cetnicima i pomaganju partizanima. Što se tice Poljske i Cehoslovacke, njihovi politicari, koji su se kao i naši nalazili u Londonu, pružali su strahovit otpor, ali uzalud.

BROZ BIO PANICAR I KUKAVICA
S: Rušenje mosta na Neretvi decenijama je predstavljano kao Titova "genijalna varka"?
M.S: Sa cetnicke, tj. srpske, tacke gledišta, Broz je bio idealan strateg - jer nije znao ništa. Cak ni da cita vojnu kartu. Sem toga, bio je panicar i kukavica, kako ga opisuju njegovi najbiliži saradnici Sreten Žujovic i Pavle Jakšic. Verujem da je to razlog što ga Draža nije likvidirao 1941. Ne mislim na ono kada ga je pustio na casnu rec, vec na neku drugu priliku u tom periodu izrazite nadmocnosti cetnika. Naime, na sastancima u Brajicima i Struganiku Draža je "procitao" Broza, povezavši njegovu totalnu nesposobnost sa prirodom komunizma, cija se kadrovska politika zasniva na tzv. negativnoj selekciji. Drugim recima, kada je Broza postavila na celo Komunisticke partije Jugoslavije, Kominterna nije ni pomišljala na ratne komandne vrline. Od 20 clanova Centralnog komiteta u Moskvi su ubili 19, a njega, Broza, ostavili su i postavili na celo partije jer je najbolje slušao i najbolje cinkario svoje drugove - pa cak i svoju ženu. Inace, da je na njegovom mestu bio npr. Sreten Žujovic Crni, diplomac sa Sorbone, veoma hrabar i vešt covek - to bi za Srbe bila mnogo gora kombinacija. Ovako, zbog Brozove nespretnosti, partizani su imali silne neprilike, a cetnici veliku prednost.
Rušenje mostova na Neretvi je jedan od najkatastrofalnijih Brozovih poteza tokom rata. Naredio je da se mostovi poruše na kraju prve faze bitke - 28. februara 1943. - koju su partizani izgubili. Oni su bili prešli reku, u pravcu Nevesinja, ali su ih cetnici odbacili natrag. Broz je naredio da se mostovi sruše kako ih cetnici ne bi mogli goniti dalje na zapad. Nije znao da se u tom trenutku 80 posto cetnika vec nalazi na zapadnoj obali reke i nije se setio da cetnici prelaze Neretvu, koja je u to doba godine bila plitka, na gazovima, tj. da im mostovi nisu potrebni. Mostovi su bili potrebni partizanima jer su imali 12 tenkova, 12 haubica i 200 kamiona koje su prethodno zarobili od Italijana. Kamioni, kao i nešto autobusa, služili su im za prevoz 4.000 ranjenika. Kada se Broz ponovo predomislio i naredio novi pokušaj prelaska Neretve, sve to moralo je biti baceno.
Posle rata komunisticki istoricari su izmislili pricu o "genijalnom strategu", koji je navodno srušio mostove da bi zavarao cetnike. Tu pricu je još 1972. godine demantovao Koca Popovic, komandant 1. proleterske divizije.

DOMOBRANI HTELI POD KOKARDU
S: U jednom od uvodnih poglavlja pišete o saradnji komunista i ustaša. Manje je poznato da su cetnici imali odredene sporazume sa domobranima?
M.S: Komunisti i ustaše saradivali su oduvek. Cim je ustaški pokret osnovan, pocetkom 30-ih godina prošlog veka, u centralnom listu Komunisticke partije, "Proleteru", broj 28, objavljen je clanak "Ustaški pokret u hrvatskim krajevima", u kome je pored ostalog pisalo: "Komunisticka partija pozdravlja ustaški pokret lickih i dalmatinskih seljaka i stavlja se potpuno na njihovu stranu..."
Ustaše i komunisti ucvrstili su prijateljstvo u zatvorima Kraljevine Jugoslavije, u kojima su delili celije. U kaznionici u Sremskoj Mitrovici potpisali su sporazum o saradnji, a neposredno po pocetku rata, krajem aprila 1941, potpisali su još jedan sporazum o saradnji.
Saradnja komunista i ustaša bila je borbena. Kako to npr. beleži jedan nemacki izveštaj, oni su se "rame uz rame" borili protiv cetnika.
Politika cetnika prema Hrvatima bila je dvojaka: ustaše uništavati "gde god se nadu", kako je to naredivao Draža, a domobrane, kao blažu hrvatsku varijantu, neutralisati politickim merama. Izvestan broj domobranskih jedinica, udaljen od Zagreba - npr. oni u Istocnoj Bosni - trebalo je da prede u cetnike, ali su to Englezi i Amerikanci osujetili. Zapravo, ti domobrani su vec pocetkom 1943. hteli pod kokardu, ali cetnici su to odložili, jer u planinama nije bilo dovoljno hrane.

PRAVI VALTER RADIO ZA DRAŽU
S: Zašto smatrate da su film "Valter brani Sarajevo" i TV serija "Otpisani" zasnovani na falsifikovanju istorijskih dogadaja?
M.S: Valter je potpukovnik Žarko Todorovic, komandant cetnickih ilegalaca u Beogradu. Akcija njegovog hapšenja, marta 1943, jeste najveca akcija koju je Gestapo uopšte izveo na Balkanu. Ipak, Valter im neposredno potom beži, u Zagreb, gde su ga odveli i pokušali da iznude priznanje o tamošnjim saradnicima. Ponovo su ga uhapsili septemba i odveli u Mauthauzen. Preživeo je najteži tretman, pa su ga, iz strahopoštovanja, postavili na najlakše mesto u logoru - da bude baštovan. Posle rata je bio pukovnik francuske armije. Preminuo je u Parizu posle 2000. godine.
Po hapšenju pravog Valtera, Gestapo je medu cetnicke ilegalce u Beogradu ubacio lažnog Valtera. Tako je Draža, sa svojim oficirima, utrošio silnu energiju da raskrinka lažnog Valtera. Radilo se, naime, pod šiframa i u najvecoj tajnosti, a gestapovci su bili veoma opasni pošto su mnogi govorili srpski bez stranog akcenta (folksdojceri).
Za sve ovo što sam rekao postoje dokumenta, koja sam naveo u knjizi. Komunistickog Valtera, medutim, Nemci i ne pominju. Znam da je komunista Vladimir Peric imao šifru Valter, jer sam procitao njegovu biografiju. On je poginuo 6. aprila 1945. u Sarajevu, od jedne zalutale minobacacke granate. Tako su komunisti svom Valteru pripisali akcije Dražinog Valtera...
Što se "Otpisanih" tice, dovoljno je reci da do dolaska Crvene armije u Beogradu nije ubijen ni jedan Nemac. Cetnickih ilegalaca bilo je daleko više nego komunistickih. Draži nije padalo ni na kraj pameti da njegovi ilegalci u Beogradu ubijaju Nemce, zbog odmazdi 100 za jednog. Oni su imali druge zadatke, koje su sa uspehom obavljali: nabavka novca, sanitetskog i štamparskog materijala (jer je cetnicki pokret izdavao oko 130 listova, medu kojima i jedan dnevni), a narocito obaveštajna služba.
Jedna epizoda "Otpisanih" je napravljena doslovce na osnovu dokumenata Gestapoa o cetnickim ilegalcima u Beogradu. To je ono kada goniometar otkriva radio stanicu. Komunisti u Beogradu nisu imali ni jednu radio stanicu, a cetnici su imali tri-cetiri, koje su se šifrovano, tajno, javljale Dražinoj Vrhovnoj komandi.



http://www.svedok.co.yu/index.asp?show=47019


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2005, 03:28 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Okt 2005, 18:31
Postovi: 24
Да ли би Труман и Де Гол одликовали некога ко је сарађивао са фашистима?

http://www.rcp-brcko.com/dokumenti_odlikovanje.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2787 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 140  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs