banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 14:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3784 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152 ... 190  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 11 Jul 2019, 17:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Eto rješenja, sve u zatvor. Tek bi se to pokazalo kako ima efekta. Koliko bi trebalo vremena da sistem pukne pod tim "prilivom". I tek što bi to samo bio dodatni trošak za državu. Fino odbij od školstva, zdravstva...

Za ovo što tns piše, pa naravno da ne može samo novčanim kaznama. Pa krenuli su kod nas odavno i sa kaznenim bodovima. Pa ih roditelji djeci slažu :) tako bi vjerovatno djeca i u pritvor išla. Za ove dublje probleme, ne možeš naći ili napraviti bolji narod preko noći. Ali dok recimo ne vidim da je polaganje prve pomoći ozbiljnije, a tek nešto drugo... Nema tu nade.

Ali mene zanima, zašto onda nije jednom bio slučaj kada sa stranim tablama neko skoro da te pregazi na pješačkom. Nešto sumnjam da se tako ponaša recimo u Austriji. Ovo ja spominjem, jer sam ja x puta došao u situaciju, da skoro samo naskočim na haubu. Ima ih na Mejdanu preko ljeta sa svih obrazovanih strana.

Opšta kultura i opšta saobraćajna obazovanosti, hmmm. Možda se na granici izgubi.
Kvalitet puta, pa ne znam da nešto smeta neka uličica bez rupa, preglednost ok...
Sistem nadzora. To je definitivo kod nas problem. Ali ne može svaki ćošak biti pod kontrolom. Odoše Dodiku u džep sve pare od nadzora.
Kvalitet vozila. Taj stranac definitivno ima.
Hm, način kažnjavanja. To je kritično. Posebno, možemo se dogovoriti.

Naravno, isto x puta se desi da neko sa stranim tablama stane kada vidiš da prilaziš pješačkom. Da ne bude kako sam ksenofobičan po Bursaću.

Mislim, ovo je banalan primjer sa pješačkim, ali itekako pokazuje od saobraćajne kulture do toga šta ga tamo spriječava da tako vozi.

Ne znam, ja bih prvo kod nas krenuo sa baš žestokim kaznama za ozbiljnije prestupe. Uz momentalno oduzimanje vozačke. Proletiš kroz crveno, odmah vozačka. Ako nema ko doći da odveze auto, ima šlep služba. Pa platiš i kaznu za prekršaj, pa ostaneš bez vozačke odmah. Još za šlep službu. I na kraju ganjaj kako ćeš kući. Imaš vremena da ti se ureže u pamćenje ako malo prošetaš. Ili taksi platiš.

Ali prvo nakačiti što više kamera sa mic na policiju. Pa kada te zaustave, nema tek tako dogovaranja. Propišeš protokol kako se šta radi, da se sve mora snimiti. Ne moraju oni ni sada uzeti direktno, ali "ispadne" 20, 50 KM ispod suvozačevog sjedišta dok ti uzimaju podatke...

Pa iako nema policije na svakom ćošku, ali ako te uhvate da te zaboli i zapamtiš. Prvo da se napravi taj rez na terenu.
Za početak.

Onda se može lagano preći i na društveno-kulturni rad. Džaba tebi u školi, na TV i gdje već da ti pričaju... ako ti dođe stari i ispriča kako je prošao kroz crveno i počastio policiju...

A onima sa stranim tablama, kao braća Grci. Skidanje tablica dok ne plate.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 11 Jul 2019, 18:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Prave onolike bolnice, školetine, a zatvori ovolicni...pu jebem ti državu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 11 Jul 2019, 18:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Danijele, sve to stoji.
Ali u Austriji su kazne stvarno smjesne u odnosu na primanja. U sustini je smijesno mala mogucnost da popases veliku kaznu jer stvarno trebas biti teski idiot i voziti 150+ tamo gdje je 100.

Sto se nadzora tice, ako postane pravilo da policiju mozes ocekivati u neocekivano vrijeme i na neocekivanom mjestu onda ista ne mora dezurati 24/7. Jednostavno se narod nauci da nema vise sigurice po kisi ili u sitan sat.

I da, za ucenje treba vremena, a kazne same po sebi nisu rjesenje. Isto tako nije ni rjesenje da institucije sistema svoj nerad, nesposobnost uz prilicnu dozu samodopadnosti vjecito pravdaju bahatim vozacima i brzinom neprilagodjenom uslovima na putu.

Daj da se vidi zasto je brzina bila neprilagodjena i sta se sve moze uraditi da toga ne dodje.


Poslednji put menjao The_new_Statesman dana 11 Jul 2019, 18:21, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 11 Jul 2019, 18:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ovaj put se slažem sa tns-om


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 12 Jul 2019, 14:40 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:42
Postovi: 876
Možda da se ugledamo na neke savezne države SAD-a gdje je za visok nivo alkohola u krvi i prebrzu vožnju predviđena krivična prijava i kazna zatvora do 6 mjeseci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 12 Jul 2019, 16:03 
nismo ipak toliki divljaci


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 13 Jul 2019, 00:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
А да из буџета не иде новац политичарима већ тамо гдје треба? То би ријешило проблем што сe тиче неког пуцања система, не би ништа пукло. Зато и кажем да бих укинуо новчане казне на пола године експериментално, и једино би политичари остали без уграђивања у све живо. Утопија, али јбг. А реално, као да и не пуца све живо и са оваквим принципом и системом :roll: . Казне се свеједно не плаћају, рекох већ колики износ је ненаплаћен од казни, тако да затварање славине ка буџету од стране казни за саобраћај не би претстављало ништа ново.

Што се тиче тог моменталног притвора на дан-два-три, то си и ти поменуо:
danijell je napisao:
Ne znam, ja bih prvo kod nas krenuo sa baš žestokim kaznama za ozbiljnije prestupe. Uz momentalno oduzimanje vozačke. Proletiš kroz crveno, odmah vozačka. Ako nema ko doći da odveze auto, ima šlep služba. Pa platiš i kaznu za prekršaj, pa ostaneš bez vozačke odmah. Još za šlep službu. I na kraju ganjaj kako ćeš kući. Imaš vremena da ti se ureže u pamćenje ako malo prošetaš. Ili taksi platiš.

Није исто као мој приједлог, али је резултат такве врсте кажњавања да сјебеш човјеку дан, пореметиш му распоред и планове, то ће га заиста више бољети од казне коју неће платити, а не иде никоме у џеп. Заправо не иде ни овако, јер... Да се не понављам, казне се не плаћају, колико се дугује... Ево, понових се :D

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 19 Jul 2019, 12:46 
Neko lupanje kod IGK skole...fino su se pokupili....reno i jos neki k


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 24 Jul 2019, 14:19 
smije voziti 125 cc sa 15 godina?


https://www.atvbl.com/vijesti/hronika/u ... -24-7-2019


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 24 Jul 2019, 14:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4192
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Ne, za A1 kategoriju (50cc-125cc) se smije polagati sa navršenih 16 godina.
Ali ko zna koliko ih vozi A1 i A bez položenog ispita, kao i neregistrovane motore.
Na Laušu me danas zaustavio moto-murjak, naravno sve regularno, a za minut-dvije dok sam stajao je zaustavio još nekoliko njih, bukvalno svakog koji prođe on zaustavi.
Jal vozi bez tablice, jal bez kacige, jal bez kategorije, jal bez svjetla, jal u papučama.

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 24 Jul 2019, 14:37 
a jasta...kad se uzme makina od iljadu kubika mora se vidjeti faca koja vozi...jos kad u japankama vozi.... :D


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Jul 2019, 11:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Оде мало до Врбаса да се брчне, неће ваљда стављати кацигу и обувати патике, ехх...

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Jul 2019, 12:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4289
danijell je napisao:
Eto rješenja, sve u zatvor. Tek bi se to pokazalo kako ima efekta. Koliko bi trebalo vremena da sistem pukne pod tim "prilivom". I tek što bi to samo bio dodatni trošak za državu. Fino odbij od školstva, zdravstva...

Za ovo što tns piše, pa naravno da ne može samo novčanim kaznama. Pa krenuli su kod nas odavno i sa kaznenim bodovima. Pa ih roditelji djeci slažu :) tako bi vjerovatno djeca i u pritvor išla. Za ove dublje probleme, ne možeš naći ili napraviti bolji narod preko noći. Ali dok recimo ne vidim da je polaganje prve pomoći ozbiljnije, a tek nešto drugo... Nema tu nade.

Ali mene zanima, zašto onda nije jednom bio slučaj kada sa stranim tablama neko skoro da te pregazi na pješačkom. Nešto sumnjam da se tako ponaša recimo u Austriji. Ovo ja spominjem, jer sam ja x puta došao u situaciju, da skoro samo naskočim na haubu. Ima ih na Mejdanu preko ljeta sa svih obrazovanih strana.

Opšta kultura i opšta saobraćajna obazovanosti, hmmm. Možda se na granici izgubi.
Kvalitet puta, pa ne znam da nešto smeta neka uličica bez rupa, preglednost ok...
Sistem nadzora. To je definitivo kod nas problem. Ali ne može svaki ćošak biti pod kontrolom. Odoše Dodiku u džep sve pare od nadzora.
Kvalitet vozila. Taj stranac definitivno ima.
Hm, način kažnjavanja. To je kritično. Posebno, možemo se dogovoriti.

Naravno, isto x puta se desi da neko sa stranim tablama stane kada vidiš da prilaziš pješačkom. Da ne bude kako sam ksenofobičan po Bursaću.

Mislim, ovo je banalan primjer sa pješačkim, ali itekako pokazuje od saobraćajne kulture do toga šta ga tamo spriječava da tako vozi.

Ne znam, ja bih prvo kod nas krenuo sa baš žestokim kaznama za ozbiljnije prestupe. Uz momentalno oduzimanje vozačke. Proletiš kroz crveno, odmah vozačka. Ako nema ko doći da odveze auto, ima šlep služba. Pa platiš i kaznu za prekršaj, pa ostaneš bez vozačke odmah. Još za šlep službu. I na kraju ganjaj kako ćeš kući. Imaš vremena da ti se ureže u pamćenje ako malo prošetaš. Ili taksi platiš.

Ali prvo nakačiti što više kamera sa mic na policiju. Pa kada te zaustave, nema tek tako dogovaranja. Propišeš protokol kako se šta radi, da se sve mora snimiti. Ne moraju oni ni sada uzeti direktno, ali "ispadne" 20, 50 KM ispod suvozačevog sjedišta dok ti uzimaju podatke...

Pa iako nema policije na svakom ćošku, ali ako te uhvate da te zaboli i zapamtiš. Prvo da se napravi taj rez na terenu.
Za početak.

Onda se može lagano preći i na društveno-kulturni rad. Džaba tebi u školi, na TV i gdje već da ti pričaju... ako ti dođe stari i ispriča kako je prošao kroz crveno i počastio policiju...

A onima sa stranim tablama, kao braća Grci. Skidanje tablica dok ne plate.

Samo bih se osvrnuo na ovo sto pises o pjesacima. Gore ti pjesak nece zakoraciti na put dok god ne vidi da si stao. Znaci i oni ucestvuju u saobracaju na drugaciji nacin. Strpljivo i kulturno. Ja ne znam kako smo mi nase pjesake naucili da zagaze na kolovoz bez gledanja jer treba imati na umu da se neka vozila jako tesko zaustavljaju. Gdje smo mi to pogrijesili.
Ja se sjecam jedne pametne sa groblja a glasi nekako ovako: ovde lezi onaj sto je imao prvenstvo prolaza.

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Jul 2019, 12:27 
Citiraj:
Ja se sjecam jedne pametne sa groblja a glasi nekako ovako: ovde lezi onaj sto je imao prvenstvo prolaza.


Malo lagimo danas?


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Jul 2019, 12:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Краде форе од мене

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 25 Jul 2019, 21:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Bolje da prizna da laže, manja je sramota


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 27 Jul 2019, 08:02 
Citiraj:
U teškoj saobraćajnoj nesreći u mjestu Tabanović kod Šapca rano jutros su poginule četiri, dok je povrijeđena jedna ženska osoba.

Oko pet časova jutros automobil je sletio s puta i udario u stub javne rasvjete kod Šapca, kažu u Operativno-komandnom centru MUP-a Srbije.

Kako se saznaje, život su izgubile tri devojke i jedan mladić, dvoje po 18 i dvoje po 19 godina iz Mačvanskog Pričinovca, dok je djevojka (20) koja je vozila automobil marke "ford fiesta" sa teškim tjelesnim povredama prevezena u šabačku bolnicu.

Pretpostavlja se da su se vraćali iz noćnog provoda.


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 31 Jul 2019, 09:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Evo Hrvati pooštrili kazne, pa da vidimo hoće li to išta uticati.
https://www.index.hr/vijesti/clanak/sut ... 05270.aspx

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 03 Avg 2019, 08:15 
Citiraj:
U stravičnim saobraćajnim nesrećama kod Banjaluke život su izgubila tri mlada čovjeka.

U nesreći koja se dogodila oko 22:45 sati u mjestu Brezičani poginuo je vozač Boris Šajinović (38).

U drugoj nesreća u mjestu Dubrava Stara u 2:15 sati život su izgubila dva bratića, Dragan (28) i Nemanja Janković (22).

Dragan je vozio Audija 4, a Nemanja je bio na mjestu suvozača. Vozilom su sletjeli u rijeku Ukrinu, 800 metra od kuće, piše Avaz.


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Saobraćajke #2
PostPoslato: 03 Avg 2019, 08:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Kao i zadnjih nekoliko puta, postavlja se pitanje da li je na tim mjestima i u to doba vidjena policijska kontrola.
Sve dok se narod ne nauci da policiju moze ocekivati i u najvecoj zabiti i u najgore nedoba nece biti bolje.
Pored toga, citav sistem treba profesionalno raditi na edukaciji i prevenciji. Pametnim i djelotvornim medijskim kampanjama na tv, radiju i internetu. Na primjer, FB grupa Policija zaustavlja je suvo zlato za takav posao. Da li se MUP, AMS ili ona famoza Agencija starkelja za bezbjednost saobracaja sjetila da to iskoriste?

E taj se posao ne moze prepustiti samo ucvalim izinjerima saobracaja, uciteljima, policijskim direktorima i sl. skolovanim u proslom vijeku ili jos gore, u Doboju zadnjih godina.

Njihov dosadasnji rad se vidi. Kao i rad njihovih kolega koje kopiraju iz Srbije i Hrvatske. Jbg, jezicka barijera i kurcobolja ih sprecavaju da malo vise istrazuju. Veoma vjerovatno i finansijski interesi.

Sto se tice medija, zakonski bi trebalo izvuci nekoliko procenata prostora za oglasavanje ovog tipa.


Poslednji put menjao The_new_Statesman dana 03 Avg 2019, 08:41, izmenjena 4 puta

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3784 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152 ... 190  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs