banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 22:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 357 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 04 Jan 2018, 10:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
The_new_Statesman je napisao:
Sinip, radi se o porezu na dobit, a taj porez veze nema sa socijalnim i penzionim davanjima.

Za sve one koji zaradjuju ozbiljnije novce od par stoja mjesecno je ovo veoma dobra vijest.

Sto se soc-pen imas privatna osiguranja pa bujrum.

Ма знам, све јасно, али "порез на добит"... Грохотом се смијем. :D
Оно, сад би држава да узме 10% од тога, ОК, супер, неБиХ имао ништа против да је држава Шведска. :)
Овако, пошто ни ја нисам добио никакву социјалу од државе док нисам имао посла, па док сам студирао о свом трошку, qрко ће сад да држава добије неку кинту од мене.

Је'л поштено? :D

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 04 Jan 2018, 10:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
The_new_Statesman je napisao:
Ne vidi se to

Ако ти паре стигну на девизни, види се. :) Још те зову из банке да им објасниш зашто си добио паре из Азербејџана... :D

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 04 Jan 2018, 11:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Kada već spominješ Švedsku, da li bi bilo ok da odeš tamo i oni ti odmah daju socijalnu pomoć? Dok se snađeš.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 04 Jan 2018, 11:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Па колико ја знам са овим нашим избјеглицама а и овим сад Сиријцима и иним, тако то некако и функционише? Није баш да спаваш на клупи у парку покривен новином.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 04 Jan 2018, 17:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
@sinip

vec je nekos spomenuo, ovo nisu socijalna davanja i doprinosi, vec porez na dohodak (sto si duzan, kao gtadjanin, placati u svakoj drzavi)...sta (ne)dobijas od drzave, to je druga prica, al vjerujem mi, ovih 10% je jedna od nizih stopa u svijetu. Ovo sto TNS kaze, ovo je vrh vrhova za sve koji zaradjuju na internetu. Npr...u Sloveniji da ti neko savjetuje kako smanjiit iznos poreza, moras njemu platiti 10%...i onda jos 10% negdje poreza...malo offtopic, SLOVENCIMA iz ITa je ovdje raj na zemlji....

Nazalost, nisam ni sam siguran do kada ce ovo trajati, previse je ovo dobro da bi dugo trajalo...ovi nasi sto pisu i tumace zakone, uopste ne kontaju ovu oblast, pa i ne vide potencijal..cim skontaju da se moze tu ogrebati, zalice se FOND ZO, FOND ZA ZAPOSLJAVNJE, FOND PIO...i onda ce ti nakalemiti doprinose, tj natjerati te mozda da odes u S.P. na pausal (kao SRB). Ako ne nasi, sjebace nas stranci kad skontaju da imamo neke koristi... Kamo srece da ostane duze ovo stanje, jer ce svako normalan jedva docekati da plati 10% poreza i legalizuje svoj novac..nije to nista novo, to vec odavno koriste advokati, notari i ostali...gdje placaju samo 10% poreza na dobit, a budu prijavljeni na par stotina maraka plate (na sto idu doprinosi) ...sve legalno


Poreska ima mogucnost evidentitati sve prilive na bankovne racune gradjana...kad ce se to poceti ozbiljnije korisiti inspektori, ne znam..al da hoce nekada, u to sam siguran. Npr. u SRB ne mozes dobiti euro/dolar na racun da te poreska odmah ne evidentira.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 04 Jan 2018, 18:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
I ja mislim daje sve evidentirano. I kontrolisace se kad tad. Ovaj porez od 10% cu rado platiti, iako me nimalo ne raduje. S jedne strane sam svjesna da je bolje je da postoji način u vidu davanja od 10% da se osjećam "čisto" što se tiče obaveza prema državi, a s druge ... moj net posao nije naročito unosan (mnogo vremena-osrednje plaćeno), i već me oderaše UpWork i PayPal, pored konkurencije koja uglavnom radi jeftinije, tako da me ovih dodatnih 10% pomalo odvraća od volje za posao. Ali uklopiću se već nekako.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 04 Jan 2018, 20:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Najvise posla ima prilikom prvog popunjavanja prijave 1002, jer se mora izvaditi el.cerifikat. Da bi se dobio certifikat, popuni se UGOVOR i ZAHTJEV ZA IZDAVANJE el.certifikata.Nakon toga, svako iduce slanje je 1-2min.

Prijave se popunjavaju i salju u programu PPO :

http://www.poreskaupravars.org/Document ... .2.1.0.exe

Uputstvo kako se popunjava prijava:

http://www.poreskaupravars.org/Document ... rilica.pdf

Ugovor:

https://www.poreskaupravars.org/dokumen ... %D0%B5.pdf

Zahtjev:

https://www.poreskaupravars.org/dokumen ... %D0%B0.pdf

Na kraju godine, potrebno je podnijeti GODISNJU PRIJAVU 1004 ( do 30.03. u godini) - to ipak ide rucno

http://www.poreskaupravars.org/Document ... 012017.pdf

ALI BOLJE OVO PROVJERITI TELEFONSKI NA 337-765 I 337-766 (mozda sam nesto zaboravio)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 04 Jan 2018, 20:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Hvala, wizzy_bl...Mada uputstvo izgleda zastrašujuće. Možda je bolje da probam bez njega... :D

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 04 Jan 2018, 20:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Ma uputstvo je bas smarajuce..uglavnom...ti radis prijavu POREZA NA DOHODAK, na VI3 (vi isplate 3 -ostali dohodak)...poreski period je onaj kada su pare legle, isplatni period je onaj kad su zaradjene... BRUTO = DOHODAK = OSNOVICA ZA POREZ

Ako imas WINDOWS 10, umjesto CISCO VPN, koristis CISCO ANYCONNECT

Prvo logovanje je:

korisnicko ime = "JIB/JMBG"
sifra = "lozinka"

Ako sta zapne...pisi ovdje

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 05 Jan 2018, 19:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
wizzy_bl je napisao:
Najvise posla ima prilikom prvog popunjavanja prijave 1002, jer se mora izvaditi el.cerifikat. Da bi se dobio certifikat, popuni se UGOVOR i ZAHTJEV ZA IZDAVANJE el.certifikata.Nakon toga, svako iduce slanje je 1-2min.

Prijave se popunjavaju i salju u programu PPO :

http://www.poreskaupravars.org/Document ... .2.1.0.exe

Uputstvo kako se popunjava prijava:

http://www.poreskaupravars.org/Document ... rilica.pdf

Ugovor:

https://www.poreskaupravars.org/dokumen ... %D0%B5.pdf

Zahtjev:

https://www.poreskaupravars.org/dokumen ... %D0%B0.pdf

Na kraju godine, potrebno je podnijeti GODISNJU PRIJAVU 1004 ( do 30.03. u godini) - to ipak ide rucno

http://www.poreskaupravars.org/Document ... 012017.pdf

ALI BOLJE OVO PROVJERITI TELEFONSKI NA 337-765 I 337-766 (mozda sam nesto zaboravio)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Искрено, много лакше је прешалтати се на плаћање преко Пејонира и пјевушити све до првог банкомата...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 05 Jan 2018, 21:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
sinip je napisao:

Искрено, много лакше је прешалтати се на плаћање преко Пејонира и пјевушити све до првог банкомата...

Tako nekako, sreća ovim govnima gore je to špansko selo, ne znaju mnogo ali kontaju da se tu lova vrti i da se to mora nekako oporezovati(eto para bez motike), u početku zametnuti trag novca dok se ne počne vrtiti ozbiljna lova kasnije se isplati legalizovati posao ali dok krene, muka....

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 06 Jan 2018, 00:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
sinip je napisao:

Искрено, много лакше је прешалтати се на плаћање преко Пејонира и пјевушити све до првог банкомата...


Kako god ti mislis da ti je lakse i da ti je bolje.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 06 Jan 2018, 01:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Wizzy, pre par dana sam bio po nekim ministarstvima i u prvom su zakoni, propisi i pravilnici iz vremena Milke Planinc.

U drugom mi se na sva usta hvali kako sve standardizuju kao u bijelom svijetu.

I onda mu pokazem moje dokumente iz Austrije i on kadar nevera. Ni traga od tih standarda.

Ne treba nama niko da bi bili nekonkurentni. Dovoljni smo sami sebi sa slijepim prepisivanjem svega sto nam ne ide u korist.

Mada moram reci da je momak pokazao volju za novim saznanjima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 06 Jan 2018, 08:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Nije mi bas najjasnije sta si htio da kazes...da je birokratija komplikovana i spora, zakone i pravilnike pisu neadekvatni ljudi, provode ih oni koji su jos manje upuceni..to je opste poznata cinjenica ...al da tamo ima ljudi koji nesto i znaju i nesto zele da urede... svakako ima
... medjutim, to se manje zna, jer se sva paznja javnosti usmjerava na ove prve.

Ne znam ko izmisli birokratiju (ja tipujem na pravnike, jer su to najkomplilovaniji ljudi koji ubise sa svojim nekim proceduraram bez ikakve logike i smisla)...al tu nesto promjeniti, pojednostaviti....to je prilicno, prilicno tesko i zahtjeva puno energije ...al jbg, sta je tu je


https://youtu.be/JtEkUmYecnk

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 06 Jan 2018, 09:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Htio sam da kazem da sa jedne strane imamo ekipu koja gura zastarjele propise koji u mnogome ne odgovaraju potrebama vremena, a sa druge strane imamo ekipu koja smatra da je nekriticko copy/paste tudjih rjesenja vrh djelovanja.

Takva kombinacija sasvim sigurno ne doprinosi razvoju konkurentnosti na svjetskom trzistu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 06 Jan 2018, 15:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
tu se apsolutno slazemo...al u oba slucaja se svodi na isto..NEDOSTATAK ZNANJA, ISKUSTVA I PAMETI...

Imas i 3.grupu ljudi, a to su oni koji imaju potencijala,znanja i zelje da nesto naprave (neko manje, neko vise) ...al kod tih ljudi je najveci problem kad naidju na nekog iz prve dve grupe...zapitaju se , a koji ce *urac ovo sve meni...obicno odustanu.

U prevodu, da bi covjek bilo sta napravio, mora da spada u 3.grupu ljudi...plus da bude veca konjina od ovih iz prve 2 grupe, jer drugacije se ne moze...i kad se sve to poklopi, onda se mozda nesto desi....zato su promjene ovdje , JAKO JAKO SPORE

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 06 Jan 2018, 20:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
wizzy_bl je napisao:
sinip je napisao:

Искрено, много лакше је прешалтати се на плаћање преко Пејонира и пјевушити све до првог банкомата...


Kako god ti mislis da ti je lakse i da ti je bolje.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Ево ти још једна истинита прича.

Жена ми је имала (затворила након поплаве) регистровану "Самосталну агенцијУ" и пар година прије поплаве пало им је на памет да мијењају шифарник па се требало отићи и пререгистровати шифре или како се то већ зове. И тад пошто је већ требала да иде, сконтамо да убаци још неке дјелатности везане за софтвер и рачунаре, између осталих и "софтверско издаваштво".

И оде жена тако, и кажу јој не можете да региструјете (између осталих ствари) софтверско издаваштво.

Зашто не може?

Па немате пословни простор...

И тако сад ја треба да дајем некоме 10% да би тај неко, једном, можда, евентуално, у моменту просвјећења (или лудила) сконтао да данас софтвер моежш да издаш сједећи за лаптопом накаченим на соларни панел у сред неке вукојебине, ако имаш покривање мобилним интернетом.

Е хоћу qрац...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 21 Jan 2019, 15:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Avg 2005, 19:20
Postovi: 343
Kolegi stigla koverta za freelancing porez. Izgleda da traze zadnje dvije godine tj. od kad su dali obavijest na sajtu i medijima da se placa tih 10%.
https://www.poreskaupravars.org/SiteLat ... ajid=13973

Po meni treba platiti. Oces drzavu ko sto je Svedska, a ne placati poreze je mozda licemjerno. Plus kontam da je ovaj porez drasticno veci u drugim drzavama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 21 Jan 2019, 15:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Па колико зарађује мјесечно да су га "стигли" из Пореске?

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: freelancing
PostPoslato: 21 Jan 2019, 16:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Avg 2005, 19:20
Postovi: 343
To i jeste problem. Zarada godisnja mu je simbolicna. Znacu vise kad ode u PU.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 357 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 18  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs