banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 12:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Mar 2018, 22:36 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Dec 2011, 20:35
Postovi: 73
Tnx. To me malo i buni pa ako moze pomoc/pojasnjenje posto vidim da se razumijes. Svaki mjesec isplacujem sebi dohodak 1000KM i na to obracunavam doprinose koje uplatim (oko 550KM + oko 110KM poreza na dohodak). Sad meni nije jasno, a mozda me knjigovodja farba, koja je razlika izmedju tog mjesecnog dohotka i dohotka koji sebi isplatim kad zakljucim godinu i obracunam dobit?

Ukratko po knjigovodji ja placam doprinose na taj mjesecni dohodak koji odredim u mom slucaju 1000KM a ostatak para podizem kao dobit kad se zakljuci godina. U fazonu da ja ne mogu podizati vise para dok se godina ne zakljuci sem onog sto odredim kao ovaj mjesecni dohodak a sto je automatski osnovica za doprinose pa stoga sve to drzim na 1000KM jer mi je to neki optimum da imam dovoljno za mjesec dana i da je to prihvatljiva osnovica za doprinose. Ja sam htio da sto vise podizem kao dobit zbog 10% poreza a sto manje da placam doprinose al ispade da manji doprinosi znace manji "mjesecni" dohodak a to znaci da cu imati nedovoljno sredstava za zivot iako imam na poslovnom racunu dovoljno sredstava koje ne mogu podici prije obracunq dobiti nekad u januaru, februaru?

Kako tebe sada shvacam ova isplata dohotka nema veze sa doprinosima tj. ja mogu uplatiti taj minimum doprinosa 33% od 800KM a isplatiti sebi veci mjesecni dohodak ili grijesim?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2018, 14:44 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 16 Jun 2017, 11:57
Postovi: 464
Mene zanima sljedece. Radim kao freelancer, i klijent od mene trazi da mu posaljem svoj poreski broj (VAT)...sta da mu posaljem?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2018, 15:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Pa kao prijavljen preduzetnik dobijes poreski broj.
VAT (PDV) broj je sledeci korak ako predjes odredjen godisnji iznos.
Podrazumijeva se da imas osnovni poreski broj ako si legalan i to je to sto ti traze.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2018, 19:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
remark je napisao:
Tnx. To me malo i buni pa ako moze pomoc/pojasnjenje posto vidim da se razumijes. Svaki mjesec isplacujem sebi dohodak 1000KM i na to obracunavam doprinose koje uplatim (oko 550KM + oko 110KM poreza na dohodak). Sad meni nije jasno, a mozda me knjigovodja farba, koja je razlika izmedju tog mjesecnog dohotka i dohotka koji sebi isplatim kad zakljucim godinu i obracunam dobit?

Ukratko po knjigovodji ja placam doprinose na taj mjesecni dohodak koji odredim u mom slucaju 1000KM a ostatak para podizem kao dobit kad se zakljuci godina. U fazonu da ja ne mogu podizati vise para dok se godina ne zakljuci sem onog sto odredim kao ovaj mjesecni dohodak a sto je automatski osnovica za doprinose pa stoga sve to drzim na 1000KM jer mi je to neki optimum da imam dovoljno za mjesec dana i da je to prihvatljiva osnovica za doprinose. Ja sam htio da sto vise podizem kao dobit zbog 10% poreza a sto manje da placam doprinose al ispade da manji doprinosi znace manji "mjesecni" dohodak a to znaci da cu imati nedovoljno sredstava za zivot iako imam na poslovnom racunu dovoljno sredstava koje ne mogu podici prije obracunq dobiti nekad u januaru, februaru?

Kako tebe sada shvacam ova isplata dohotka nema veze sa doprinosima tj. ja mogu uplatiti taj minimum doprinosa 33% od 800KM a isplatiti sebi veci mjesecni dohodak ili grijesim?


Izvini...ovo nisam procitao prvi put kad si pitao, do sada si vjerovatno i saznao odgovor. Ti kao preduzetnik ne placas nikakav porez na dohodak, jer sebi ne isplacujes platu, sve to onog godisnjeg. Medjutim, vjerovatno knjihovodja isplacuje avansni dio poreza za tu godinu, pa sa godisnjom prijavom sve to ispegla (ne placas 2 puta isti porez, vec to prelomi...oduzme dio koji je vec platio avansno).

Kolimo ja znam, preduzetnicima je osnovica za obracun doprinosa 60% od godisnje prosjecne bruto plate, tj cc 800KM...ako ti se placa vise od toga, niko ti ne brani (kontam, jedini efekat mozes imati zbog PIO).


Izvini ponovo,al u martu stvsrno nisam procitao :(

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2018, 20:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Danjamin je napisao:
Mene zanima sljedece. Radim kao freelancer, i klijent od mene trazi da mu posaljem svoj poreski broj (VAT)...sta da mu posaljem?
Ma imaju oni svoj poreski broj (npr. Hrvati zovu OIB) , al to kod nas nije zazivjelo...ne znam, pitaj ga za sta mu detaljno treba (vjerovatno zbog kontrole njegove drzave i sprijecavanje pranja novca)...u sustini, ako ikako moze, nek ti to uplati bez toga

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2018, 21:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
За физичка лица порески број = ЈМБГ. Под тим бројем се сви водимо у Пореској.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jun 2018, 06:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 16 Jun 2017, 11:57
Postovi: 464
wizzy_bl je napisao:
Danjamin je napisao:
Mene zanima sljedece. Radim kao freelancer, i klijent od mene trazi da mu posaljem svoj poreski broj (VAT)...sta da mu posaljem?
Ma imaju oni svoj poreski broj (npr. Hrvati zovu OIB) , al to kod nas nije zazivjelo...ne znam, pitaj ga za sta mu detaljno treba (vjerovatno zbog kontrole njegove drzave i sprijecavanje pranja novca)...u sustini, ako ikako moze, nek ti to uplati bez toga

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk


U pitanju je Poljska agencija i kao sto kazes broj im treba da bi sebe pokrili od strane poreskih kontrola iz njihove drzave.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jun 2018, 06:53 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 16 Jun 2017, 11:57
Postovi: 464
Evil_Dead je napisao:
За физичка лица порески број = ЈМБГ. Под тим бројем се сви водимо у Пореској.

Sad se sjetih da sam nedavno radila za neku Njemacku firmu i da su mi trazili kopiju licne karte/JMBG bas zbog toga.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jun 2018, 07:53 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Danjamin je napisao:
U pitanju je Poljska agencija i kao sto kazes broj im treba da bi sebe pokrili od strane poreskih kontrola iz njihove drzave.

U PL se za poresku identifikaciju koristi broj NIP, ali fizička lica mogu da se služe brojem PESEL (naš JMBG).

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jun 2018, 08:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ukratko, posalji im svoj JMB.
Ionako format poreskog broja nije isti po drzavama i ne postoji mogucnost provjere, niti je ta firma obavezna to raditi.

Druga prica je sa provjerom PDV brojeva izmedju firmi unutar EU.

Jedina zackoljica moze biti da ti traze rjesenje o dodjeli poreskog broja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jun 2018, 08:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Kao što sam napisao, fizička lica mogu da se služe JMBG. Ranije je bio obavezan NIP ("broj poreske identifikacije") ali se zakon promijenio prije nekoliko godina. Tako da nemaju osnove.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jun 2018, 09:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 16 Jun 2017, 11:57
Postovi: 464
Ok, hvala vam puno na konkretnim odgovorima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs