banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 05:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1895 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89 ... 95  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Jan 2021, 13:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Kucam palčevima, i N je dobrano udesno na iOS . . . Iritantno je.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2021, 13:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5576
Lokacija: Banja Luka
Zato sto RN7 ima uzi ekran od RN4 npr.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2021, 15:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
Odgledao sam film i to je to.Ja sam zadovoljan.
Prikazana je suština, da se ispriča početak ratnih dešavanja i sam tok operacije Koridor 92.
Fino su akteri pričali detalje, objašnjeno je kako i kojim redoslijedom je akcija trajala.Taktičke grupe i ostalo.
Ne znam šta je neko očekivao, sa malo sredstava i bez dozvole BiH da se snima na našim sredstvima i terenu ,da se snimi holivudski hit.
Da nije bilo Srbije ne bi ništa ni bilo.
Film je postigao što je i trebalo.Ko je znao tok akcije i sam učestvovao, još je evocirao uspomene.Ko nije imao pojma ni o čemu, sada sigurno zna mnogo toga.
Scene silovanja, mučenja i psovki su ok, nije pretjerano.Moralo se pokazati i ta brutalna strana ratnog užasa.
Neko zamjera onu scenu kada sjede vojnici oko vatre i za trenutak zaboravljaju rat i pjevaju "nešto od Jagoda"?
Pa zar se to može zamjeriti.To su sve bili mladi momci koji su slušali tu vrstu muzike.Hrabri borci. djeca.Ne nego su trebali biti akademski građani pa da zapjevaju operu.
Da mi je samo vidjeti ove što kao nešto zamjeraju za ponašanje vojnika, da samo provedu jednu noć pod vedrim nebom sa sve paljbom iz raznog oružja i oruđa.Sve heroj do heroja.
Svaka čast svim učesnicima u akciji Koridor 92 i veliko im hvala za sve što su učinili da mi danas jesmo ovdje gdje smo.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2021, 22:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Suština, po mom mišljenju, je da bude ispričana priča o proboju koridora, koja nije stvar rata i ratnih operacija, već potrebe naroda. To što se moralo ići ratom je stvar nužde i sekundarno je u odnosu na ljudsku priču.

Za razliku od Košara i Paštrika, koji su produkcijski odlični da se razumijemo, Koridor 92 je fokusiran na nešto drugo, na ono što je u toj akciji bilo primarno u odnosu na ratne operacije koje su samo posljedica nečeg većeg - ljudsku tragediju i potrebu koje su uzrok tih operacija. Dakle, vojne operacije u samom filmu treba da budu prikazane kroz prizmu razloga zbog kojih se dešavaju, a ne da budu svrha same sebi - rat je sekundaran, iznuđen i neželjen. Upravo sve ove scene koje odstupaju od dokumentarističkog prikaza kretanja i dejstava vojske prikazuju to.
Koja je poruka:
mi nismo krenuli u proboj zato što smo željeli da krenemo u rat, natjerani smo na to - milion i po ljudi u okruženju, brojni Srbi u Posavini izloženi torturi i zločinima... Check;
u rat ne kreće neka apstraktna spartanska vojna sila, već narod koji je prinuđen na to... Check;
narod koji je pritjeran do duvara ima iz sebe iznikle pojedince koji su u stanju da ga organizuju u respektabilnu vojnu silu... Check;
od presudne je važnosti pokazati da proboj koridora nije nikakva agresorsko-osvajačka akcija, već grčevita borba za preživljanje... Check;
učesnici te borbe su obični ljudi, tuđom voljom primorani da uzmu pušku i bore se, da progutaju svoj strah i nesigurnost i postanu heroji iako to nisu željeli (scene o strahu od vode, o Barbari Strajsend, o Divljim jagodama...)... Check.

Koga briga kakve su bile uniforme i šljemovi? Koga briga jel prikazana svaka pojedina vojna akcija ili ne? Dat je kontekst, uzroci i posljedice.
Proboj koridora nije neka mitomanska vojna akcija nesalomive vojne sile, već poduhvat naroda koji nije imao drugi izlaz. VRS je samo ruka naroda i narodne potrebe u tom trenutku, narodna vojska u najboljem mogućem smislu te riječi. To film i prikazuje.

Da li je moglo bolje? Uvijek može bolje.
Da li bi bilo bolje da su stvari prikazane onako kako Simić i neki sa ovog foruma kojima se to ne sviđa traže? Odlučno - NE!
Sterilna i beživotna dokumentaristička priča o detaljima vojne akcije ne bi ispunila svrhu zbog koje je ovaj film trebalo snimiti - prikazati narod kao onaj koji je u glavnoj ulozi. Ako već treba graditi mit (kako to traži Simić) onda gradimo mit kako treba, a ne na pogrešnim temeljima.

Možda ja griješim, možda zaista nisam u pravu, ali ja to tako vidim. Ono zbog čega me je film oduševio je baš to što nije bio ono što njegovi kritičari traže. Da je bio takav, vjerovatno bih ja bio na mjestu kritičara.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2021, 23:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Bem li ga, ime filma je "Koridor 92" - isto kao i ime operacije.
Ako sudim po imenu, rekao bih da naziv "Ratne priče sa Paštrika" dopušta više digresije nego naziv "Koridor 92".
Zamisli samo naziv "Ratne priče sa koridora"...

Džabe si čekirao te stvari, budući da univerzalno važe i za Košare i za Paštrik:
1) Nismo natjerani na granicu sa Albanijom u rovove jer smo željeli rat, već smo natjerani na njega - izloženost torturi i zločinima na Kosovu: check
2) Opet u rat ne kreće nikakava spartanska sila već golobradi mladići koji nisu odslužili ni tri mjeseca vojske, pa se priključuju i njihovi očevi koji su odveć u godinama: check
3) Opet narod iznjedri heroje koji drže konce da vojska izgura: check
4) Košare i Paštrik nisu agresorske akcije, već zaštita jedne države: check
5) Učesnici te borbe su obični ljudi, tuđom voljom primorani da uzmu pušku i bore se, da progutaju svoj strah i nesigurnost i postanu heroji iako to nisu željeli: check

:D

Možemo se natezati ovako do sutra, ali nema potrebe.
Tebi je film dobar. Ja mislim da film može proći, ali da nije baš dostojan boraca, civila i njihove žrtve.
Djeluje mi da je zbrzan i sfušaren, da bi se ispoštovali rokovi ili nešto drugo.
Mislim da bi bilo smislenije da je odrađeno ljudski, čestito i natenane, pa makar to trajalo još godinu dana.
Da kao rezultat toga ostane nešto monumentalno, a ne samo meh...
Izgleda da u zadnje vrijeme sve radimo onako osrednje, nema težnje ka perfekcionizmu...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2021, 23:40 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Okt 2020, 16:15
Postovi: 769
Jebajiga nije holivudski blockbuster. Ne vjerujem da je budzet za film bio 300 miliona $. A i uradjen je da bude kao dokumentarac sa scenama rekonstrukcije

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2021, 23:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Džaba gluvom govoriti.

Nemam ni vremena ni snage objašnjavati šta je to pripovijedanje, a šta je faktografisanje. Ovo potonje je najgore što može neko učiniti. Tome služe istorijske knjige i enciklopedije. Film, pa i dokumentarni, služi da priča priču i izazove katarzu. Mada teško je to objasniti onima koji smatraju da film može nastati od Marvela ili da je CSI nešto što priča priču. Sagoren mozak Discoveryjem i šundom.
OK, za vas je meh... Za Simića je Apokalipsa danas glup film (naveo u onom svom kakenju) i dobro... Govorimo dva različita jezika.

"Neslaganje nije kada jedan kaže crno, a drugi bijelo. Neslaganje je kada jedan kaže crno i drugi kaže crno, ali pod tim podrazumijevaju različite stvari."
-- Žak Ransijer

Ja pri svom ti pri svom. Mislim da je OK da bude tako. Sve ostaje subjektivno. :)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2021, 23:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
@staklo

Meni su Ratne priče sa Košara i Paštrika super. Poželio sam / očekivao sam da i Koridor 92 bude takav.
Nigdje nisam ni spomenuo suvoparne dokumentarce ili blokbastere i budžete od 300 miliona...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2021, 00:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
I tu je čitav problem.
Očekivao si da Koridor bude ono što Koridor nije. I tako svi kritičari.
Koridor nije Paštrik, Koridor nisu Košare... Koridor je Koridor. Iza Košara i Paštrika nije stajala vojska stvorena mjesec dana prije bitke (ili manje od godinu, kad uzmemo Z. Slavoniju). Nije narod od Prizrena do Sombora gledao u leđa njima nadajući se pobjedi i slobodi... nisu ni znali da se dole vodi borba dok Zarićka nije snimila film. Ni ti nisi imao pojma o tome. Za koridor su svi znali.
Drugi kontekst, druga priča, drugo sve...

Jbg, očekivao si travnički, a dobio banjalučki ćevap. Sad ti ne valja. A ipak bi banjalučki. Ali da bude kao travnički. Al ste zahtjevni. :lol:

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2021, 01:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Tesko gladnom srati.

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2021, 02:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja sam gledao vijesti tada, srpska policija ratuje protiv OVK, drugu polovinu '97, čitavu '98 i sve to koristeći automacko naoružanje o svakoj toj akciji može da se snimi jedna epizoda Plavaca.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2021, 08:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8734
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Evil_Dead je napisao:
I tu je čitav problem.
Očekivao si da Koridor bude ono što Koridor nije. I tako svi kritičari.
Koridor nije Paštrik, Koridor nisu Košare... Koridor je Koridor. Iza Košara i Paštrika nije stajala vojska stvorena mjesec dana prije bitke (ili manje od godinu, kad uzmemo Z. Slavoniju). Nije narod od Prizrena do Sombora gledao u leđa njima nadajući se pobjedi i slobodi... nisu ni znali da se dole vodi borba dok Zarićka nije snimila film. Ni ti nisi imao pojma o tome. Za koridor su svi znali.
Drugi kontekst, druga priča, drugo sve...

Jbg, očekivao si travnički, a dobio banjalučki ćevap. Sad ti ne valja. A ipak bi banjalučki. Ali da bude kao travnički. Al ste zahtjevni. :lol:


Ja ću dodati jednu malu opasku, na Kosovu su ratovali većinom regruti sa vrlo malo dobrovoljaca i rezervista....oficirski kadar je bio profesionalan. Zato je i slika koju je Castra okačio sa vojnicima VJ dojmljivija, nego što je naš vojnik prikazan u filmu.

Na Koridoru je bila obratna situacija, izuzev komandnog kadra koji su bili profesionalna vojna lica(bar na početku akcije) mada je bilo i dosta starješina iz rezervnog sastava (2.Krajiška brigada nije imala nijednog profesionalnog starješinu već su svi bili iz rezervnog sastava - bar onaj dio koji je bio u ratnim dejstvima) vojnici su u velikom broju bili rezervisti, vrlo mali broj je bio regruta koji su nakon povlačenja JNA iz SRBiH došli iz drugih republika.....vrlo mali postotak. Tako je bilo i u mom bataljonu, izuzev oficira koji su bili profesionalna vojna lica (bio je i jedan broj rezervnih oficira) vrlo mali broj mladih vojnika/regruta je bilo u proboju Koridora. Velikom većinom svi su bili rezervisti.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2021, 09:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Nisam ja nikakvu sliku okačio...

Nemojte miješati babe i žabe. Ne kritikujem ja vojsku i događaje, već film...

Nisam tip koji pljuje po svemu našem, al' nisam ni tip koji nešto hvali samo zato što je naše.
Ima gomila filmova urađenih bolje i kvalitetnije nego Koridor 92, sa njima se treba porediti i tome težiti, a ne reći "ćuti dobro je i ovo, do sad nismo imali ništa"...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2021, 09:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5843
Evil_Dead je napisao:
Džaba gluvom govoriti.

Nemam ni vremena ni snage objašnjavati šta je to pripovijedanje, a šta je faktografisanje. Ovo potonje je najgore što može neko učiniti. Tome služe istorijske knjige i enciklopedije. Film, pa i dokumentarni, služi da priča priču i izazove katarzu. Mada


Nakon filma sam upravo osjećao katarzu i jak antiratni osjećaj. Čak mi je bilo žao onih Hrvata što ih naši pobiše u zasjedama, kad su im upali ono par kilometara u dubinu.
Taj osjećaj na kraju filma mi je dovoljan da zanemarim tanku glumu u igranom dijelu i slične stvari, kaj ste rekel, dećki, i to... Da se moglo bolje uraditi, pa sigurno, ali i ovako, djeluje da je glavni cilj postignut. Ispričana je neposredna, ljudska priča.

Citiraj:
Meni je prica o pjesmi Barbare Strejsend na radiju jedan od najzanimljivih "nebitnih" detalja filma. S jedne strane apsurd, a sa druge upravo to o cemu pises.


Da. Dan nakon gledanja filma sam pustio tu pjesmu.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2021, 14:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 08 Sep 2016, 08:14
Postovi: 125
Hladne glave,nakon još jednog gledanja,izjavljujem sledeće:
Skidam kapu na želji i trudi,ali film je promašaj. Dokumentarni dio ima prolaznu ocjenu,ali igrani dio je čisto sr.nje.
Hvala i dovidjenja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2021, 14:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 23 Nov 2015, 23:59
Postovi: 4873
Lokacija: Tu preko puta
S obzirom koliko se "cijene" borci, akcije i sve sto su nasi ljudi uradili u zadnjem ratu od strane dragih nam vodja trenutnih, ja sam zadovoljan sto postoji bilo sta.

_________________
1926 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2021, 04:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
NN: Film će u Srbiji premijerno biti prikazan sljedeće sedmice, a najavljena je i serija.

STOJKOVIĆ: U planu je serija od četiri-pet epizoda jer zaista ima mnogo snimljenog materijala. Film se bavio faktima, ništa nije izmišljeno. To su ispovijesti običnih vojnika, boraca, plus dokumentovani materijal sa sudova. Serija će otkriti još mnogo toga što nije stalo u sat i po vremena filma.

NN: Za kada je najavljena serija?

STOJKOVIĆ: Serija bi trebalo da bude prikazana negdje oko Vidovdana. Uz pomoć Ministarstva unutrašnjih poslova RS trebalo bi dosnimiti nekoliko scena. Neće biti potrebni nikakvi tenkovi i to što Vojska Srbije ima, nego prosto nedostaje nekoliko scena s autentičnih lokacija, a da li će doći do realizacije svega toga sada već postaje pitanje zbog jako loših stvari koje film prate. Meni bi bilo jako žao ako ne dođe do realizacije serije, ali razumio bih rediteljku ako odustane. Možda ne bi bilo loše da to snime glavni kritičari filma koji nisu anonimusi i koji se vjerovatno u to razumiju bolje od nas. Trebalo bi oni to da preuzmu i da završe. Mislim da bi to bilo čak i legitimno. Vidjeli su naše greške, pa neka urade bolje. Jednostavno je to snimiti, ništa tu nije teško.



Citiraj:
NN: Zanimljiva je priča o Kulturnom centru u Derventi gdje ste u ratu zatekli nemile scene, a na istom mjestu se danas presvlačite kad igrate predstave prilikom gostovanja u tom gradu.

STOJKOVIĆ: U filmu izgleda da ja ulazim u Derventu u trenutku oslobođenja, ali ja sam tamo ušao pet dana kasnije. Derventa je dobrim dijelom bila oslobođena kada sam ušao u taj današnji Kulturni centar, nekada Dom vojske. Naša baza je bila na Kulini i došao je jedan major, kasnije general. Mi smo se taman vratili s izviđanja i jeli nešto. On je došao i rekao potporučniku: "Daj mi jednog vojnika, treba mi kao obezbjeđenje". "Glumac, 'ajde", rekao je potporučnik, i ja, šta ću, uzmem opremu i sjednem u žuti golf kec, kao da danas gledam. Ja klinac, dvadeset godina. Kaže major: "Ne boj se ništa, idemo nešto do grada". Okolo su padale granate, ali došli smo nekako do grada i stali tačno kod Doma vojske i biblioteke. Kaže major: "Idem ja do štaba, brzo ću, a ti se sakrij tu i čekaj". I pobjegao sam ja tada pod strehu kod glavnog ulaza sadašnjeg Kulturnog centra. Tad je pala jedna granata, pa druga, geleri na sve strane i ja pobjegnem, uđem unutra i siđem u podrum. Tu se danas mi presvlačimo kada igramo predstave. Ta memla, smrad krvi, komadi odjeće, krvava ćebad, tu je Azra Bašić ubila Blagoja Đuraša i mi smo snimili tu scenu, za koju su i neki naši rekli da je previše brutalna, da to nije za gledaoce. Dajte ljudi, to je mnogo brutalnije izgledalo u stvarnosti. Sve u svemu, ja sam filmom jako zadovoljan i mislim da će on biti na ponos nama, ko god šta pričao o tome.


https://www.nezavisne.com/kultura/film/ ... -92/640919

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2021, 08:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8734
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Nadam se da će i seriju napraviti pa da se malo "razvuče" radnja....

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2021, 12:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5843
supersonic je napisao:
S obzirom koliko se "cijene" borci, akcije i sve sto su nasi ljudi uradili u zadnjem ratu od strane dragih nam vodja trenutnih, ja sam zadovoljan sto postoji bilo sta.


Ali doslovce ovo.

Lijepe vijesti za seriju, pa eto i prilike da ovi kritičari koje Piksi pominje (vjerovatno sa kulturne scene) pro bono daju svoj doprinos, da to ispadne kako valja.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2021, 12:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
motozeljo je napisao:
Nadam se da će i seriju napraviti pa da se malo "razvuče" radnja....
S obzirom na obim operacija, serija bi bila mnogo bolja.
Jbg, ne može se sve što je bilo bitno strpati u sat i po filma taman da je budžet bio ko za blockbuster.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1895 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89 ... 95  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs