banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 03 Mar 2018, 11:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
STRATOKASTEL je napisao:
Dukke je napisao:
Valjda bi pravo pitanje trebalo biti: "Šta smatrate inostranstvom i zašto?" Ako pričamo o državama.


Dijaspora je grupa ljudi koja je napustila svoju zemlju i živi negdje zajedno sa nekim drugim narodom.
Primjer Slovaci i slovačka sela u Vojvodini. Ili prnjavorska opština sa svojim šarolikim stanovništvom :)


Ovo je ispravna definicija. Dijasporu čine ljudi a ne teritorije.

Ljudi koji žive i rade van matične teritorije.
_зока je napisao:
Milan je napisao:
giometar je napisao:
sve osim Republike Srpske i Srbije

Sve osim prostora bivše Jugoslavije (izuzevši Sloveniju). Zašto? Zato što već preko 10 vjekova Srbi žive na tim područjima. Ne možeš reći da su Srbi u Makedoniji ili Hrvatskoj dijaspora kada tu žive duže nego u Vojvodini.

Upravo...to su matčne srpske zemlje i velika je greška domaćih političara kad Srbiju nazivaju matičnom zemljom i tim činom stvaraju privid kratke srpske postojanosti na prostorima koje si naveo.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2018, 12:00 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ja sam jednom pisao da ne smatram Srbiju maticom jer mi ovde se nismo raselili iz nje nego smo paralelno naselili ove prostore kao i prostore današnje Srbije. Pa ni Srbija se nije zvala Srbija nego Raška, jedna od srpskih zemalja uz Duklju (Zetu) i Bosnu, a ni car Dušan npr nije bio car Srbije nego Car Srba i Grka al rekoše ljudi da sam budala. Ne kontaju da je priča o Srbiji kao matici vjetar u jedra bajke o dobrim Bošnjanima.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2018, 16:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sa godinama kako vise ljudi bude zivjelo van maticne drzave, postavice se pitanje ko je tu kome dijaspora. Nekada su se u dijasporu slali ucitelji, vjeroucitelji i knjige, a danasnja dijaspora sama sve to sebi moze da obezbjedi.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2018, 16:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
_Krol_ je napisao:
zato sto Srbiju smatram svojom....sto smatram da njoj pripadam...sto tamo disem punim plucima...zato sto volim svoj narod ma koliko nas zvali bosancima..zato sto se u svakom gradu u Srbiji osjecam kao i u Banja Luci...u ovim ostalim pobrojanim ne osjecam nista...inostranstvo i tudje

Јес' да има добар број Белограђана које би требало мало преваспитати, али добро де... :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2018, 20:43 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 12 Avg 2015, 15:12
Postovi: 104
Lokacija: Novi Sad
Nema potrebe za naročitim potenciranjem korišćenja pojma Bosanac u Srbiji.To je samo zavičajno određenje ,a nikako nacionalno, kako to Bošnjaci zlonamerno pokušavaju da vam predstave. To je jedino moguće kod srpskih autošovinista.

Uopstalom ,prostor njegovog koriščenja se stalno smanjuje. Kako se u Srbiji u najširim slojevima dubinski širi svest o posebnosti RS, kako smo zapljusnuti vestima o njoj, vremenom se sve više pravi razlika između Bosanaca iz Federacije i Srba iz RS. Danas nema osveštenog Srbina koji ne pazi na korišćenje tih određenja.

Za sve treba vremena ,pa i za promenu navike u tom pogledu. Uopstalom,kad bi svi vi jasno svima u Srbiji, u neposrednom kontaktu rekli da ste iz RS, kao što to masovno rade studneti koje ovde studiraju, te navike bi se brže menjale.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs