banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 22:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Nov 2017, 12:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ima li neko iskusan sa Linuksom na forumu?

Koristim Fedoru 26.
Instalirao sam Anakondu, paket za Python pa pretpostavljam da mi se Python malo pojebao.

Kad koristim dnf za instaliranje programa, ne radi mi automatsko dopunjavanje teksta. Nemam pojma šta se moglo desiti...

Evo i originalni post sa Redita:

https://www.reddit.com/r/linuxquestions ... _with_dnf/

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2017, 00:17 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Stvarno se niko ne bavi Linuksom na forumu? :-?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2017, 08:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
Vjerovatnije je da se niko nije sreo sa tim problemom :)
Ja sam zadnji put nakucao nesto u Pythonu prije tri godine, a zaboravio sam kada sam zadnji put koristio nesto osim Centosa...

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2017, 22:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Osim zentyal-a, ili minta za ručno čišćenje tvrdokornih rootkita Bill Gates mezimčeta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2017, 22:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
I onda ljudi govore Ljinuks ne valja, Ljinuks ovakav, onakav... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2017, 00:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2003, 12:10
Postovi: 2552
Lokacija: Banja Luka
Da se bilo kakva Linux distribucija sa normalnim GUI-em barem provuče kroz obrazovni sistem u školama i da se pokaže par osnovnih stvari potrebnih krajnjem korisniku (ne mora uopšta da se forsira kao M$), dosta ljudi se ne bi plašilo da ponekad koristi isti. I nije tačno kako "ljudi govore kako Ljinuks ne valja, da je ovakav ili onakav...". To govore oni, koji su sami probali, ali bio im je to preveliki otklon od dobro im poznatih Prozora, a naši ljudi ne vole da istražuju nepoznato. Vole nešto što im je poznato i u čemu se osjećaju komforno.

Kada bi imali normalnu državu (kao što nemamo), onda bi upotreba M$-ovih proizvoda morala biti praćena plaćenim licencama za iste. A onda bi nešto besplatno, što bi koliko toliko u okviru potreba naših ljudi moglo da zamijeni nešto što moraš masno da platiš, vrlo lako našlo svoj put do krajnjih korisnika. Ali s obzirom da je M$ sveprisutan i isforsiran, iako ga je čak i u firmama prisutno preko 80% u piratskom obliku (mnogo više office paket, negoli sam Windows OS), naš čovjek ne vidi potrebu za promjenom. Ne mogu da mu zamjerim, bez obzira koliko se ne slažem s tim.

Iako Linux svijet jako površno poznajem, uopšte mi nije problem da ga koristim za neku home varijantu. Lično preferiram Mint (vjerovatno zato što je "najvindovsolikiji"), ali isto tako često koristim i Ubuntu, iako ga od ere Unity-a ne mogu svariti najbolje (ne toliko zbog samog GUI-a, koliko zbog nemogućnosti normalne promjene istog).

Ranijih godina sam imao tri osnovna velika problema prilikom pokušaja da nekoga nagovorim da proba Linux:
1. Osjetna razlika grafičkog prikaza u odnosu na Windows / nedostatak klasičnog Windows Desktop-a kakvog svi obožavaju,
2. Instalacija programa,
3. Dovoljno dobra zamjena za M$ Office paket.

Danas tih problema zaista više nemam. Rješenja su došla sa raličitih strana, a neočekivano veliku zaslugu za to ima i sveprisutni Android na "pametnim telefonima". Naravno koliko je Android isforsiran i nametnut prethodnih godina, nije ni čudo da je prihvaćen bez obzira na sve promjene koje je donio u navikama i ponašanju:
1. Linux zajednice su se odlučile za par veoma "vindovsolikih" GUI rješenja u svojim distibucijama kao npr. Mint u skoro svim verzijama, Fedora i openSUSE sa svojim KDE rješenjima, Puppy itd. Onima koji su se upotrebom Androida odvikli od potrebe za klasičnim desktopom, postalo je maltene svejedno koji GUI je u upotrebi.
2. Ne zamaram se više time da objašnjavam ljudima kako je Google jednostavno "drpio" ideju za Google Play Store iz Linux svijeta (dobro, Apple je to uradio prije njih, ali to bi već pokrenulo rat pa nećemo njih uvlačiti u ovo), već im jednostavno kažem da se programi instaliraju kao i na telefonu i sve bude OK.
3. Bez obzira što su LibreOffice i ranije OpenOffice veoma kvalitetne alternative za M$ Office (barem u segmentu našeg prosječnog kućnog korisnika), teško je bilo ljude natjerati na onakve arhaične izglede pomenutih proizvoda. Plus razlika u formatima dokumenata koji nastanu kreiranjem tih paketa te promjenama koje nastaju konverzijom jednih u druge. Ali zato sada imamo WPS Office kojeg 'ladno možemo prilagoditi da izgleda bukvalno kao M$ Office i to od verzije 2003 (palate) pa do 2016 (riboni). Pritom kao default opciju za formate dokumenata možemo uzeti M$ formate. Bukvalno kao da imamo Word, Excel i PowerPoint na Linux-u. Dobro, jeste da uz PDF čitač imamo samo te tri komponete Office paketa, ali kome u home varijanti treba više?!

Sva ova priča je naravno za običnog korisnika. Moraš da shvatiš da je to korisnik kojem čim otvoriš Terminal odmah viče: "Nemoj mi sad te hakerske fazone!" Davno, davno je jednom jedan lik izgovorio jednu rečenicu koju sam dobro zapamtio: "Windows su profesionalci kreirali za budale. Linux su kreirali profesionalci za profesionalce". Windows je napravljen da bi laik mogao da ga što bezbolnije koristim, a kad mu zapne, postoji milion mjesta gdje može da dobije pomoć. Kad čačkaš po Linux-u, tad si entuzijasta. Kad imaš problem, moraš pronaći malo iskusnijeg entuzijastu. A toga nema na svakom ćošku.

Možda da si probao na podforumu za Linux...? :D :D :D

_________________
dejo the best - professional


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2017, 12:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
DNF, anaconda, Python wtf :D

Na centos-u imam dve verzije python-a, instalirao sam samo jedan modul na alternativnu verziju, ali još ne kontam zašto bi neko koristio TAB da dobije listu već čega li. Valjda tačno znaš šta hoćeš instalirati pa to i otkucaš ?

---
Što se tiče office paketa, pa čitav paket već postoji na googletu, ja odavno koristim google sheet za neke banalne tabele, doduše ne znam koliko je upotrebljivo za neki ozbiljniji posao.
Linuks nikad neće biti desktop OS i stvarno ne znam šta je tom narodu da se trudi oko toga :D Koliko para je upumpano u Ubuntu i šta se dobilo ? Potpuno smeće kao win vista . . . :D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs