banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 43 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Apr 2020, 20:33 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Apr 2012, 09:36
Postovi: 194
Molio bih ako postoji ova tema da ne uzmete za zlo, tražio sam, nisam nasao.
Bilo bi lijepo kad bi popisali sve staze kojima se može pješačiti/trčkarati i uživati u i oko BL izbjegavajući asfalt koliko je to moguce.Ja ću navesti dve.

1. Banj brdo, zemljana staza kroz šumu do Trešnjika(cc 3.1km) onda zemljanim putem ka Novaku i ka Spomeniku i nazad (cc 8.1km)

2. Park prirode Suturlija , od Buka ka Suturliji pa planinskom domu Šibovi i nazad kružna staza.
(Cc 7,2 km )

3.Slapovi Švrakave i staze od njih , iskreno prošao sam kraćom stazom od nekih 1km, postoji i druga staza koja nastavlja dalje ako neko zna nek upiše .



Kakva je staza koja vodi od Trapista dalje? da li postoji ta famozna staza od 100km o kojoj se pisalo 2017?

Kakvo je stanje na Manjači, u turističkoj ponudi RS postoje staze od Krupe na Vrbasu , ali navodno nisu dobro obilježene :/ ?


Ako ima neko da se ozbiljnije bavi trailom neka se javi, ja sam novi u ovom :)

Banj brdo
Slika

Park prirode Suturlija
Slika

Slap Švrakave
Slika








Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2020, 20:38 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 966
Odlicna tema, neka se raspisu ljudi i ubace prijedloge...

Kakvo je stanje gore na Poniru , da li gore ima obiljezeno nesto, neke smjernice ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2020, 06:44 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Apr 2012, 09:36
Postovi: 194
Mislim da Banjaluka sa svojim položajem u kotlini , i sa brdima oko nje ima veliki turistički potencijal ... uredjenje staza ne zhtjeva velika novčana sredstva a gradu bi moglo donjeti mnogo ...


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2020, 07:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2873
Gore poslije Speed-a kad se ide ka Manjaci skrenes lijevo i izbijes skroz na neku stijenu iznad Vrbasa, pogled ledi. Ali nisam sigura. tacno za put, vidim da u zadnje vrijeme dosta ljudi ide tamo....

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2020, 07:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Ako neko bude u prilici da uslika, volio bih vidjeti kuda se ide od Suturllije za Sibove. Suturliju solidno poznajem, isao na nekoliko mjesta na kupanje kao dijete, ali nisam siguran gdje pocinje put za Sibove.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2020, 09:12 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Apr 2012, 09:36
Postovi: 194
blaf77 je napisao:
Ako neko bude u prilici da uslika, volio bih vidjeti kuda se ide od Suturllije za Sibove. Suturliju solidno poznajem, isao na nekoliko mjesta na kupanje kao dijete, ali nisam siguran gdje pocinje put za Sibove.


Kad se prodje ispod tranzita nastavi se pravo uz rijeku, prelazi se mostic , na mjestu gdje je izvor pitke vode put se dijeli , jedan nastavlja uz rijeku a drugi se penje ( tim putem se nastavlja uz brdo ka domu Šibova) , put se i dalje penje a zatim opet spušta do rijeke , zatim ide ravnicom nekih cc 500m sve do jedne kuće gdje se nalazi mostić :)

Slika

Kad se predje mostic ide se desno uz rijeku , poslije 100m , ide se uz brdo ( postoju kao ziva ograda) uz veliku livadu i odavde krece penjanje ...


Put nastavlja kroz šumu, i dolazi do jos jedne kuce tu se opet ide desno i prati put nizbrdo do ograde , prati se put i opet pocinje penjanje koje ide kroz šumu, izbija se na livadu sa desne strane su dva groba , nastavlja se pravo , ima put pokosen sa desne strane groba i nastavlja se na zemljani auto put, nastavlja se pravo i prolazi izmedju dvije kuće, tu su postavili malu drvenu ogradu izmedju, slobodno proći

Slika

... dolazi se do asfalta prati se desno , i poslije 50m uz brdo poslednji i najstrmiji dio puta , dolazi se do doma Šibova

Od doma Šibovi spušta se asfaltom nekih 100m tu put skrece desno , ali nastaviti pravo zemljanim putem blagi uspon vidi se sa asfalta klupica , ide se pravo sve vrijeme i krece spustanje kroz šumu opet se dolazi do puta za auta nastavlja se pravo izmedju dvije kuce makadamom , dolazi se do nasutog zemljanog puta , kuća je sa lijeve strane tu se spusta uz tu kuću lijevo i spušta se sve vrijeme do nadvoznjak na početku Suturlije ...

Ako gledate znakove ( crvene krugove sa bijelom tačkom u sredini ) tj planinarski znak ... nemoze se promasiti



Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2020, 09:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Nisam ocekivao tako brz i detaljan odgovor. Hvala puno!
Taj izvor pitke vode koji spominjes moji su zvali "Vezbunar" ili "Vejzbunar", nisam siguran. Ne znam da li ima neki zvanican naziv.
Kad se poslije njega put racva pa predjes lijevo preko brda i spustis se na kupaliste sa dva "bazena", to kupaliste su zvali Devinica, ili tako nekako. Kad ides gore dalje rijekom dodje se do mjesta gdje je rijeka bila iskopala stijenu na mjestu gdje mota desno, moglo se kupati kao u spilji. To mjesto se zove Luka. Rupa se vise ne vidi, zatrpana poslije poplava. Iznad Luke velika livada je jos uvijek na mom djedu gruntovno, iako je prodana ali nije nikad prevedena... Nisam bio bar 10 godina tamo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2020, 10:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Apr 2012, 09:36
Postovi: 194
I ja sam se kupao kao dječak na Suturliju, ali smo mi isli ovim donjim putem sa desne strane ... kad se popne lijevim putićem na vrhu sa desne strane se vidi jedan od tih „bazena“ koji liči na kupalište...


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2020, 10:24 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 966
Svaka cast za detaljan odgovor.

Nego, gde iskopati mjesta za kupanje na vrbasu, male skrivene plazice, uvale itd ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2020, 11:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2006, 23:50
Postovi: 1073
Lokacija: Last Train Home
Kao što reče drluka, staza prema Šibovima uz Suturliju je odlična i za šetanje i za trail, kreće se i završava kod Buka pa ispod mosta i dalje uz Suturliju... Dobro je označena planinarskim oznakama, a ako nekome treba mogu mu poslati i zvanični GPX fajl Banjaluka Winter traila koji možete ubaciti u vaš telefon ili sat i pratiti rutu... Istrčao sam i prehodao stazu 3-4 puta do sada, jednom i sa djecom od 8-11 godina tako da nije pretjerano zahtjevno :)

Što se tiče Banj brda, ima tu raznih varijanti, može se sastaviti ruta od skoro 12,5 km kao što je bila na Banjaluka Summer trailu ljetos, start od Alibabe, prolazak trim stazom pored Trešnjika i onda dalje uspon prema vrhu i obilazak nekim makadamskim putem pored kuća, i povratak preko Trešnjika do Novaka... Imam i ovaj GPX fajl.

Staza u Trapistima je dobra i uređena, jedino je malo prekratka... Ipak, ako neko bolje zna taj kraj može napraviti neku rutu sa penjanjem trim stazom i povratkom cestom gore sa vrha Kolonije.

Ekipa koja organizuje Kozara Ultra trail (i sve banjalučke trailove, Winter, Summer, neodržani Spring i 1111 Vertical race Čemernica) priprema Zmijanje ultramaraton, sa startom kod stare škole (planinarskog doma) u Lokvarima... Za vikend sam ih sreo gore kako istražuju i planiraju trase :) najduža bi trebalo da ima 50 km, ali biće kao i na Kozari i kraćih, 10, 20,... km. Ovo bi moglo biti jako interesantno zbog blizine BL, a mislim da je planirano da trasa ide i preko najvišeg vrha Manjače (1200+ m). Predjeli su prelijepi, objavili su par videa tih predjela snimanih dronom na FB strani Zmijanje ultramaratona...
https://www.facebook.com/zmijanjski.ultramaraton/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2020, 12:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Niko ne zna šta su muke teške dok od Šibova do Čokorskih polja ne stigne po snijegu pješke.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2020, 14:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2006, 23:50
Postovi: 1073
Lokacija: Last Train Home
Evo malo GPX trackova trail staza u blizini BL...

Banj brdo, Banjaluka Winter trail (2018) - 10,69 km:
https://www.alltrails.com/explore/map/b ... l-2018-10k

Banja brdo, Banjaluka Summer trail (2019) - 10,50 km:
https://www.alltrails.com/explore/recor ... -2019-10k/

Suturlija-Šibovi, Banja Luka Winter trail (2019) - 7,86 km:
https://www.alltrails.com/explore/map/b ... 440667e5e6


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2020, 17:54 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Apr 2012, 09:36
Postovi: 194
Bravo Metheny , ovo nam treba ...


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2020, 00:50 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Metheny je napisao:
Evo malo GPX trackova trail staza u blizini BL...

Banj brdo, Banjaluka Winter trail (2018) - 10,69 km:
https://www.alltrails.com/explore/map/b ... l-2018-10k

Banja brdo, Banjaluka Summer trail (2019) - 10,50 km:
https://www.alltrails.com/explore/recor ... -2019-10k/

Suturlija-Šibovi, Banja Luka Winter trail (2019) - 7,86 km:
https://www.alltrails.com/explore/map/b ... 440667e5e6


Baš sam htio napisati da bi ljudi trebali postavljati / praviti mape (npr. kroz google.com/mymaps) umjesto ovog gore jer je to značajno korisnije potencijalnim korisnicima.
Ko još čita instrukcije i tako navigira ovih dana... :)

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2020, 12:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Mar 2020, 15:35
Postovi: 81
Imam svoj trail koji redovno koristim i nikad ga ne bih servirao bilo kome na google maps. Alo, pa ja u sumu bjezim od "ljudi", koji ce mi ku*ac i na trailu i bilo gdje blizu :)

Sent from my London using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2020, 16:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Apr 2012, 09:36
Postovi: 194
Pošteno, iako nas koji trčimo ili hodamo ima jako malo ...

Saznao sam da se od “Tranzita” preko Suturlije moze do Čokora, podjelicu gpx fajlove kad budem isao ....


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Maj 2020, 17:45 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2006, 23:50
Postovi: 1073
Lokacija: Last Train Home
Planinari redovno organizuju ture od Šibova prema Čokorima i nazad, pretpostavljam da se njihova ruta poklapa u najvećem dijelu sa tom koju si planirao...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2020, 19:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Koliko vremena treba odokativno za tu ekskurziju?

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2020, 20:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2006, 23:50
Postovi: 1073
Lokacija: Last Train Home
Nisam išao tom rutom pa nisam siguran, zavisi kojim tempom se ide.... Odokativno pogledaj ovo, pronašao sam plan kad su planinari išli tom rutom:

04.01.2015. god.

08:45 okupljanje ispred planinarskog doma na Šibovima
09:00 polazak
11:00 polučasovna pauza na plaži “Kene“ na Suturliji
13:00 dolazak na Čokorska polja i pauza za ručak u ugostiteljskom objektu “Natura“
14:00 polazak ka Šibovima
17:00 dolazak do planinarskog doma na Šibovima


https://www.banjaluka-tourism.com/index.php/sr/o-banjaluci/kolona-1/priroda-banjaluke/item/938-%C5%A1ibovi-%E2%80%93-%C4%8Dokorska-polja-2015


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Maj 2020, 20:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Metheny je napisao:
Nisam išao tom rutom pa nisam siguran, zavisi kojim tempom se ide.... Odokativno pogledaj ovo, pronašao sam plan kad su planinari išli tom rutom:

04.01.2015. god.

08:45 okupljanje ispred planinarskog doma na Šibovima
09:00 polazak
11:00 polučasovna pauza na plaži “Kene“ na Suturliji
13:00 dolazak na Čokorska polja i pauza za ručak u ugostiteljskom objektu “Natura“
14:00 polazak ka Šibovima
17:00 dolazak do planinarskog doma na Šibovima


https://www.banjaluka-tourism.com/index.php/sr/o-banjaluci/kolona-1/priroda-banjaluke/item/938-%C5%A1ibovi-%E2%80%93-%C4%8Dokorska-polja-2015

Hvala :)

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 43 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs