banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 22:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 237 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Jan 2018, 03:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
@Rocker: Zar Android nije Linux?

@neizreverbiliziran: Ako nećeš da koristiš terminal, ni ne moraš. Imaš Software Centar, pa izvoli...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2018, 03:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Mislim da Android jedino ima kernel linuksov. Nema svih paketa bas na software centru. :)

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2018, 10:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Rocker je napisao:
Octa core Amlogic S9xx box se moze kupiti za tričavih 150KM, i koristiti kao desktop pod androidom bez problema.
X86 Linux nema budućnosti na PC tržištu, jedino ARM i server platforme, naravno.

Ubuntu je svakako najlakše instalirati, mada, koliko para je uloženo u njega i nije tako dobar. :D



Slazem se, ja koristim godinama linux i odustao sam od njega kao glavni OS za svakodnevnu upotrebu, jer sam skontao da bilo sta da uradim treba mi vise vremena nego na windows-su (za napredne neke stvari, ne za surfanje i to), a i ne mogu igrati igrice. Naravno koristim linux za servere i tu ne "nenadjebiv" i tako ce uvijek ostati :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2018, 10:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ja ne igram igrice uopšte, tako da mi to ne smeta.
Dosta dugo sam imao dual boot i to mi je bilo idealno rješenje, međutim, zbog hardvera sam prešao samo na Linux. Jednostavno, ono što se radi na faksu nije moguće raditi na Windowsu i tapija... :D

Ja sam zaista prezadovoljan Debianom. Imam sve što mi treba, jedini izuzetak je Photoshop, ali on mi i tako rijetko zatreba. Sa druge strane, jako mi se sviđa instaliranje programa putem paketa. Kao što rekoh, ne bih mogao koristiti Windows za faks. Jednostavno ovo programiranje koje mi radimo i informaciona sigurnost i ostale stvari ne šljakaju dobro na Windowsu.

Na poslu imam Fedoru. Ona mi je malo previše bleeding edge, stalno se nešto treba popravljati... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2018, 13:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
super_koza je napisao:
@Rocker: Zar Android nije Linux?

@neizreverbiliziran: Ako nećeš da koristiš terminal, ni ne moraš. Imaš Software Centar, pa izvoli...


Android, Linux, MacOS, QNX, SunOS, BSD etc su sve Unix derivati, pa se ne može reći da je android=linux. A i da jeste, u pitanju je različit koncept jer je android isljučivo GUI oriented a linux (mislim svaki osim ubuntu-a i minta) je prvenstveno text based. Svaki GUI koji se pojavljivao za linux je u stvari skrndelj i krpljavina . . .
Android ima daleko, daleko veću korisničku bazu i enormno jaku developer zajednicu . . .

Prvi linux koji sam instalirao je mogao biti RedHat (nisam baš siguran) nekad '98 ili '99 (uglavnom < 2001) pa sam probao i BeOS i QNX i BSD i FreeBSD i Suse i ko zna šta sve ne.
Ubuntu je od svih bio najmanje linux a najviše ušminkani crap. :D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2018, 14:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@super_koza

O kom programiranju je rijec? Generalno ne volim debian zbog filozofije menadzmenta super-usera, smara me puno... Ubuntu derivat je puno nasminkan, pa zato koristim Ubuntu MATE kad hocu desktop varijantu, light je UI i podrzava sve pakete iz ubuntu/debian repozitorija, postali su i official od 16.04 LTS rel ja mislim.

Dok sa druge strane, vecina paketa za servere podrzava (stack) Ubuntu 16.04 i Centos 6/7 kao sto su centminmod, easyengine, CWP ili non self hosted kao sto su serverpilot, runcloud, docker itd... Kontam i arch nije los, al ne da mi se gubiti vrijeme sa njim :)

I na kraju, sto se tice UX-a, windows je najbolji i tu nema sta polemisati :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2018, 14:24 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Android je prvo derivat Linuxa, jer se bazira ne Linux kernelu, pa tek onda kao takav derivat Unixa.
Vjerujem da je korisnicka zajednica ogromna kod Androida, ali ne bih podcjenjivao ni mainstream Linux zajednicu.

Sta znaci GUI oriented? Svaki operativni sistem, pa i Windows i Android i MacOS su primarno text based operativni sistemi. Pa Windows 10 pociva na Windowsu NT.
E sad, na tim text based sistemima se vrti graficki klijent. Na nekim sistemima je lakse, a na nekima teze uociti razliku izmedju ta dva okruzenja.
Kod nas je problem sto se Linux uvijek poredi sa nekim verzijama koje su od prije deceniju ili dvije, dok se Windowsu daje ta prednost da su ljudi prilicno naviknuti na njega.

To se moglo vidjeti i kad su se pojavili prvi pametni telefoni. Ljudi koji su duze koristili klasicne telefone, pricali su kako se tesko navici na pametne telefone i kako to nije za njih. Evo sad svi bez problema koriste Android telefone. Koliko god iOS bio drugaciji, nije im nikakav problem preci sa Androida na iOS. Tako da je ta prica apsolutna glupost. Uzmi prosjecnu osobu koja nije nikada koristila racunar i bice joj svejedno da li je ispred nje Windows, Linux ili MacOS.
Sve se svodi na to da neka ikonica malo drugacije izgleda ili da je nesto nazvano malo drugacije. Jebi ga, ako nije Microsoft Office, onda je Libre Office ili Open Office ili sta vec. Tako i za sve ostalo. Kao sto sam ranije napisao, problem je sto ljudi od Linuxa ocekuju da bude isti kao Windows, dok od MacOSa to ne ocekuju. Sto se instaliranja aplikacija tice, sve moderne distribucije imaju softverske centre gdje programe mozes instalirati kao i na Android telefonima. Ako ti treba nesto vise nego sto se tamo nudi, onda si u istom problemu kao i kad te aplikacije nema na Androidu...

Linux je jaaaako puno napredovao zadnjih nekoliko godina. U nekim stvarima i dalje kaska za Windowsom i MacOSom, ali je u nekim i znacajno ispred njih. Sve se svodi na to za sta ti operativni sistem treba.
Gnome korisnicko okruzenje je jako fino uradjeno i samo mu treba dati jednaku sansu. Nasi ljudi ne vole bas da citaju, nego nauce napamet koje ikonice trebaju kliknuti da bi se nesto desilo i to je to. Ako nema ikone Start za otvaranje menija, odmah problem... Osim ako je MacOS u pitanju, onda sve odgovara... :D

Fun fact: Cini mi se da je moj prvi Linux bio Ubuntu 8.04, tad su jos slali CDove besplatno... :) Do sad sam probao jako malo distribucija: Ubuntu, Xubuntu, Debian, Fedora, Mint, openSUSE. Debian mi je nekako najbolje sjeo. Paketi jesu malo stariji, ali zato uvijek sve radi...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2018, 14:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Kod nas vecina racunara ima samo jednog korisnika. Ako te smara upravljanje svojim korisnikom, onda ga samo uvrstis u sudo listu i mozes sve. Jbg, po standardu si na Windowsu admin, mozes i na Linuxu isto biti. Ja ipak vise volim imati svog korisnika koji nema sudo prava, nego kad mi nesto treba prebacim se na root sa "su" i gotovo...

Programiranje na koje sam mislio je ovo koje na faksu radimo. C i C++ sa naglaskom na sistemima i sigurnosti. Iz Operativnih sistema smo morali implementirati vlastiti sistem po Posix standardu. To jednostavno pod Windowsom ne mozes, a pod MacOSom mozes, ali... Jednostavno, ogroman dio istrazivackog rada iz sigurnosti se bazira na Linuxu, jednostavno zato sto je otvoreniji. Na poslu radimo sa CUDA paralelizacijom gdje bi se vjerovatno mogao koristiti Windows, ali smo opet skontali da nam je puno lakse na Linuxu. Dakle, vise neko back end programiranje, ne nesto sto korisnik direktno vidi...

Priznajem, volio bih da ima Visual Studio za Linux. Visual Studio je bas sminka.

Arch kao sistem je meni relativno glup. Kao ja cu sam sebi da ustimam sistem, jer ja to mogu puno bolje od tata is npr. Debiana. Aha, mogu, ali malo sutra. Jos kad vidim da nema po defaultu optimizaciju za SSD diskove, pa ranio bih se...
Opet kazem, ako je Debian dobar za ISS, dobar je i za mene... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2018, 14:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ne bi bas rekao da je Linux derivat unixa, on je samo Unix-like, znaci dijeli slicnosti ali code-base je drugaciji totalno, linux kernel nema zajednicnog koda sa unixom, po toj logici onda bi se moglo reci da je linux derivat Multicsa?

Ja koristim windows kao glavni OS a 95% posla se odvija na remote linux masinama, npr. jednostavna stvar kao sto je WinSCP program, ima sve i UI je dobro osmisljen, jos nisam nasao nijednu linux alternativu, a da ne treba 3x vise vremena da se podesi i koristi, sto je bezveze. Isto tako nijedan office paket na linuxu se ne moze porediti sa Microsoft office ni po funkcionalnosti ni po UX-u, mozda je kingsoft sa WPS office dogurao donekle tu, ali sve je to tanko :)

Ako uvrstim sebe u listu sudoera, onda sam bacio u vodu sigurnost OS-a, zato ti kazem da me debian smara, Ubuntu ima sudo, ukucas fino sifru za tu sesiju, budes su, kad zavrsis zatvoris i miran si.

Sto se tice POSIX i windows server je POSIX compliant :D

Edit: Necu da krecem raspravu, sudo vs debian perm men, to nikad dobro ne zavrsi, kao windows vs linux ili atheist vs theist itd.. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2018, 16:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Jedno vrijeme sam testirao x86 android (u stvari imao sam neku aplikaciju za koju mi je trebalo procesorske snage) i praktično sam zaključio da savršeno funkcioniše kao desktop. Instalacija je dosta jednostavna, radi sasvim solidno i baš ne kontam zašto bi se neko maltretirao sa raznim linux distribucijama ako se može koristiti android.
Cijela poenta moje priče je da mislim da je bolje za nekog ko se želi igrati sa non windows sistemom da bolje proba android . . .

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2018, 18:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nisam probavao android na x86, mozda nekad probam. Uglavnom ljudi cesto spominju kako je bolje koristit linux kao desktop OS jer je "sigurniji" sto u praksi nije tako, jer korisnik koji ne zna sta radi, za njega je linux nesigurniji od windowsa i to sto nema toliko malware-a za njega jer ga ne koristi dovoljno ljudi. Jedino u cemu je linux nepobjediv na PCu su file operacije, koje daleko bolje radi nego windows, sve ostalo je patnja ziva :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2018, 23:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2002, 19:49
Postovi: 5073
Lokacija: Banja Luka
Nakon duzeg vremena nabacio Mint, vise iz dosade i zato sto na Windowsu (i uopste na laptopu) duze vrijeme nista pametno ni ne radim. Kontam ovo je brze za obicno surfovanje i gubljenje vremena, jer mi je Win totalno okilavio i ne da mi se cistiti ili reinstalirati ponovo sve.
Dual boot je sa Win 10, pa samo brzinsko pitanje - kako da ugasim racunar iz Linuxa? Restartuje mi se stalno kad idem na shut down.
Da nema to veze sa onim cakama, gdje je Win zapravo u nekom hibridnom modu mirovanja, pa dolazi do nekog konflikta, ili je nesto drugo u pitanju?

Fala i zivili.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2018, 00:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
CTRL+ALT+T pa kucas sudo poweroff

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2018, 01:18 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Kontam da nema neke razlike kad ide na shutdown i uradi poweroff u terminalu...

Ne bi trebalo ni da ima veze sa Windowsom. Taj problem se obično manifestuje tako što ne možeš pristupiti particiji koju Windows koristi. Za svaki slučaj isključi Fast Boot na Windowsu i hibernaciju...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2018, 12:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nije isto cak nije ni preporucljivo raditi poweroff jer nije "graceful", osim sto treba root da se ugasi, moze doci i do korupcije podataka. Ako hoces da gasis preko terminala bolje izdaj "sudo init 0" komandu, ona ce pokrenuti sve shutdown skripte i "gracefuly" ugasiti, na nekim distroima poweroff radi ovo, ali sto je sigurno sigurno je. Dok kad koristis GUI da ugasis linux on ustvari izdaje "shutdown -h" jer mu za ovo ne treba super-user :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2018, 13:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2002, 19:49
Postovi: 5073
Lokacija: Banja Luka
Jel se na ovo mislilo kad se pisalo da najjednostavnije stvari u Linuxu znaju da se zakomplikuju? :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2018, 10:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
pilot babo je napisao:
Jel se na ovo mislilo kad se pisalo da najjednostavnije stvari u Linuxu znaju da se zakomplikuju? :)


Za prosjecnog korisnika koji godinama koristi windows, da. Linux je dobar kao desktop za takve korisnike dok radi, cim nesto pogresno urade, pocinje gubljenje vremena da se napravi.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 237 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs