banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 229 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 03 Mar 2018, 14:06 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Što kaže prof. Raković, ovo je prva generacija Srba koja je slabije školovana i obrazovana od svojih roditelja, u prosjeku.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2018, 14:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
Ko ne savlada jezik u osnovnoj neće ni u srednjoj. Ova ideja o jeziku na fakultetu je suluda, neće nam ništa donijeti.
Nije valjda problem samo nepismenost studenata. Šta ćemo sa ljudima koji ne studiraju, a takvih je 90%?

Nekome smeta nepoznavanje srpskog jezika, a meni naprimjer nepoznavanje nacionalne istorije i geografije.

Sjećam se ankete, prije nekoliko godina, kad su ljude pitali šta se desilo na Kozari 42'?
Samo je jedan momak znao odgovor, ovi ostali kao sa Marsa da su pali, veze nemaju.

Ili da pokažeš na karti gdje je Vrbas, Drina, Morava...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2018, 15:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ili da ne znas da je Ukrina jedina rijeka koja cijelim svojim tokom prolazi kroz Srpsku.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2018, 16:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Čuj jedina!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2018, 17:43 
Fiki....jebes ne vadis


Vrh
  
 
PostPoslato: 03 Mar 2018, 20:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
MuskoBre je napisao:
Što kaže prof. Raković, ovo je prva generacija Srba koja je slabije školovana i obrazovana od svojih roditelja, u prosjeku.


Danasnja djeca mozda nece znati koji je glavni grad Mongolije ili da li se pise bio ili bijo, ali uz pomoc fb i internjeta generalno bice prepredeniji nego sto smo mi bili u tom dobu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2018, 22:01 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ako pod prepredeniji misliš da če imati veću želju da nekoga preveslaju iz čista mira i zbog sopstvene koristi onda da, biće prepredeniji. Sreća u nesreći je da će zbog tog istog fejsbuk i interneta biti i u manjoj mogućnosti da to izvedu osim na sebi sličnima jer im mozak "urasta" umjesto da se razvija.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2018, 14:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
MuskoBre je napisao:
Što kaže prof. Raković, ovo je prva generacija Srba koja je slabije školovana i obrazovana od svojih roditelja, u prosjeku.


Pa nije bas. Uporedi ranije koliko ih je zavrsilo srednju skolu i fakultet, a uporedi sad. Prije 30 godina oko trecina ljudi (30%) nisu ni upisivali srednju, a sad upisuje skoro 100%. Zavrse skoro svi. A i fakultet je prije 30 godina upisivalo oko 20% ljudi, a sad oko 50%.
Iako ima dosta ovih privatnih, i u drzavnim je znatno vise ucenika i studenata nego prije 30 god.
Slazem se da zaostaju u nekim znanjima kao fizika i matematika nego oni prije 30 god, ali zato imaju veca znanja iz informatike i drugih stvari. U sustini, veca je obrazovanost sad, samo manja korist od obrazovanja.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Mar 2018, 14:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
O ovom smo prije pricali opet se ponavljamo.

Obrazovanje u Njemackoj pocetkom 20 i 30 godina proslog vijeka je dozivljavalo bum.
Jesu li Njemci toga doba bili obrazovaniji od Srba svakako da jesu.
Jesu li tehnoloski bili tri koraka ispred jesu, broj nepismeni po glavi u Njemackoj u to doba daleko manji nego u Kraljevini Jugoslaviji.
Znaci oni su bili puno "napredniji" od Srba koji su bili "zaostali".

Koliko su samo doktora nauka imali u prosijeku! Sjetimo se samo jedog doktor nauka J. Gebels! Koji je to IQ, kako je taj samo bio "obrazovan". :roll: :roll: Najbolji ucenik svoje generacije u srednjoj skoli, drzao govor na promociji ispred svih.

Uostalom, pa i Tesla da se nije obrazovao i da je ostao u Lici da ore, muze i nosi Licki sir na pijacu jos bi svi fenjer nosali.
Zar nije to ocit primjer direktne korelacije tj. kako obrazovanje gura razvoj i napredak drustva.

Naravno da jeste!
Ali kako i na koji nacin, Teslino obrazovanje je islo da pomogne cijelom covjecanstvu i crnom i bjelom i zutom svakom covjeku podjednako i bez denominatora.
Gebelsovo obrazovanje je islo u pravcu da pomogne "izabranoj" rasi da unisti ove ispod sto efikasnije.


Ovo samo navodim da nema direktne relacije izmedju: vise obrazovani = bolje drustvo ili razvijenije drustvo = bolje drustvo!!
Vece sanse i mogucnosti za razvoj svakako da.

Neko ce reci : "Brale mozes ti stim narativom u vrtic i okolo. Ako je za tebe bolje zivjet u "dobrom" drustvu slobodno ti je razguli tamo pa se vozi na biciklu i budi "dobar" cijeli zivot , ja cu u razvijeno gdje imam mogucnosti doci do kadilaka,bazena... pa kako kome?" :D

Ali to je sad druga prica...koja nema puno dodira sa jezikom, pravopisom i sl... :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 13:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Kod nas mozda nije najveci problem obrazovanost, koliko neiskoristenost obrazovanih. Npr. neko ko zavrsi drzavni fax radi kao konobar ili ode u inostranstvo, a neko ko je blizak sistemu kupi privatnu diplomu i zaposli se na kljucnom i odgovornom mjestu. Poznat je slucaj Dusanke Majkic koja je "zavrsila" privatni fax u pedesetim godinama i sad radi na kljucnom mjestu u drzavnim institucijama, a za ove na nizim pozicijama to je gotovo pa pravilo.
Zato sto institucije vodi uglavnom tako "obrazovan" kadar zato nista ni ne funkcionise.
Da ne spominjemo Tomislava Nikolica za kojega cijela Srbija zna da se nije ni pojavio na "faxu", da je preskocio redovne studije (1 ciklus) i direktno iz srednje magistrirao, a kom je nadimak "Toma Diploma" i koji je obavljao najvisu funkciju predsjednika drzave. Opet kazem na nizim pozicijama je na hiljade takvih.
S druge strane, dosta relativno kvalitetno obrazovanih na drzavnim fakultetima radi na pijaci, konobarise, prodaje u prodavnicama i buticima ili je nezaposleno.
I onda pored toga svega neko ocekuje da sistem i drzava funkcionise.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 15:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
jellyfish je napisao:
Kod nas mozda nije najveci problem obrazovanost, koliko neiskoristenost obrazovanih. Npr. neko ko zavrsi drzavni fax radi kao konobar ili ode u inostranstvo, a neko ko je blizak sistemu kupi privatnu diplomu i zaposli se na kljucnom i odgovornom mjestu. Poznat je slucaj Dusanke Majkic koja je "zavrsila" privatni fax u pedesetim godinama i sad radi na kljucnom mjestu u drzavnim institucijama, a za ove na nizim pozicijama to je gotovo pa pravilo.
Zato sto institucije vodi uglavnom tako "obrazovan" kadar zato nista ni ne funkcionise.
Da ne spominjemo Tomislava Nikolica za kojega cijela Srbija zna da se nije ni pojavio na "faxu", da je preskocio redovne studije (1 ciklus) i direktno iz srednje magistrirao, a kom je nadimak "Toma Diploma" i koji je obavljao najvisu funkciju predsjednika drzave. Opet kazem na nizim pozicijama je na hiljade takvih.
S druge strane, dosta relativno kvalitetno obrazovanih na drzavnim fakultetima radi na pijaci, konobarise, prodaje u prodavnicama i buticima ili je nezaposleno.
I onda pored toga svega neko ocekuje da sistem i drzava funkcionise.



Stoje ti primjeri i slicni to sto navodis gore.
Ali zakljucak ne.

Upravno suprotno!
Sistem "radi" i odradjuje sve kako treba.

U "takavom sistemu" sve u potpunosti funksionise! Funkcionise upravo onako kako mu je zadato i vrlo efikasno!
btw, sistem ne moze da funkcionise na "ocekivanju" nigdje nije pa nece ni ovde. :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 16:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Nadam se da je ovo sto si napisao ironicno, a ne da tako mislis :)
Evo svaki dan izadje neki clanak na tu temu pa tako i danas koji potvrdjuje ono sto sam napisao > https://banjalucanke.com/2018/03/13/dip ... -za-zanat/

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 18:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
jellyfish je napisao:
Nadam se da je ovo sto si napisao ironicno, a ne da tako mislis :)
Evo svaki dan izadje neki clanak na tu temu pa tako i danas koji potvrdjuje ono sto sam napisao > https://banjalucanke.com/2018/03/13/dip ... -za-zanat/


:D
Ti mozes kratko , sazeto i gramaticki uredno ja moram malo duze ako ti se ne cita preskoci.

Ironija?
Naravno ako mislis da je stanje u kojem zivis zadnjih 20-30 godina proizvod slucaja i ljudske nemarnosti.
Da je tvoj ili moj zivot posledica loseg ljudskog faktora u jednom dobro zamisljenom drustveno ekonomskom sistemu.

Jeste ironija, ako smatras da bi sve bilo drugacije da su bili drugi ljudi u istom setapu i okruzenju.
Ili vjerujes da ako drugi bolji ljudi dodju na celo da ce onda sve biti promjenjeno i da ce da profunkcionise.
Ako tako mislis onda je ironija i neistina.

Ako ne mislis tako onda je "ironicna istina" ako tako nesto postoji.
Zasto ovaj sistem funkcionise ovako kako funkcionise, i zasto kazemo da funkcionise vrlo dobro?

Prosto iz razloga da se primjeni ovakav projekat koji je ovde u upotrebi na bilo koju zemlju od Norveske do Juzne Afrike ili od
Rusije do Dominikanske Republike dat ce ti potpuno isti predvidiiv rezultat.
Naravno ovo nema veze sa tezom da bilo ko da dodje na vlast nema razlike jer su svi korumpirani.
Naprotiv da dodje na vlast u ovakvom sistemu najcistija,moralna garnitura sastavljena od nobelovca u ekonomiji nece biti razlike ali ne zbog korumpiranosti ili nesposobnosti.
Zasto to ljudima ne kazemo otvoreno vec jednom. Pa dajte nam pravi banana vise, dosta bacanja plastike i virtuelnih ikona, pa majuni smo nismo ljudi!!!
Tako ste nas napravili, red bi bio vec jednom, zasluzili smo prave banane!



Znaci sistem radi kako je zamisljeno i proracunato vec decenijama ako ne vjekovima,vrlo efikasno.
Odradit ce vrlo dobro i bez velikih odstupanja dati uvije isti cilj.

Pretvaranje jedne zemlje u cistu koloniju(siromasnu,nerazvijenu i nestabilnu) i rasturanje naroda i spustanje populusa do nivoa robovlasnistva.

Je li to Ironija?
Ja mislim da nije.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Mar 2018, 19:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Brale001 je napisao:
Zasto ovaj sistem funkcionise ovako kako funkcionise, i zasto kazemo da funkcionise vrlo dobro?
Znaci sistem radi kako je zamisljeno i proracunato vec decenijama ako ne vjekovima,vrlo efikasno.
Odradit ce vrlo dobro i bez velikih odstupanja dati uvije isti cilj.



Da. Upravo sam o tome pisao u ovom > viewtopic.php?f=4&t=67136&p=2668950#p2668950 postu.
Problem nije ni u vlasti, ni u narodu. Problem je u sistemu.
Ironicno u svemu tome je sto vlast moze da promijeni sistem, a nece zbog vlastite koristi, a narod moze da promijeni vlast ali nece zbog vlastite stete.
To je ironija, kad te neko jebe u glavu i mozak svaki dan, a ti ga iznova podrzavas i glasas za njega, odnosno za sistem.
I jedan dan izadjes na protest, a nakon mjesec dana glasas za tog protiv koga si protestovao. A to radi vecina naroda, bar tako pokazuju rezultati izbora ovih 30 godina od kad postoje slobodni izbori.
E to je ironija.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 06:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
U nas doktori na ulicama. Stoje sa onim plakatima ispred zgrade vlade u kojoj sjede tokari, limari, bravari, šoferi i traže od njih svoja prava.
:mad:

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 06:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
cicak je napisao:
U nas doktori na ulicama. Stoje sa onim plakatima ispred zgrade vlade u kojoj sjede tokari, limari, bravari, šoferi i traže od njih svoja prava.
:mad:

I u bivšoj državi su vladali bravari.Šta fali? :fadein: :D

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 06:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Čiča iz Rogače je napisao:
cicak je napisao:
U nas doktori na ulicama. Stoje sa onim plakatima ispred zgrade vlade u kojoj sjede tokari, limari, bravari, šoferi i traže od njih svoja prava.
:mad:

I u bivšoj državi su vladali bravari.Šta fali? :fadein: :D

Exceptio firmat regulam. Onaj je bio izuzetak.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 08:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Nije bio bravar?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 08:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Jeste. Ali su ga u zatvoru učeni iškolovali.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 09:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Aham...i Dodik je mesar ali su ga na fpn učeni iškolovali

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 229 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs