banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 12:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1326 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 67  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Sep 2017, 08:03 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2011, 21:49
Postovi: 512
Koliko smo mi (RS/Banja Luka/mtel i drugi operateri) daleko od ovoga, u godinama posmatrano? :D

http://mondo.rs/a1042304/Mob-IT/Vesti/m ... kundi.html

https://www.mts.rs/privatni/internet/ku ... mts-optika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 12:28 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 25 Sep 2017, 16:03
Postovi: 2
mic je napisao:
Pa jesi li probao da otkacis fiksni telefon kod sebe?

Pokusao sam ali nije do telefona.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 13:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Lumber Jack je napisao:
Koliko smo mi (RS/Banja Luka/mtel i drugi operateri) daleko od ovoga, u godinama posmatrano? :D

http://mondo.rs/a1042304/Mob-IT/Vesti/m ... kundi.html

https://www.mts.rs/privatni/internet/ku ... mts-optika


Kada sam ja dobio optiku prošle godine, to kada je čuo jedan poznanik iz NS baš se isfurao, jer je on na mts-u i imao vdsl i nema riječi o optici.
Koliko smo mi daleko od 1 Gbps... pa ko ima optiku sa ovom trenutnom opremom mogu odmah sada da puste 1 Gbps / 1 Gbps. Može i brže. Ali onda je tu drugi problem. Da bi preko wireless-a imao tu brzinu, malo je zeznuto to. Prvo moraš imati 802.11ac opremu na prijemu, pa udaljenost igra baš ulogu...
Ok, preko LAN-a je bliže većini i povoljnije, jer odavno su standard gigabit LAN portovi. Onda tu igra ulogu LAN kabl da bi baš izvukao tu brzinu. Cat5e kabl je kao za to, ali nije nešto skuplji ni Cat6. I onda nekako dovedeš tih 1 Gbps do računara, a tu te dočeka kod većine HDD i mogućih 125 MB/s. SSD bi to lagano progutao, ali mehanički disk bi cvilio. Ako dođeš u priliku da izvučeš tu brzinu preko Interneta. Biće i to jednom, ali u UK nedavno bila priča da samo 2% ljudi može imati optiku. Misli se na FTTH. Da optika ide do korisnika. Većinom je FTTC, odnosno zadnjih do 1 km su telefonske žice i taj zaostali VDSL2.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 16:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Mar 2017, 04:58
Postovi: 207
Pratim ja benchmark forum , poceo je tamo MTS da postavlja optiku po Beogradu.Kaze da ce poceti od oktobra - novembra pustati korisnicima , valjda rade u 11 gradova istovremeno. Prije par mjeseci je bio link na sajtu 150/20 oko 4000 dinara, to je bas skupo . Meni bi odgovaralo 100/50 ili 100/100 hteo bi da pomognem torrent zajednici.
Je li se rasirila optika po Banja Luci? Makar da u mome gradu naprave isturene prstenove za VDSL i on je dobar .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 18:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2011, 21:49
Postovi: 512
danijell je napisao:
Lumber Jack je napisao:
Koliko smo mi (RS/Banja Luka/mtel i drugi operateri) daleko od ovoga, u godinama posmatrano? :D

http://mondo.rs/a1042304/Mob-IT/Vesti/m ... kundi.html

https://www.mts.rs/privatni/internet/ku ... mts-optika


Kada sam ja dobio optiku prošle godine, to kada je čuo jedan poznanik iz NS baš se isfurao, jer je on na mts-u i imao vdsl i nema riječi o optici.
Koliko smo mi daleko od 1 Gbps... pa ko ima optiku sa ovom trenutnom opremom mogu odmah sada da puste 1 Gbps / 1 Gbps. Može i brže. Ali onda je tu drugi problem. Da bi preko wireless-a imao tu brzinu, malo je zeznuto to. Prvo moraš imati 802.11ac opremu na prijemu, pa udaljenost igra baš ulogu...
Ok, preko LAN-a je bliže većini i povoljnije, jer odavno su standard gigabit LAN portovi. Onda tu igra ulogu LAN kabl da bi baš izvukao tu brzinu. Cat5e kabl je kao za to, ali nije nešto skuplji ni Cat6. I onda nekako dovedeš tih 1 Gbps do računara, a tu te dočeka kod većine HDD i mogućih 125 MB/s. SSD bi to lagano progutao, ali mehanički disk bi cvilio. Ako dođeš u priliku da izvučeš tu brzinu preko Interneta. Biće i to jednom, ali u UK nedavno bila priča da samo 2% ljudi može imati optiku. Misli se na FTTH. Da optika ide do korisnika. Većinom je FTTC, odnosno zadnjih do 1 km su telefonske žice i taj zaostali VDSL2.

Hehe, nisam mislio samo na brzinu i da li je moguća, već na dostupnost te famozne optike. Mtel, pa ni Elta, vjerujem da ne pokrivaju ni 10% teritorije Banjaluke u ovom trenutku realno, za druge gradove ne znam, ali sumnjam da je bolja situacija tamo po Hercegovini recimo.

Mada je i ta mts reklama možda slična tome, sumnjam da baš potpuno pokrivaju tih 11 gradova, iako mislim da sam čitao ranije da su baš ogromne pare uložili u taj projekat.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 19:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Mar 2017, 04:58
Postovi: 207
Jos nije pustio MTS optiku , samo dvije neke zgrade na Novom Beogradu da testiraju. Ali ce sigurno do kraja ove godine pustiti NB i Zemun . SBB koliko sam skontao ima optiku sam na Dedinju par ulica. Kupili su oni Beogrid kod njih ima optika , ali su oni samo na Novom Beogradu. EXE net ima u Nisu i nije toliko skupo , pisu ljudi da su zadovoljni. Ima u Subotici neki SAT Treckt kazu da su zadovoljni cijenom i uslugom. Javio se neki lik iz sela sa istoka Srbije koji granici sa Rumunijom , lokalni provajder imaju optiku u tome selu , valjda je povezano sa rumunima , a zna se da imaju najbolji net u Evropi.

Kada bi malo ovi sto rade u mtel-u pratili desavanja da pocnu i oni malo ulagati u optiku , svi bi onda bili zadovoljni . Uveo bi IPTV+NET svi Sport Klubovi i Arene , mada sada manje pratim sport.
Smjesno je sto je najnizi paket optike 20/10 , to moze i VDSL :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 19:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:42
Postovi: 876
danijell je napisao:
Kada sam ja dobio optiku prošle godine, to kada je čuo jedan poznanik iz NS baš se isfurao, jer je on na mts-u i imao vdsl i nema riječi o optici.
Koliko smo mi daleko od 1 Gbps... pa ko ima optiku sa ovom trenutnom opremom mogu odmah sada da puste 1 Gbps / 1 Gbps. Može i brže. Ali onda je tu drugi problem. Da bi preko wireless-a imao tu brzinu, malo je zeznuto to. Prvo moraš imati 802.11ac opremu na prijemu, pa udaljenost igra baš ulogu...
Ok, preko LAN-a je bliže većini i povoljnije, jer odavno su standard gigabit LAN portovi. Onda tu igra ulogu LAN kabl da bi baš izvukao tu brzinu. Cat5e kabl je kao za to, ali nije nešto skuplji ni Cat6. I onda nekako dovedeš tih 1 Gbps do računara, a tu te dočeka kod većine HDD i mogućih 125 MB/s. SSD bi to lagano progutao, ali mehanički disk bi cvilio. Ako dođeš u priliku da izvučeš tu brzinu preko Interneta. Biće i to jednom, ali u UK nedavno bila priča da samo 2% ljudi može imati optiku. Misli se na FTTH. Da optika ide do korisnika. Većinom je FTTC, odnosno zadnjih do 1 km su telefonske žice i taj zaostali VDSL2.


Nije sve u klasičnom downloadu. Ima nešto i u video streamingu na više uređaja istovremeno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 19:52 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Mar 2017, 04:58
Postovi: 207
Ja imam 10 mbit/s , kada gledam strim Full HD Sport Klub kojem treba 8 mbit/s neko nesto pusti na mobilnom ili kompu meni pocne sjeckati slika. Voleo bi gledati filmove bez problema od 20 - 30 GB preko Quasara ,ali tesko da ce to jos moci za 3-4 godine.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 19:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Pa i 100 mbps je dovoljno za to.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 20:03 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Mar 2017, 04:58
Postovi: 207
Jeste , ja sam rekao 100/50 je vrh jos bi sigurno sa komsiom podjelio net.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 20:41 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Okt 2010, 15:00
Postovi: 949
Trenutna brzina mtel optike je i vise nego dovoljna. Ako se dobro sjecam, 20 Mb/s je dovoljno za 4K striming. U prevodu, za 99% korisnika ta brzina od 100/50 ce biti dovoljna u narednih 5 godina da ti nista ne stopa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2017, 21:14 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Mar 2017, 04:58
Postovi: 207
Da to 100/50 je vrh, samo cemo morati cekati optiku po nasoj zemlji jos najmanje 5 godina :D Ide to dosta sporo. Telekomu Srbije su Kinezi dali kredit od 150 miliona eura u 3 godine da pusti optiku makar 50% stanovnistva Srbije , opet oni po ruralnim dijelovima Srbije nece imati, mislim da ce njima VDSL pustati :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Okt 2017, 10:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Avg 2005, 19:20
Postovi: 343
U Brodu u naselju Zito Kombinat poceli sakupljat saglasnost etaznih vlasnika za optiku. Tako da izgleda ide to i po manjim gradovima polako.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Okt 2017, 10:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 31 Jan 2013, 18:13
Postovi: 2837


Sent from my SM-A720F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2017, 20:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 13 Maj 2007, 20:17
Postovi: 352
Lokacija: Prijedor
Mi smo u Budzaku Banja Luka po zgradama potpisivali saglasnosti/peticiju za mtel optiku jos ljetos. Zovu juce da produzim/potpisem novi ugovor za solo internet, smanjice cijenu sa 35 na 30KM, kazem im da cekam optiku pa cu produziti. Kod vas je planirana optika na proljece iduce godine, vele iz mtela. Onda cekam proljece,..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2017, 20:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 14 Feb 2017, 23:37
Postovi: 422
mic je napisao:
Zovu juce da produzim/potpisem novi ugovor za solo internet, smanjice cijenu sa 35 na 30KM


Je l' to Optima Solo paket? Kakva je to akcija kad ti snižavaju cijenu za 5km i to starom korisniku? Šta su ti rekli?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2017, 09:35 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 13 Maj 2007, 20:17
Postovi: 352
Lokacija: Prijedor
Jeste optima solo. Nema izgleda zvanicne akcije, nego zovu korisnike kojima je istekao ugovor i nude da obnovimo uz odredjene pogodnosti, nizu cijenu, napisao sam vec gore.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2018, 20:43 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Dec 2014, 17:54
Postovi: 38
mic je napisao:
Mi smo u Budzaku Banja Luka po zgradama potpisivali saglasnosti/peticiju za mtel optiku jos ljetos. Zovu juce da produzim/potpisem novi ugovor za solo internet, smanjice cijenu sa 35 na 30KM, kazem im da cekam optiku pa cu produziti. Kod vas je planirana optika na proljece iduce godine, vele iz mtela. Onda cekam proljece,..

Smanjice ti na par mjeseci i onda opet vratiti na 35km. Tako je kod mene bilo..Bilo par mjeseci 30 i evo neki dan dodje racun 35km vratili opet na staro..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2018, 08:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2002, 01:00
Postovi: 12454
Lokacija: Ulaz 7, Sektor 2, Red 21, Sedište 35
Trenutno imam elta net+tv, 37KM i fiksnog dođe oko 20KM... Net je prilično jadan, stabilan, al brzina ide 350kbs max :) Youtube ide normalno, to mi je najbitnije, al čim se još neko nakači, počinje sjeckanje... Dajte mi loše strane ovog mtel trio paketa od 58KM? :) Na papiru to izgleda OK, al praksa obično bude nešto sasvim drugo... Lanaco je dovukao optiku pred vrata, koliko traje procedura uključivanja paketa od strane mtela? Otprilike za iste pare, dobijam optiku i Sport Klub, što je prioritet :) Moram 5KM mjesečno doplatiti dodatni TV, što je krajnje jadno, al šta da se radi...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2018, 09:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Pa vidiš koliko je aktivna tema, to ti dovoljno govori koliko problema ima sa optikom. :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1326 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 67  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs