banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:00

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Verbalno "zezanje"
PostPoslato: 17 Sep 2020, 07:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 705
Šta činiti u situaciji kada drugo dijete konstantno provocira vaše dijete i govori mu nešto što se njemu ne sviđa?
Primjer situacije je, sin (5.5g) od komšije svaki dan govori mom dječaku (3.5g) da je beba čim ga vidi, i kako on još piški u pelenu i kako se neće niko igrati sa njim jer je beba, do te mjere da moj sin počinje plakati. Najgore što se i druga djeca odmah prikače i svi se sjate oko njega i ponavljaju to. Roditelji te druge djece ne reaguju na to iako su tu.
Ima li ko iskustva sa tim?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 07:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Forumski odgovr je vjerovatno: neka ne bude pička i neka se izbori sa time.

Vjerujem da je to stvarno veliki problem. Takve stvari pogađaju djecu i tjeraju ih da se povlače u sebe. Moj jedini savjet je da pokušaš razgovarati sa roditeljma od tog dječaka i da im objasniš situaciju. Neka te ne bude sramota. Ne znam ni koliko će to pomoći, jer ako oni gledaju i ne reaguju na takvo ponašanje, ništa bolje ga i ne pokušavaju naučiti. Ja nikada ne dozvoljavam mojoj ćerki da udara drugu djecu ili da kaže nešto ružno, ali isto tako ne dozovljavam to ni drugoj djeci.

Ima naopake djece ali i roditelja.

Npr. U kod nas ima jedan dječak koji samo ide i gura drugu djecu. Zaleti se i iz sve snage. Mama skoči i kao zagalami na njega, ali nema koristi. 2 puta je gurnuo moju curicu na put. Jednom nisam odreagovao, drugi put slabija reakcija. Sada samo čekam treći put da kažem mami šta imam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 08:12 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
toga je uvijek bilo i bice, bitno je da mu ti das drugi ugao gledanja na stvari, da taj djecak nije cijeli svijet, da je nebitan
kroz zivot ce sresti toliko drugih ljudi koji ce ga oblikovati, vec i u vrticu i u skoli, i samo ce to otresti sa sebe


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 08:21 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Sep 2020, 15:37
Postovi: 80
Treba reagovati ali kako kad ima nenormalnih roditelja, kad mi kaze pa kao to je sve igra, nece im nista biti...

Jednom prilikom u igraonici je curica od mozda 7 godina nabila namjerno nogom u glavu mog klinca, on je imao oko 3 godine tad, iz sve snage. On je lezao i ona ga razvalila. Prije toga nekoliko puta kad ja gledam u mob i misli da ne vidim, udari ga u trcanju, gurne, krenem u wc i vratim se po mob da ne ostaje na stolu i taman da vidim kako ga udara. Mislio sam da je gotov kako ga je maznula punom, da sam mogao da se zavucem kroz onu zastitu u igraonici sad bih bio na robiji. Svasta sam joj rekao najbrutalnije ali realno nije ona tome kriva, ni ja nisam kriv, oboje roditelja joj je bilo tu, nisu uopste prisli. Mislio sam da je sama, tek poslije kad sam se ja smirio i ona kad je izasla iz igraonice uhvatise je za ruku i pobjegose. Onda mi je doslo zao nje, kakvi su to roditelji, sta je to...
Najbolje mozda skloniti djete iz takve grupe ili stara dobra nalupati nekog odmah da to ne ide dalje, platis svoju kaznu ali imas dusevni mir :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 08:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Ja bih odmah razgovarala sa roditeljima pomirbenim tonom, u smislu da očekuješ da malog baš stariji drugari paze, da se igraju svi zajedno. Ako ne bude pristojnog uključenja, sinka ohrabriti da ne obraća pažnju, da taj nije u pravu i da se igra sa drugima. U trećoj fazi bih se direktno obratila pametnjakoviću pred djecom da to nije pristojno i da pravi drugari tako ne pričaju, da ne treba niko da se igra sa njim itd. Onda neka kuka mami i tati, pa se vratimo na početak.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 08:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 705
Mislim da ne vrijedi razgovor sa roditeljima u ovom konkretnom slučaju jer oni su tu. Jedina stvar koju ponekad urade je zovnu to svoje dijete imenom, malo oštrijim tonom i na tome se sve završi. Ovaj što provocira mog sina je iole dobar, drugi dječak ide redom i gura sve, čak i mnogo starije od sebe. Situacija je nezgodna jer je moj sin dosta mladji od svih njih (godinu ili više su svi stariji od njega).
Što je najgore on njih zove svojim prijateljima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 08:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Djeca su okrutna, a rjesenja nema.

Naravno, možda bi vrijedilo porazgovarati sa roditeljima, mada sumnjam da će biti od koristi.
Ili skloni dijete iz tog i takvog okruzenja, ili trpi.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 08:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Ama nema odustajanja od razgovora sa roditeljima, ako me išta nervira to su takvi nasilnici kojima bi se trebalo sklanjati.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 08:54 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 705
Pokušaću ja razgovor sa roditeljima, samo ne očekujem nekog efekta.
Djeca su okrutna, shvatam to, ali mora postojati neki autoritet da ispravi to ponašanje. Još su oni mali, ali ako se nastavi takvo njihovo ponašanje samo će biti gore dijete.
Ja sam roditelj prvi put ali pustiti dijete od 5 godina bez nekog nadzora da je čitav dan na ulici, meni nema smisla.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 08:58 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Sep 2020, 15:37
Postovi: 80
Misljenja sam da nije ni zdravo za djete da bude izlozeno toj djeci koje kao sto rece covjek roditelji samo zovnu imenom mozda malo stroze i to je to, cak i da ga ne matretiraju nije dobro. Bolje disciplina od malih nogu nego poslije problemi, postoje norme, za nepostivanje slijede sankcije i nema dalje. Plus sto licno prezirem taj tip roditelja koji nesto petogodisnjaku objasnjava rijecima jer je to tako moderno pa je win win maknuti djete iz te grupe


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 08:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Sep 2013, 15:21
Postovi: 2443
Kada sam se ja par puta nasla u takvoj situaciji, bez pardona pridjem tom djetetu i ocitam bukvicu. Briga me i ako roditelji gledaju, ako ja mogu svoje dijete uciti normalnom ponasanju a ti ladno gledas kako tvoje dijete se lose ponasa prema drugima, mogu ja i tvom djetetu malo ocitati lekciju.
Do sada mi je svaki put to "upalilo" u smislu da se ta djeca vise nisu tako ponasala prema mom djetetu.
Nastojim svojima objasniti da se klone lose djece, da ne zapocinju prvi, ali da ne dozvole da ih iko maltretira. Da mi kazu sve jer roditelj je najveci prijatelj, a da vrate istom mjerom ako taj neko ne prestaje. Sa djecom treba toliko pricati i pricati.. a danas se sve izokrenulo i izopacilo na zalost.

_________________
laoce je napisao:
Lolly- buntovnik, to mogu da potvrdim.


"Hajde reci zar nije 
ona noć bila kao iz sna 
al video sam da kriješ 
tugu u tim lepim očima 
Hajde reci za koga kriješ 
tu tajnu na usnama 
ako te izgubim noćas 
to biće za uvek znao sam tad "


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 09:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
E ali ovi koji čitaju bukvice djeci od 5 godina po ulici...najjači


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 09:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Lolly mangup je napisao:
Kada sam se ja par puta nasla u takvoj situaciji, bez pardona pridjem tom djetetu i ocitam bukvicu. Briga me i ako roditelji gledaju, ako ja mogu svoje dijete uciti normalnom ponasanju a ti ladno gledas kako tvoje dijete se lose ponasa prema drugima, mogu ja i tvom djetetu malo ocitati lekciju.
Do sada mi je svaki put to "upalilo" u smislu da se ta djeca vise nisu tako ponasala prema mom djetetu.
Nastojim svojima objasniti da se klone lose djece, da ne zapocinju prvi, ali da ne dozvole da ih iko maltretira. Da mi kazu sve jer roditelj je najveci prijatelj, a da vrate istom mjerom ako taj neko ne prestaje. Sa djecom treba toliko pricati i pricati.. a danas se sve izokrenulo i izopacilo na zalost.

Upravo to...ako roditelji nisu u stanju vaspitati vlastito dijete onda ne preostaje ništa drugo nego da ga vaspita neko drugi...

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 09:41 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Sep 2020, 15:37
Postovi: 80
Pendrek, cakija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 09:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
giometar je napisao:
toga je uvijek bilo i bice, bitno je da mu ti das drugi ugao gledanja na stvari, da taj djecak nije cijeli svijet, da je nebitan
kroz zivot ce sresti toliko drugih ljudi koji ce ga oblikovati, vec i u vrticu i u skoli, i samo ce to otresti sa sebe


Ne možeš ti dati djetetu od 4godine drugi ugao gledanja. To se samo može rijesti sa roditeljima ili izvući dijete iz takvog destruktivnog okruzenja


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 10:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Moji kad su bili mali puno su se svađali, jer je razlika sedam godina.
I tako jedne prilike kad je mlađi imao možda 3-4 godine, dolazi sav uplakan i vrišti kako mu je "brat rekao da je konj".
Ja mu kažem šta ima veze reci i ti njemu, a on otrči na sprat i vraća se još gore plačući, tataaaaaa tataaaaa
"Ja sam mu rekao ali on kaže da nijeeeeeeeeeeeeeeeeee".

Umalo ne crkoh od smijeha :D

Srećom, kad smo se doselili ovdje, u komšiluku su i jedan i drugi imali vršnjake za druženje i stvarno nikad nije bilo sličnih problema kao što ih ima Bokac. Čak ni u školi nije bilo zadirkivanja.

Ja bih svakako pokušao naći prikladnije društvo za dijete ako je to uopšte moguće, a dijete koje se ponaša kao taj bully sigurno ima podršku roditelja (ili možda starijeg brata) pa kontam da nema neke vajde pričati sa roditeljima.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 10:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 705
Haha dobar je, baš me nasmija. Moj sin je sa ženom o tom malom imao razgovor koji je tekao ovako:
sin: A što onaj bato stalno govoti da sam beba
mama: pusti ga, nek govori. Reci i ti njemu da je i on beba
sin: al ne pomaže
mama: šta ne pomaže
sin: pa taj govor.
Nema drugog društa, nažalost. Pokušaću razgovor sa roditeljima, pa ćemo vidjeti šta dalje. Žao mi je da mu uskraćujem socijalizaciju zbog druge djece koja su bezobrazna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 10:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Sep 2013, 15:21
Postovi: 2443
Nekad razgovor sa roditeljima ne pomaze a opet da kaznis svoje dijete ni krivo ni duzno tako sto ces mu uskratiti igranje na igralistu jer je neko drugi nevaspitan, po meni nije opcija.

_________________
laoce je napisao:
Lolly- buntovnik, to mogu da potvrdim.


"Hajde reci zar nije 
ona noć bila kao iz sna 
al video sam da kriješ 
tugu u tim lepim očima 
Hajde reci za koga kriješ 
tu tajnu na usnama 
ako te izgubim noćas 
to biće za uvek znao sam tad "


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 11:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 23 Nov 2015, 23:59
Postovi: 4873
Lokacija: Tu preko puta
To je sve plod ovih " modernih roditelja " i preseravanja. Treba roditelje te djece malo nategnuti, dijeca su tu najmanji problem.

_________________
1926 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2020, 11:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Ogromna je razlika dvije godine u tim godinama. Treba biti kreativan. Dati tom dječaku neki laksativ, pa kada se ukenja pred svima neće više nikoga zezati da piški u pelene.
I treba biti oprezan da se ne pređe u pretjerano zaštitnički odnos prema djetetu. To da roditelji reaguju stalno i rješavaju nesuglasice. Ako se to protegne u osnovnu školu, ta djeca često postanu prva meta. Posebno ako je ta česta "intervencija" protiv djece. Tako je bilo barem kod mene u naselju. Ali dobro, nije neko naselje za primjer :)
A tek kada dječaci krenu zadirkivati curice kada malo porastu. Ja kao ujak, koji je bio zamjena za nepostojećeg oca, sam tako jednom otišao u komšiluk na vrata da porazgovaram sa roditeljima dječaka. Grupica dječaka gađali njih par grudvama dok su se vraćale iz škole, ali tako da su im modrice ostajale. Nije bilo roditelja, šteta. Ali su otvorili i prepali se... Njih dva brata i sestra. Ja samo fino rekao da postoji drugi način pokazati curicama da im se sviđaju i da ako nastave ovako da ću dati 10 KM lokalnim klincima, koji su stariji od njih koliko i oni od djevojčica, da ih dočekaju grudvama kao što su i oni curice. Nisu se javili roditelji. Rekao sam im gdje živim pa da kažu roditeljima. Niti se čulo da ih ti dječaci gađaju... A bilo je snijega... Lijep riječ i gvozdena vrata otvara. :D

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs