banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 103 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Jun 2017, 22:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Srbija dobila 19 vozila od Američke vojske.
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... dnika.html

U zadnje vrijeme Srbija aktivnije radi na unaprijeđenju svoje vojske, namjenska ima zanimljive projekte, pa mislim da treba i zasebna tema.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2017, 07:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Jah, radi...
Postoje projekti ali je realizacija 0.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jun 2017, 10:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
USA donates 19 HMMWV vehicles to Serbian Armed Forces
http://defence-blog.com/army/usa-donate ... orces.html

Serbian Ministry of Internal Affairs received Lazar 8×8 multi-role armored vehicles
http://defence-blog.com/army/serbian-mi ... icles.html

Serbian Gendarmerie receives new Lazar 3 armored wheeled vehicles
http://defence-blog.com/news/serbian-ge ... icles.html

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jun 2017, 13:56 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Jesu Lazari toliko skupi ili nemaju potrebe za njima kad nabavlju po 6-7 komada?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jun 2017, 13:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
I da ima potrebe i novca, problem je proizvodnja.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2017, 09:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Nabaviš par komada, ispituješ par godina i kad se otklone nedostatci vozila iz nulte serije ideš na veću količinu ako ima potrebe.

Ovo je više zbog potencijalnih stranih kupaca jer ko će kupiti proizvod koji ne koristi ni tvoja vojska? Kad dođe strana delegacija jedinice koje koriste ta vozila izvedu pokaznu vježbu i onda imaš više materijala za pregovaranje oko cijene i količine. :)

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2017, 19:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Preradili su i BOV za razne druge upotrebe, te varijante će VS dobiti u malo većem broju(valjda).

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2017, 21:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
apokalipto je napisao:
Preradili su i BOV za razne druge upotrebe, te varijante će VS dobiti u malo većem broju(valjda).


Blago njima , BOV je bio i ostao kanta , jedino je dobar za vojno policijske poslove. A za sve ostalo sta god stavili na njega goli je ku***.
To kazem jer je slabo oklopljen , ako ga bolje oklope to trazi jaci motor , jace ogibljenje ..... ma stotinu stvari.
ZADNJA TRI IKAD PROIZVEDENA BOV-a su zaprimljena u JNA od TAM-a u maju 1991. u Marsalki na Novom Zagrebu.

I prije ovih "prerada" nosao je BOV i maljutke i BsT i trocjevac 25/3 ......

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2017, 10:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Slika
Citiraj:
БОВ М11 има главну улогу као извиђачко возило и командно-извиђачко возило. Ако се користи у артиљерији, може да се користи за осматрање и да усмерава ватру. Ово возило има трочлану посаду, укључујући возача, команданта и топџију

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0 ... 2_%D0%9C11

Eto ga Željo to su napravili od BOV-a.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2017, 12:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Spoiler:
Slika
Slika


Eto ih Željo, BOV vojne policije.
Baj d vej jedan sam vidio i u BL, koliko ih ima u RS?

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2017, 13:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ima ih naša specijala ofarbane u crno ne znam koliko komada....Taj BOV je izvorno i zamišljen kao policijsko vozilo, a ne vojno u fabrici TAM po narudžbi tadašnjeg SUP Slovenije. Sticajem okolnosti zapao je za oko nekim generalima ili kome već u tadašnjem SSNO pa su ga poručili seriju za vojsku, iako se pokazao kao neprikladan za vojnu upotrebu (slab oklop, malen gaz i mogućnost savlađivanja prepreka, mali manevarski i posadni prostor za transport vojnika unutar vozila) pa su počeli da ga prerađuju na PO sa Maljutkama i lako PVO sa trocijevcem što je uz sanitetsku verziju bila budaleština (kako ubaciti ranjenika na nosilima u takvu skalameriju???) :-? Probali su i verziju sa dva Boforsa od 40mm pa to konstrukcija nije mogla da podnese....Za svoju originalnu policijsku namjenu je dobro, ali za vojsku isto kao i IMT traktor sa navarenim mitraljezom :confused1:

Baš su se usrećili krpeći već skrpljenu budževinu :roll:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2017, 13:34 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Sargas je napisao:
Jesu Lazari toliko skupi ili nemaju potrebe za njima kad nabavlju po 6-7 komada?

To se nijednoj vojsci svijeta ne isplati da skrše pare u razvoj sredsva koje će proizvesti u nekoliko komada za svoje potrebe. Ko bi to čudo uopšte kupio pored daleko boljih i provjerenih vozila slične namjene.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2017, 14:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Jeftiniji su, to im je glavni adut u prodaji. Ta bolja i provjerenija vozila i koštaju više a Lazar je više za zemlje trećeg svjeta, kao i uopšte skoro sve što Srbija izvozi.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2017, 16:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Pa šta je bolje? Skuplje a provjereno ili jeftinije al ne pitaj ništa? Skarabudžen na brzinu od kamioskih kompoenti u FAP-u na koje su navarene oklopne ploče, nije još čestito prošao ni fazu testiranja :-? To je vozilo oružanih snaga a ne fereza za njive....Unaprijed promašen projekat ako nemaš tržište, a treći svijet...heh, pa nema više nasvrstanih :) a remontovanih vojnih viškova za takvo tržište za budi pošto (primjer modernizovanih MIG-21 i T-55)

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2017, 17:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Uporedjujuci staru i novu verziju izuzev nize siluete i boljeg rjesenja za mitraljez ( jer se nisandzija ne izlaze dejstvu neprijateljske vatre ) nista drugo ne vidim da je bolje napravljeno.
Stari BOV M-86 je bio relativno brz na asfaltu (cini mi se oko 80-90kmh) a na ovom novom vidim da su pojacali oklop ( sa plocama ) a to dodatno opterecuje i motor i ogibljenje.
Posto sam siguran da je ovo PRERADJEN orginalni primjerak BOV-a M-86 zivo me interesuje da li su i sta uradili na motoru (ugradnja turbine ili sta vec ) i na ogibljenju da moze da izdrzi dodatnu tezinu.
Novi BOV nema zadnju stepenicu na kojoj su se na staroj verziji vozili vojni policajci (kad kazem stepenica mislim kao na smecarskom kamionu ) , koliko vidim izbacili su i puskarnice.
I nisu rijesili najvecu ranu BOV-a a to su bocna vrata , postojece rjesenje je lose ali izgleda i da se ne moze poboljsati.
Od vojnopolicijskog vozila , preko lake PVO sa PAM-om 25/3 , pa preko lake PO sa maljutkama do izvidjackog ili komandnog vozila dalek je put. ZASTARIO koncept i samo ga presvlace iz odjela u odjelo.
Za vojnopolicijske poslove stara verzija je bila OK , sve ovo ostalo je palamudjenje.

Koliko ih ima u RS pojma nemam , vidjao sam neke dole u Trn-u u onoj maloj kasarni uz Vrbas parkirane .... jos su bili smb boje.

Moj bataljon VP je dobio cetiri komada kad se JNA povukla iz Slovenije , dva su otisla za Drvar u 2KK , dva su ostala nama od kojih je jedan izgorio.

I za kraj vec sam to napisao ali da se pohvalim , ZADNJA tri vojnopolicijska BOV-a M-86 koja su isporucena JNA od strane TAM-a su predana na upotrebu u maju 1991 godine u kasarni J.B.T. na Novom Zagrebu. Dosao sam po njih iz Titograda sa jos trojicom policajaca i jednim porucnikom. Tadasnji Titogradski korpus JNA je zadnji korpus koji je zaduzio BOV-ove M-86. Poslije ih je preuzela VJ , pa VSCG i na kraju koliko sam cuo da su otisli za MUP CG.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2017, 18:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
nepokoreni je napisao:
Pa šta je bolje? Skuplje a provjereno ili jeftinije al ne pitaj ništa? Skarabudžen na brzinu od kamioskih kompoenti u FAP-u na koje su navarene oklopne ploče, nije još čestito prošao ni fazu testiranja :-? To je vozilo oružanih snaga a ne fereza za njive....Unaprijed promašen projekat ako nemaš tržište, a treći svijet...heh, pa nema više nasvrstanih :) a remontovanih vojnih viškova za takvo tržište za budi pošto (primjer modernizovanih MIG-21 i T-55)

Sve zavisi od drave do države. Uzima se u obzir kupovna moć države i kako su ti opremljeni potencijalni neprijatelji. Srbiji koja je ozbiljno zaostala u nabavci novih stvari a uzimajući u obzir tehnološki nivo potencijalnih neprijatelja Lazar i prerađivanje starih vozila je sasvim dovoljno. Izuzeo bih Hrvatsku, ona je jedini malo napredniji neprijatelj u nekom vojnom smislu. Neka se proda u par desetina primjeraka opet će pokriti cijenu projekta i utabati staze za sisteme koji dolaze, odnekud se mora početi a ovo što sada namjenska izbacuje je ipak daleko bolje od buđevina na Pragama i koješta od prije 5-6 godina.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2017, 19:23 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
apokalipto je napisao:
a ovo što sada namjenska izbacuje je ipak daleko bolje od buđevina na Pragama i koješta od prije 5-6 godina.


A ovo sad nisu budževine?? Lazar nabudženi FAP teretnjak, a sve ostali biseri namjenske su tjuningovanje starih zastarjelih vozila. Lazar je tipičan primjer Potemkinovog sela na vojni način!

BTW Reaktivni oklop na M-84, Vihor, Bumbar i Grom su projekti još iz SFRJ koji su trebali ući u proizvodnju početkom 1992 kad i Novi Avion, ali poče veselje sa pucanjem i pjevanjem.....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2017, 19:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Taman će stići na novo veselje.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2017, 19:30 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Jah, ko zajednička grobnica ovaj Lazar....samo zaduže krstače....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2017, 19:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
U svakom slučaju bolje nego ispod šuplje cerade na kamionu. Dovoljno da spriječi povrede od gelera i puščanog zrna, a od PO sredstava niko nije zaštićen tako da ne vrijedi ni da je četri puta deblji oklop.

To što koristi dijelove sa kamiona koji se koriste za druge svrhe može biti samo prednost, unifikacija sredstava olakšava logistiku i održavanje.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 103 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs