banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 12:06

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Nov 2019, 23:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 10 Maj 2017, 08:17
Postovi: 124
Ne znam kako drugačije da nazovem ovu temu i nisam siguran da li je već neko pisao nešto slično. Nego, sigurno ste više puta čuli da je neko u nekoj firmi dao otkaz ili dobio otkaz. Ali, da je neko dao otkaz i da se njegov poslodavac, u daljem tekstu robovlasnik, ne može pomiriti sa činjenicom da je njegov radnik odlučio da napusti njegovu firmu iz razloga što je npr. dobio bolju ponudu od nekog trećeg poslodavca ili mu se taj posao jednostavno više ne radi, to se, jel, ne viđa svaki dan. E upravo se to desilo meni jako dragoj osobi koja je sad pod stresovima i sad ja se osjećam kao prijatelj dužnim da joj pomognem. Pošto nisam pravno lice i ne znam kako zakon funkcioniše. Da li se može nekome žaliti ako poslodavac ne želi da potpiše sporazumni raskid radnog odnosa? Jer druga firma u koju se ta osoba treba zaposliti očekuje radnu knjižicu jer se radi o specifičnom poslu gdje su česte inspekcije i rad na crno jednostavno nije moguć. Sad je ovaj poslodavac (robovlasnik) vidio da je tu osobu teško zamijeniti jer radi dobro, jer radi dugo i jer nema 20 takvih na birou, pa je digao nos i neće da joj da otkaz nego je nagovara na sve moguće načine da ostane mimo svoje volje na poslu, ucjenjuje je i vrši pritisak, stalno zove na telefon i slično. A taj poslodavac je blizak vladajućoj strukturi i rekao joj je da ako ode, nikad više nigdje neće moći da se zaposli jer njega svi znaju. E sad ja sam joj rekao da snimi taj razgovor i te pretnje, ne smije jer se boji da će joj ovaj nauditi. Nije bitno ime osobe ni ime poslodavca, ne smijem ni ja puno baljezgati. Samo me zanima kome se obratiti za pomoć u ovoj neugodnoj situaciji?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 00:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Preporučenom poštom poslati otkaz napismeno. Kad poslodavac primi poštu, od tog dana počinje otkazni rok od 15.

Ili neka jednostavno prestane dolaziti na posao 3-4, to je teže kršenje radnih obaveza i dobiće otkaz.
Nakon tog postoji i inspekcija rada ako koči knjižicu...

Tako nekako, ima ovde i pravnika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 00:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 10 Maj 2017, 08:17
Postovi: 124
Ma problem je to što koči knjižicu i što je ovaj njen sadašnji gazda stvarno jedan veliki kreten i zaštićen kao polarni medvjed i svi ga se boje. A ako nazove inspekciju, ovaj je luđak u stanju da tom novom poslodavcu zaprijeti da je ne smije zaposlit kod sebe da nebi imao problema itd.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 01:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
Kaže joj poslodavac da neće moći da se nigdje zaposli jer njega svi znaju, a ta osoba našla drugi posao.
Znači da taj poslodavac nije uticajan koliko misli.
Tako da je samo plaši.

Ako joj već nudi da ostane, neka traži veću platu, al baš veći iznos, ili drugačije uslove rada, dobiće otkaz momentalno ili povišicu/uslove. Win win situacija.

Šalu na stranu, što se obraćanja tiče, pravniku/advokatu za savjet, a čak i uglavnom beskorisni Savez sindikata ima besplatnu pravnu pomoć, pa neka pita za savjet šta i kako.
Ili da uradi nešto iz prethodnih odgovora.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 08:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Ima i u opstini besplatna pravna pomoc, a bila je, vjerujem da i sada ima, odvojena kancelarija za pravnu pomoc bas za ovakve probleme.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 09:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
Ima i u Boriku pored one opštinske kancelarije gdje se izdaju rodni listovi i uvjerenja.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 09:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
To je ta, nije u zgradi opstine, a ja sam vidio neku pored prodavnice Best, bivsi Celik, iznad Studenca. Bas je nesto pisalo vezano za radne odnose cini mi se.
Moj kum je imao slican problem, pa je isao i u inspekciju, svasta se izdešavalo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 17:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Okt 2013, 20:24
Postovi: 4167
Lokacija: Banja Luka
Povede brata, muža, momka kod tog baje pa da vidiš kako daje knjižicu?
A postoji i "Agencija za mirno rješavanje radnih sporova", tamo pored kafe bara Soho.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 17:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
blaf77 je napisao:
To je ta, nije u zgradi opstine, a ja sam vidio neku pored prodavnice Best, bivsi Celik, iznad Studenca. Bas je nesto pisalo vezano za radne odnose cini mi se.
Moj kum je imao slican problem, pa je isao i u inspekciju, svasta se izdešavalo.

Iza ex Besta (kod kružnog kod Vodovoda) je Centar za besplatnu pravnu pomoć od ministarstva pravde i može i tamo pitati za savjet.
Uglavnom, može pitati za savjet na više mesta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 18:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Zar je i Best bivsi? Sta je sad tamo? Ne ulazim pa nisam ni skonto. Prodjem, ali nisam obraćao paznju


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 19:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Kada istekne otkazni rok, onda je svako zadrzavanje dokumenta protupravno. Kradja prakticno. Posao za policiju. Ili grijesim?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 19:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
blaf77 je napisao:
Zar je i Best bivsi? Sta je sad tamo? Ne ulazim pa nisam ni skonto. Prodjem, ali nisam obraćao paznju

Bivši. Šteta :(
Sada je tamo ništa. Prazan prostor. Doduše ne piše Best, skinuli B sa stakla na ulazu, pa je ostao est.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 19:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Eto šta se desi kada otvoriš, prodavnicu mješovite robe 30m od Mog marketa.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 19:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Što šteta, zar je bilo nesto povoljno tamo? Ili ti je samo bio blizu? Ja sam svega par puta usao, a i tad se pokajao jer nisam mogao naci nista na sta sam navikao, sve neke lijeve robne marke drzali.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 20:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Je li enter prije dvije tri godine u Bestu slikao MB pivo, kad su svi ovdje vjerovali da se to više ne proizvodi.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 20:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
blaf77 je napisao:
Što šteta, zar je bilo nesto povoljno tamo? Ili ti je samo bio blizu? Ja sam svega par puta usao, a i tad se pokajao jer nisam mogao naci nista na sta sam navikao, sve neke lijeve robne marke drzali.

Baš zbog tih nekih "lijevih" marki, mada je bilo i nama poznatih marki. A prolazim često tuda.
A i veća konkurencija je dobra za nas, ovako je mojkarket polako počeo dizati cijene nekih proizvoda... Sitno, al se nakupi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2019, 21:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Bio sam jednom davno u sličnoj situaciji. Od strane poslodavca nisu bili ispoštovani uslovi ugovora o radnom odnosu, nakon čega sam tražio sporazumni prekid istog. Personalni šef je rekao da nema šanse, da moram ostati onoliko dugo koliko on zahtijeva i počeo ucjenjivati. Ja njemu kulturno odgovorim, da nema problema, da mogu dolaziti na posao koliko god mjeseci on hoće, ali da nema šanse da me natjera da bilo šta radim, da me ne može toliko malo platiti onoliko koliko malo ja mogu raditi. Pale su nakon toga teške riječi sa obe strane, u četiri oka, bez svjedoka, ali sutradan sam dobio papir o sporazumnom prekidu radnog odnosa.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs