banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 106 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 21 Maj 2020, 19:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2017, 20:56
Postovi: 1287
driling857 je napisao:
Моријентес, заборавио си да поменеш Пеку Дапчевића на састанку у Загребу 1943, партизански договор о заједничкој борби са Швабама у случају искрцавања савезника на Јадранској обали.
Што се тиче разбијања црногорских и херцеговачких четничких јединица на Лијевчу, ту су били у садејству усташе и партизани.
Ово се није учило у Титовим стазама револуције.


Da, čuveni Martovski pregovori. Tad su partizani pjevali "ako dođu debeli Englezi, čekaće ih naši mitraljezi".
Ajoj, ne možeš sve ni pohvatati koliko se toga o njima ima napisati. :D
Svaka njihova bitka,film, serija je popločana gomilom izmišljotina i falsifikata. Što je najgore i danas se uči tako, u nešto blažem obliku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 19:22 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1349
...


Poslednji put menjao Danchi dana 21 Maj 2020, 19:44, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 19:37 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Čiča iz Rogače je napisao:
_зока je napisao:
Čiča iz Rogače je napisao:
pola miliona partizana,od toga ih pola pred kraj rata pešlo ih raznih Vražijih ustaških i handđar divizija
Hoćeš reći da je ustaša bilo 400 hiljada?


Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

Rekao sam pola od tvoje cifre od 500 000
+ dobar dio četnika koji su masovno dezertirali iz JVuO i poslušali savjet kralja u egzilu.
Naravno,komunistički istoričari će uvjek reći da je narod (civili) objeručke prihvatio partizanski pokret i stupio u njihove redove pogotovo pred kraj rata :D
Komunističli istoričari kažu da je NOV na kraju rats brojila 800 000 ljudi.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 19:43 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Моријентес je napisao:
@
Ne postoji ni jedan jedini dokaz, dokument, njemacki, komunistički… da su se četnici I ustaše ikad zajedno borile. To je ili babska priča ili su negdje usput naletili na četnike. Četnici I ustaše zajedno da se bore, o tome nema ni slova. Sa druge strane, ima bar 5 dokumenata o zajedničkoj borbi ustaša I partizana, najpoznatija je ona u istočnoj Bosni.


Znači četnici nisu učestvovale u bici na Neretvi? Obzirom da su partizani gonjeni Nijemcima tu četnike rasturili jednom za svagda mora da onda ustaše nisu bile u tom sukobu. Nemam ja volje raspravljati o ovome, šta god ja napišem ti ćeš reći da je bapska priča. Samo mi odgovori na jedno pitanje: zašto četnički pokret nije, osim možda u samom startu, bio brojniji od partizanskog, što su Srbi više išli u partizane, a ne u četnike?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 20:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 02 Dec 2010, 18:19
Postovi: 4664
miloslav samardzic puno govori o cetnicima
ima ga na jutjubu

_________________
MANGA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 22:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 17 Apr 2020, 22:42
Postovi: 237
Skoro je bila obavjest kako je u Sloveniji na granici otkrivena velika grobnica iz II Svjetskog rata..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 22:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2017, 20:56
Postovi: 1287
_зока je napisao:
Моријентес je napisao:
@
Ne postoji ni jedan jedini dokaz, dokument, njemacki, komunistički… da su se četnici I ustaše ikad zajedno borile. To je ili babska priča ili su negdje usput naletili na četnike. Četnici I ustaše zajedno da se bore, o tome nema ni slova. Sa druge strane, ima bar 5 dokumenata o zajedničkoj borbi ustaša I partizana, najpoznatija je ona u istočnoj Bosni.


Znači četnici nisu učestvovale u bici na Neretvi? Obzirom da su partizani gonjeni Nijemcima tu četnike rasturili jednom za svagda mora da onda ustaše nisu bile u tom sukobu. Nemam ja volje raspravljati o ovome, šta god ja napišem ti ćeš reći da je bapska priča. Samo mi odgovori na jedno pitanje: zašto četnički pokret nije, osim možda u samom startu, bio brojniji od partizanskog, što su Srbi više išli u partizane, a ne u četnike?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Potrudio sam se, ali ne mogu da nađem ništa o ustašama kad je u pitanju Bitka na Neretvi ni ko su im bili komandanti ni gdje su dejstvovali, pogotovo ne o saradnji sa četnicima. A o rasturanju je smiješno pričati, kad uporedimo gubitke partizana i gubitke četnika i to da su četnici nakon bitke ostali u Hercegovini, a partizanska glavnina je kasnije razbijena i morala se izvlačiti prema Jahorini. Treba reći da su se na strani četnika borili lokalne jedinice iz Hercegovine pomognute jedinicama iz Crne Gore. Dakle, glavnina nije bila tu jer nije bilo Dinarske divizije, jedinica iz Srbije, iz Bosne... Tako da tu nisu ni mogli biti "rastureni jednom za svagda".
Ako se bitka posmatra samo kao prelazak mosta koji je čuvalo 300 četnika i to da su četnici kilometrima povlačili, onda je to pobjeda partizana.

Srbi su više išli u četnike.
Srbi su više u partizane išli zapadno od linije Kozara-Drvar. Znači one teritorije koje su nagrabusile. Sve istočno od Kozare pa do Bugarske granice je bilo u velikoj većini četničko. I logično je da ljudi biraju svoju državnu vojsku, a ne vojsku neke političke partije i da kod dobrovoljne mobilizacije biraju da idu kod nekog svog oficira iz kraljeve vojske, a ne kod nekog partizana koji je po pravilu bio neobrazovan i iz rđave familije, kako se to govorilo. Na početku rata su četnici imali 3000 predratnih oficira, a partizani svega 30. Zbog toga je Tito na prvom sastanku sa Dražom tražio da mobilizacija bude po okruzima - jedan okrug da ide u četnike, a drugi u partizane, jer je bilo mnogo mjesta u kojima su svi otišli u četnike, a niko u partizane. Ne treba zaboraviti da je u Aprilskom ratu mnogo Kraljeve vojske palo u zarobljeništvo, a da nije možemo naslutiti na čijoj bi strani bilo u ratu.
Kasnije kako se odvija rat, treba uzeti u obzir i gubitke. Njemci pišu da su u borbama protiv njih u ljeto i jesen '41 i zimu 41/42 četnici imali 33 485 poginulih i 718 zarobljenih, a partizani 1425 poginulih i 80 ranjenih. Njemci su često u poginule računali i civilne žrtve tako da su ove brojke vjerovatno manje kad je u pitanju sama vojska, ali procentualno to ostaje.
Partizani su pored Srba u svom sastavu imali sve druge narode. Kasnije naravno u partizane prelaze svi živi od Bugara do ustaša, onda i dijelovi četnika nakon kraljevog proglasa, dodatne mobilizacije itd... tako da je na kraju broj partizana otišao veoma visoko.

Do sredine '44 partizani su u Srbiji imali 15 brigada, što je smiješno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2020, 23:26 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Mar 2020, 15:35
Postovi: 81
Dajte napisite Bleiburg kako treba ako idemo bas na pismenost, ili Blajburg ako citamo po Vuku

Sent from my London using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2020, 06:50 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Spoiler:
Моријентес je napisao:

Potrudio sam se, ali ne mogu da nađem ništa o ustašama kad je u pitanju Bitka na Neretvi ni ko su im bili komandanti ni gdje su dejstvovali, pogotovo ne o saradnji sa četnicima. A o rasturanju je smiješno pričati, kad uporedimo gubitke partizana i gubitke četnika i to da su četnici nakon bitke ostali u Hercegovini, a partizanska glavnina je kasnije razbijena i morala se izvlačiti prema Jahorini. Treba reći da su se na strani četnika borili lokalne jedinice iz Hercegovine pomognute jedinicama iz Crne Gore. Dakle, glavnina nije bila tu jer nije bilo Dinarske divizije, jedinica iz Srbije, iz Bosne... Tako da tu nisu ni mogli biti "rastureni jednom za svagda".
Ako se bitka posmatra samo kao prelazak mosta koji je čuvalo 300 četnika i to da su četnici kilometrima povlačili, onda je to pobjeda partizana.

Srbi su više išli u četnike.
Srbi su više u partizane išli zapadno od linije Kozara-Drvar. Znači one teritorije koje su nagrabusile. Sve istočno od Kozare pa do Bugarske granice je bilo u velikoj većini četničko. I logično je da ljudi biraju svoju državnu vojsku, a ne vojsku neke političke partije i da kod dobrovoljne mobilizacije biraju da idu kod nekog svog oficira iz kraljeve vojske, a ne kod nekog partizana koji je po pravilu bio neobrazovan i iz rđave familije, kako se to govorilo. Na početku rata su četnici imali 3000 predratnih oficira, a partizani svega 30. Zbog toga je Tito na prvom sastanku sa Dražom tražio da mobilizacija bude po okruzima - jedan okrug da ide u četnike, a drugi u partizane, jer je bilo mnogo mjesta u kojima su svi otišli u četnike, a niko u partizane. Ne treba zaboraviti da je u Aprilskom ratu mnogo Kraljeve vojske palo u zarobljeništvo, a da nije možemo naslutiti na čijoj bi strani bilo u ratu.
Kasnije kako se odvija rat, treba uzeti u obzir i gubitke. Njemci pišu da su u borbama protiv njih u ljeto i jesen '41 i zimu 41/42 četnici imali 33 485 poginulih i 718 zarobljenih, a partizani 1425 poginulih i 80 ranjenih. Njemci su često u poginule računali i civilne žrtve tako da su ove brojke vjerovatno manje kad je u pitanju sama vojska, ali procentualno to ostaje.
Partizani su pored Srba u svom sastavu imali sve druge narode. Kasnije naravno u partizane prelaze svi živi od Bugara do ustaša, onda i dijelovi četnika nakon kraljevog proglasa, dodatne mobilizacije itd... tako da je na kraju broj partizana otišao veoma visoko.

Do sredine '44 partizani su u Srbiji imali 15 brigada, što je smiješno.

https://en.wikipedia.org/wiki/Case_White
https://www.warhistoryonline.com/guest- ... retva.html
https://books.google.ba/books?id=vzRPDw ... q=Fall+Weiß+neretva&source=bl&ots=OYJuWgG4yy&sig=ACfU3U0Weztj1e4EwzTe_B_pe7GkpclDWA&hl=sr&sa=X&ved=2ahUKEwiAkI7_4cbpAhVIwQIHHTjMBtMQ6AEwCHoECBUQAQ#v=onepage&q=Fall%20Weiß%20neretva&f=false
https://military.wikia.org/wiki/Case_White

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2020, 07:32 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Moj pokojni đed se borio na Neretvi, na manje popularnoj strani (tj. u Četnicima). Umro je kad sam imao mjesec dana, tako da ga nisam ni zapamtio. Sjećam se samo priče mog staroga kad je išao u OŠ i učio se o Bitki na Neretvi. Đed mu uzeo knjigu, pročitao šta piše i pokidao je uz riječi: "Šta te ovo uče? Neretva je bila hajka na Četnike."

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2020, 07:51 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Hoćeš reći da je operacija Weiss bila pokrenuta na četnike? Otkud se onda zatkla moja baba tamo, partizanka, boreći se protiv Nijemaca, Talijana, ustaša i četnika?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2020, 08:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
mirdza je napisao:
Moj pokojni đed se borio na Neretvi, na manje popularnoj strani (tj. u Četnicima). Umro je kad sam imao mjesec dana, tako da ga nisam ni zapamtio. Sjećam se samo priče mog staroga kad je išao u OŠ i učio se o Bitki na Neretvi. Đed mu uzeo knjigu, pročitao šta piše i pokidao je uz riječi: "Šta te ovo uče? Neretva je bila hajka na Četnike."
Ejs sad... Ne bih rekao da đed laže, al da je pristrasna priča iz samo jednog ugla, sa ćaćom bila to ona priča, tuku naši al tuku i partizani .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2020, 08:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
_зока je napisao:
Hoćeš reći da je operacija Weiss bila pokrenuta na četnike? Otkud onda moja baba tamo, partizanka, boreći se protiv Nijemaca, Talijana, ustaša i četnika?
Jbg Zoka vidiš kakva su vremena, možda su crveni krivotvorili i desant na Drvar, da su ispali majmuni i slučajno bili tamo kad su sw Nijemci spuštali a glavni cilj je bila Dinarska sa Momčilom i čitavim GŠ sa Dražom u gostovanju tih dana....
Pa onda i onaj fakat da su ljudi po planinama pod zaštitom četnika bolje prošli od Kozare, da nije možda zato što se kampovalo i ništa se nije radilo po pitanju ustanka? Koliko ono četnici pobiše Nijemaca do '43 u odnosu na vlastitu brojnost a koliko partizani? Draži jedino skidam kapu da se odmetnuo odmah u divljinu, dok su crveni čekali da im sovjetsku centralu Hitler napadne pa tek onda da zarate...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2020, 08:59 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Vidi, niko ne spori da je KPJ iskoristila momenat, stavila se na čelo pokreta otpora i iskoristila rat umjesto komunističke revolucije kao što ne spori da ne bi ni prstom mrdnuli da Hitler nije napao SSSR. Ali to je već šbbkbb.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2020, 09:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Samo jedno pitanjce. Mozemo li se reci da su i jedni i drugi bili antifasisti, sa precutnim ili neprecutnim dogovorom sa fasistima o nenapadanju u pojedinim periodima? Saveznici su se opredjelili za Partizane, prvenstveno radi Cercilovog savjetnika (kasnije dokazanog sovjetskog spijuna) i to je to. Da je bilo drugacije, sad bi mi isti oni koji me po gradu ubjedjuju da su cetnici losi momci, ucili da su partizani komunisticki teroristi i saradnici fasista. Idemo dalje :)

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2020, 10:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
skeva je napisao:
Samo jedno pitanjce. Mozemo li se reci da su i jedni i drugi bili antifasisti, sa precutnim ili neprecutnim dogovorom sa fasistima o nenapadanju u pojedinim periodima? Saveznici su se opredjelili za Partizane, prvenstveno radi Cercilovog savjetnika (kasnije dokazanog sovjetskog spijuna) i to je to. Da je bilo drugacije, sad bi mi isti oni koji me po gradu ubjedjuju da su cetnici losi momci, ucili da su partizani komunisticki teroristi i saradnici fasista. Idemo dalje :)

Izuzetno pojednostavljeno ali bih se sa sustinom slozio.
Ja bih dodao da je sa stanovista borbe protiv okupatora i nacionalnog interesa komunisticka revolucija bila nepotrebna, stavise izuzetno stetna.

Mene trenutno vise brine cinjenica da postoji prevelik broj Srba, koji i sa ove istorijske distance i nakon svega sto nam se desilo, misle da je za Srbe bolje bilo da idu za Brozom, nego za Drazom...

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2020, 10:38 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
skeva je napisao:
Samo jedno pitanjce. Mozemo li se reci da su i jedni i drugi bili antifasisti, sa precutnim ili neprecutnim dogovorom sa fasistima o nenapadanju u pojedinim periodima? Saveznici su se opredjelili za Partizane, prvenstveno radi Cercilovog savjetnika (kasnije dokazanog sovjetskog spijuna) i to je to.

Vjerovatno je blizu istine sve gore napisano.
Besparica je napisao:
Mene trenutno vise brine cinjenica da postoji prevelik broj Srba, koji i sa ove istorijske distance i nakon svega sto nam se desilo, misle da je za Srbe bolje bilo da idu za Brozom, nego za Drazom...
Za Srbe bi najbolje bilo da su 6. aprila ostali u kućama, podilazili Nijemcima dok ne osjete da je njihovo vrijeme prošlo te da su onda okrenuli ćurak i prešli na stranu pobjednika. Uz malo sreće Jugoslaviju bi oslobodili Amerikanci, a ne Rusi. Al' ne liči na Srbe da znaju da izaberu šta je bolje za njih.
Izbor između Broza i Draže dugoročno gledano ne bi imao drugačiji efekat po Srbe. Draža je bio za kralja, a kralj se nije pokazao kao čuvar srpskih interesa, štaviše projekat Jugoslavije je projekat kraljevine. Svaka čast Petru I ali Karađorđevići su najgori mogući izbor za kraljevsku dinastiju.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2020, 11:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Možda najgore bi bilo da su na kraju rata bila približno jaka dva pokreta. Teško da bi izbjegli grčki scenario uz mnogo više komplikacija. Ko zna zašto bi to bilo ili dobro ili loše za sadašnjost, jer je to šbbkbb.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2020, 12:32 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
_зока je napisao:
Hoćeš reći da je operacija Weiss bila pokrenuta na četnike?

Ni u kojem slucaju. Jednino tvrdim da bi bilo zanjmljivo cuti svjedocanstva "druge strane". Ali svjedoka je malo ostalo, a ako su i zivi drma ih demencija ;)
_зока je napisao:
Za Srbe bi najbolje bilo da su 6. aprila ostali u kućama, podilazili Nijemcima dok ne osjete da je njihovo vrijeme prošlo te da su onda okrenuli ćurak i prešli na stranu pobjednika.

Ali Srbi nisu Cesi ;) Dobar dio Poljaka takodje slicno razmisljla - mogli smo da uradimo kao komsije i ne bi toliko stradali. Ali ko u takvim situacijama razmislja hladne glave?
munja.alex je napisao:
Ne bih rekao da đed laže, al da je pristrasna priča iz samo jednog ugla, sa ćaćom bila

Ne znam. Kao sto rekoh, djeda nisam poznao. A stari je bio slan SKJ :lol:

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2020, 12:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
Istorija je stvarno užas, najgora nauka ikada. I sasvim je tačno da su najsretniji oni sa dosadnom istorijom.

P.S. Kad već pominjemo ostajanje u kućama i okretanje ćurka, samo se treba ugledati na Italijane. Beskorisni, nikakva vojska a oba rata završili na pobjedničkoj strani sa malo žrtava u odnosu na druge.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 106 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs